Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μου ειπαν για PLF και θα παρω αυριο και την ασφαλιστικη του αυτοκινητου να δω τι χρειαζομαι για το αμαξι.

για covid με το εμβολιο θα ειμαστε ΟΚ πιστευω.
Για όλα τα covid-απαιτούμενα υπάρχει συζήτηση εδώ Ιταλία - Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Στην διαδρομη από Μπολόνια προς Φλωρεντία, έχει καποιος να μου προτείνει καποιο μερος που θα ηταν ωραιο να επισκεφτουμε;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στην διαδρομη από Μπολόνια προς Φλωρεντία, έχει καποιος να μου προτείνει καποιο μερος που θα ηταν ωραιο να επισκεφτουμε;

Το outlet στο Barberino di mugello για ψώνια.
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Το outlet στο Barberino di mugello για ψώνια.
Δεν νομιζω να σταματησω καπου για ψωνια ! :p

Θα προτιμουσα να δω καποιο αξιοθεατο ή καποια πολη.

Μπορει και βεβαια να μην χρειαστεί μιας και λέμε να πάμε
την ημέρα(πρωι) που θα φυγουμε από Μπολόνια, προς Πίζα και
το μεσημέρι να είμαστε στην Φλωρεντία
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν νομιζω να σταματησω καπου για ψωνια ! :p

Θα προτιμουσα να δω καποιο αξιοθεατο ή καποια πολη.

Μπορει και βεβαια να μην χρειαστεί μιας και λέμε να πάμε
την ημέρα(πρωι) που θα φυγουμε από Μπολόνια, προς Πίζα και
το μεσημέρι να είμαστε στην Φλωρεντία
Η Πίζα έχει τα γνωστά αξιοθέατα που φυσικά αξίζει να δει κάποιος, αλλά η Λούκα είναι πολύ πιο όμορφη πόλη..... :)
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Η Πίζα έχει τα γνωστά αξιοθέατα που φυσικά αξίζει να δει κάποιος, αλλά η Λούκα είναι πολύ πιο όμορφη πόλη..... :)
Λεγαμε να μην το πιεσουμε τοσο το προγραμμα, και την βγαλαμε(ωστε να εχουμε περισσοτερο χρονο στην Φλωρεντια)

Αλλα θα το ξανασκεφτουμε. Ευχαριστω για την συμβουλη!
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.314
Likes
1.789
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!
Έχουν περάσει κάποια χρόνια, αλλά αν θυμάμαι καλά αυτόματα έβγαινε το χαρτάκι, δεν επέλεγα τπτ. Και στην έξοδο υπολογίζει το τίμημα ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.716
Likes
14.802
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!

Όχι δεν έκανες κανένα λάθος. Το χαρτάκι συνήθως είναι ήδη βγαλμένο και περιμένει να το πάρεις. Μόλις το πάρεις από την υποδοχή αμέσως ανοίγει η μπάρα για να περάσει το αυτοκίνητο. Τώρα το αν είναι φθηνά ή ακριβά είναι άλλο θέμα.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!
είναι όλα αυτόματα πλέον όπως είπε και ο προλαλήσαντος. θα είδες ότι και η έξοδος είναι επίσης χωρίς παρουσία κάποιου υπαλλήλου, το πολύ ένας. μπορείς να πληρώσεις και με κάρτα άνετα δείχνει τις σχετικές λωρίδες. οι αυτοκινητόδρομοι της Ιταλία είναι πολύ ακριβοί αλλά και δεν έχουν καμία σχέση με τους ελληνικούς. θα δεις για παράδειγμα ότι ενώ βρέχει δεν υπάρχει νερό στο οδόστρωμα. προσοχή μην χάσεις το χαρτάκι. η δεν το πάρεις. πληρώνεις το μεγαλύτερο δυνατό τίμημα.
 

Xristinakam

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους! Roadtrip στην Τοσκάνη οικογενειακως με δύο παιδιά ηλικίας 5 κ 3 ετών! Φτάνουμε στην Ανκόνα κ μετά τι;;
Θέλουμε να εξερευνήσουμε την περιοχή της Τοσκάνης! Σαν Τζιμινιάνο,Λούκα, Πίζα,Σιένα κ τα υπόλοιπα χωριά.. προτάσεις διαμονής θα ήθελα, χώρια που αξιζουν επίσκεψη,τι να δούμε κ τι να κάνουμε με 2 μικρά παιδιά!Μουσεία,δραστηριότητες, πάρκα,ζωολογικοι κήποι κλπ
Φλωρεντια 1 μέρα αρκεί;;; Σκεφτόμουν 5 μέρες Τοσκάνη κ 5 Μπολόνια! Προτάσεις κ για την Μπολόνια αν υπάρχουν.. διαμονή κ τι να δούμε..
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.403
Καλησπέρα σε όλους! Roadtrip στην Τοσκάνη οικογενειακως με δύο παιδιά ηλικίας 5 κ 3 ετών! Φτάνουμε στην Ανκόνα κ μετά τι;;
Θέλουμε να εξερευνήσουμε την περιοχή της Τοσκάνης! Σαν Τζιμινιάνο,Λούκα, Πίζα,Σιένα κ τα υπόλοιπα χωριά.. προτάσεις διαμονής θα ήθελα, χώρια που αξιζουν επίσκεψη,τι να δούμε κ τι να κάνουμε με 2 μικρά παιδιά!Μουσεία,δραστηριότητες, πάρκα,ζωολογικοι κήποι κλπ
Φλωρεντια 1 μέρα αρκεί;;; Σκεφτόμουν 5 μέρες Τοσκάνη κ 5 Μπολόνια! Προτάσεις κ για την Μπολόνια αν υπάρχουν.. διαμονή κ τι να δούμε..
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Καλησπέρα, απ' ότι κατάλαβα θα είστε 10 μερες με το αυτοκίνητο Ιταλία καλοκαίρι .Αν και δεν είμαι ειδήμων στο θέμα της Ιταλίας 1 μέρα μόνο για Φλωρεντία δεν φτάνει, βάλε το λιγότερο 2 ή 3 αν θέλετε να δείτε τα μουσεία.
5 μερες Μπολόνια γιατί;
Βασικά δεν θα πήγαινα καν όταν στη Τοσκανη έχετε τόσα μέρη να δείτε.
Υπόψιν ότι ειδικά στις πόλεις σε λόφους τα αμάξια τα παρκάρουν μακριά και εκτός, οπότε θα έχετε πολύ περπάτημα με τα παιδιά. Μη σε αποθαρρυνω όμως...το Arezzo είναι εύκολη πόλη με οικονομική διαμονή, Siena οπωσδήποτε ,Volterra και Montepulciano και αν είναι καλοκαίρι θα πρότεινα La spezia για να πάτε Cinque terre αντί για τη Μπολόνια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.402
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom