Roadtrip

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Μου φαίνονται κάπως λίγες οι μέρες για να δεις όλα αυτά τα μέρη χωρίς να τρεχεις και να μη φτάνεις. Φοβάμαι μην είσαι συνέχεια στους δρόμους και κυρίως στους "κεντρικους" για να προλάβεις το επόμενο checkpoint.
Όπως και να έχει, μακάρι να το κάνεις και απ'ό,τι βλέπω είσαι πολύ, πάρα πολύ οργανωμένος.
Στη Βουλγαρία, εγώ θα έκανα (δε φαίνεται καθαρά στο χάρτη αν το έχεις βάλει κι εσύ) μία παράκαμψη, ώστε να περάσω από Βέλικο Τάρνοβο. Φοβερό μέρος και ωραία διαδρομή (πυκνό δάσος) και καλός δρόμος, τουλάχιστον από Σόφια που πήγα. Κοντά στο Βέλικο είναι ένα μοναδικό χωριό (βέβαια εγώ έτυχε να πάω και σε μέρα που είχαν εκδηλώσεις και ήταν ακόμη πιο ωραία), το Έταρ. Δε θυμάμαι πως γράφεται με λατινικούς, νομίζω Etara. Είναι ένα εγκαταλελειμμένο χωριό που έχει μετατραπεί σε "μουσείο" για την ακρίβεια, είναι όπως ήταν παλιά, "στην πένα". Είναι πανέμορφα με πολλά πράγματα να κάνεις αν έχει καλό καιρό και όχι τουριστικό (όχι ακόμη τουλάχιστον). Αξίζει 100%, μου το πρότεινε Βουλγάρα κι εμένα.
Για το δίπλωμα, κι εγώ με το παλιό ροζ χαρτάκι έχω κάνει roadtrips σε Βουλγαρια, Γερμανία, Ιταλία κλπ και δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια, δεν έτυχε να σταματήσω για έλεγχο, ούτε πέρασα σύνορα.
Είχα βρει κάποτε ένα λινκ της ΕΕ στο οποίο φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι οκ. Τώρα για Βαλκάνια δε ξέρω, μη πέσεις σε κανένα μυστήριο τύπο που ψάζνει για αφορμή για 50ευρο αυτο θα φοβόμουν μόνο.
Roaming από πρόσφατα ταξίδια μου σε βαλκανικές χώρες: Βουλγαρία πολύ χαμηλή τιμή, όπως στην ΕΕ, μιλάς άφοβα, Σερβία με ΤΙΠΟΤΑ- πανάκριβα, μιλούσα μόνο με viber όπου είχε wifi. Ξενοδοχείο, καφετέριες εστιατόρια κλπ δηλαδή.
Αλυσίδες δε νομίζω, τσαμπα θα τις πάρετε.
Transfagarasan κι εγω έχω ακούσει τα καλύτερα. Εδώ 5500 χιλιόμετρα θα κάνετε με το χιλιάρι, στο τρανσφαγκαρασαν θα κολλήσετε?
Για μένα, κοίταξε να είσαι σίγουρος 100% για το θέμα της οδικής, χωρίς βέβαι να δώσεις και κερατιάτικα σε ΕΛΠΑ ή αλλού. Απλώς just in case που λένε. Μη σου τύχει!
 

nikkos

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
@ JimBeam

Οπως εγραψα και παραπανω δεν μας πιεζει τοσο ο χρονος οσο το χρημα. Θα φανει στο δρομο :)



Ευχαριστω για την etara , φυσικα δεν την ηξερα , ακουγεται πολυ καλο οπως το περιγραφει και θα την επισκεφτουμε σιγουρα..

Τα λινκ απο το Ευρωπαικο κοινοβουλιο εννοεις μαλλον , τα εχω ποσταρει παραπανω , δεν χρειαζεται πουθενα εντος βαλκανιων κατι περισσοτερο απο το ευρωπαικο διπλωμα. Πρωτη κινηση ενημερωση της πρεσβειας αν σου ζητησουν κατι αλλο ...

Για το roaming ζωνες εχει και συνεργαζομενα δικτυα κλπ καθε εταιρια αλλο τιμολογιο και αλλες προσφορες.

1100 ειναι το γαιδουρακι , αυτο εχουμε , με αυτο θα ξεκινησουμε , του εχουμε εμπιστοσυνη! :) Παντου θα μας παει ...

υσ. ωραιο σχολιο , συγνωμη για την τηλεγραφικη βιαστικη απαντηση :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αν τελικά τον κάνετε τον Transfagarasan επετρεψέ μου να σου δώσω μερικές πληροφορίες που μου δώσανε κι εμένα φιλοι Ρουμάνοι,διότι στις 18 Ιουνίου θα τον διασχίσω με προορισμό το Sebes κοντά στο Σιμπίου.Από Βουκουρέστι πας προς Πιτέστι περίπου 2 ώρες κι από κει προς Curtea de Arges.Εκεί αν θέλεις κάνεις στάση στο μοναστήρι με τις περίεργες κολόνες το οπίο έχει ακριβώς την ίδια ιστορία με το γεφύρι της Άρτας,ο μάστορας έχτισε τη γυναίκα του σε ένα τοίχο για να στεριώσει και να μη γκρεμίζεται τα βράδια http://www.romanianmonasteries.org/ro/alte-manastiri/curtea-de-arges.Από κει στην ουσία ξεκινά η άνοδος των Καρπαθίων προς τη λίμνη Balea lac από όπου η θέα του φιδωτού δρόμου είναι υπέροχη.Στη Λίμνη μπορείτε να μείνετε για φαγητό ή και να διανυκτερευσετε ακόμη όπως και λίγο παρακάτω στον καταράκτη.Επίσης κατεβαίνοντας στο δρόμο προς Cartisoara θα βρείτε αρκετές πανσιόν,επίσης ωραία γιατί έχω μείνει και πάντα τα συστήνω είναι τα χωριά Sambata de sus και Sambata de jos με θέα την οροσειρά των Καρπαθία.Αν τα χρονικά όρια είναι στενά μπορείτε να πάτε και κατευθείαν Σιμπίου.
 

Sourtouki

Member
Μηνύματα
11
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβακία Πολωνία Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό στην Αμερική
Αγαπητοί φίλοι πάνε δυο χρόνια που είμασταν στα Καρπάθια με το τουτού μας και έχω να πω το εξης που ακούγεται οντως πολύ παράξενο..Το transfagarasan που ειναι οτι ακριβως λεει το ονομα του, δηλ διασχίζει τα βουνα Fagaras ειναι ευχαριστη διαδρομή μονο το καλοκαίρι και μάλιστα το βαθύ καλοκαιρι! Εμείς που το επισκεφτήκαμε τέλη Αυγούστου..χιόνιζε!! Το πιο σύνηθες δε, είναι η παχιά παχιά ομίχλη! Κι εγώ δεν θυμάμαι ακριβώς τη διαδρομή που έχετε χαράξει και πως σκέφτεστε να απολαυσετε τη Ρουμανία αλλά έχει τόσο υπέροχες διαδρομές που θα σας καλύψουν σίγουρα. Αν θέλεις δες στο youtube τη διαδρομή τρανσφαγκαρασαν σε ολιγόλεπτο βίντεο, είναι αρκετά διασκεδαστική και στον καναπε σου!
Επίσης, σε αντίθεση με τους φίλους επάνω εγώ έχω μια άλλη λογική. Οταν έχουμε χρόνο στη διάθεση μας αφήνουμε τις κοντινές πόλεις για άλλα τριήμερα και φευγουμε μακριαααααα!!! Δηλαδή στη θέση σου δεν θα έχανα χρόνο στις γειτονικές χωρες. Καλές διαδρομές και καλά, πολύ καλά να περάσετε!!
 

Sourtouki

Member
Μηνύματα
11
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβακία Πολωνία Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό στην Αμερική
Ιστορία όμως δεν μας έγραψες. :):):)
Έχεις δίκιο, οτι και να πεις..χαχα!! Ο λόγος που δεν έγρααψ κάτι είναι οτι με είχαν βοηθήσει πολλά post απο άλλα παιδιά εδώ και δεν έκανα κάτι τόοοοσο πρωτότυπο ωστε να γράψω ιστορία. Φέτος θα ανέβουμε Σλοβακία και Πολωνία και κάτι θα γράψω!
 
Last edited by a moderator:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
το ταξιδι στο διαστημα των 20 ημερων βγαινει πολυ ανετα.Σκεψου οτι η διαδρομη θεσ/κη Μαυροβουνιο που ειναι νομιζω και το πιο δυσκολο βγαινει σε 12 ωρες με χαλαρους ρυθμους οδηγησης.Διαβατηριο δε θα σου ζητησουν πουθενα αφου εχετε ταυτοτητες νεου τυπου.Γενικα πλην του Κοσοβου οπου ειναι το μοναδικο μερος στα Βαλκανια που δεν εχουμε επισκευθει με αυτοκινητο,τα πραγματα ειναι πολυ ησυχα .Ειναι πολυ ωραια διαδρομη και θα γινει σε πολυ καλη εποχη
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Ωραιο ταξιδι και μας μας βαζεις ιδεες φιλε μου...
 

Debbie K

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλήσπέρα σας!

Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες σας(ταξιδιωτικές) από πολλά μέλοι του site και έχω ονειρευτεί πολλά ταξίδια που κάποια μπορεσα να κάνω και άλλα όχι ακόμη... αλλά ελπίζω στο μέλλον!!!
Σκεφτόμαστε τώρα για το καλοκαιράκι να φύγουμε οδικώς για Σερβία από Θεσσαλονίκη. Έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά έχω κάποιες απορίες ακόμη. Περισσότερο για την διαδρομή. Για τα σύνορα για παράδειγμα όταν μπαίνουμε Σκόπια χρειαζόμαστε έκει βινέτα; Για Σερβία γνωρίζω οτι χρειάζετε...
Οτιδήποτε θα μπορούσατε να με συμβουλεύσετε για ένα ευχάριστο και πάνω από όλα ασφαλές ταξίδι, πραγματικά είναι ευπρόσδεκτο!
Έχω λίγο άγχος γιατί θα έχουμε και την κόρη μου μαζί μας!!!!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
σκοπια και σερβια διοδια οχι βινιέτα σκοπια στα συνορα αλλαξε 10 ευρω αρκουν για τα διοδια σερβια ευρω κανονικα προσεκτικα στα ορια ταχυτητας ειδικα φυρομ
 

Debbie K

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Αν καταλαβα καλά, ουτε στα Σκόπια ουτε στη Σερβία έχει βινέτα?
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Αν καταλαβα καλά, ουτε στα Σκόπια ουτε στη Σερβία έχει βινέτα?
Σωστα διοδια κανονικα -πρασινη καρτα και εφυγες κοντα ειναι απο θεσαλονικη ευκολη διαδρομη εκτος απο το ενα μικρο κοματι συνορα σερβιας μεχρι Νις θελει λιγο προσοχη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom