Βολιβία Χιλή Salar de Uyuni από Χιλή

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάντως μέσα στα Χριστούγεννα βρίσκω Σαντιάγο - ΝτΠ - Σαντιάγο 3-4 μέρες (23/12 ή 24/12 με 27/12), business class μάλιστα, με €415. Μην περιμένεις ότι θα βρεις και πολύ καλύτερα από αυτό, αλλά είναι και τα εκεί έξοδα κάμποσα...

Ντελ Πάινε και Παταγωνία δεν έχω πάει ακόμα, οπότε στο δίλημμα δε μπορώ να απαντήσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις, αλλά μου αναψατε φωτιά με το νησί του Πάσχα.
Όσο και να το έψαξα, όλα μαζί δεν βγαίνει. Από ένα σημείο και μετά για να πάω στο ΝτΠ πρέπει να πουλήσω νεφρό (πέφτει μέσα στα Χριστούγεννα).
Ακολουθεί γραφική ερώτηση, αλλα τι να κάνω που δεν δύναμαι...
Ξέρω ότι κάθε άνθρωπος και άλλα γούστα (άλλος θέλει να βλέπει φύση - άλλος αρχαία κλπ), αλλά από εσάς που τα έχετε δει, μεταξύ ντελ πάινε και Πάσχα, (πλησιάζει) τι θα επιλέγατε?
Δεν κρατήθηκα την έκανα. Το λέω με την έννοια ότι τέλειο φαίνεται το ντελ πάινε, αλλά αν μπορώ να δω κάτι αντίστοιχο στην Ισλανδία πχ, ας πάω στο ΝτΠ. Δυστυχώς όπου κ να πας σε 3 μέρες, μόνο κλεφτές ματιές μπορείς να ρίξεις...
Δεν υπάρχει καμία σύγκριση για μένα. Το Τόρρες ντελ Πάινε είναι ένα πανέμορφο μέρος του πλανήτη, τέλος.

Το Νησί του Πάσχα είναι ταξίδι ζωής, κλάσεις ανώτερο. Εντελώς μοναδικό μέρος.
https://www.travelstories.gr/commun...γη-των-rapa-nui-tapati-στο-Ν-του-Πάσχα.14892/
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, διαφωτιστικότατες.
Εγώ πάντως μέσα στα Χριστούγεννα βρίσκω Σαντιάγο - ΝτΠ - Σαντιάγο 3-4 μέρες (23/12 ή 24/12 με 27/12), business class μάλιστα, με €415. Μην περιμένεις ότι θα βρεις και πολύ καλύτερα από αυτό, αλλά είναι και τα εκεί έξοδα κάμποσα...

Ντελ Πάινε και Παταγωνία δεν έχω πάει ακόμα, οπότε στο δίλημμα δε μπορώ να απαντήσω.
Εγώ εψάχνα μεσω scyscanner και μου έβγαζε 930/άτομο για αυτές τις μέρες. Υπολόγιζα ενα 30% κάτω αν μπω με χιλιανο βπν (τόσο μου έβγαινε όταν το πρωτοδοκίμασα). Απ'οτι είδα τώρα δεν ειναι σταθερή η έκπτωση και φτάνει το 55% όταν η αρχική αξία είναι 930. 1000 ευχαριστώ για την επισήμανση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το Νησί του Πάσχα είναι ταξίδι ζωής, κλάσεις ανώτερο. Εντελώς μοναδικό μέρος.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Δακρύζοντας-στη-γη-των-rapa-nui-tapati-στο-Ν-του-Πάσχα.14892/
Αμα βάζεις εσύ link, να βάλω κι εγω που είναι και πιο φρέσκια :)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Το-νησί-των-μυστηρίων.58954/
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Τελικά (με τις χρήσιμες συμβουλές σας) αρχίζει και σχηματοποιείται το πράγμα και έχει κάπως έτσι:
13/12 άφιξη Χιλή και πτηση προς Σαν Πέδρο
14-17/12 Ουγιούνι και επιστροφή Σαντιάγκο
18/12 Σαντιαγκο
19-22/12 Νησι Πάσχα
23-24/12 Σαντιάγκο - Βαλπαραϊσο
25-31/12 Βολιβία
31/12 Σαντιαγκο
1/1 πτήση για Αθήνα.

Κάνα - δυο απορίες μένουν για να κλείσει οριστικά.
1) Προσγειώνομαι 13/12 Σαντιάγκο και παίρνω απ'ευθείας αεροπλάνο για Καλάμα - Σαν Πέδρο. Σκέφτομαι το αμέσως επόμενο πρωι να φύγω για Ουγιούνι στο 4ημερο τουρ (με επιστροφή Σαντιάγκο) και στα καπάκια (17/12) να επιστρέψω στο Σαντιάγκο.
Μήπως να δώσω μια μέρα στο Σαν Πέδρο για προσαρμογή και καμιά εκδρομή στην έρημο και να γυρίσω 18/12 στο Σαντιάγκο? Το πρόβλημα είναι ότι 19/12 6:30 το πρωι πετάω για νησί Πάσχα, οπότε αν γυρίσω 18/12 βράδυ στο Σαντιάγκο, μάλλον θα πρέπει να την πέσω στο αεροδρόμιο μέχρι το επόμενο πρωι.
Εννοείται βέβαια ότι δεν θα έχω και πολλές μέρες Σαντιαγο (στην ουσία αν δεν γυρίσω στις 17/12, θα μου μείνει μόνο μιαμιση μέρα εκεί). Είναι αρκετή για την πρωτεύουσα?

2) Σκοπεύω να πάω Βολιβία 25-31/12. Θα ήθελα να καταφέρω να επισκεφτώ Λα Παζ - Τιαχουανακο - Ποτοσι - Σουκρε, αλλά μάλλον δεν γίνεται. Αν πρέπει να κάψω μια πόλη, ποια να είναι αυτή?
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για το 2, εγώ θα έκαιγα τη Σούκρε.
Η Λα Παζ είναι μοναδική πόλη, όχι τόσο όμορφη αισθητικά αλλά απίστευτα "πρωτότυπη" από άποψη χωροταξίας και πληθυσμού.
Το Ποτοσί είναι κουκλίστικο, αποικιακά κτήρια με πολλή βολιβιανή παρακμή και μερικές κιτσάτες πινελιές "εκσυγχρονισμού".
Η Σούκρε είναι απλά όμορφη, αλλά πολύ πιο συνηθισμένη πόλη. Αστική και πιο πλούσια απ' τις άλλες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για το 2, εγώ θα έκαιγα τη Σούκρε.
Η Λα Παζ είναι μοναδική πόλη, όχι τόσο όμορφη αισθητικά αλλά απίστευτα "πρωτότυπη" από άποψη χωροταξίας και πληθυσμού.
Το Ποτοσί είναι κουκλίστικο, αποικιακά κτήρια με πολλή βολιβιανή παρακμή και μερικές κιτσάτες πινελιές "εκσυγχρονισμού".
Η Σούκρε είναι απλά όμορφη, αλλά πολύ πιο συνηθισμένη πόλη. Αστική και πιο πλούσια απ' τις άλλες.
Κι αν δεν πάει Σούκρε, στο Ποτοσί πώς θα πάει; Αεροπορικώς από Λα Παζ, μέσω Κοτσαμπάμπα; Θα μπορούσε να πετάξει Σούκρε από Λα Παζ και να γυρίσει αεροπορικώς από Ποτοσί - αν βγαίνουν τα δρομολόγια και οι μέρες.
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Ευχαριστώ για τις προτάσεις
Σκεφτόμουν με βραδυνό ΚΤΕΛ από Λα παζ και επιστροφή είτε με τον ίδιο τρόπο είτε αεροπορικώς από Σούκρε, αλλά σε αυτή την περίπτωση στην ουσία θα κάτσω Σούκρε για κάνα 2ωρο.
Αλήθεια, το έχει κάνει αυτό κανείς? Παλεύονται τα υπεραστικά τους?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά (με τις χρήσιμες συμβουλές σας) αρχίζει και σχηματοποιείται το πράγμα και έχει κάπως έτσι:
13/12 άφιξη Χιλή και πτηση προς Σαν Πέδρο
14-17/12 Ουγιούνι και επιστροφή Σαντιάγκο
18/12 Σαντιαγκο
19-22/12 Νησι Πάσχα
23-24/12 Σαντιάγκο - Βαλπαραϊσο
25-31/12 Βολιβία
31/12 Σαντιαγκο
1/1 πτήση για Αθήνα.

Κάνα - δυο απορίες μένουν για να κλείσει οριστικά.
1) Προσγειώνομαι 13/12 Σαντιάγκο και παίρνω απ'ευθείας αεροπλάνο για Καλάμα - Σαν Πέδρο. Σκέφτομαι το αμέσως επόμενο πρωι να φύγω για Ουγιούνι στο 4ημερο τουρ (με επιστροφή Σαντιάγκο) και στα καπάκια (17/12) να επιστρέψω στο Σαντιάγκο.
Μήπως να δώσω μια μέρα στο Σαν Πέδρο για προσαρμογή και καμιά εκδρομή στην έρημο και να γυρίσω 18/12 στο Σαντιάγκο? Το πρόβλημα είναι ότι 19/12 6:30 το πρωι πετάω για νησί Πάσχα, οπότε αν γυρίσω 18/12 βράδυ στο Σαντιάγκο, μάλλον θα πρέπει να την πέσω στο αεροδρόμιο μέχρι το επόμενο πρωι.
Εννοείται βέβαια ότι δεν θα έχω και πολλές μέρες Σαντιαγο (στην ουσία αν δεν γυρίσω στις 17/12, θα μου μείνει μόνο μιαμιση μέρα εκεί). Είναι αρκετή για την πρωτεύουσα?

2) Σκοπεύω να πάω Βολιβία 25-31/12. Θα ήθελα να καταφέρω να επισκεφτώ Λα Παζ - Τιαχουανακο - Ποτοσι - Σουκρε, αλλά μάλλον δεν γίνεται. Αν πρέπει να κάψω μια πόλη, ποια να είναι αυτή?
1. To Σαν Πεδρο - Uyuni είναι αρκετά επιβαρυντικό από άποψη αλλαγής υψομέτρου. Σε μια ώρα ανεβαίνεις από τα 2500 μέτρα στα 4000 και μετά την ίδια μέρα ως τα 4900+. Δεν είναι να το πάρεις αψήφιστα, με jet lag και χωρίς καθόλου προσαρμογή στο υψόμετρο. Βάλε μια μέρα, έτσι κι αλλιώς το Σαντιάγο σε 2 μέρες βλέπεται, ε κι αν δεν τα δεις κι όλα, από όλα τα μέρη που θα πας στο ταξίδι μαλλον αυτό είναι το πιο εύκολο για να ξαναπάς.

2. Θα φτάσεις στο Uyuni και μετά από ένα τεράστιο κύκλο θα βρεθείς στο Potosi, που είναι τρείς ωρίτσες δρόμος από το Uyuni, πρωτεύουσα του ίδιου νομού. Αν δε σου βγαίνει αλλιώς και πρέπει αναγκαστικά να σπάσει στα δυο το πρόγραμμα της Βολιβίας έχει καλώς, αλλά αν έχεις δυνατότητα να τα φέρεις μαζί θα γλυτώσεις αρκετά πήγαινε-έλα, τόσο φυσικα όσο και νοηματικά. Τα τουρ από το San Pedro για Uyuni γίνονται και one way, πάντως (δηλαδή μπορείς να το τελειώσεις στο Uyuni), και η επιστροφή από κει προς το San Pedro είναι γενικά αδιάφορη. Μάλιστα, αν το κάνεις ανάποδα (από Uyuni προς San Pedro, όχι φυσικά την επιστροφή αλλά το τριήμερο+ πακέτο) είναι και οικονομικότερο.
 
  • Like
Reactions: Pel

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
1. Κι εγώ αυτό φοβάμαι, ότι θα ζοριστώ υπερβολικά αν τα κάνω όλα στο καπάκι. Για αυτό ρωτάω γιατί λέω μήπως δεν είναι τόσο τραγικά όσο νόμιζα Ευχαριστώ για την απάντηση, βοηθάει.
2. Το ξέρω ότι έκανα το πρόγραμμα εντελώς άνω-κάτω αλλά αυτό ήταν το τίμημα που έπρεπε να πληρώσω για σχετικά πιο φτηνά αεροπορικά για το ΝτΠ.
Εννοείται ότι όσα γλίτωσα από το ΝτΠ τελικά θα τα πληρώσω στο πάνε-έλα Βολιβία, αλλά είπαμε, αυτό το ταξίδι δεν είναι αποτέλεσμα ενδελεχούς μελέτης και ανηλεούς προγραμματισμού, αλλά πιο πολύ κάτι σαν ένα διαρκές "και γιατί όχι".
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παλεύονται τα υπεραστικά τους?

Έκανα το Puno (Peru) - La Paz και το Potosi - Tupiza. Το πρώτο, διεθνές δρομολόγιο, αν εξαιρέσεις την περίπου 3-ωρη καθυστέρηση, ας πούμε ήταν ΟΚ - για ΚΤΕΛ. Στο δεύτερο τα είδαμε όλα! Τουλάχιστον 20 άτομα επιπλέον, κάθονταν στο διάδρομο, όρθιοι, κρεμάμενοι, εμείς στα πίσω καθίσματα, ένας είχε γείρει και κοιμόταν στην αγκαλιά μου, κάποιος κουβαλούσε κι ένα ζώο μαζί του, στάσεις εδώ κι εκεί, όπου νά'ναι, δε θυμάμαι πόση καθυστέρηση είχε, πάντως φτάσαμε έγκαιρα για να φύγουμε την επόμενη μέρα για το τουρ στο αλτιπλάνο. Μοναδική εμπειρία, αν το δεις στην πλάκα μπορείς και να το απολαύσεις (χωρίς να σημαίνει ότι σε όλα τα δρομολόγια επικρατεί η ίδια κατάσταση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom