Βολιβία Χιλή Salar de Uyuni από Χιλή

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
γεια σας παιδια,
αφου έχω διαβάσει τα περισσότερα απο αυτά που έχετε γραψει για σαν πεδρο και Ουγιουνι. θέλω να σας κανω μια ερώτηση... ειδα τα πρακτορεία που αναφέρατε για το τριπ απο σαν πεδρο προς ουγιούνι αλλα το κάνουν με δυο διανυκτερεύσεις ενω εμείς ενδιαφερόμαστε για μια διανυκτέρευση.. ξέρετε κάποιο άλλο πρακτορείο που να ειναι αξιόπιστο και να κανει το τουρ με μα διανυκτέρευση; εχετε ακουσει το white and green? επίσης πιστεύετε πως αν το αφήσουμε να το κλείσουμε κατευθείαν στο σαν πεδρο (μέσα Σεπτέμβρη) θα ειναι ριψοκίνδυνο δεδομένου πως έχουμε ήδη κλείσει την πτήση Uyuni - La Paz; τέλος πέρα απο χοντρά ρούχα για τη "βραδινή δροσιά" θα χρειαστούμε και sleeping bag για τη διαμονη μας σε αυτα τα χοστελ που μενεις κατα τη διάρκεια του τουρ?
ευχαριστω
Μην το "κάψετε" το αλτιπλάνο, είναι κρίμα. Όπως είπε και ο @taver , μία διανυκτέρευση = καμμία. Οι δύο που κάνουν τα πρακτορεία (για μένα) είναι το απόλυτο μίνιμουμ. Χρειάζεστε σίγουρα τρεις για να μπορέσετε ν'απολαύσετε (μέρος) του μεγαλείου της περιοχής που το Salar είναι μόνον ένα κομμάτι της (για τις λίμνες δεν ενδιαφέρεστε; ).
 

Evoulapap

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Μην το "κάψετε" το αλτιπλάνο, είναι κρίμα. Όπως είπε και ο @taver , μία διανυκτέρευση = καμμία. Οι δύο που κάνουν τα πρακτορεία (για μένα) είναι το απόλυτο μίνιμουμ. Χρειάζεστε σίγουρα τρεις για να μπορέσετε ν'απολαύσετε (μέρος) του μεγαλείου της περιοχής που το Salar είναι μόνον ένα κομμάτι της (για τις λίμνες δεν ενδιαφέρεστε; ).
Αυτό που με προβληματίζει με τις διανυκτερεύσεις είναι ότι επειδή θα πάμε Σεπτέμβρη οι θερμοκρασίες το βράδυ πέφτουν στους -20 από ότι διάβασα, όποτε σε τέτοιου τύπου χοστελ χωρίς θέρμανση στους -20 ποσά βραδιά να αντέξεις απλά με κουβέρτες κ sleeping bags?

Δε νομίζω να είναι καν εφικτό με μία διανυκτέρευση μόνο. Τα χιλιόμετρα είνσι πολλά. Αυτό που πιθανώς γίνεται είναι να πάτε "καρφί" (ΚΤΕΛ φάση) στο Uyuni με μία διανυκτέρευση στη διαδρομή (τη συντομότερη, που δεν έχει αξιοθέατα), και να κάνετε από κει μια βόλτα στο Salar.
Sleeping bag αν χρειάζεσαι σου νοικιάζουν επιτόπου (αν το θες εγγυημένα, πρέπει να το έχεις δηλώσει πριν την αναχώρηση).
Διαβάζοντας όλη σου την εξαιρετικά καλό γραμμένη ιστορία μου δόθηκε η εντύπωση πως στο σαν Πέδρο μπορείς να κλείσεις κ εκείνη την ώρα το τουρ για ουγιουνι. Λάθος; Πιστεύεις είναι πολύ ριψοκίνδυνο; Αυτό που με κρατάει από το να μην το κλείσω ιντερνετικα είναι ότι από κοντά θα έχω καλύτερη εικόνα των καταλυμάτων που θα μας πάνε κ ίσως κάνω πιο καλή επιλογή!
Επίσης με άγχωσε που διάβασα ότι ήσασταν με λίγες αποσκευές, εμείς εκ των πραγμάτων επειδή δεν θα γυρίσουμε πίσω θα έχουμε τη μεγάλη μας τη βαλίτσα κ ένα backpack πιστεύεις θα μας δημιουργήσει πρόβλημα;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό που με προβληματίζει με τις διανυκτερεύσεις είναι ότι επειδή θα πάμε Σεπτέμβρη οι θερμοκρασίες το βράδυ πέφτουν στους -20 από ότι διάβασα, όποτε σε τέτοιου τύπου χοστελ χωρίς θέρμανση στους -20 ποσά βραδιά να αντέξεις απλά με κουβέρτες κ sleeping bags?
Εμείς πήγαμε χειρότερη εποχή: Αύγουστο. Τελευταία μέρα πριν φύγουμε για πίσω, στη Λα Παζ, χιόνισε και δεν ξέραμε αν θα μπορέσει το ταξί να μας πάει μέχρι το αεροδρόμιο. Τελικά, κανένα πρόβλημα.

Στο Σαλάρ, και τα 3 βράδυα που διανυκτερεύσαμε η θερμοκρασία ήταν υπό το μηδέν, έφτασε τους -15. Ναι, ήταν δύσκολα. Νοικιασμένα (αλλά καθαρά) sleeping bags, 4 βρωμίλικες κουβέρτες, κι από μέσα όλα τα ρούχα, κάλτσες, κανονικά. Λάβε υπόψη σου και το άνω των 4000 μέτρων υψόμετρο, 4 κοινές τουαλέτες για 40+ άτομα, χωρίς ντους για πλύσιμο, μια θερμάστρα (που τί να ζεστάνει) στη μέση ενός τεράστιου χώρου όπου σερβίρονταν το φαγητό, δύσκολη κατάσταση και δύσκολος ύπνος (όσο κοιμηθήκαμε, δηλαδή).

Θα το ξανακάναμε; Φυσικά, με τα χίλια. Τέτοια εμπειρία, μια φορά την ζεις!

Επίσης με άγχωσε που διάβασα ότι ήσασταν με λίγες αποσκευές, εμείς εκ των πραγμάτων επειδή δεν θα γυρίσουμε πίσω θα έχουμε τη μεγάλη μας τη βαλίτσα κ ένα backpack πιστεύεις θα μας δημιουργήσει πρόβλημα;
Κανένα πρόβλημα. Στο τζιπ θα τα κουβαλάνε. Τα ίδια είχαμε κι εμείς, όλη την προίκα μας κουβαλούσαμε. Ξεκινήσαμε από Tupiza, καταλήξαμε Uyuni, κι από κει πετάξαμε για Λα Παζ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.950
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Διαβάζοντας όλη σου την εξαιρετικά καλό γραμμένη ιστορία μου δόθηκε η εντύπωση πως στο σαν Πέδρο μπορείς να κλείσεις κ εκείνη την ώρα το τουρ για ουγιουνι. Λάθος; Πιστεύεις είναι πολύ ριψοκίνδυνο; Αυτό που με κρατάει από το να μην το κλείσω ιντερνετικα είναι ότι από κοντά θα έχω καλύτερη εικόνα των καταλυμάτων που θα μας πάνε κ ίσως κάνω πιο καλή επιλογή!
Επίσης με άγχωσε που διάβασα ότι ήσασταν με λίγες αποσκευές, εμείς εκ των πραγμάτων επειδή δεν θα γυρίσουμε πίσω θα έχουμε τη μεγάλη μας τη βαλίτσα κ ένα backpack πιστεύεις θα μας δημιουργήσει πρόβλημα;
Μπορείς να κλείσεις τελευταία στιγμή, τουλάχιστον το καλοκαίρι που πήγα εγώ, αλλά θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι και για το ενδεχόμενο να είναι fully booked ή να μην έχει κάθε μέρα. Ενδεχόμενο είναι, όχι βεβαιότητα, φυσικά, αλλά γιατί να χάσετε το ταξίδι; Αν έχετε πτήση να προλάβετε αμέσως μετά χωρίς ούτε 1-2 μέρες περιθώριο, θα πρότεινα να το κλείσετε από πριν.

Στη laguna colorada βασικά είναι το hostel με τις ακραίες θερμοκρασίες και τα sleeping bags. Για ένα βράδυ είναι το θέμα. Μετά, στην περιοχή κοντά στο salar, οι υποδομές είναι καλύτερες, υπάρχει ρευμα κλπ, δεν έχει κανένας θέμα.

Μπορείτε να έχετε και σχετικά μεγάλες αποσκευές μαζί, απλά θα μείνουν όλο το ταξίδι στην οροφή του τζίπ. Πολύς κόσμος το κάνει one way κι έχει όλα του τα μπαγκάζια μαζί.
 

Evoulapap

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Να τέτοια διαβάζω για χιόνια κ κρύο κ λίγο αγχώνομαι. Γιατί οκ δεν παμε
Με σκοπό τις χλιδατεΣ διακοπες αλλά κ χωρις θέρμανση στους -15 προβληματίζομαι. Οπωσ Και να έχει θα το κάνουμε τώρα γιατί κλείσαμε την πτήση uyuni- la Paz απλά θα κλείσω με 2 διανυκτερευσεις, όποτε Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την προετοιμασία που μας κάνετε. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή δεκτή!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.144
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom