Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

sissi29

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Χαιρετώ την όμορφη παρεα!!!! Για άλλη μια φορά θα χρειαστώ τα φώτα σας....
Λέμε να κάνουμε το πρώτο οικογενειακό road trip τις ημέρες του Πάσχα, αναχώρηση από Θεσσαλονίκη
με τελικό προορισμό τη Λουμπλιάνα!!
1)Θεωρείται ότι είναι 5 διανυκτερεύσεις είναι λίγες ( μήπως να αρκεστουμε σε μικρότερη διαδρομή???
2) ποιες πόλεις προτείνεται για διανυκτέρευση??
Ευχαριστω προκαταβολικά
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Απευθείας το δρομολόγιο δε βγαίνει. Δηλαδή βγαίνει, με ωράρια φορτηγατζή. :D
Διανυκτέρευση στο Βελιγράδι στο πήγαινε, και Νόβι Σαντ στην επιστροφή θα έλεγα εγώ.
Από εκεί και πέρα, 5 διανυκτερεύσεις είναι λίγες κατά τη γνώμη μου, εξαρτάται και αν έχετε δει τις
άλλες δύο πόλεις, τι χρόνο έχετε κτλ.
Είναι κάμποσα τα χλμ, κι αφού τα κάνετε, μείνετε παραπάνω αν μπορείτε. Είτε Σερβία, είτε να πάτε και Μπλεντ, είτε Ζάγκρεμπ. Το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε πανέμορφα!
 

sissi29

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Απευθείας το δρομολόγιο δε βγαίνει. Δηλαδή βγαίνει, με ωράρια φορτηγατζή. :D
Διανυκτέρευση στο Βελιγράδι στο πήγαινε, και Νόβι Σαντ στην επιστροφή θα έλεγα εγώ.
Από εκεί και πέρα, 5 διανυκτερεύσεις είναι λίγες κατά τη γνώμη μου, εξαρτάται και αν έχετε δει τις
άλλες δύο πόλεις, τι χρόνο έχετε κτλ.
Είναι κάμποσα τα χλμ, κι αφού τα κάνετε, μείνετε παραπάνω αν μπορείτε. Είτε Σερβία, είτε να πάτε και Μπλεντ, είτε Ζάγκρεμπ. Το σίγουρο είναι ότι θα περάσετε πανέμορφα!
Ιδανικά το είχα στο μυαλό μου να γυρίσουμε από Κροατία, Αλβανία αλλά μάλλον είναι πολύ λίγες οι μέρες για τόσες χώρες..... Μήπως να αρκεστουμε σε Σερβία, Βοσνία, Κροατία??
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ιδανικά το είχα στο μυαλό μου να γυρίσουμε από Κροατία, Αλβανία αλλά μάλλον είναι πολύ λίγες οι μέρες για τόσες χώρες..... Μήπως να αρκεστουμε σε Σερβία, Βοσνία, Κροατία??
Για 5 διανυκτερεύσεις; Με τίποτα, ούτε Βοσνία. Αν έχετε άλλες 4 διανυκτερεύσεις, θα έλεγα 2 στο Βελιγράδι (αφού φτάνετε απόγευμα) 3 στη Λιουμπλιάνα, 2 Μπλεντ, και άλλες δύο στο Νόβι Σαντ στην επιστροφή. Αλλά και πάλι, εξαρτάται τι έχετε δει από την κάθε χώρα.
Για επιστροφή από Αλβανία κτλ, δεν παίζει, απλά, έχοντας μόνο τόσες λίγες μέρες.
Βελιγράδι έχετε πάει; Νόβι Σαντ; Αν ναι, βάλτε μία διανυκτέρευση απλά για τον ύπνο, και να έχετε και το Ζάγκρεμπ στο πρόγραμμα.
 

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Χειμωνιατικο road trip Βοσνία Κροατία Σλοβενία

Καλησπέρα σε όλους σας. Έχω ζητήσει τη βοήθεια σας αρκετές φορές αλλά δυστυχώς τα ταξίδια δεν πραγματοποιηθηκαν.... Οπότε εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρουμε. Έχω αρχίσει διάβασμα για τα μέρη που αναφέρω στο τίτλο αλλά οι περισσότεροι τα έχετε κάνει καλοκαίρι. Εμείς λόγω δουλειάς καλοκαίρι δεν γίνεται να ταξιδέψουμε οπότε υπολογίσουμε Ιανουάριο μετα τις γιορτές. Πιστεύετε θα δυσκολευτουμε? Το έχει κάνει κάποιος το ταξίδι εκείνη την εποχη?
Είμαστε ζευγάρι με δύο σκυλιά. Το αυτοκίνητο έχει 4χ4 και θα έχουμε αλυσίδες εννοείται και χειμερινά λάστιχα. Έχουμε 15 ημέρες περίπου για ταξίδι χωρίς να μας πιέζει ο χρόνος σε περίπτωση κακοκαιριας. Ξεκινάμε από Αθήνα. Εννοείται θα διαβάσω τις ιστορίες σας, έχω ήδη αρχισει, αλλά νομίζω ότι χειμώνα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.... Οποία πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 
Last edited by a moderator:

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Διαβάζοντας απαντήσεις σας και ιστορίες ψιλό έβγαλα ένα πρόγραμμα. Υπολογίστε ότι οδηγεί μόνο ο καλός μου και ότι θα έχουμε χειμώνα οπότε θα σκοτεινιαζει νωρίς. Υπολογίζω δηλαδή τις διαδρομές να τις έχουμε κανει μέχρι το μεσημέρι για να βλέπουμε μετά τη πόλη και να ξεκουραζομαστε.

1) Αθήνα - Θεσσαλονίκη (1 βράδυ)
2) Θεσσαλονίκη - Νις (1 βράδυ)
3-4) Νις - Βελιγράδι (2 βράδια)
5-6) Βελιγράδι - Λιουμπλιάνα (2 βράδια)
7-8) Λιουμπλιάνα - Μπλεντ (2 βράδια)
9) Μπλεντ - Σπλιτ (1 βράδυ)
10-11) Σπλιτ- Μόσταρ (2 βράδια)
12-13) Μόσταρ - Ντουμπροβνικ (2 βράδια)
14) Ντουμπροβνικ - Κότορ (1 βράδυ)
15) Κότορ - Αργυροκαστρο (1 βράδυ)
16) Αργυροκαστρο - Ιωάννινα (1 βράδυ)
Ιωάννινα - Αθήνα

Το βλέπετε πολύ φιλόδοξο? Λίμνες Πλιτβιτσε δεν έβαλα γιατί δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι χειμώνα.....
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Διαβάζοντας απαντήσεις σας και ιστορίες ψιλό έβγαλα ένα πρόγραμμα. Υπολογίστε ότι οδηγεί μόνο ο καλός μου και ότι θα έχουμε χειμώνα οπότε θα σκοτεινιαζει νωρίς. Υπολογίζω δηλαδή τις διαδρομές να τις έχουμε κανει μέχρι το μεσημέρι για να βλέπουμε μετά τη πόλη και να ξεκουραζομαστε.

1) Αθήνα - Θεσσαλονίκη (1 βράδυ)
2) Θεσσαλονίκη - Νις (1 βράδυ)
3-4) Νις - Βελιγράδι (2 βράδια)
5-6) Βελιγράδι - Λιουμπλιάνα (2 βράδια)
7-8) Λιουμπλιάνα - Μπλεντ (2 βράδια)
9) Μπλεντ - Σπλιτ (1 βράδυ)
10-11) Σπλιτ- Μόσταρ (2 βράδια)
12-13) Μόσταρ - Ντουμπροβνικ (2 βράδια)
14) Ντουμπροβνικ - Κότορ (1 βράδυ)
15) Κότορ - Αργυροκαστρο (1 βράδυ)
16) Αργυροκαστρο - Ιωάννινα (1 βράδυ)
Ιωάννινα - Αθήνα

Το βλέπετε πολύ φιλόδοξο? Λίμνες Πλιτβιτσε δεν έβαλα γιατί δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι χειμώνα.....
Δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο χειμώνα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, αλλά για καλοκαίρι είναι μια χαρά πρόγραμμα.:)
Προσωπικά όπως βλέπω το πρόγραμμα σου θα αφαιρούσα μια ημέρα από Μπλεντ και μια από το Μόσταρ και θα τις έβαζα στο Ζάγκρεμπ. Επίσης την διανυκτέρευση του Αργυροκάστρου θα την έβαζα στο Μπεράτ που μοιράζεται καλύτερα η απόσταση, αλλά και γιατί μου άρεσε περισσότερο.
Με το καλό να πάτε και καλά να περάσετε.
 

flandra

Member
Μηνύματα
36
Likes
1
Δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο χειμώνα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα, αλλά για καλοκαίρι είναι μια χαρά πρόγραμμα.:)
Προσωπικά όπως βλέπω το πρόγραμμα σου θα αφαιρούσα μια ημέρα από Μπλεντ και μια από το Μόσταρ και θα τις έβαζα στο Ζάγκρεμπ. Επίσης την διανυκτέρευση του Αργυροκάστρου θα την έβαζα στο Μπεράτ που μοιράζεται καλύτερα η απόσταση, αλλά και γιατί μου άρεσε περισσότερο.
Με το καλό να πάτε και καλά να περάσετε.
Ωραία θα το δω και έτσι. Σε ευχαριστώ.
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Γεια σε όλους σας!!!
Πριν σας παραθέσω το πρόγραμμα μας, να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους έχουν γράψει κατα καιρούς γι' αυτά τα μέρη...άντλησα ένα σωρό πληροφορίες, ιδέες και διαμόρφωσα αυτο το ταξίδι από όλους εσας!!! Ευχαριστώ!
Μελετάω τις ιστορίες σας από τον Δεκέμβρη και το πρόγραμμα έχει βγει από τότε όπως και το κλεισιμο όλων των καταλυμμάτων(με δωρεαν ακύρωση φυσικά) αλλα ακόμα κάνω μικροπροσαρμογές και φυσικά είμαι δεκτική σε όλα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας για το ταξίδι μας.
Είμαστε τετραμελής οικογένεια, τα παιδιά μας είναι 11 και 13 χρονών, μας αρέσουν πολύ τα ταξίδια, οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο και γενικά μας αρεσει να περπατάμε αρκετα και να εξερευνούμε καινούρια μέρη...
Το πρόγραμμα μας λοιπόν έχει διαμμορφωθεί ως εξής:

03/08 αναχώρηση από ΑΘΗΝΑ και διαμονή Γιάννενα

04/08
πολύ πρωινό ξύπνημα και μέσω Κακαβιάς διασχίζουμε Αλβανία και φτάνουμε
Μαυροβούνιο - Διαμονή στο Bar

05/08

περνάμε από Sveti-Stefan - Podgorica(μάλλον θα την κάψω) - Budva και
διαμονή στο Kotor

06/08

πάμε προς Perast, περνάμε στην Κροατία - εξερευνούμε όλη μέρα το Dubrovnik και μένουμε στην Stikovica

07/08

παμε προς Ston περναμε στην Βοσνία Ερζεγοβίνη - Neum
και διαμονή Mostar....(Σεραγεβο πιστευω πως δεν το προλαβαίνουμε)

08/08

φεύγουμε από Μόσταρ, στάση στον καταρράκτη Kravica, ξαναπερνάμε
Κροατία και διαμονή Solin... βλέπουμε και το Split


09/08
Ξεκιναμε πρωί πρωί για το νησί Brac, ξαναβλέπουμε το Split μερα, συνεχίζουμε στο Trogir και κατα τις 16.00 πάμε στο Krka National Park
Διαμονή στο Skradin


10/08
παμε προς Zantar όπου μένουμε το βράδυ και περνάμε μια χαλαρή μέρα

11/08
φεύγουμε από το Zantar κάνοντας μια μικρή εξερεύνηση στις γύρω περιοχές και φτάνουμε στις λίμνες Plitvice μετα τις 16.00 και διαμονή στο Grabovac

12/08
ξεκινάμε πρωί πρωί για Zagreb όπου και μένουμε....βλέπουμε ο,τι μπορούμε από την πόλη(ακούω προτάσεις)

13/08
Αφήνουμε την Κροατία περνάμε στην Σερβία, πέρασμα από Belgrade και διαμονή στο Nis

14/08
Επιστροφή Ελλάδα

Ακούω γνώμες και παρατηρήσεις...
Εαν υπάρχει κάτι που είναι εφικτό να κάνουμε και το έχω παραλείψει...
ή κάποια αστοχία κατά την γνώμη σας...
Περιττό να σας πω πως οι γύρω μας και ειδικά οι γονέις μας, μας έχουν τρελάνει και μας θεωρούν τρελούς και επιπόλαιους που επιχειρούμε ένα τετοιο ταξίδι...
Εγώ πάλι το μονο που φοβαμαι είναι η κακη οδηγική συμπεριφορα των Αλβανών οδηγών κι οι δρόμοι τους καθώς και η πολυκοσμία και τα μποτιλιαρίσματα που θα συναντήσουμε λόγω Αυγούστου...
(όπως και εάν θα προλάβουν να εκδοθούν τα νέα μας διπλώματαo_O:haha:.....μη με ρωτήσετε πως...το είχα αμελήσει....είχα εστιάσει μόνο στις ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και στην πράσινη καρτα )

και μερικές ερωτήσεις:
1. συνάλαγμα χρειάζεται μόνο στην Κροατία νομίζω...απο πού μου προτείνετε;
2. με την καρτα Revolut μπορούμε να κάνουμε παντού συναλλαγές;
3. αξίζει να πάω και στις λίμνες Πλίτβιτσε(Κροατία) και στον Krka(Κροατία) και στον Kravica(Βοσνία Ερζεβοβίνη). Στα δυο πρώτα λέω να πάμε μετα τις 16.00 που το εισιτήριο μειώνεται σημαντικα.
4. για φαγητό έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

Ευχαριστώ!:)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
καλησπερα @Antz
για τις λιμνες plitvice διαβασε πολυ καλα την επισημη σελιδα τους https://np-plitvicka-jezera.hr/en/
εχε υποψιν σου οτι οδρομος απο zadar για plitvice ειναι απλος επαρχιακος και με ιδιαιτερη κινηση την περιοδο της επισκεψης σας.
Αλλα και στις λιμνες θα πρεπει να γινεται χαμος.Αμεσως μετα το Πασχα στην δικη μας επισκεψη ειχαμε αναμονη 2+ ωρων μονο για να μπουμε.Επισης πρεπει να υπολογισεις και τον χρονο που θελεις να διαθεσεις μεσα στο παρκο. Εχει αρκετο περπατημα. Πρεπει να υπολογισεις και εκει αναλογο χρονο.

Η αποσταση plitvice - zagreb ειναι 2ωρες με τον μισο δρομο να ειναι κλειστος αυτοκινητοδρομος.Το ιστορικο κεντρο του ειναι μαζεμενο και ανετα το περπατας σε μια ημερα.

Η διαδρομη zagreb-nis ειναι ολη σε κλειστο αυτοκινητοδρομο αλλα δεν ξερω τί κινηση θα βρειτε στα συνοριακα περασματα.Εμεις στην αντιθετη κατευθυνση ειχαμε τουλαχιστον 1 ωρα αναμονη.Την περιοδο που θα ταξιδευετε θα υπαρχει κινηση λογω καλοκαιρινων διακοπων στις χωρες της κεντρικης Ευρωπης,

Τα χλμ ειναι πολλα.
Τις αντοχες σας εσεις τις ξερετε καθως και τα ενδιαφεροντα σας.
Σας ευχομαι να περασετε καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom