Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Επιστρέφει το δρομολόγιο από 20/5 με τρείς πτήσεις την εβδομάδα.
Πολύ ευχάριστο νέο αυτό, ας ελπίσουμε να μην είναι περιστασιακό.
Το καλύτερο (και φθηνότερο) σκαλοπάτι για χώρες της Ασίας, καλά τα λέει ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Μη χαιρόμαστε τσάμπα, μόλις κοίταξα το site του υπουργείου υγείας της Σιγκαπούρης και εκτός από μόνιμους κατοίκους, business/official visa και ειδικές ανθρωπιστικές περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ξένους πολίτες.

Επίσης δεν επιτρέπεται το transit πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Δε ξέρω και από την πλευρά μας αν στις αποφάσεις για το άνοιγμα έχουμε συμπεριλάβει ασιατικές εθνικότητες, τις άλλες φορές πάντως δεν το είχαμε κάνει.

Συνεπώς νομίζω ότι για άλλη μια φορά είναι άσκηση επί χάρτου για την scoot.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Μη χαιρόμαστε τσάμπα, μόλις κοίταξα το site του υπουργείου υγείας της Σιγκαπούρης και εκτός από μόνιμους κατοίκους, business/official visa και ειδικές ανθρωπιστικές περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ξένους πολίτες.

Επίσης δεν επιτρέπεται το transit πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Δε ξέρω και από την πλευρά μας αν στις αποφάσεις για το άνοιγμα έχουμε συμπεριλάβει ασιατικές εθνικότητες, τις άλλες φορές πάντως δεν το είχαμε κάνει.

Συνεπώς νομίζω ότι για άλλη μια φορά είναι άσκηση επί χάρτου για την scoot.
Το ίδιο ισχύει δυστυχώς και για όλα τα κοντινά ασιατικά κράτη που κοίταξα. Μαλαισία, Ινδονησία, Βιετνάμ κτλ..
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Ναι το γνωρίζω. Το Λάος έχει λίγο πιο ανοιχτή πολιτική αλλά αυτή τη στιγμή στο Λάος και στην Καμπότζη οι πληροφορίες που βγαίνουν προς τα έξω είναι ότι πέφτουν κάτω σαν τις μύγες, κατάσταση τύπου Ινδίας, με την διαφορά ότι ο κόσμος δε ζει σε αστικές περιοχές με νοσοκομεία και δε φαίνεται.

Με λίγα λόγια και να μπορείς, δεν πας σε αυτές τις χώρες εν μέσω πανδημίας.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Με τα voucher τι κάνουμε εμείς που έχουμε άραγε? Θα λήξουν το καλοκαίρι. Δυστυχώς η μόνη διαθέσιμη πτήση από Αθήνα είναι αυτή για Σιγκαπούρη. Δεν μου βγάζει καν με ενδιάμεσο σταθμό (πχ Αθήνα-Μπαλι, όπως τα είχα κλείσει πέρσυ) Τι λέτε? Να το κλείσω και να αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο να πάω από κει και αλλού? Δεν βλέπω κάποια άλλη λύση όταν έχεις ήδη κουπόνια. Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος, όταν έχεις voucher και θες να κλείσεις εισιτήριο με χαμηλότερη τιμή, το υπόλοιπο το χάνεις ή κρατιέται; Τα voucher είναι ονομαστικά σε κάθε άτομο, όχι συνολικά στην κράτηση όπως σε άλλες εταιριες.
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Έχεις πάει Σιγκαπούρη Ήρα;
Γιάννα (Γραμμένο στα Ρωσικά 😀). Όχι, δεν έχω πάει, αλλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Έκλεισα πέρσυ για Μπαλί με ενδιάμεσο τη Σιγκαπούρη. Το πήγαινε το έκλεισα με μια κρατηση με pamediakopes και έχω πάρει τα voucher. Το γυρνα το είχα κλείσει σπαστά, βάζοντας και 2 μέρες διανυκτέρευση στη Σιγκαπούρη, για να την δούμε κι αυτή λίγο, δυστυχώς με edreams, από το οποίο ακόμα περιμένω refund. Από όσο έχω διαβάσει, δεν είναι για πολλές μέρες. Αλλά αν κλείσω από τώρα για Σιγκαπούρη, πρέπει να κλείσω αρκετές μέρες, γιατί θέλω να πάω και αλλού. Αν όμως από κει απαγορευτει να πάω αλλού Ασια? Δεν ξέρω τι να κάνω. Η scoot άραγε ξέρει κάτι παραπάνω που έβαλε πάλι τις πτήσεις ή απλά θέλει να μαζέψει λεφτά και να μοιράζει voucher μετά?
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Γιάννα γεια σου λοιπόν και χρόνια πολλά .Για το μόνο που θα σου απαντήσω είναι πως έμεινα 2,5 μέρες γαμήλιου ταξιδιού αλλά άνετα έβαζα και άλλη τουλάχιστον 1.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Μη χαιρόμαστε τσάμπα, μόλις κοίταξα το site του υπουργείου υγείας της Σιγκαπούρης και εκτός από μόνιμους κατοίκους, business/official visa και ειδικές ανθρωπιστικές περιπτώσεις δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ξένους πολίτες.

Επίσης δεν επιτρέπεται το transit πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Δε ξέρω και από την πλευρά μας αν στις αποφάσεις για το άνοιγμα έχουμε συμπεριλάβει ασιατικές εθνικότητες, τις άλλες φορές πάντως δεν το είχαμε κάνει.

Συνεπώς νομίζω ότι για άλλη μια φορά είναι άσκηση επί χάρτου για την scoot.
Η Σιγκαπούρη θα δέχεται από τον Μάιο ταξιδιώτες που θα χρησιμοποιούν μια εφαρμογή στο κινητό τους με ψηφιακό πιστοποιητικό υγείας.

Ειδικότερα, από τον επόμενο μήνα θα δέχεται επισκέπτες που θα χρησιμοποιούν στο κινητό τους μια εφαρμογή, η οποία θα τους παρέχει άδεια ταξιδιού και θα περιέχει ψηφιακά πιστοποιητικά με πληροφορίες για διαγνωστικά τεστ για τον κορωνοϊό και για το εμβόλιο κατά της COVID-19.
Αυτό διάβασα εγώ σήμερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom