Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Μηνύματα
15
Likes
10
Καλημεραα
Θα ηθελα να ρωτησω αν δεν κλεισεις θεσεις μπορεις να αλλαξεις και να καθησεις με αυτον που επιθυμεις; Τυπου ραινερ ας πουμε
Εκλεισα το αεροπορικο 380 θεσεις δεν εχω κλεισει ειναι 16ε/ πτηση/ ατομο
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλημεραα
Θα ηθελα να ρωτησω αν δεν κλεισεις θεσεις μπορεις να αλλαξεις και να καθησεις με αυτον που επιθυμεις; Τυπου ραινερ ας πουμε
Εκλεισα το αεροπορικο 380 θεσεις δεν εχω κλεισει ειναι 16ε/ πτηση/ ατομο
Ναι μπορείς.. όπως την ραιαν
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλημεραα
Θα ηθελα να ρωτησω αν δεν κλεισεις θεσεις μπορεις να αλλαξεις και να καθησεις με αυτον που επιθυμεις; Τυπου ραινερ ας πουμε
Εκλεισα το αεροπορικο 380 θεσεις δεν εχω κλεισει ειναι 16ε/ πτηση/ ατομο
επειδη δεν έχει παντού ηλεκτρονικό τσεκ ιν και πας στο γκισέ και κανεις,σε βάζουν μαζί όταν μπορούν.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Να κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου, όπως και ο Κωνσταντίνος για τη Scoot.

Πεταξα πριν 2 βδομάδες με τη Scoot για Σίδνεϊ. Συνολικά γύρω στις 12+8 ώρες πτήσεις.

Ειχα κλείσει τον απλό ναύλο, όπου και στο τέλος προσέθεσα και βαλίτσα. Αν θυμάμαι καλά, σου λέει 20 κιλά συν 2 χειραποσκευες max 10 κιλών συνολικά.

Οσον αφορά τις βαλίτσες, ήταν ελαστικοί. Εμένα ήταν μέσα στο όριο, του μπροστινού ήταν 25 κιλά και την πέρασαν. Ούτε και στις χειραποσκευες είχα πρόβλημα (μικρό σακ βουαγιαζ, τσάντα πλάτης και μπανάνα). Για παράδειγμα, στη Ryanair, την μπανάνα την είχα βάλει μέσα στο σακ βουαγιαζ, γιατί δεν άφηναν πάνω από 1 αντικείμενο στην καμπινα.

Αεροπλανα καινούρια, κατά κύριο λόγο B787. Το πλήρωμα καμπινας ευγενεστατο, αν και όλοι Σιγαπουριανοι.

Φαγητο ΟΚ, το αγοράζεις στο αεροπλάνο. Από Αθήνα για Σιγκαπούρη σέρβιραν 2 φορές και άλλη 1 από Σιγκαπούρη για Σίδνεϊ.

Δεν είχε in-flight entertainment. Το μόνο που με ξένισε, χωρίς όμως να με πειράξει. Είδα μια ταινία στο κινητό, κοιμήθηκα λίγο, έφαγα. Και πετούσα μονος και στα μεσαία καθίσματα, χωρίς τη θέα απο το παράθυρο. Θέλω να πω, κυρίως αν ειστε παρέα, η ώρα περνάει. Μην κολλάτε στο "10-15 ωρη πτήση". Για το κινητό δεν είχε πριζακι USB στο αεροπλάνο, αλλά έχει στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης.

Και παμε στο αεροδρόμιο. Έχει κόσμο και κυρίως ανοικτά μαγαζιά, ακόμη και το βράδυ. Πετυχα και έκθεση της Porsche. Σαν αεροδρόμιο είναι ωραίο, δεν καταλαβαίνεις πως περνά η ώρα.

Αν έχεις ενιαιο εισιτήριο, αν και οι 2 πτήσεις είναι με Scoot (νομίζω και συνδυασμός Scoot - Singapore), οι βαλίτσες πάνε απευθείας στον τελικό προορισμό.

Και τώρα το ευτράπελο. Κανένα τρίμηνο πριν το ταξίδι, αλλάζει η ώρα πτήσης Αθήνα - Σιγκαπούρη. Πήγε κανένα εξαωρο πριν. Από το site άλλαξα και το δεύτερο σκέλος, αφού πλέον προλαβαινα και την προηγούμενη πτήση για Σίδνεϊ. Έτσι, αντί για Δευτέρα μεσημεράκι, εφτασα Κυριακή απόγευμα. Για την αλλαγή του δεύτερου σκέλους δεν χρεωθηκα επιπλέον. Όμως, η νέα πτήση που επέλεξα για το δεύτερο σκέλος ήταν καμιά 50 άρια ευρώ φθηνότερη, χρήματα τα οποία δεν μου επιστραφηκαν. Χαλάλι είπα, και μονο που θα έφτανα το προηγούμενο βράδυ αντί για μεσημέρι αξίζει και με το παραπάνω.

Τα εισιτήρια του Αθήνα - Σίδνεϊ κόστισαν γύρω στα 400 ευρώ και άλλα 600 το γύρνα (επιστρέφω την Τετάρτη με Singapore και Lufthansa - ο Θεός βοηθός). Η Qatar και η Emirates έδιναν γύρω στο διχιλιαρο, με κάτι 15ωρες ανταποκρισεις. Γι αυτό διάλεξα τη Scoot. Εν ολίγοις, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με την εταιρία αυτή...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Εγω ειχα εκτιμησει κ τις ανετες φορμες (με παντελονι) που φορουσαν, τουλαχιστον το 2019 που πεταξα με Scoot. Αντρες γυναικες. Οχι κατι φουστες σακακια πουκαμισα τακουνια σφιχτα μαλλια, ο,τι αλλο ασφυκτικο φορανε γυναικες αεροσυνοδοι αλλων εταιριων.
 
D

Delmem38110

Guest
(επιστρέφω την Τετάρτη με Singapore και Lufthansa - ο Θεός βοηθός).
χωρίς να έχω πετάξει με την scoot (αν και πιστεύω ότι το το σέρβις θα είναι το ίδιο) θα βρεις τις άλλες δυο καλύτερες. Μπορεί να πετύχεις και 380. τηλεόραση σίγουρα θα έχουν. Να μας πεις τη γνώμη σου.
καλη επιστροφή.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εγώ δεν έχω πετάξει με τις άλλες δύο. Το σχόλιο το έκανα για τη Lufthansa, με τις αλλαγές που έκανε αρχές φθηνοπωρου (αν και τώρα που το σκέφτομαι δεν θα με χαλούσε μια -γνωστή εκ των προτέρων- "καθυστέρηση" στη Σιγκαπούρη λόγω... ανωτέρας βίας :twisted::cool:).

Με το 380 θα ήθελα να πετούσα, αν και πλέον νομίζω πάει για απόσυρση. Είχα μια ελπίδα για 747-8 στο SIN-FRA που έδινε αρχικά το εισιτηριο, αλλά πριν φυγω το flight radar μου έβγαζε 340 στο σκέλος αυτό (αν θυμάμαι καλά).

Θα γράψω τις εντυπώσεις στην επιστροφή :)
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Αν εξαιρέσεις την οθόνη και το δωρεάν φαγητό στην Lufthansa, όλα τα υπόλοιπα είναι όλα ίδια. Εμένα, σε αντίστοιχες πτήσεις το κάθισμα της Scoot μου φάνηκε και πιο άνετο μάλιστα.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Εκτός και αν κάθισες στην scoot "business" ή premium που δεν θυμάμαι πως την λένε ακριβώς, το κάθισμα δεν έχει προσκέφαλο που κρατάει το κεφάλι στη θέση του όταν κοιμάσαι και δεν μετακινείται η θέση λίγο μπροστά όταν πέφτει το κάθισμα πίσω, όπως γίνεται σε όσες καρέκλες των άλλων εταιριών έχω πετάξει long haul. Αποτέλεσμα - για μένα - να πονάει η μέση και να μην μπορώ να κοιμηθώ άνετα, κάτι που με αναγκάζει να φέρνω τρία φουσκωτά μαξιλαράκια για να βολευτώ.
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Καλησπέρα ομάδα! Έχω ένα πρόβλημα. Έχω κλείσει με scoot από Αθήνα- Μπανγκοκ , όμως δεν εκλεισα τα αεροπορικά απευθείας από το σάιτ της scoot. Τα έκλεισα από το mytrip.gr το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι αρχικά οι πτήσεις είχαν κλειστεί για 10 Νοεμβρίου μετά όμως μας έστειλαν μειλ ότι άλλαξαν τις ημερομηνίες και το μετέφεραν για τις 12 Νοεμβρίου, όλα καλά μέχρι εδώ. Μου έστειλε λοιπόν το mytrip.gr μειλ ότι η πτηση μπυ πλησιάζει και είχε πάνω τις παλιές ημερομηνίες, δηλαδή 10 Νοεμβρίου. Μπήκα στο σάιτ της scoot και μπυ βγάζει ότι η πτηση μου είναι στις 12 του μήνα. Έχω αγχωθεί αρκετά, έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μου έστειλε λοιπόν το mytrip.gr μειλ ότι η πτηση μπυ πλησιάζει και είχε πάνω τις παλιές ημερομηνίες, δηλαδή 10 Νοεμβρίου. Μπήκα στο σάιτ της scoot και μπυ βγάζει ότι η πτηση μου είναι στις 12 του μήνα. Έχω αγχωθεί αρκετά, έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ;
Προφανώς είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία υπενθύμισης που έτρεχε κάποιος μηχανισμός του mytrip. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους, όπως επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με την εταιρεία έχοντας τον αριθμό κράτησης, για να επιβεβαιώσεις το δρομολόγιο σου. Χωρίς άγχος. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom