Sky Express Sky Express - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Προσθέτει (3) νέους προορισμούς. Φρανκφούρτη, Ντίσελντορφ και Βαρσοβία.Το άρθρο αναφέρει ότι θα πετάει και Μόναχο.

SKY express: Επέκταση πτητικού προγράμματος σε τρία στρατηγικά αεροδρόμια της Ευρώπης - Airnews

Λίγο περίεργο δεν είναι που ακολουθεί σε προορισμούς την Aegean;Παίρνει επιβάτες/μερίδιο απο αυτήν;΄Εχει πληρότητες;΄Η γράφει ζημιές;
Δεν "ακολουθει την Aegean" και " της παιρνει επιβατες" αλλα λεγεται "ελευθερη αγορα" και "ανταγωνισμος".
Εγω την προτιμω οταν εχει καλυτερες τιμες με καλυτερες παροχες.
Η ερωτηση αν γραφει ζημιες ειναι μαλλον ρητορικη γιατι ο αυξημενος ρυθμος επεκτασης δεν δειχνει ζημιες (εχω τελειωσει το 2ο κεφαλαιο μονο Αρχων Οικονομιας του Λυκειου ως τωρα αλλα λογικοι ανθρωποι ειμαστε, η εταιρεια πεταει, κυριολεκτικα και μεταφορικα).
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Δεν "ακολουθει την Aegean" και "παιρνει επιβατες" αλλα λεγεται "ελευθερη αγορα" και "ανταγωνισμος".
Εγω την προτιμω οταν εχει καλυτερες τιμες με καλυτερες παροχες.
Η ερωτηση αν γραφει ζημιες ειναι μαλλον ρητορικη γιατι ο αυξημενος ρυθμος επεκτασης δεν δειχνει ζημιες (εχω τελειωσει το 2ο κεφαλαιο μονο Αρχων Οικονομιας του Λυκειου ως τωρα αλλα λογικοι ανθρωποι ειμαστε, η εταιρεια πεταει, κυριολεκτικα και μεταφορικα).
Καθόλου ρητορική για τις ζημιές.Από που προκύπτει ότι ο αυξημένος ρυθμός επέκτασης δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιές αν δεν ακολουθήσουν ανάλογα και τα έσοδα;Το έχουμε δει σε πολλές περιπτώσεις και σε πολλούς κλάδους με εκκωφαντικές καταρεύσεις...Σηκώνει η Ελληνική αγορά δύο εταιρείες;Μεγαλύτερες χώρες/αγορές έχουν μείνει εδώ και καιρό με μια αεροπορική.Τέλος πάντων θα δείξει αργά ή γρήγορα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Καθόλου ρητορική για τις ζημιές.Από που προκύπτει ότι ο αυξημένος ρυθμός επέκτασης δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιές αν δεν ακολουθήσουν ανάλογα και τα έσοδα;Το έχουμε δει σε πολλές περιπτώσεις και σε πολλούς κλάδους με εκκωφαντικές καταρεύσεις...Σηκώνει η Ελληνική αγορά δύο εταιρείες;Μεγαλύτερες χώρες/αγορές έχουν μείνει εδώ και καιρό με μια αεροπορική.Τέλος πάντων θα δείξει αργά ή γρήγορα...
Η αγορα σηκωνει τη Volotea να καλυπτει Μυκονο και Σαντορινη. Δεν το πιανω, εχει κρατικοποιηθει η Aegean? Ελευθερη αγορα ειναι, οποιος θελει μπαινει.
Για το αν θα πεσει εξω υποθετω οτι πληρωνουν ειδικους αναλυτες που προβλεπουν καλυτερα απο τους χρηστες της εταιρειας που μοιαζουν πολυ ευχαριστημενοι, οπως εγω πχ και ανταποκρινονται στη ζητηση. Εδω στο φορουμ ειναι ρητορικη και σιγουρα δεν μπορει να απαντηθει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Δημοσιευση πριν εναν μηνα, @fotast

Οι συνολικές πτήσεις αυξήθηκαν κατά 11% συγκριτικά με την ίδια περίοδο του 2022 ξεπερνώντας τις 10.000. Συγκρίνοντας με το α’ τρίμηνο του 2019 (περίοδος προ πανδημίας Covid-19) η αύξηση των πτήσεων φτάνει το 69%
Οι επιβάτες της εταιρείας αυξήθηκαν 50%, σε σύγκριση με το α’ τρίμηνο του 2022, ξεπερνώντας τους 730.000. Σε σχέση με την προ πανδημίας αντίστοιχη περίοδο η αύξηση φτάνει το 390%.
Tα συνολικά έσοδα της εταιρείας αυξήθηκαν 73% (σε σύγκριση με το α’ τρίμηνο του 2022) φτάνοντας τα €48 εκ., οδηγούμενα από την υψηλότερη ανάπτυξη των πτήσεων εξωτερικού. Σε σχέση με την προ πανδημίας αντίστοιχη περίοδο η αύξηση φτάνει το 489%.
Η εκθετική οργανική ανάπτυξη των μεγεθών της εταιρίας υποστηρίχτηκε από ισχυρή αύξηση των θέσεων εργασίας που πλέον ξεπερνούν τις 660, με 390 νέες προσλήψεις την τετραετία 2019-2022, που περιλαμβάνει και την περίοδο της πανδημίας.
Ο πράσινος στόλος της SKY express, που αποτελεί τον πιο νέο στόλο στην Ελλάδα και πιο φιλικό προς το περιβάλλον στην Ευρώπη, ταξιδεύει στο μεγαλύτερο δίκτυο προορισμών εσωτερικού (34) και σε 29 προορισμούς εξωτερικού σε 12 χώρες. Από τους προορισμούς του εσωτερικού οι 27 εξυπηρετούνται μέσω του Διεθνούς Αερολιμένος Αθηνών με τους 5 να εξυπηρετούνται αποκλειστικά από/προς το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών. Αναφορικά με τους προορισμούς του εξωτερικού μέσω του «Ελ. Βενιζέλος» εξυπηρετούνται 9 προορισμοί σε 8 χώρες.
Επιπλέον, αναφορικά με το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος» η SKY express:

αναδεικνύεται για 5η συνεχόμενη χρονιά ως η ταχύτερα αναπτυσσόμενη αεροπορική εταιρεία με το μερίδιο αγοράς της για το 2023 να ανέρχεται σε 13,5% -συγκριτικά με 2,5% το 2019.
καταγράφει αύξηση 175% στις προσφερόμενες θέσεις από / προς το «Ελ. Βενιζέλος» -συγκριτικά με την αντίστοιχη θερινή περίοδο του 2019. Η αύξηση αυτή για το σύνολο του δικτύου της SKY express αντιστοιχεί σε 200%
Σημειώνει τη θερινή περίοδο του 2023 αύξηση 22% στους εκτιμώμενους επιβάτες στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών -από 1,910,000 τη θερινή περίοδο του 2022 σε 2,330,000 την αντίστοιχη περίοδο του 2023.

Δεν μοιαζει να εχει ζημιες.
 
Last edited:

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Καλησπέρα,
Με χαρα ανακάλυψα φτηνά αεροπορικά με τη συγκεκριμένη εταιρία για Ντύσσελντορφ, η ερτζιαν πλέον έχει καταντήσει μη προσιτή.
Θέλω να κλείσω για τους γονείς μου, αλλά οι κριτικές με προβληματιζουν ιδιαίτερα, έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά Από Ρόδο για Αθήνα και θυμάμαι έμεινα ικανοποιημένη. Υπάρχει κάποιος που να ταξιδεύει συχνά με τη συγκεκριμένη εταιρία να πει την εμπειρία του και να μπορεί να εξηγήσει γιατί υπάρχουν τόσες πολλές αρνητικές κριτικές?
 

erodios

Member
Μηνύματα
105
Likes
400
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα,
Με χαρα ανακάλυψα φτηνά αεροπορικά με τη συγκεκριμένη εταιρία για Ντύσσελντορφ, η ερτζιαν πλέον έχει καταντήσει μη προσιτή.
Θέλω να κλείσω για τους γονείς μου, αλλά οι κριτικές με προβληματιζουν ιδιαίτερα, έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά Από Ρόδο για Αθήνα και θυμάμαι έμεινα ικανοποιημένη. Υπάρχει κάποιος που να ταξιδεύει συχνά με τη συγκεκριμένη εταιρία να πει την εμπειρία του και να μπορεί να εξηγήσει γιατί υπάρχουν τόσες πολλές αρνητικές κριτικές?
Παρόμοια είχα εκφράσει και τη δική μου ανησυχία πριν από 2 χρόνια. Από τότε όμως το Ρόδος-Αθήνα το κάνω μόνο με τη Sky Express, αφού η Aegean έχει γίνει όντως μη προσιτή. Δεν έχω/είχα κανένα πρόβλημα στα ταξίδια μου με τη Sky ή τουλάχιστον τίποτα διαφορετικό απ' ό,τι θα μπορούσα να έχω με άλλη εταιρεία (πιθανή καθυστέρηση δρομολογίου, που δεν είναι όμως πάντα ευθύνη της εταιρείας, κλπ.). Είμαι δηλαδή απόλυτα ικανοποιημένος με τη Sky, ενώ επίσης έχω δωρεάν επιλογή θέσης, δωρεάν χειραποσκευή, κάτι που η Aegean το είχε καταργήσει, μαζί με δωρεάν ατομικό αντικείμενο, καθώς και δωρεάν αποσκευή 15 κιλών με ελάχιστη επιβάρυνση όταν επιλέγω το joy+ που όμως μου δίνει τη δυνατότητα μιας δωρεάν αλλαγής πτήσης.
Για τις αρνητικές κριτικές δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν είναι δικές μου, αλλά απλώς τις κατανοώ όταν αφορούν κακή τηλεφωνική εξυπηρέτηση ή άλλα σχετικά θέματα. Ωστόσο, θα έλεγα πριν παραπονεθούμε π.χ. για την καθυστέρηση δρομολογίου, ας δούμε και τη δική μας ευθύνη ως επιβατών. Δηλαδή, όταν η Sky Express παρέχει δωρεάν χειραποσκευή και ατομικό αντικείμενο και εμείς το μεταφράζουμε σε χειραποσκευή και μπακπακ, πρέπει να καταλάβουμε ότι μπορεί η Sky να μας το επιτρέπει, αλλά έτσι επιβραδύνουμε τη διαδικασία. Επίσης τη "λογική" ή τα παράπονα όπως της Μακρυπούλια... καλύτερα να μην τα σχολιάσω εδώ (αρνητικά για τη Μακρυπούλια εννοείται).
 

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Παρόμοια είχα εκφράσει και τη δική μου ανησυχία πριν από 2 χρόνια. Από τότε όμως το Ρόδος-Αθήνα το κάνω μόνο με τη Sky Express, αφού η Aegean έχει γίνει όντως μη προσιτή. Δεν έχω/είχα κανένα πρόβλημα στα ταξίδια μου με τη Sky ή τουλάχιστον τίποτα διαφορετικό απ' ό,τι θα μπορούσα να έχω με άλλη εταιρεία (πιθανή καθυστέρηση δρομολογίου, που δεν είναι όμως πάντα ευθύνη της εταιρείας, κλπ.). Είμαι δηλαδή απόλυτα ικανοποιημένος με τη Sky, ενώ επίσης έχω δωρεάν επιλογή θέσης, δωρεάν χειραποσκευή, κάτι που η Aegean το είχε καταργήσει, μαζί με δωρεάν ατομικό αντικείμενο, καθώς και δωρεάν αποσκευή 15 κιλών με ελάχιστη επιβάρυνση όταν επιλέγω το joy+ που όμως μου δίνει τη δυνατότητα μιας δωρεάν αλλαγής πτήσης.
Για τις αρνητικές κριτικές δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί δεν είναι δικές μου, αλλά απλώς τις κατανοώ όταν αφορούν κακή τηλεφωνική εξυπηρέτηση ή άλλα σχετικά θέματα. Ωστόσο, θα έλεγα πριν παραπονεθούμε π.χ. για την καθυστέρηση δρομολογίου, ας δούμε και τη δική μας ευθύνη ως επιβατών. Δηλαδή, όταν η Sky Express παρέχει δωρεάν χειραποσκευή και ατομικό αντικείμενο και εμείς το μεταφράζουμε σε χειραποσκευή και μπακπακ, πρέπει να καταλάβουμε ότι μπορεί η Sky να μας το επιτρέπει, αλλά έτσι επιβραδύνουμε τη διαδικασία. Επίσης τη "λογική" ή τα παράπονα όπως της Μακρυπούλια... καλύτερα να μην τα σχολιάσω εδώ (αρνητικά για τη Μακρυπούλια εννοείται).
Ευχαριστώ πολύ!!! Συμφωνώ σε όλα απόλυτα!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.944
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα,
Με χαρα ανακάλυψα φτηνά αεροπορικά με τη συγκεκριμένη εταιρία για Ντύσσελντορφ, η ερτζιαν πλέον έχει καταντήσει μη προσιτή.
Θέλω να κλείσω για τους γονείς μου, αλλά οι κριτικές με προβληματιζουν ιδιαίτερα, έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά Από Ρόδο για Αθήνα και θυμάμαι έμεινα ικανοποιημένη. Υπάρχει κάποιος που να ταξιδεύει συχνά με τη συγκεκριμένη εταιρία να πει την εμπειρία του και να μπορεί να εξηγήσει γιατί υπάρχουν τόσες πολλές αρνητικές κριτικές?
Βρυξέλλες και επιστροφή πριν δύο μήνες όλα άψογα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Λάρνακα Θεσσαλονικη, πριν ένα μήνα, όλα οκ.
 

konmen2000

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπερα σας, πρώτη φορα θα πετάξω με την συγκεκριμένη εταιρεία θα ηθελα να ρωτήσω το επιτρεπόμενο οριο για ενα προσωπικο αντικείμενο ποιο είναι, δηλαδή ενα backpack για λαπτοπ το επιτρέπουν ?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα σας, πρώτη φορα θα πετάξω με την συγκεκριμένη εταιρεία θα ηθελα να ρωτήσω το επιτρεπόμενο οριο για ενα προσωπικο αντικείμενο ποιο είναι, δηλαδή ενα backpack για λαπτοπ το επιτρέπουν ?
Γενικά σε όλους τους ναύλους, ακόμα και στον πιο οικονομικό, επιτρέπεται μια χειραποσκευη 8κιλη και μια μικρή τσάντα που να χωράει κάτω από το κάθισμα. Επομένως ένα backpack για λαπτοπ είναι OK ως προσωπικό αντικείμενο, αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλο. Εναλλακτικά δες αν μπορεί να βολευτεί προσεκτικα στην 8κιλη αποσκευή που μπορείς να έχεις στο ντουλαπάκι πάνω από το κάθισμα. Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ
Αεροπορικά Εισιτήρια | Κάντε Κράτηση Online | SKY express
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.217
Μηνύματα
883.961
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom