Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Κι εμάς σε πτήση από Αθήνα μας έβαλαν μαζί με την κοπέλα μου, κι επειδή δε δώσαμε μαζί τα διαβατήρια αλλά πήγα να την περιμένω, μας το σχολίασε ευγενικά η κοπέλα που δούλευε ότι έπρεπε να της το πούμε εξαρχής για να ξέρει να ψάξει για δύο διπλανές θέσεις, κι ευτυχώς την προλάβαμε.
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Μόλις έλαβα email από Scoot. Δίνουν δωρεάν μια αλλαγή για τα κλεισμένα εισιτήρια
Έλαβα κι εγώ το ίδιο μειλ αλλά σε περίπτωση που βρεις εισιτήρια με διαφορετική τιμή πληρώνεις τη διαφορά φυσικά... πάντως είναι καλή κίνηση εκ μέρους της Scoot !!
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ναι, οι υπαλληλοι εχουν την δυνατοτητα να σου δωσουν την θεση που θες, εφ΄οσον βεβαια ειναι διαθεσιμη, αλλα οταν προκειται για ενα ταξιδι 10-11 ωρων, δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα να δωσεις 10-15 ευρω να αλλαξεις απο πριν την μια τουλαχιστον θεση ωστε να κλεισεις την διπλανη. Δινεις 2000-3000 Ε. για ενα ταξιδι και σκονταφτεις στο δεκαευρο?
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Δε καταλαβαίνω πως το εννοείς "να αλλάξεις από πριν την μία τουλάχιστον θέση ώστε να κλείσεις την διπλανή" όταν δε μπορείς να κάνεις checkin και άρα να ξέρεις που θα είναι η μία για να αλλάξεις την δεύτερη (που και έτσι πάλι θα υπήρχε κάποιο ρίσκο να μη βρεις αυτή που θες).

Συνεπώς για δύο άτομα πηγαινέλα μιλάμε 60 ευρώ, το οποίο αν το συγκρίνεις με το κόστος του εισιτηρίου (στις τιμές που εγώ συνήθως αγοράζω) είναι ένα ~7-8%. Ναι δε θέλω να πληρώσω 60 ευρώ για κάτι που μπορώ να έχω τζάμπα με τον ένα ή άλλο τρόπο ή που και να μην το έχω δε πειράζει και ιδιαίτερα. Προφανώς αν το θεωρούσα πίεση είτε θα το πλήρωνα είτε θα πήγαινα με qatar να με έχουν πασά αλλά προτιμώ να πηγαίνοέρχομαι ένα παραπάνω ταξίδι κάθε δύο.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Προφανως και δεν αναφερθηκα σε καποιον ειδικα και προφανως ο καθενας μας κανει οτι αυτος θεωρει σωστο και πολυ περισσοτερο με τα λεφτα του.
Οσο για το διπλανη θεση που αναφερω, εννοω οτι βλεποντας τις θεσεις που εχει βγαλει αυτοματα το συστημα, κρατας την μια που σου αρεσει περισσοτερο και αλλαζεις αυτη που δεν σου αρεσει με την διπλανη, αν ειναι διαθεσιμη φυσικα. (Ειναι πολυ λιγοτερα απο 60 Ε.).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Προφανως και δεν αναφερθηκα σε καποιον ειδικα και προφανως ο καθενας μας κανει οτι αυτος θεωρει σωστο και πολυ περισσοτερο με τα λεφτα του.
Οσο για το διπλανη θεση που αναφερω, εννοω οτι βλεποντας τις θεσεις που εχει βγαλει αυτοματα το συστημα, κρατας την μια που σου αρεσει περισσοτερο και αλλαζεις αυτη που δεν σου αρεσει με την διπλανη, αν ειναι διαθεσιμη φυσικα. (Ειναι πολυ λιγοτερα απο 60 Ε.).
Δεν έχω καταλάβει σε ποια χρονική στιγμή κάνεις την κράτηση της μιας θέσης που αναφέρεις. Βασικά έχω μπερδευτεί πολύ με την περιγραφή σου για την κράτηση της θέσης. Αν θέλεις πες μας με λεπτομέρειες
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Σε συγκεκριμενη δικη μου περιπτωση.
Σε δεκα περιπου μερες πηγαινουμε (2 ατομα) απο Μελβουρνη - Σιγκαπουρη.
Πριν ενα περιπου μηνα μπηκα να δω λεπτομερειες της κρατησης. Ειδα σε ποιες θεσεις μας ειχε βαλει αυτοματα το συστημα (χωρια φυσικα). Πατησα διαχειρηση κρατησης, αλλαγη θεσης, κρατησα την μια που μου αρεσε και αλλαξα εκεινη που δεν μου αρεσε με την διπλανη. Κοστος 14 Ε.
Δεν καταλαβαινω τι περιεργο γραφω?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Σε συγκεκριμενη δικη μου περιπτωση.
Σε δεκα περιπου μερες πηγαινουμε (2 ατομα) απο Μελβουρνη - Σιγκαπουρη.
Πριν ενα περιπου μηνα μπηκα να δω λεπτομερειες της κρατησης. Ειδα σε ποιες θεσεις μας ειχε βαλει αυτοματα το συστημα (χωρια φυσικα). Πατησα διαχειρηση κρατησης, αλλαγη θεσης, κρατησα την μια που μου αρεσε και αλλαξα εκεινη που δεν μου αρεσε με την διπλανη. Κοστος 14 Ε.
Δεν καταλαβαινω τι περιεργο γραφω?
Ααα και εγώ τώρα το έπιασα.
Καλό κολπάκι! Απλώς η Scoot δεν σου δίνει e-check in όταν φεύγεις από Αθήνα.
Άρα, η μόνη σου επιλογή είναι 1) να προαγοράσεις θέση, 2) να ζητήσεις στο γκισέ του αεροδρομίου.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Ειδα σε ποιες θεσεις μας ειχε βαλει αυτοματα το συστημα (χωρια φυσικα). Πατησα διαχειρηση κρατησης, αλλαγη θεσης, κρατησα την μια που μου αρεσε και αλλαξα εκεινη που δεν μου αρεσε με την διπλανη. Κοστος 14 Ε.
Ποτε η scoot δεν μου δινει την δυνατοτητα να δω τις θεσεις προκαταβολικα - εκτος οταν τα εισιτηρια ειναι αγορασμενα απο singapore ή silk, που είναι ειδική περίπτωση μιας που την διαχείριση την έχει αναλάβει η εταιρία που έκλεισες και την πτήση την πετάει ο partner (scoot). Είναι σίγουρο ότι από την διαχείριση της κράτησης της scoot για εισητήρια αγορασμένα από αυτή και όχι μέσω τρίτου είδες ποια θέση σου είχαν δώσει;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.092
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν καταλαβαινω τι περιεργο γραφω?
Όντως δεν γράφεις κάτι περίεργο, έχει λογική αυτό που κάνεις, απλά από Αθήνα το σύστημα δεν μας επιτρέπει να κάνουμε το ίδιο, για αυτό παραξενευτηκαμε. :)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Είναι σίγουρο ότι από την διαχείριση της κράτησης της scoot για εισητήρια αγορασμένα από αυτή και όχι μέσω τρίτου είδες ποια θέση σου είχαν δώσει;
Όπως φαίνεται είναι όντως από scoot, απλώς η πτήση είναι Μελβούρνη-Σιγκαπούρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom