Roadtrip

Debbie K

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αλήθεια τωρα που είπες για Νις μου είπαν οτι είναι ωραια εκει, αξίζει να κάνουμε καμια στάση για καφε και τέτοια...ή να μην χάνουμε το χρόνο μας?
Εχεις κάτι να μου πρότεινες για το Βελιγράδι που δεν θα έπρεπε σε καμια περίπτωση να χάσω?
Σε ευχαριστώ και παλι!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχεις κάτι να μου πρότεινες για το Βελιγράδι που δεν θα έπρεπε σε καμια περίπτωση να χάσω?
Σε ευχαριστώ και παλι!!!!
Για πληροφορίες σχετικές με το Βελιγράδι, καλό θα ήταν να στείλεις ερωτήσεις στα σχετικά θέματα. Μπορείς να διαβάσεις για Σερβία από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=35
και ταξιδιωτικές ιστορίες από εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=35
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Αλήθεια τωρα που είπες για Νις μου είπαν οτι είναι ωραια εκει, αξίζει να κάνουμε καμια στάση για καφε και τέτοια...ή να μην χάνουμε το χρόνο μας?
Εχεις κάτι να μου πρότεινες για το Βελιγράδι που δεν θα έπρεπε σε καμια περίπτωση να χάσω?
Σε ευχαριστώ και παλι!!!!
δεν θα εχανα τον χρονο μου για νις-
 

tsakaloparea_kom

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, κλασική περίπτωση 4μελeς παρεάκι με αυτοκίνητο ξεκάνει από Κομοτηνή και χρειάζεται τα φώτα σας... :p
Σαν πρώτο βήμα προσπερνάμε Βουλγαρία και κατευθείαν στο κάστρο του δράκουλα (Βουκουρέστι)
Μετά από μια νύχτα συνεχίζουμε για Βουδαπέστη απόσταση 836χλμ .
δυο μέρες ότι προλάβουμε να δούμε και βουρ για μπρατισλάβα για μπυριτσα και νέο γύρισμα hostel!
Όσοι καταφέρουμε να φύγουμε συνέχεια για Πράγα και σαν ψώνια και εμείς περνάμε ρε παιδί μου και από το εξοχικό μας στην Βιέννη χιχιχι
Κλείνουμε χαλαρά με Βελιγράδι και πολλές μπύρες για σβήσιμο .
Τώρα θέλουμε να μάθουμε τι ισχύει με τιμές βενζίνης ,αεριού, ξενοδοχείων, διοδίων, καθώς και αν γνωρίζετε τι χρειαζόμαστε από επίσημα έγγραφα και γενικά απόψεις και προτάσεις για τους προορισμούς μας :minion please:
 

Nikolaos87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά νέος στο forum και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την πράσινη κάρτα ! Ετοιμάζομαι να κάνω ταξίδι οδικος από Φινλανδία -Κρήτη ! Το έχω ξανακάνει στο παρελθόν αλλά με άλλο αυτοκίνητο . Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που θα ταξιδέψω στην άδεια αναγράφεται ως ιδιοκτήτης η μητέρα της γυναίκας μου και σε διαφορετική παράγραφο αναγράφονται ως χρήστες και οδηγοί του αυτοκινήτου η γυναίκα μου και εγώ ο ίδιος ! Τώρα η ασφάλεια είναι στο όνομα της γυναίκας μου και η πρασινη καρτα που έβγαλα για το ταξίδι μου έχει το όνομα της γυναίκας μου (εφόσον αυτή είναι ο ιδιοκτήτης της ασφάλειας ). Η γυναίκα μου στο ταξίδι δεν θα συμμετάσχει πάρα μόνο εγώ με κάτι φίλους μου . Χρειάζεται να αναγράφεται και στην πράσινη κάρτα το όνομα μου ως οδηγός ? Η ασφαλιστική μου είπε πως δεν χρειάζεται αλλά εγώ ακούω άλλους και λένε ότι χρειάζονται τα ονόματα των οδηγών ! Τα φώτα σας παιδιά
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Φαντάζομαι ότι η ασφαλιστική θα σου λύσει τις απορίες.. :rolleyes-80:
 

Nikolaos87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εδώ στην Φινλανδία η ασφαλιστική όταν είχα ρωτήσει μου είχε πει πως η εταιρεία ασφαλίζει το αμάξι ανεξαρτήτου οδηγού ! Άρα η λογική λέει ότι δεν χρειάζεται να αναγράφεται το όνομα κάθε οδηγού εφόσον ασφαλίζει η εταιρεία το όχημα και όχι το πρόσωπο που το οδηγάει (απλά σε περίπτωση που ειναι οδηγός κάτω των 23 η νέος κάτοχος διπλώματος πρεπει να πληρωθούν μεγαλύτερα ασφάλιστρα απο τον ιδιοκτήτη της ασφάλειας,διαφορετικα σε περίπτωση που γίνει ατύχημα ενώ δεν έχει ενημερωθεί η ασφαλιστική ότι οδηγάει κάποιο νεαρό σε ηλικία άτομο τότε ο ιδιοκτήτης πληρώνει πρόστιμο ) . Και στην Ελλάδα όμως το ίδιο ισχύει με τις εταιρείες ,άρα δεν ξέρω γιατί πολύ γράφουν στα FORUM ότι πρεπει οπωσδήποτε να αναγράφονται οι οδηγοι. Ρωτάω πιο πολύ μην έχω πρόβλημα στις βαλκανικές χώρες γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι λίγο πιο χαλαροί πιστεύω η αστυνομικόι αλλά επίσης δεν υπάρχουν και σύνορα
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Κοιτα στα Βαλκάνια είναι όπως τους κάτσει ειδικά οι σκοπιανοί, παίζει να μην ασχοληθούν καθόλου ή να σε ξεσκίσουν..
Δυστυχώς δεν έχω παρόμοια εμπειρία για να σε βοηθήσω περισσότερο.
 

Diablo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Οχι δεν χρειαζεται..
Αν μπεις απο σκοπια, αν εχουν ορεξη μπορει να αρχισουν τιποτα δικα τους, να σε ξεσκισουν ΔΕΝ παιζει.. απλα εχε ευκαιρο ενα 5ευρω να τελειωνεις γρηγορα..

Στην Σερβια ειναι λιγο ψαρωτικες οι τελωνιακες.. Μπορει να σε ρωτησουν καμια ερωτηση παραπανω.. Τι κ αν κανεις χαλαβε, ή εισαι σοβαρος μετα απο 5 λεπτα 8α εχεις φυγει απο τον ελεγχο και 8α εισαι στον δρομο σου
 
Last edited by a moderator:

Nikolaos87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας ! Μάλλον δεν θα μπω από σκοπιά θα πάω από Βουλγαρία ..και την προηγούμενη φορά από Βουλγαρία είχα μπει ... Απλά φοβάμαι πως αν μπω από σκοπιά θα φωνάξω κανένα η Μακεδονία είναι ελληνική και δεν θα βγω πότε από τα σύνορα Σήμερα ξανά πήγα στην ασφάλεια και τους ρώτησα αν μπορούν να γράψουν και το όνομα μου στην πράσινη κάρτα και μου είπαν πως βγαίνει αυτόματα με το όνομα του κατόχου της ασφάλειας και ότι δεν χρειάζεται ..Για να δούμε.
 

Diablo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγω εχω περασει 3 φορεσ απο σκοπια.. και παντα "Σκοπια" τα αναφερω στους διαλογους μου με τους Σκοπιανους εκει.. Βεβαια καταλαβαινω οτι μεταξυ τους κατι λενε για εμενα και με βριζουν στην γλωσσα τους, και στα μουτρα μου μια φορα(παντα στην γλωσσα τους). Αλλα παντα μετα απο 5-10 λεπτα και 5-10 ευρω εχω περασει και μου λενε και καλο ταξιδι με ειρωνικο τονο στο τελος.

Απο βουλγαρια πιο πολυ αγενης ειναι στα Ελληνικα συνορα κατι ζωα εκει(με την κακη εννοια), παρα οι βουλγαροι που ειναι επαγγελματιες και ευγενικοι με το παραπανω!
Οπως και να εχει, μπορει η ασφαλιστικη σου να γραψει και το ονομα σου επανω στην πρασινη καρτα σου(στο πεδιο Χρήσιμες πληροφορίες / Useful information), δεν χρειαζετε κατι τετοιο ομως σε κανενα κρατος επισημα, μερικες ασφαλιστικες αρνουνται να το κανουν γιατι ΔΕΝ το προβλεπει ο Ευρωπαικος κανονισμος, αλλες στο κανουν για να ευχαριστησουν τον πελατη τους..
Καλο ταξιδι να εχεις και μην αγχονεσαι για κατι, μεχρι να φτασεις Ελλαδα, μετα ξεκιναει το προβλημα πλεον.. :D
 
Last edited by a moderator:

SoulHunter

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα , θα κάνουμε με την γυναίκα μου ενα σύντομο roadtrip 9-10 ημερών .
Δυστυχώς σχεδιάστηκε λίγο γρήγορα οπότε δεν πήρα συμβουλές για χρόνο παραμονής σε πόλεις κλπ (είναι κυρίως για να πάρουμε μια σύντομη γεύση απο τις πόλεις καθώς είνια το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό πλην τις Γερμανίας για λίγες μέρες με αεροπλάνο που πήγαμε )αλλα θα χρειαστώ συμβουλές για το τι να πάρω και ίσως τι πρέπει να προσέξω απο νόμους πχ κλπ .
Το roadtrip έχει ώς εξής
Βελιγράδι - Βουδαπέστη - Πράγα - Μπρνο(σύντομο πέρασμα μια μέρα )- Βιέννη - Μπρατισλάβα-Βελιγράδι
συμβουλές ευπρόσδεκτες για το τι να δουμε τι να φαμε-δοκιμάσουμε που να πάμε .
Κάτι που διάβασα και με ανησύχησε είναι οτι πρέπει οπωσδήποτε να έχω χειμερινά λάστιχα γιατί ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να πας λεει με άλλα ισχύει ?
Eγώ δεν έχω πρέπει να φοράω τις αλυσίδες η να τις έχω απλα στο πορτ μπαγκαζ ? και καμια συμβουλή ισως τι να δω τι να δοκιμάσω και αν πρέπει κάπου να κάνω συνάλλαγμα

3) Αλλαγη παλιων λευκων πινακιδων , παραλαβη νεου αριθμου , και πινακιδων ευρωπαικου τυπου με ενσωματωμενο το GR. Ετοιμο. 30 Ευρω.
Καλημέρα ,
Θα κάνουμε road trip με την γυναίκα ( βελιγράδι (1 διαν.) , βουδαπέστη (2) , πράγα (3) , βιέννη (2) , μολδαβία (πέρασμα) ξανά βελιγράδι ) είνια απαραίτητο τ ονούμερο 3 ?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom