Γαλλία Roadtrip στη Γαλλία

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πετυχατε πολυ καλη τιμη. Να ρωτησω κατι ακομα: Μεινατε ευχαριστημενοι απο την avis; Ρωτω γιατι ενω ημουν ετοιμη να κλεισω στη hertz βρηκα πολυ αρνητικα σχολια για το γραφειο τους στο CDG και ψαχνω αλλου
Μια χαρα ηταν η AVIS, δεν αντιμετωπισαμε προβλημα. Μαλιστα οπως διαβασες μας αναβαθμισαν το αυτοκινητο που ειχαμε κλεισει και μας εδωσαν το C4.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μια χαρα ηταν η AVIS, δεν αντιμετωπισαμε προβλημα. Μαλιστα οπως διαβασες μας αναβαθμισαν το αυτοκινητο που ειχαμε κλεισει και μας εδωσαν το C4.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Νομίζω θα κατευθυνθώ κι εγώ στην avis.
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Νομίζω θα κατευθυνθώ κι εγώ στην avis.
Πολυ καλη ηταν η avis.
Επισης,θα συστησω σε ολους μια διανυκτερευση στη Ρουεν-μια υπεροχη "μεσαιωνικη" πολη...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πολυ καλη ηταν η avis.
Επισης,θα συστησω σε ολους μια διανυκτερευση στη Ρουεν-μια υπεροχη "μεσαιωνικη" πολη...
Εκλεισα ηδη στη Ρουεν τη πρωτη μας διανυκτερευση :clap: ακολουθωντας τις σοφες σας συμβουλες;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Άλλη φορά, λιγότεροι προορισμοί σε μια μερα!!
Ακριβώς αυτός είναι ο ορκος που κάνω στο τέλος κάθε ταξιδιού και μετά ... ξανά τα ίδια! Αυτή τη φορά όμως χρειάζομαι βοήθεια μήπως και τα καταφέρω! :)

Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής: Άφιξη στο CDG μεσημέρι 12 Μαρτίου και αναχώρηση για Giverny. Πρώτη διανυκτέρευση στη Rouen. Δεύτερη διανυκτέρευση κοντά στο Mont Saint Michel (για να το δω και πρωί και βράδυ) και επιστροφή μεσημέρι 14 Μαρτίου στο CDG για να παραδώσουμε το αυτοκίνητο.
Υπόψην πως θα πάμε μεν στο Μουσείο της Απόβασης, στο Νεκροταφείο κλπ γιατί ενδιαφέρουν τον άντρα μου, αλλά θα προσπαθήσω να τον πείσω να τα περάσουμε στα γρήγορα :icon_evil: γιατί εγώ ψυχοπλακώνομαι.

Ποια διαδρομή μου προτείνετε να ακολουθήσω; Που να κάνω στάση για καφέ και βόλτα; Τι να αφήσω εκτός;
 

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τιποτα απο αυτά που ανέφερες Dina δεν μπορω να σου προτεινω να αφησεις εκτος...Ουτε τα μερη της αποβασης μην υποτιμας, εμεις ειχαμε πολυ λιγο χρονο και ειναι το μονο που μετανοιωσαμε...Εχουν μια ιδιαιτερη αυρα.
Εγω προσωπικα μετανοιωσα επισης που δεν πηγα να δω την ταπισερι στη Bayeux (δικο μου φταιξιμο). Δεν πειραζει, ευκαιρια να ξαναπαω!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Να κάνω μια ερώτηση προς την DINA Z;κανεις τοσα έξοδα για αεροπορικά εισιτήρια και αυτοκίνητο και όλα αυτά για τρεις ημέρες.Αξιζει πραγματικά τόσο πολύ;εγώ νομίζω ότι κάτω απο πέντε ημέρες δεν αξίζει.Εαν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα την άποψη σου.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τιποτα απο αυτά που ανέφερες Dina δεν μπορω να σου προτεινω να αφησεις εκτος...Ουτε τα μερη της αποβασης μην υποτιμας, εμεις ειχαμε πολυ λιγο χρονο και ειναι το μονο που μετανοιωσαμε...Εχουν μια ιδιαιτερη αυρα.
Κατ' αρχήν ευχαριστώ και τους δύο για την άμεση ανταπόκριση.

Νομίζω, έχοντας διάθεση να αστειευτώ, πως δεν έγινα κατανοητή.
Να διευκρινήσω, φίλη Marlen, πως δεν υποτιμώ καθόλου ούτε το ιστορικό γεγονός ούτε τα μνημεία που δημιουργήθηκαν για να τιμήσουν τους ανθρώπους και τις πράξεις τους.
Απλώς προσπαθώντας να χωρέσω όσο περισσότερα μπορώ σε περιορισμένο χρόνο δεν θέλω να περάσω μια ολόκληρη ημέρα εκεί (πράγμα όμως που θέλει ο άντρας μου - εκεί κολλάει και το αστείο:)).

Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη στο εξής:
Με βάση τη πρόσφατη εμπειρία σας, υπάρχει κάποιο μέρος (πόλη, χωριό) που θα μου λέγατε να αφήσω εκτός; Κάτι να προσθέσω ίσως;
Κάποια πρόταση για να χαράξω τη δική μου διαδρομή;

κανεις τοσα έξοδα για αεροπορικά εισιτήρια και αυτοκίνητο και όλα αυτά για τρεις ημέρες
Εύλογη απορία! Έτσι όπως το γράφω μπορεί να σκεφτεί κάποιος πως είμαι ή πάμπλουτη ή τρελή :haha::haha:
Οι πρώτες τρεις ημέρες θα είναι στη Νορμανδία. Ακολουθούν άλλες τέσσερεις στο Παρίσι. Τώρα βγάζει νόημα ε; :D
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Τα σέβη μου.Ζηλευω.

Πάντως απο αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ ,ένα παρα πολύ ωραίο μέρος για να πατε και ειναι μόνο 55λεπτα απο το Mont Saint Michel ειναι το Dinan.
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Sain Malo (με τα γρανιτένια τείχη) οπωσδήποτε είναι και αυτό πολύ κοντά όπως και το Dinan και στον ίδιο δρόμο ..

Τώρα που κοίταξα το πρόγραμμα σας δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγεί με Ρουέν, Bayeux, Μουσείο απόβασης, ακτές απόβασης, Μον σεν Μισέλ κλ ...στο Mont Saint Michel να ξέρεις θα φας τουλάχιστον 4 ώρες..
Βολεύει ίσως 2 βράδυ Caen..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Sain Malo (με τα γρανιτένια τείχη) οπωσδήποτε είναι και αυτό πολύ κοντά όπως και το Dinan και στον ίδιο δρόμο ..

Τώρα που κοίταξα το πρόγραμμα σας δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγεί με Ρουέν, Bayeux, Μουσείο απόβασης, ακτές απόβασης, Μον σεν Μισέλ κλ ...στο Mont Saint Michel να ξέρεις θα φας τουλάχιστον 4 ώρες..
Βολεύει ίσως 2 βράδυ Caen..
Κοιτά, επειδή θα ξεκινήσουμε πολύ νωρίς το πρωί της Δευτέρας από Ρουέν, θα έχουμε στη διάθεσή μας μια ολόκληρη ημέρα και τη μισή της επιστροφής. Φαντάζομαι με σωστό σχεδιασμό θα προλάβουμε τα πιο σημαντικά χωρίς πίεση.
Ευχαριστώ πάντως για τη προτροπή να πάω οπωσδήποτε στο Saint Malo γιατί αμφιταλαντευόμουν. :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καθως πλησιαζει ο καιρος για το ταξιδι στη Νορμανδια, θελω να ρωτησω το εξης:
Που νομιζετε οτι θα ειναι πιο ευκολο να παρκαρουμε; Μπαινοντας στην Trouville η στην Dauville ; Και αληθεια , τι γινεται με το παρκινγκ; Εχει παρκομετρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom