Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Έχω κάνει διαδρομή με βαλίτσα Σεούλ - Σιγκαπούρη business με 60 ευρώ...

Και μετά Σιγκαπούρη Αθήνα πάλι με βαλίτσα, economy αυτή τη φορά με 250 €
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οποτε ειναι μεν οικονομικο αλλα ειναι +100 περιπου με τσεκ ιν βαλιτσα. Μεγαλη η διαφορα.
Πολύ σωστά, είναι κάτι που πρέπει να αναφερθεί, καθώς μιλάμε επί της ουσίας για εταιρεία χαμηλού κόστους, οπότε και οποιαδήποτε επιπλέον παροχή πληρώνεται.
Στη περίπτωση μας ευνόησε ο καλός καιρός και πήραμε μόνο χειραποσκευές, πληρώνοντας βαλίτσα μόνο στην επιστροφή για να κουβαλήσουμε τα ψώνια.
Σε κάθε περίπτωση αν το εισιτήριο είναι αρκετά κάτω, συμφέρει ασυζητητί όπως λέει και η @Earth Citizen ,η τιμή είναι πάρα πολύ καλή.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Εγώ είχα βρει στο παρελθόν κάτι σούπερ τιμές πολύ κάτω απο 300 ευρώ και νευρίαζα πολύ γιατί στις συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν μπορούσα να ταξιδέψω.
Επίσης κατά την γνώμη μου όποιος πάει Ασία πραγματικά δεν χρειάζεται βαλίτσα.Η χειραποσκευή έχει αξιοπρεπέστατο όριο μεγέθους και βάρους για όλα τα απαραίτητα γιατί παίρνεις μόνο καλοκαιρινά που δεν έχουν όγκο όπως τα χειμερινά ρούχα.Εγώ είχα ταξιδέψει 10 μέρες και δεν ήταν ούτε 7 κιλά.Γύρισα με 9 και όσο για τα ρούχα είχα πληρώσει ένα ελάχιστο ποσό στο ξενοδοχείο για την υπηρεσία πλυντηρίου.Οπότε γιατί να πάρεις πολλά;
Και μην ξεχνάμε και το φαγητό που εγώ προσωπικά δεν τρώω τύπου κέιτεριγκ φαγητά σε αεροπλάνο ειδικά Ασιατικό.Άρα εννοείται πως με βολεύει το σκέτο εισιτήριο και γι'αυτό και δεν κρατιέμαι να ξανάρθει μπας και κάνουμε κι άλλα ταξίδια χωρίς να χρειαστεί να πουλήσουμε κανένα χωράφι.🙄
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Oπως εχω αναφερει σε παλιοτερο ποστ ταξιδεψα Ταιλανδη περσι με 274.5. Βαλιτσα δεν χρειαζεται απο τη στιγμη που πας καλοκαιρινες διακοπες, τα καλοκαιρινα δεν πιανουνε πολυ χωρο οποτε με χειραποσκευη και σακιδιο πλατης προσωπικα ειμαι κομπλε. Μακαρι οταν φτιαξουνε τα πραγματα να επιστρεψει κανονικα η Scoot γιατι κακα τα ψεματα οταν υπαρχει η δυνατοτητα να πετυχεις τετοιες τιμες για τετοιου ειδους μακρινους, εξωτικους και σχετικα φτηνους προορισμους οπως και να το κανουμε ειναι σοβαρο κινητρο και γενικοτερα το ψηνεις μεσα στο κεφαλι σου αλλιως. :airplane:
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Ναι αυτο θελω να πω. Τα 300 πηγαινε ελα γινονται 400 αμα παρεις βαλιτσα, που οι περισσοτεροι χρειαζονται.
Οποτε ειναι μεν οικονομικο αλλα ειναι +100 περιπου με τσεκ ιν βαλιτσα. Μεγαλη η διαφορα.
Όχι δεν πρόσθεσα βαλίτσα, με το hand luggage μου έφυγα από το Ελ βενιζελος με μουστοκούλουρα και νερά στα χερια, γενικά δεν αξίζει να δώσεις +120 € για να πάρεις μεγάλη βαλίτσα την βρίσκω πολλυ ακριβη τιμή και χωρίς λόγο να πάρει κανεις βαλίτσα 20 κιλών σε μέρη που θα χρειαστείς 2, βερμούδες και 7 μπλουζάκια εσπαντριγιες που δεν πιάνουν χώρο παντόφλες και 2 μαγιό , (ενώ ήδη φοράς τα αθλητικά παπούτσια ) γενικά μόνο με hand luggage ταξιδεύω , στο μόνο ταξίδι που θα πάρω extra βαλίτσα είναι στο Περού όπου οι κλιματικές αλλαγές από μερος σε μέρος είναι μεγαλες.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Εγώ είχα βρει στο παρελθόν κάτι σούπερ τιμές πολύ κάτω απο 300 ευρώ και νευρίαζα πολύ γιατί στις συγκεκριμένες ημερομηνίες δεν μπορούσα να ταξιδέψω.
Επίσης κατά την γνώμη μου όποιος πάει Ασία πραγματικά δεν χρειάζεται βαλίτσα.Η χειραποσκευή έχει αξιοπρεπέστατο όριο μεγέθους και βάρους για όλα τα απαραίτητα γιατί παίρνεις μόνο καλοκαιρινά που δεν έχουν όγκο όπως τα χειμερινά ρούχα.Εγώ είχα ταξιδέψει 10 μέρες και δεν ήταν ούτε 7 κιλά.Γύρισα με 9 και όσο για τα ρούχα είχα πληρώσει ένα ελάχιστο ποσό στο ξενοδοχείο για την υπηρεσία πλυντηρίου.Οπότε γιατί να πάρεις πολλά;
Και μην ξεχνάμε και το φαγητό που εγώ προσωπικά δεν τρώω τύπου κέιτεριγκ φαγητά σε αεροπλάνο ειδικά Ασιατικό.Άρα εννοείται πως με βολεύει το σκέτο εισιτήριο και γι'αυτό και δεν κρατιέμαι να ξανάρθει μπας και κάνουμε κι άλλα ταξίδια χωρίς να χρειαστεί να πουλήσουμε κανένα χωράφι.🙄
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, πλέον ο 30αρης Έλληνας ταξιδιώτης δεν μπορεί να πετάξει με τις αεροπορικές του κόλπου (Qatar Emirates Etihad) ειναι πολλυ ακριβές πλέον
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, πλέον ο 30αρης Έλληνας ταξιδιώτης δεν μπορεί να πετάξει με τις αεροπορικές του κόλπου (Qatar Emirates Etihad) ειναι πολλυ ακριβές πλέον
Είμαι πολύ επιφυλακτική για το πώς θα εξελιχθούν οι τιμές των αεροπορικών από εδώ και πέρα.
Μακάρι να μπορέσουμε και στο μέλλον να ταξιδεύουμε με 300 ευρώ στην Ασία.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, πλέον ο 30αρης Έλληνας ταξιδιώτης δεν μπορεί να πετάξει με τις αεροπορικές του κόλπου (Qatar Emirates Etihad) ειναι πολλυ ακριβές πλέον
Είναι ακριβές αλλά με λίγο παραπάνω ψάξιμο η Qatar βγάζει και λίγο καλύτερες τιμές σε κάποιες περιόδους ενώ η Emirates είναι πάντα στα ύψη.Παρ'όλα αυτά το μόνο που θα με εξυπηρετούσε σε αυτές τις εταιρίες είναι η ψυχαγωγία με μια οθόνη.Κατα τ'άλλα δεν θα εκμεταλλεύομουν τα υπόλοιπα καθώς δεν θέλω ούτε βαλίτσα ούτε φαγητό.Και ένας ακόμα λόγος να προτιμώ την scoot είναι και τα άνετα καθίσματα που όντως είναι πολύ άνετα και επίσης το καλύτερο που είναι η απ'ευθείας πτήση για Σιγκαπούρη.Με όλες τις άλλες εταιρίες που έχουν στάση,ταλαιπωρείσαι περισσότερο με άσκοπες ώρες παραπάνω πτήσης και αναμονή σε αεροδρόμια
 
Last edited:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Είμαι πολύ επιφυλακτική για το πώς θα εξελιχθούν οι τιμές των αεροπορικών από εδώ και πέρα.
Μακάρι να μπορέσουμε και στο μέλλον να ταξιδεύουμε με 300 ευρώ στην Ασία.
Κι εγώ το φοβάμαι αυτό αλλά παίζει και το ενδεχόμενο να είναι και ίδιες ή και με καλές προσφορές καμια φορά γιατί πολύς κόσμος φοβάται και λίγο και διαστάζει να ταξιδέψει.
Επίσης σε όσες εταιρίες είμαι μέλος δεν σταματάνε να μου στέλνουν e mail με έκτακτες προσφορές τους τελευταίους μήνες.
Από την scoot μόνο έχω πολύ καιρό να πάρω.Δεν ξέρω αν παίρνουν άλλοι που είναι επίσης μέλη.Εγώ πάντως όχι τώρα τελευταία.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Παιδιά, το σημείωσα τότε που έψαχνα για να ξέρω πότε συμφέρει να κλείσω για Ασία. Βασικά, έστειλα email στον εαυτό μου για να μη χαθεί η πληροφορία. :icon_redface: Φυσικά, μιλάμε για προcovid εποχή:


19/8/2019:

Η Scoot έβγαλε προσφορά 140 ευρώ / διαδρομή (για Σιγκαπούρη, Πουκέτ κτλ)
Ουσιαστικά, ήταν προσφορά 25% αλλά έπρεπε να τα κλείσεις 19-29 Αυγούστου.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Παιδιά, το σημείωσα τότε που έψαχνα για να ξέρω πότε συμφέρει να κλείσω για Ασία. Βασικά, έστειλα email στον εαυτό μου για να μη χαθεί η πληροφορία. :icon_redface: Φυσικά, μιλάμε για προcovid εποχή:


19/8/2019:

Η Scoot έβγαλε προσφορά 140 ευρώ / διαδρομή (για Σιγκαπούρη, Πουκέτ κτλ)
Ουσιαστικά, ήταν προσφορά 25% αλλά έπρεπε να τα κλείσεις 19-29 Αυγούστου.
Έκλεισα με αυτή την προσφορά. Πήγα Αθήνα-Τσιάνγκ Μάι και Κράμπι- Αθήνα με 285 ευρώ. Ο κορωνονιός με βρήκε στην Ταυλάνδη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έκλεισα με αυτή την προσφορά. Πήγα Αθήνα-Τσιάνγκ Μάι και Κράμπι- Αθήνα με 285 ευρώ. Ο κορωνονιός με βρήκε στην Ταυλάνδη.
Like για τη σούπερ τιμή, όχι για τον κορωνοιό που σε βρήκε :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom