Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
338
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για ταξίδι το Γενάρη σε ταυλανδη, θα κλείσετε τώρα εισιτήρια με scoot - αθηνα- Μπανγκόκ, μονή διαδρομή στα 350 η θα περιμένατε καμία προσφορά, πχ σε black Friday;
Κι εγώ προτιμώ να βγάζω νωρίς τα εισιτήρια, αφενός για να έχω πιθανόν καλύτερη τιμή και αφετέρου για να μπορώ έγκαιρα να οριστικοποιήσω τη διαμονή, τις επισκέψεις, κλπ.. Έκλεισα πριν από περίπου 1 μήνα τα εισιτήρια για το ταξίδι μου στην Ταϊλάνδη τον Γενάρη. Για τη μετάβαση Αθήνα-Φραγκφούρτη-Μπανγκόκ έκλεισα με Aegean-Thai, κάνοντας χρήση μιλίων, και για την επιστροφή Πουκέτ-Σιγκαπούρη-Αθήνα με Scoot στις 21/01/2024 (236,19€ χωρίς αποσκευές). Το ρίσκο βέβαια πάντα υπάρχει…
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
338
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν η τιμή ας πούμε ήταν 400 με Σκουτ 500 με τουρκις ποια θα διάλεγες; Έτσι να κάνουμε ένα γκάλοπ. Δεν έχω ταξιδέψει με τους Ασιάτες να το τονίσω.
Αχ! Τι κάνει ένα κατοσταρικάκι! Αλλά ακόμα κι εγώ που το τσιγκουνεύομαι, ίσως να διάλεγα την Turkish με τέτοια διαφορά. Εξάλλου είναι από τις καλές εταιρείες. Να το παζαρέψουμε όμως. Λίγο σκόντο ακόμα... :cool:;)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
προσπαθώ να βάλω το εισιτήριο της Scoot στο ημερολόγιο της google, αλλά δεν βρίσκω κάποιο κουμπάκι για γίνει αυτοματοποιημένα με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες. το θέμα είναι ότι παλιότερα το έχω κάνει αλλά δεν βρίσκω ξανά τον τρόπο. μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
338
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
προσπαθώ να βάλω το εισιτήριο της Scoot στο ημερολόγιο της google, αλλά δεν βρίσκω κάποιο κουμπάκι για γίνει αυτοματοποιημένα με όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες. το θέμα είναι ότι παλιότερα το έχω κάνει αλλά δεν βρίσκω ξανά τον τρόπο. μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Μπαίνοντας στην εφαρμογή της Scoot, επιλέγεις την κράτησή σου και κάνεις κλικ στο εικονίδιο πάνω δεξιά που έχω επισημάνει με κόκκινο στη φωτογραφία, ώστε να σου εμφανίσει την επιλογή που ζητάς.

Screenshot_2023-11-18-21-49-10-532_com.flyscoot.android-edit.jpg
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Μπαίνοντας στην εφαρμογή της Scoot, επιλέγεις την κράτησή σου και κάνεις κλικ στο εικονίδιο πάνω δεξιά που έχω επισημάνει με κόκκινο στη φωτογραφία, ώστε να σου εμφανίσει την επιλογή που ζητάς.

View attachment 446894
Όντως αυτό είναι... που όσες φορές το είδα νόμιζα ότι ήταν η έξοδος... Ευχαριστώ
 

natalia-p

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Καλησπέρα, Σας έχει τύχει αυτό? Προσπαθώ από χθες να κάνω κράτηση και ενώ περνάω τα στοιχεία της κάρτας εγκρίνεται με push notification αλλά στη συνέχεια ακυρώνεται και δείχνει αυτό το μήνυμα. Προσπάθησα και με google pay και το ίδιο.
 

Attachments

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Μου έχει τύχει (ίσως όχι με αυτό το μήνυμα, δε θυμάμαι τώρα) σε κράτηση με πολλά άτομα.

Εγώ τότε είχα καταλήξει να κλείσω την ίδια πτήση με κάποιο τύπου kiwi, go to gate, κλπ για να μη χάσω τη τιμή, ήταν και ελάχιστα φθηνότερα αλλά θα προτιμούσα απευθείας αν με άφηνε. Αυτοί χάσανε.
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Καλησπέρα σας ❤ ταξιδεύω με scoot τώρα τον Απρίλιο και ήθελα να ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει κανεις πρόσφατα ώστε να με ενημερώσει αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με το ηλεκτρονικό check in και αν ζυγίζουν αυστηρά τις αποσκευές
Επίσης η τσάντα πλάτης είναι τύπου backback?
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Δε έχω δει να ζυγίζουν αποσκευές, κοιτάνε το μέγεθος και δεν τους νοιάζει αν είναι backpack ή βαλίτσα. Υποθέτω αν φέρεις κάτι που φαίνεται πολύ μεγάλο ή πολύ βαρύ το ρισκάρεις. Από Ασία προς τα πίσω, ανάλογα και την χώρα που ξεκινάς είναι πιο αυστηροί και συχνά ζυγίζουν, ίσως παίζει ρόλο ότι αν δεν ξεκινάς από Σιγκαπούρη η πτήση δεν είναι long haul και υπάρχει ζήτημα χώρου.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σας ❤ ταξιδεύω με scoot τώρα τον Απρίλιο και ήθελα να ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει κανεις πρόσφατα ώστε να με ενημερώσει αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με το ηλεκτρονικό check in και αν ζυγίζουν αυστηρά τις αποσκευές
Επίσης η τσάντα πλάτης είναι τύπου backback?
Επιστροφή τέλος Γενάρη από Βιετνάμ με scoot κόντεψαν να ζυγίσουν και εμάς όχι μόνο τις χειραποσκευές. Δεν υπάρχει ηλεκτρονικό check in στην scoot, αναγκαστικά νωρίτερα στο αεροδρόμιο.
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
338
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επιστροφή τέλος Γενάρη από Βιετνάμ με scoot κόντεψαν να ζυγίσουν και εμάς όχι μόνο τις χειραποσκευές. Δεν υπάρχει ηλεκτρονικό check in στην scoot, αναγκαστικά νωρίτερα στο αεροδρόμιο.
Ηλεκτρονικό check in υπάρχει στη Scoot. Το αν θα γίνει δεκτό στο αεροδρόμιο εξαρτάται και από την πολιτική του κάθε αεροδρομίου. Π.χ. ηλεκτρονικό check in της Airasia δεν έγινε δεκτό στο νέο Angkor International Airport, ενώ γινόταν δεκτό σε άλλα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις αποσκευές, πέραν των κατά περίπτωση διαφοροποιήσεων της κάθε εταιρείας. Είναι να μη σου τύχει...

Scoot.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom