Ιταλία Roman Holiday ή αλλιώς ποτέ ξανά στη Ρώμη καλοκαίρι..

Xrhraki

Member
Μηνύματα
33
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία, Ελβετία, Γαλλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Rovaniemi & Norway..
Πολύ ωραία και κατατοπιστική η ιστορία σου για δύο πόλεις που έχω δει κι εγώ και εκτιμώ τη καθεμια ξεχωριστά. Εύχομαι να επιστρέψετε κι αυτή τη φορά με διανυκτέρευση στη Φλωρεντία και γιατί όχι, τις γύρω περιοχές της Τοσκάνης. :)


Από περιέργεια άνοιξα τις δικές μου σημειώσεις γιατί θυμόμουν κάτι αντίστοιχο, και είδα ότι την μία από τις ημέρες που ήμουν στη Ρώμη, το κοντέρ έγραψε 39278 βήματα, ή καλύτερα 31,3 χιλιόμετρα (μόνο στην Αβάνα κατάφερα να φτάσω αυτό το νούμερο), γεγονός που αποδεικνύει πόσο ευχάριστη και βολική είναι αυτή η πόλη για περπάτημα!
Βεβαια σε καμία περίπτωση δε θα 'λεγα το ίδιο με 40 βαθμούς...🥵
Είναι στο πρόγραμμα, πρέπει να δούμε και τη Πίζα εξάλλου!

pizza fan για να τιμήσει την Ιταλία? Χριστέ μου τί ιεροσυλία! Πάντως κάτι παρόμοια "νόστιμα" τα κάνω και εγώ. Το βράδυ που γύρισα από Ιταλία το προηγούμενο καλοκαίρι, παρήγγειλα spaghetti με θαλασσινά από ένα ωραίο ιταλικό εστιατόριο (θα δώσω λεπτομέρειες στο αντίστοιχο thread περί εστιατορίων της Αθήνας). Δύο ώρες είχα προσγειωθεί στην Αθήνα και ήθελα ακόμα γεύση Ιταλίας
Η διαφορά είναι πως πήρες τη μακαρονάδα σου από ένα ωραίο ιταλικό εστιατόριο :p
Εγώ πάντως πήρα σουβλάκι :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όμως, δεν θα μπορούσα να τρώω κάθε μα κάθε μέρα πάστα, πίτσα και θαλασσινά, νομίζω πως αυτό που τους λείπει είναι λιγάκι παραπάνω ποικιλία.
ολα καλα. ετσι μου ειχαν πει το καλοκαιρι τουριστες: καλα μονο σουβλακι και κρεας τρωτε στην Ελλαδα? κριμα ομως που σου εμεινε αυτη η εντυπωση. ευχομαι την επομενη φορα να εντρυφησεις στην κουζινα της Ρωμης που δεν εχει καμμια σχεση με πιτσες. Αρνι, ρεβυθια, μπροκολο, αγκιναρες κλπ κυριαρχουν. την επομενη φορα να ειστε καλα να δοκιμασετε.
Cucina romana - Wikipedia
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Βέβαια και στην Αβάνα θα σε έφαγε η ζέστη και τα κουνούπια!
Δόλωμα είναι το ''τη περπατάς τη Ρώμη'' για να καίμε τις θερμίδες των μακαρονάδων.. Δε λειτούργησε και πολύ βέβαια..
Ζέστη και υγρασία ναι, κουνούπια μηδέν!
Η Ρώμη είναι η απόλυτη ίσως πόλη για περπάτημα, νομίζω την κατατάσσω ψηλότερα απ΄όλες (ίσως μαζί με το Παρίσι) σ' αυτή την κατηγορία! Πάντως όσα χιλιόμετρα και να διανυθούν περπατώντας οι θερμίδες δε καίγονται δυστυχώς... :haha:
Είναι στο πρόγραμμα, πρέπει να δούμε και τη Πίζα εξάλλου!
Ωραίο πλάνο, θα περιμένουμε ιστορία!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως και ρωμη και φλωρεντια εχω παει ιουλιο με 40αρια....και μπορω να πω οτι δεν με χαλασε και πολυ
Οταν εχεις περασει καλοκαιρια στην θεσσαλονικη με 40 υπο σκια να παλευεις στην κινηση με το μηχανακι-κρανος η μες το λεωφορειο (εκενο το 10αρι) ενα 40αρι στην Ρωμη εινα οαση δροσιας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom