Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Ξέχασα να σε ρωτήσω τι είδος εισιτηρίου είχες ; Με εισιτήριο fly σκέτο που έχω δικαιοθμε μια βαλίτσα με ροδάκια μικρή και μια χειραποσκευή -τσάντα σχολική ;
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ξέχασα να σε ρωτήσω τι είδος εισιτηρίου είχες ; Με εισιτήριο fly σκέτο που έχω δικαιοθμε μια βαλίτσα με ροδάκια μικρή και μια χειραποσκευή -τσάντα σχολική ;
Έχεις ρωτήσει κι άλλες φορές για την σχολική τσάντα αλλα δεν μας λές τι τύπου σχολική έχεις.Μεγάλη με πολλές θήκες ή πιο απλή και μικρή;Μην είναι καμια τεράστια.Πρέπει να χωράει κάτω απο το μπροστινό σου κάθισμα..Αλλιώς βάλε την στον πάτο της βαλίτσας σου άδεια και έχε μαζί σου πάνω σου ένα μικρό τσαντάκι μέσης για τα πράγματά σου.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Ξανά ρώτησα γιατί πήγε πρόσφατα το παιδί μήπως έχει αλλάξει κάτι! Μια χερσελ έχω λιτλ αμερικα όταν ταξίδεψα με ετζιαν και ραιανερ κανονικά την έβαζα κάτω από το κάθισμα ! Σορρυ για το πρήξιμο μαρία!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ξανά ρώτησα γιατί πήγε πρόσφατα το παιδί μήπως έχει αλλάξει κάτι! Μια χερσελ έχω λιτλ αμερικα όταν ταξίδεψα με ετζιαν και ραιανερ κανονικά την έβαζα κάτω από το κάθισμα ! Σορρυ για το πρήξιμο μαρία!
Εεε δεν την λες και μικρή, είναι αυτή που χωράει και λαπτοπ σωστά; Και εγώ την ίδια έχω αλλά μου φαίνεται λίγο μεγαλουτσικη γενικά και αποφεύγω να την παίρνω σε πτήσεις... Ειδικά αν φουσκώσει κιολας... :p Περίμενε και απαντησεις άλλων βεβαια γιατί εγώ δεν έχω ταξιδέψει με scoot.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
ναι χωραει και λαπτοπ ! ας ελπισω να μην εχω θεμα ! γτ οπως προειπε και καποιος αλλος προηγουμενως ηταν αρκετα ελαστικοι στο θεμα των αποσκευων!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ξανά ρώτησα γιατί πήγε πρόσφατα το παιδί μήπως έχει αλλάξει κάτι! Μια χερσελ έχω λιτλ αμερικα όταν ταξίδεψα με ετζιαν και ραιανερ κανονικά την έβαζα κάτω από το κάθισμα ! Σορρυ για το πρήξιμο μαρία!
Δεν είναι πρήξιμο απλά λέω οτι μέχρι τώρα δεν μας διευκρίνισες ποιά ακριβώς τσάντα εννοείς..Πιστεύω και πάλι δεν θα έχεις θέμα αφού έτσι κι αλλιώς επιτρέπεται και μια τσάντα λάπτοπ ή οποιοδήποτε τσαντάκι (εκτός χειραποσκευής) άρα η συγκεκριμένη τσάντα θεωρείται και σαν τσάντα λάπτοπ.Η γνώμη μου είναι όμως να μην την γεμίσεις να φουσκώνει πολύ.Δεν νομίζω να σου πει κανείς κάτι.
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Θενκιου και πάλι την άλλη βδομάδα πετάω όταν γυρίσω θα σας πω εντυπώσεις από την διαδικασία !
 

NO BORDER

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Καλημέρα. Ως γνωστόν η scoot έχει αλλάξει εδώ και καιρό την ώρα αναχώρησης Αθήνα Σιγκαπούρη από 11.45 σε 11.20.Έδώ τώρα υπάρχει το εξής θέμα.Αν πάρω το δρομολόγιο του προαστιακού αναχώρησης από Κόρινθο 8.14 φθάνει αεροδρόμιο 9.52 μέχρι να φτάσω στο τσεκ ίντερνετ 10.00 Επειδή δεν υπάρχει τσεκ ίντερνετ ον λαιν να γλιτώσω χρόνο και έχει και μεγαλύτερη απόσταση αφού έχουν πάει στο νέο δορυφορικό σταθμό τη scoot προλαβαίνω πως το βλέπετε;
Kalispera , sorry gia ta greeklish alla grafo apo laptop xoris Ellinika .Epidi ekana to dromologio prosfata nomizw an eisai ontos 1000 sto aerodromio prolavaineis . Episis min ksexaseis na pareis ksira trofi kai boukalakia nero gia tin ptisi. Tora an eisai tupaki pou anxonese kalutera ela apo tin proigoumeni ...
 

dino4tennis

Member
Μηνύματα
37
Likes
28
Καλησπέρα από Πουκέτ. Θεωρώ σωστό να κάνω μια περιγραφή βήμα προς βήμα για τη πτήση μου στις 15 Δεκεμβρίου από Αθήνα Πουκέτ.Αφιξη με προαστιακό στη ώρα του 8.47.(αποφάσισα να πάρω από Κόρινθο των 7.14).αφού πήρα ένα φραπέ στα εισιτήρια δίπλα προχώρησα για τα κισε. Λειτουργούσαν 5 το ένα ήταν για priority και business,εκεί είχε μόνο 2 άτομα ουρά Στα υπόλοιπα χαμός.Μπηκα στη ούρα 9.10 και έφτασα στο κισε 9.58.Με το που δίνω διαβατηριο με βρήκε πριν προλάβω να δώσω αριθμο κρατησης.Μου λέει έχετε μόνο χειραποσκευή να τη δω ; τη βλέπει και με βάζει να τη ζυγισω 13 κιλά μου λέει πρέπει να αφαιρέσετε 3 κιλά.παω λίγο πιο εκει βγαζω διαφορα ξαναβαζω 11,100 άντε μου λέει θα τη περάσω με αυστηρό ύφος.Εδω προσθέτω πως η βαλίτσα ήταν μικρότερη στη ύφος διάσταση 50 εκ και όχι 55.στις άλλες διαστάσεις ήταν ακριβώς.φευγω λοιπόν πάω πιο πέρα ξαναβαζω τα πράγματα μέσα και εντάξει δεν ξανάγινε άλλη παρατήρηση.Τα υγρά τα είχα σε ένα σακουλάκι ειδικό διαφανές με φερμουάρ που είχα ήδη από παλιά.η πτήση έφυγε με μισή ώρα καθυστέρηση αλλά εφτασε στη ωρα της.Μια χαρά το αεροπλάνο καθαρο καινουργιο ,λιγο στενοτερος ο χορος μπροστα σε σχεση με Κατάρ αλλα εγω με υψος 1,80 βολευτηκα.Μεσα μπορείς να αγοράσεις οτι6θελεις με χρήση και μετρητών ευρώ μεγαλη διευκολυνση.Εγώ επειδή είμαι εκπαιδευμένος την έβγαλα με ένα πακέτο κρημ κρακερ και νερό που αγόρασα πριν πεταξω .Το πληρωμα ευγενέστατο πιάναμε τη κουβέντα όση ώρα σηκωνομουν για να ξεπιαστω, Ταινίες στο τάμπλετ και πέρασε η ώρα μια χαρά. Για τη δεύτερη πτηση Σ καπούρη Πουκέτ, εφτασε στην ωρα της ειναι αλωστε τοσο μικρη 1,30' που δεν αξιζει το κόπο για λεπτομέρειες. Του χρόνο εχω ηδη αγορασει6τα εισιτήριά μου αφου3ηταν σε προσφορά στη απίστευτη τιμή την 283€. Συμπέρασμα θα ταξιδέψω με scoot για όσα χρονια βάζει τοσο χαμηλεςτιμές. Βέβαια εγω δεν χρειάζομαι βαλιτσα αφου θα αφησω πράγματά εδω για του χρόνου .Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικός και εδω ειμαι για οτι απορίες μπορω να βοηθησω

Ξεχασα να γράφω πως ειχα Και ένα πολύ μικρό σακίδιο πλάτης πού ειχα μέσα το τάμπλετ ένα θερμος, πορτοφόλι Και κατι ελάχιστα αφού είναι τόσο μικρό που δεχωρα και πολλά ακόμη. Να και "αμαρτωλη" βαλίτσα βέβαια αυτό που δεν σας είπα Πώς στο πλάτος ήταν ετοιμόγεννη
 

Attachments

Last edited by a moderator:

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα από Πουκέτ. Θεωρώ σωστό να κάνω μια περιγραφή βήμα προς βήμα για τη πτήση μου στις 15 Δεκεμβρίου από Αθήνα Πουκέτ.Αφιξη με προαστιακό στη ώρα του 8.47.(αποφάσισα να πάρω από Κόρινθο των 7.14).αφού πήρα ένα φραπέ στα εισιτήρια δίπλα προχώρησα για τα κισε. Λειτουργούσαν 5 το ένα ήταν για priority και business,εκεί είχε μόνο 2 άτομα ουρά Στα υπόλοιπα χαμός.Μπηκα στη ούρα 9.10 και έφτασα στο κισε 9.58.Με το που δίνω διαβατηριο με βρήκε πριν προλάβω να δώσω αριθμο κρατησης.Μου λέει έχετε μόνο χειραποσκευή να τη δω ; τη βλέπει και με βάζει να τη ζυγισω 13 κιλά μου λέει πρέπει να αφαιρέσετε 3 κιλά.παω λίγο πιο εκει βγαζω διαφορα ξαναβαζω 11,100 άντε μου λέει θα τη περάσω με αυστηρό ύφος.Εδω προσθέτω πως η βαλίτσα ήταν μικρότερη στη ύφος διάσταση 50 εκ και όχι 55.στις άλλες διαστάσεις ήταν ακριβώς.φευγω λοιπόν πάω πιο πέρα ξαναβαζω τα πράγματα μέσα και εντάξει δεν ξανάγινε άλλη παρατήρηση.Τα υγρά τα είχα σε ένα σακουλάκι ειδικό διαφανές με φερμουάρ που είχα ήδη από παλιά.η πτήση έφυγε με μισή ώρα καθυστέρηση αλλά εφτασε στη ωρα της.Μια χαρά το αεροπλάνο καθαρο καινουργιο ,λιγο στενοτερος ο χορος μπροστα σε σχεση με Κατάρ αλλα εγω με υψος 1,80 βολευτηκα.Μεσα μπορείς να αγοράσεις οτι6θελεις με χρήση και μετρητών ευρώ μεγαλη διευκολυνση.Εγώ επειδή είμαι εκπαιδευμένος την έβγαλα με ένα πακέτο κρημ κρακερ και νερό που αγόρασα πριν πεταξω .Το πληρωμα ευγενέστατο πιάναμε τη κουβέντα όση ώρα σηκωνομουν για να ξεπιαστω, Ταινίες στο τάμπλετ και πέρασε η ώρα μια χαρά. Για τη δεύτερη πτηση Σ καπούρη Πουκέτ, εφτασε στην ωρα της ειναι αλωστε τοσο μικρη 1,30' που δεν αξιζει το κόπο για λεπτομέρειες. Του χρόνο εχω ηδη αγορασει6τα εισιτήριά μου αφου3ηταν σε προσφορά στη απίστευτη τιμή την 283€. Συμπέρασμα θα ταξιδέψω με scoot για όσα χρονια βάζει τοσο χαμηλεςτιμές. Βέβαια εγω δεν χρειάζομαι βαλιτσα αφου θα αφησω πράγματά εδω για του χρόνου .Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικός και εδω ειμαι για οτι απορίες μπορω να βοηθησω
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.Μια χαρά κατατοπιστικός!!!Δηλαδή η κράτηση δεν χρειάζεται εκτύπωση,έτσι;Απλά δίνεις το διαβατήριο..(Γιατί κάποιες low cost είναι πιο αυστηρές σ'αυτά.Γι'αυτό ρωτάω για σιγουριά)..Και όσο για την βαλίτσα πιστεύω στη ζύγισαν επειδή φαίνεται μπόμπα:rolleyes-80:;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.Μια χαρά κατατοπιστικός!!!Δηλαδή η κράτηση δεν χρειάζεται εκτύπωση,έτσι;Απλά δίνεις το διαβατήριο..(Γιατί κάποιες low cost είναι πιο αυστηρές σ'αυτά.Γι'αυτό ρωτάω για σιγουριά)..Και όσο για την βαλίτσα πιστεύω στη ζύγισαν επειδή φαίνεται μπόμπα:rolleyes-80:;)
Θα πρέπει να διευκρινήσει αν μιλάει για κράτηση η κάρτα επιβίβασης.Η κράτηση γιατί να χρειάζεται εκτύπωση και σε ποιά αεροπορική χρειάζεται;Η κάρτα επιβίβασης χρειάζεται σε χαρτί η ηλεκτρονικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom