Γαλλία Roadtrip στη Γαλλία

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
εκανα Παρισι, Ρουεν και MSM λιγες μερες μετα απο εσας εντελως τυχαια δεν σας παρακολουθω :haha:- Νοεμβρη.. τοτε που εγινε ο χαμος στο Παρισι-κατσικοποδαρη εντελως αλλα έζησα :clap:
Πω πω βρε Νένα , έπεσες στο χαμό στο Παρίσι, τι ατυχία! Δε μπορώ ούτε να το φανταστώ-Παρίσι με μετρό κλειστό! ΟΚ ομως, τελος καλό όλα καλά.


οριστε εμενα χρειαζεστε δωστε μου σας λεω τη φανελα με το νουμερο 5, ειμαι castle hunter δεν υπαρχει περιπτωση να πηγαιναμε σε καστρο και να ηταν κλειστο θα το ανοιγα εγω... σαν αιλουρος θα εμπαινα απο τα καγκελα :cool: θα σφηνωνα βεβαια το πιο πιθανο και θα ημουν ακομη εκει :bleh:


αχ λατρευω Ευρωπη λεμε...με βαρια καρδια αποφασισα να δωσω ευκαιρια και στην υπολοιπη γη :p
ενδιαφερομαι τρελα ομως για road trip Σκωτια ναι ναι να γυρισουμε το braveheart και ισλανδια για χειμωνα σελας για ανοιξη ολο το νησι (νοτια εχω παει αλλα ξαναπαω ισλανδια ειναι αυτη καμια εικονα δεν παει χαμενη) επισης δεν εχω παει δαλματικες ακτες που ειναι πολυ ομορφο και οικονομικο ταξιδι και μαλτα.για το βουκουρεστι εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ αν θελετε κατι παφτηνο και ομορφο αυτο ψαχνουμε.. καρπαθια ορη θα δουμε το καστρο του δρακουλα-by the way δεν υπαρχει (σε αυτο το καστρο δεν με πειραζει ας μπει καποιος αλλος πρωτος ο jim για παραδειγμα ):haha::haha:

βεβαια ειπαμε πρεπει να περασω και απο εξετασεις, ηδη οπως ζητησατε αρχισα ταχυρρυθμα κλακετας!:haha::haha:
ελπιζω να μεγαλωσει το παρεακι-μη σας πω εχω και φανελα νουμερα 6 που ισως ενδιαφερεται θα ρωτησω και θα σας πω!
παντως ελπιζω να μας κατσει η φαση γιατι αλλιως θα αναγκαστω να βγω με το γιο του κρεοπωλη!!!!:shark1:ο οποιος 3 παθη εχει :τις παχουλες αγελαδες, τις παχουλες γυναικες(υποπτο!) και τα ταξιδια!ενα εχω να σας πω απο τη στιγμη που το εμαθα αρχισα διαιτα να χασω τα μεσογειακα μου καπουλια και ειμαι λιγα παιδακια μακρυα απο το να γινω vegetarian!:bounce:σωστε με και παρτε με στις ταξιδιωτικες σας αγκαλες!:hug:
υ.γ ξεχασα να αναφερω και τη Βορεια Νορβηγία -Λοφοτεν-αχ μια μαγεια και μιση αλλα ακομη να πληρωνω το προηγουμενο ταξιδι στη Νορβηγία-περασαν 5 χρονια νομιζω!!!
Τη πατήσαμε σαν αρχάριοι τουρίστες με κάλτσα και σανδάλι! :haha::haha:
Μάλλον έπρεπε εξαρχής να μην έχουμε Δευτέρα στο πρόγραμμα, αλλά δε μας βόλευαν αλλιώς κι οι μέρες άδειας. Κάποιο κάστρο θα έπρεπε να θυσιαστεί :p
Δε πειράζει, να έχουμε να γράψουμε και στις γκάφες χαχαχαχα!
Ξέχασες ότι εκτός από τα κάστρα, χάσαμε και τη...Σαρτρ! :xalara:
 
Last edited by a moderator:

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
εκανα Παρισι, Ρουεν και MSM λιγες μερες μετα απο εσας εντελως τυχαια δεν σας παρακολουθω :haha:- Νοεμβρη.. τοτε που εγινε ο χαμος στο Παρισι-κατσικοποδαρη εντελως αλλα έζησα :clap:
και γκαντέμω δηλαδή...όχι να τα ξέρουμε αυτά πριν σου σιδερώσουμε τη φανέλα με το Νο5...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Καλημέρα σε όλους.Μια παράκληση,σας επισυνάπτω το προγράμμα για την επόμενη εκδρομή της παρέας μου.Θα ήθελα παρατηρήσεις από την εμπειρία σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1η ημέρα:pARIS-HONFLEUR-OMAHA BEACH-POINTE DU HOC-BAYEUX.



2η ημέρα:BAYEUX-LE MONT SAINT MICHEL-SAN MALO-RENNES.



3η ημέρα:RENNES- FOUGERES-DINAN-RENNES.



4η ημέρα:RENNES-JOSSELIN-PERIGUEUX


5η ημέρα:pERIGUEUX-SARLAT LA CANEDA -LA ROGUE GAGEAC-DOMME-PERIGUEUX


6η ημέρα:pERIGUEUX -BORTEAUX-PERIGUEUX.



7η ημέρα:pERIGUEUX-CHATEAU CHENONCEAUX-CHATEAU D AZAY LE RIDEAU-BLOIS.


8η ημέρα.BLOIS-CHATEAU DE CHAMBORD-PARIS
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Αν βάλεις λιγο Βρετάνη ακόμη, κανα La Rochelle, Noirmoitier (D948 ο δρόμος που εξαφανίζεται απο την παλίρροια) , λιγο Cote D Azour και Αλσατία πάει η Γαλλία... Θα πρέπει όμως να έχεις σε επιλεγμένα σημεία κάποιους να αλλάζουν λάδια, λάστιχα κλ και να δίνουν τίποτα νερά σάντουιτσ κλ...

Αυτό το road trip και airtrip να το κάνεις, δηλαδή με αεροπλάνο, πάλι δεν βγαίνει...

Πέρα απο την πλάκα το έχεις γεμίσει πολύ το πρόγραμμά σου και πας αρκετά νότια νομίζω ... μπορεί να βγαίνει χιλιομετρικά αλλά θα κουραστείς πολύ....

Αα και πάτα κανα space μεταξύ αυτού : και αυτού P γιατί κολλητά μας βγάζει γλώσσα :p ......:D
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Κοίταξε ,γενικά τέλος της άνοιξης ειναι πολύ μεγάλη η μέρα και συνήθως στις οκτώ μέρες κάνω γύρω στα 2000 χιλιόμετρα. Μάλλον θα βγάλω έξω την Μπορτω και θα κινηθώ χαλαρά γύρω από το PERIGUEUX.Εχεις να προτείνεις κάτι .
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Θα έβγαζα έξω το PERIGUEUX και περιξ και θα εστίαζα περισσότερο στην κοιλάδα του Λίγηρα... Angers, Chinon, Tours, Amboise και τα υπόλοιπα που έγραψες...

Βέβαια δικό σου είναι το καρπούζι και το μαχαίρι οπότε εσύ αποφασίζεις...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
το ...λιτό και απέριττο CitroenC4 eco diesel 1600cc (σε τιμή Yaris στη Σαντορίνη!!!) το οποίο παραλάβαμε φουλαρισμένο από το Παρίσι και το γεμίσαμε μόλις το παραδώσαμε στο αεροδρόμιο, με μόλις 75 ευρώ και διανύοντας…σχεδόν 1200 χλμ!!! (ναι καλά διαβάσατε…).
Από ποιά εταιρεία το ενοικιάσατε; Με μια πρόχειρη έρευνα που έχω κάνει για Μάρτιο 2017 βλέπω " άλλες" τιμές!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Από ποιά εταιρεία το ενοικιάσατε; Με μια πρόχειρη έρευνα που έχω κάνει για Μάρτιο 2017 βλέπω " άλλες" τιμές!
Τα 75 ευρώ είναι το ποσό που δώσαμε για το πετρέλαιο. Για το αυτοκίνητο δώσαμε 175 ευρώ, με πλήρη προστασία για 4 μέρες από την AVIS.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τα 75 ευρώ είναι το ποσό που δώσαμε για το πετρέλαιο. Για το αυτοκίνητο δώσαμε 175 ευρώ, με πλήρη προστασία για 4 μέρες από την AVIS.
Πετυχατε πολυ καλη τιμη. Να ρωτησω κατι ακομα: Μεινατε ευχαριστημενοι απο την avis; Ρωτω γιατι ενω ημουν ετοιμη να κλεισω στη hertz βρηκα πολυ αρνητικα σχολια για το γραφειο τους στο CDG και ψαχνω αλλου
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
πραγματικά άξιζε η στάση στη Ρουέν…ίσως θα έπρεπε να ήταν και η πρώτη μας διανυκτέρευση στο roadtrip της Νορμανδίας
Να υποθέσω οτι αυτό το λές επειδή σου άρεσε περισσότερο από την Honfleur;
(Όπως ίσως καταλάβατε οργανώνω τη δική μου οδική διαδρομή και ξεσκονίζω τη περιγραφή σας) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom