Ιταλία Roma, la città eterna! Ένα τριήμερο στη αιώνια πόλη!

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Βάλε να συνεχίσω τη μελέτη Γιατί πρώτη μέρα σήμερα μπλέξαμε λίγο τα μπούτια μας . Για απόψε θα πάμε προς piaza die popolo για να φάμε σε κάποιο από τρία μαγαζιά που έχουν προταθεί εκεί γύρω .
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Βάλε να συνεχίσω τη μελέτη Γιατί πρώτη μέρα σήμερα μπλέξαμε λίγο τα μπούτια μας . Για απόψε θα πάμε προς piaza die popolo για να φάμε σε κάποιο από τρία μαγαζιά που έχουν προταθεί εκεί γύρω .
Αααα εντάξει είναι γενικό το φαινόμενο. Κοίτα τώρα 3-4 μέρες σε καινούρια πόλη. Λογικό δεν έιναι; Τώρα ξέρω ότι άμα πάω πάλι θα είμαι περισσότερο προσανατολισμένη! Και θα περάσω κ καλύτερα. Αλλά ειπαμε το ρίξαμε το κέρμα μας η επιστροφή είναι εγγυημένη!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Δεν μας ενθουσιασε η κουζινα. Ουτε οι πιτσες..
2.Περα απο τα αξιοθεατα δεν ενθουασιασηκαμε
3.Τα μακ ηταν επιλογη
4.παραμενω βαρκελονοπληκτη
1-2 you shot the sheriff
3. Ποτε των ποτων δεν ειναι επιλογη.
4. Ετσι εξηγειται...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Η δεύτερη μέρα είχε πρωϊνό ξύπνημα. 07:30 χτύπησε το ξυπνητήρι. Είχαμε ξεκουραστεί και σηκωθήκαμε με ευκολία. Φάγαμε το πρωινό που μας είχαν αφήσει στο δωμάτιο και ετοιμαστήκαμε. Στο πρόγραμμα ήταν η επίσκεψη στο μουσείο του Βατικανού. Η μέρα ήταν Κυριακή κ τελευταία Κυριακή του μήνα. Επομένως η είσοδος ήταν δωρεάν. Με μειωμένο ωράριο λειτουργίας το μουσείο. Ήμασταν υποψιασμένοι στο τι θα αντικρίσουμε αλλά αυτό ξεπερνούσε κάθε φαντασία. Η ουρά 08:15 έκανε το γύρω του τοίχους και έφτανε έως και τον ναό του Αγίου Πέτρου. Το βατικανό άνοιγε στις 09:00 οπότε η αναμονή ήταν σίγουρα ένα 3ωρό. Αποφασίσαμε να μην το κάνουμε αυτό στον εαυτό μας και να τα κλείσουμε μέσω ίντερνετ για την επόμενη μέρα. (Αργότερα από κάποια άτομα μάθαμε ότι στην ουρά πήγαν γύρω στις 10:00 και μπήκαν στις 11:30 κ οτι προχωρούσε γρήγορα ο κόσμος.)

Μια και είχαμε ήδη ξυπνήσει νωρίς ειπαμε να επισκεφθούμε τον Άγιο Πέτρο. Η ουρά ήταν σχεδόν μηδενική και καθώς περνούσε η ώρα και περίπου στα επομενα σαράντα λεπτά παρατηρήσαμε οτι ο κόσμος είχε τριπλασιαστεί. Περάσαμε τον έλεγχο πανεύκολα κ μπήκαμε στην μεγάλη πλατεία.
DSC01709[1].JPG


Μπαίνοντας στον ναό μείναμε με το στόμα ανοιχτό. Ήταν το κάτι άλλο. Λόγω του ότι ήταν Κυριακή είχε λειτουργία μέσα με χοροδία. Απίστευτή ευλάβεια και προσοχή απο τους πιστούς.
DSC01722[1].JPG


DSC01714[1].JPG
DSC01724[1].JPG

Έπειτα αποφασίσαμε να ανέβουμε επάνω για να θαυμάσουμε την θέα. Ανεβήκαμε με το ανσανσέρ και μετά με τα σκαλιά για το υπόλοιπο. Στην ανάμονή για τα εισιτήρια είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τέλεια ψηφιδωτά!
DSC01728[1].JPG


Η ανάβαση είχε πολύυυυ σκαλί όχι αστεία. Κάντε συχνά διαλείμματα καθώς και η κλίση της σκάλας σε ζαλίζει!


Η θέα όμως αξίζει! Πραγματικά πρέπει να δείτε απο πάνω την πλατεία καθώς μπορείτε να καταλάβετε περισσότερο την δομή της και επίσης να θαυμάσετε τους κήπους απο ψηλά.

DSC01739[1].JPG


DSC01746[1].JPG



DSC01753[1].JPG

Κατα την διάρκεια της κατάβασης ξεκουραστήκαμε σε κάτι εξωτερικά σκαλιά και βρήκα την ευκαιρία να κλείσω απο το κινητό τα εισιτήρια του Βατικανού για την επόμενη. Βρήκα στις 12:30 και έκλεισα κατευθείαν μέσω τις κάρτας μου. 40€ μαζί με την χρέωση για την on line κράτηση. Ανακουφίστηκα που τακτοποίησα κ αυτή την λεπτομέρεια ειδικά όταν έλαβα το μειλ της επιβεβαίωσης με τον κωδικό της συναλλαγής.

2,5 ώρες πέρασαν μέσα στον Άγιο Πέτρο και πραγματικά αν έχετε την ευκαιρία να τα σπάσετε ίσως θα ήταν καλύτερα. Στο Βατικανό ήδη θα περάσετε τουλάχιστον ένα 3ωρο και φυσικά βγαίνοντας απο αυτό και σε ώρα αιχμής για να μπείτε στην εκκλησία θα συναντήσετε μεγάλη ουρά. Επίσης θα είστε ήδη κουρασμένοι κ ίσως δεν αφιερώσετε τόσο χρόνο όσο θα θέλατε. Βγαίνοντας βρήκαμε γραφείο πληροφοριών. Η κυρία με ενημέρωσε πως ακόμα και αν δεν λάβω τα ηλεκτρονικά εισιτήρια σε μειλ μπορώ να περάσω με τον κωδικό κράτησης και να πάω στα ταμεία να μου τα εκδόσουν. Επίσης αν τα λάβω δεν χρειάζεται να τα εκτυπώσω. Κάτι τελευταίο που μου ανέφερε είναι οτι παρόλο που ήταν low season ο κόσμος ήταν πέρα απο τις προσδοκίες τους, όχι μονο την μέρα που ήταν δωρεάν αλλά και τις υπόλοιπες!!!!

Στην συνέχεια της βόλτας μας κατευθυνθήκαμε στην Piazza del Popolo.
 

Attachments

Last edited:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
1-2 you shot the sheriff
3. Ποτε των ποτων δεν ειναι επιλογη.
4. Ετσι εξηγειται...
Περίμενα το σχόλιο σου και ομολογώ είναι καλυτερο απο το κράξιμο που περίμενα να φάω. :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:

Θα το ξαναπω πολλές φορές. Μου φάνηκε αρκετά βρώμικη πόλη, με έντονο το μεταναστευτικό πρόβλημα, χάλια στην αισθητική μου οι υπαίρθιες λαικές και οι συνεχόμενοι πάγκοι ΠΑΝΤΟΥ και όσο για το φαγητό ειναι υποκειμενικό! Μονο στην Βουδαπέστη έως τώρα έφαγα με την ψυχή μου! Την καθαριότητα δε της Βαρκελώνης, τα πεζοδρόμια και την οργάνωση την νοσταλγώ κάθε μέρα....
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Περίμενα το σχόλιο σου και ομολογώ είναι καλυτερο απο το κράξιμο που περίμενα να φάω. :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:

Θα το ξαναπω πολλές φορές. Μου φάνηκε αρκετά βρώμικη πόλη, με έντονο το μεταναστευτικό πρόβλημα, χάλια στην αισθητική μου οι υπαίρθιες λαικές και οι συνεχόμενοι πάγκοι ΠΑΝΤΟΥ και όσο για το φαγητό ειναι υποκειμενικό! Μονο στην Βουδαπέστη έως τώρα έφαγα με την ψυχή μου! Την καθαριότητα δε της Βαρκελώνης, τα πεζοδρόμια και την οργάνωση την νοσταλγώ κάθε μέρα....
Θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της βρωμιάς . Δεν έχω ξέρω πόσο παλιό είναι το μετρο τους αλλά μου φάνηκε πολύ παρατημένο .

Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ μια εφαρμογή που κατέβασα από play store ,το rome travel guide Επειδή ο Χάρτης του λειτουργεί χωρίς ίντερνετ . Βλέπεις που είσαι αν πάσα ώρα και μπορείς να κατευθυνθείς αναλόγως .
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.χάλια στην αισθητική μου οι υπαίρθιες λαικές και οι συνεχόμενοι πάγκοι
2.Μονο στην Βουδαπέστη έως τώρα έφαγα με την ψυχή μου!
3.Την καθαριότητα δε της Βαρκελώνης, τα πεζοδρόμια και την οργάνωση την νοσταλγώ κάθε μέρα....
2. Συνεχιζεις βλεπω...γκουλας κ ποδαρακι βραστο vs gambero rosso, γαστρονομικη πρωτεύουσα του πλανητη...
3. Θα την εχω υποψη μου οταν παρω συνταξη. Σε αρκετες δεκαετίες απο τωρα δηλ...
1. Τραστεβερε, campo dei fiori.
ls.jpg
6772096.jpg
groceryEZ-1.jpg
6772096.jpg
groceryEZ-1.jpg
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
@Samion δεν θα μπω στην διαδικασία να έρθω σε αντιπαράθεση καθώς ο καθένας έχει τα γούστα του. Στα λουλουδικά που μου παραθέτεις θα μπορούσα να σου στείλω τους παμπολους πάγκους που πουλούσαν απο σουβενίρ μέχρι βρακιά. Ο καθένας έχει την άποψη του.... Το ότι δεν μου άρεσαν όλα δεν σημαίνει ότι τον ακυρώνω σαν προορισμό. Αλλά ούτε θα ωραιοποιήσω αυτά που ένιωσα για να ειμαι αρεστή!

Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ μια εφαρμογή που κατέβασα από play store ,το rome travel guide Επειδή ο Χάρτης του λειτουργεί χωρίς ίντερνετ . Βλέπεις που είσαι αν πάσα ώρα και μπορείς να κατευθυνθείς αναλόγως .
Εγώ το μόνο που μετάνιωσα ήταν που δεν ζήτησα από κάποιον έμπειρο να μου βάλει μια σειρά σε αυτά που ήθελα να δω. Σε κάποια απάντηση παραπάνω δόθηκε μια πολυ ωραία πρόταση. Και τώρα που τα έχω δει κιόλας μπορώ να καταλάβω πόσο σωστή ήταν. Το καλό είναι βέβαια ότι τα είδαμε όλα...
 
Last edited:

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Την ακολούθησα εν μέρει αυτή τη συμβουλή σήμερα . Ξεκίνησα από μετρο Castro pretorio περάσαμε από quirinale ,via del corso,piaza dei popolo και τέλος ισπανικά σκαλιά .
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Στην πλατεία φτάσαμε με το μετρό καθώς έχει στάση. Φυσικά δεν παραλείψαμε να μπούμε στην Santa Maria Del Popolo.
DSC01767[1].JPG
DSC01765[1].JPG


Η μέρα ήταν ηλιόλουστη!!!! Πραγματικά άνοιγε η καρδιά σου με τέτοιο καιρό!

DSC01770[1].JPG


DSC01777[1].JPG


Η Via del Corso ηταν γεμάτη κόσμο και με πιτσιρίκια ντυμένα απο spiderman μέχρι Ρωμαίους στρατιώτες! Αλήθεια ήταν Κυριακή των Αποκρεών και εκτός από λίγο σκόρπιο χαρτοπόλεμο σε τίποτα δεν θύμιζε οτι ήταν ημέρα καρναβαλιού. Αφού μπήκαμε σε μερικά μαγαζιά χωρίς να μας τραβήξει κάτι το ενδιαφέρον (ήταν τέλος εκτπώσεων τα περισσότερα κομμάτια είχαν τελειώσει η αποσυρθεί και η νέα κολεξιόν ήταν σε τιμές Ελλάδος).

Αν και είχε μεσημεριάσει θελήσαμε να τσιμπήσουμε κάτι γρήγορο και να απολαύσουμε την μέρα. Πίτσα στο χέρι! Τι άλλο; Μου κάνει εντύπωση πόσο πολύ χρησιμοποιούν τα λαχανικά οι Ιταλοί ακόμη κ στις πίτσες. Παρατήρησα ότι έχουν μία ιδιαίτερη αδυναμία στην αγκινάρα και έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση τους ανθούς του κολοκυθιού. Εμείς περιοριστήκαμε σε κάτι πιο συνηθισμένο για να είμαστε ήσυχοι.... Στο δρόμο μας βρέθηκε ένα μικρό σουπερ μαρκετ και μπήκαμε. Όχι για να ψωνίσουμε τόσο για να χαζέψουμε. Οι κολοκυθανθοί παλι μπροστά μας! ένα κεσεδάκι με 6 μετρημένα τεμάχια και πολυυυ μικρά στα 2€!!! Φυσικά αξίζει να ψωνίσει κανείς απο το τμήμα των τυριών κ των αλλαντικών αν έχει ψυγείο στο δωμάτιο. Επίσης η ποικιλία των ζυμαρικών ήταν αναμενόμενο οτι θα ήταν μεγάλη. Τιμές πάντως τσιμπιμένες.

Η μέρα ήταν ότι έπρεπε για καφεδάκι και κυρίως παγωτό! Η γεύση απο το φυστίκι νομίζω είναι ακόμη στο στομα μου! Με 2,5 ευρώ το μικρό παγωτό και με δυνατότητα να συνδυάσουμε 2 γεύσεις, δροσιστήκαμε ευχάριστα. Κ ο καφές πολύ ωραίος. Gelatio Artigianali το μαγαζί που πήραμε καφέ κ παγωτό. Ω ναι καταφέραμε και φτάσαμε πάλι ως την φοντάνα.

Περιπλανηθήκαμε στα όμορφα στενάκια. Που να πρωτοπας; Τι να πρωτοδεις; Είπαμε πριν πάμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση να τιμήσουμε κ το Pompi. Αυτό το φημισμένο τυραμισού δεν υπήρχε περίπτωση να μας ξεφύγει. Και όντως ήταν ΘΕΙΚΟ. Φρεσκότατο κ γευστικότατο. Πήραμε ένα κλασικό και ένα με φυστίκι. Αφού είχε και παγωτό πήραμε και από έναν γύρο ακόμη για να κάνουμε κ την σύγκριση! Κυριολεκτικά σκάσαμε με τόσα γλυκά κ παγωτά!

Στην συνέχεια πήραμε το μετρό γιατί θέλαμε να ξεκουραστούμε και να κοιμηθούμε. Το βράδυ είχαμε προγραμματίσει έξοδο στο trastevere!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Γεια σας! ετοιμαζόμαστε και εμείς για Ρώμη! Ένα 4ήμερο με τη Ryan! H περιγραφή σου είναι πράγματι εξαιρετική! Θα τη τυπώσω για να μην ξεχαστω. Έχεις να μας συστήσεις κάτι που σου άρεσε πολύ, από φαγητό, ποτό κλπ;;;
Για ποτό μου άρεσε πολύ το μαγαζί Ombre Rosse στο trastevere με πολύ λογικές τιμές και με ζωντανή μουσική. (Τουλάχιστον την μέρα που πήγαμε.) Επίσης να πας στο Pompi για τα γλυκά του. Είναι φρεσκότατα!!! Για φαγητό: Pizza Re κοντά στην πλατεία Popolo & Ristorante de la Scala στο Trastevere ήταν επιλογές που μας άρεσαν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.235
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom