Sky Express Sky Express - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μόλις την κατέβασα, αλλά δεν έχει Login. Πως θα πάρω ειδοποίηση για την πύλη,αφού η εφαρμογή δε βλέπει ποτέ πετάω, ποιος είμαι κλπ. Στην Aegean έπρεπε να δημιουργήσω λογαριασμό.
Η Skyexpress δεν έχει εφαρμογή, τουλάχιστον όχι με την έννοια της Aegean ή των άλλων αεροπορικών εταιρειών. Η "εφαρμογή" της απλώς δημιουργεί ένα εικονίδιο το οποίο λειτουργεί περισσότερο σαν σύνδεσμος για το μενού του ιστότοπου της εταιρείας, χωρίς όμως να δίνει περισσότερες δυνατότητες.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Η Skyexpress δεν έχει εφαρμογή, τουλάχιστον όχι με την έννοια της Aegean ή των άλλων αεροπορικών εταιρειών. Η "εφαρμογή" της απλώς δημιουργεί ένα εικονίδιο το οποίο λειτουργεί σαν σύνδεσμος για τον ιστότοπο της εταιρείας, χωρίς όμως να δίνει περισσότερες δυνατότητες.
Τζάμπα οι χαρές :haha:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να ρωτήσω και εγώ κατιτίς....
Θα επιστρέψω από Παρίσι στη Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνών με χρόνο μετεπιβίβασης ανάμεσα στις 2 πτήσεις 1 ώρα και 50 λεπτά.
Έχω 2 διαφορετικές κρατήσεις για τις 2 πτήσεις και ξέρω ότι αν αργήσει η πρώτη από Παρίσι θα χάσω την 2η για Θεσσαλονίκη...
Επειδή ταξιδεύω πρώτη φορά με την εταιρεία έχω την εξής απορία.
Έχω εισιτήριο με χειραποσκευή 8 kg και μια παραδοτέα αποσκευή 15 kg.
Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να ανεβάσω στο σκαφος μόνο μία υπερβαρη χειραποσκευή π.χ 10 kg και να μην τη δώσω ως παραδοτέα κάτω;
Ο λόγος είναι ότι φοβάμαι ότι δεν επαρκεί ο χρόνος να παραλάβω την παραδοτέα βαλίτσα και μετά να στηθώ πάλι στο check in για να την παραδώσω για την 2η πτήση.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από το αεροδρόμιο των Αθηνών και δεν ξέρω πόσο μεγάλες είναι οι αποστάσεις από τον ιμάντα παραλαβής αποσκευών εξωτερικού μέχρι το desk της Sky Express.
Φτάνει ο χρόνος περίπου 1,5 ώρας για να κάνω τα παραπάνω;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Να ρωτήσω και εγώ κατιτίς....
Θα επιστρέψω από Παρίσι στη Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνών με χρόνο μετεπιβίβασης ανάμεσα στις 2 πτήσεις 1 ώρα και 50 λεπτά.
Έχω 2 διαφορετικές κρατήσεις για τις 2 πτήσεις και ξέρω ότι αν αργήσει η πρώτη από Παρίσι θα χάσω την 2η για Θεσσαλονίκη...
Επειδή ταξιδεύω πρώτη φορά με την εταιρεία έχω την εξής απορία.
Έχω εισιτήριο με χειραποσκευή 8 kg και μια παραδοτέα αποσκευή 15 kg.
Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να ανεβάσω στο σκαφος μόνο μία υπερβαρη χειραποσκευή π.χ 10 kg και να μην τη δώσω ως παραδοτέα κάτω;
Ο λόγος είναι ότι φοβάμαι ότι δεν επαρκεί ο χρόνος να παραλάβω την παραδοτέα βαλίτσα και μετά να στηθώ πάλι στο check in για να την παραδώσω για την 2η πτήση.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από το αεροδρόμιο των Αθηνών και δεν ξέρω πόσο μεγάλες είναι οι αποστάσεις από τον ιμάντα παραλαβής αποσκευών εξωτερικού μέχρι το desk της Sky Express.
Φτάνει ο χρόνος περίπου 1,5 ώρας για να κάνω τα παραπάνω;
Εγώ το θεωρώ πως θα στην περάσουν και ως χειραποσκευή. Τον Ιούνιο ο αδερφός μου είχε γυρίσει από Παρίσι με τη sky express με λιιιγο υπέρβαρη χειραποσκευή.

Όταν φτάσεις στο Ελευθέριος Βενιζέλος, οι αφίξεις είναι στο ισόγειο και οι αναχωρήσεις ακριβώς από πάνω, στον πρώτο. Από τους ιμάντες των αποσκευών βγαίνεις από τις αυτόματες πόρτες σε μια πολύ μακρόστενη αίθουσα με κάτι φαγάδικα και τις εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων και ανεβαίνεις με τις κυλιόμενες σκάλες πάνω, ακριβώς μπροστά στα γκισέ. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ακόμη κι αν αποφασίσεις να παραδώσεις βαλίτσα, ο χρόνος μέχρι το γκισέ για να ξανακάνεις check in είναι 2-3 λεπτά.

Το transfer στο αεροδρόμιο της Αθήνας δεν το ξέρω, δεν έχω κάνει ποτέ σε εμάς.

Πάντως, αν φτάσεις πολύ οριακά (νομίζω τα γκισέ της εκάστοτε πτήσης κλείνουν 1 ώρα πριν) μιλά σε κάποιο υπάλληλο, θα παρακάμψεις την ουρά και θα σε πάνε μπροστά για να μην χάσεις την πτήση (έτσι κάναμε κι εμείς στο πήγαινε που φεύγοντας απο τη δουλειά βλέπω το λάστιχο πίτα, μέχρι να το αλλάξω μπούκωσε ο Κηφισός, παίρνω τον αδερφό μου και χάνουμε για 2’ το μέτρο του αεροδρομίου και δε συμμαζεύεται) :haha:

Είχαν κολλήσει μια κόκκινη ετικέτα στη βαλίτσα ή κάτι έγραφε με κόκκινα γράμματα, δεν θυμάμαι…

Πάντως, πιστεύω ότι εξαρχής θα μπορέσεις να την περάσεις σαν χειραποσκευή. Εγώ θα πήγαινα κατευθείαν στην πύλη του CDG…
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Να ρωτήσω και εγώ κατιτίς....
Θα επιστρέψω από Παρίσι στη Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνών με χρόνο μετεπιβίβασης ανάμεσα στις 2 πτήσεις 1 ώρα και 50 λεπτά.
Έχω 2 διαφορετικές κρατήσεις για τις 2 πτήσεις και ξέρω ότι αν αργήσει η πρώτη από Παρίσι θα χάσω την 2η για Θεσσαλονίκη...
Επειδή ταξιδεύω πρώτη φορά με την εταιρεία έχω την εξής απορία.
Έχω εισιτήριο με χειραποσκευή 8 kg και μια παραδοτέα αποσκευή 15 kg.
Υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να ανεβάσω στο σκαφος μόνο μία υπερβαρη χειραποσκευή π.χ 10 kg και να μην τη δώσω ως παραδοτέα κάτω;
Ο λόγος είναι ότι φοβάμαι ότι δεν επαρκεί ο χρόνος να παραλάβω την παραδοτέα βαλίτσα και μετά να στηθώ πάλι στο check in για να την παραδώσω για την 2η πτήση.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από το αεροδρόμιο των Αθηνών και δεν ξέρω πόσο μεγάλες είναι οι αποστάσεις από τον ιμάντα παραλαβής αποσκευών εξωτερικού μέχρι το desk της Sky Express.
Φτάνει ο χρόνος περίπου 1,5 ώρας για να κάνω τα παραπάνω;
Το πιθανοτερο ειναι πως αν την παρεις μαζι 10kg αντι 8kg δεν θα εχεις κανενα θεμα εφοσον το μεγεθος ειναι OK. Δεν μου εχουν τυχει ποτε σχολαστικοι ελεγχοι στις χειραποσκευες με Sky express.
Απο την αλλη, αν και οι 2 κρατησεις ειναι με Sky express σε διαφορετικο booking code, τοτε απλα στο Παρισι μπορεις να τους πεις να συνδεσουν τις κρατησεις και να παραλαβεις την παραδοτεα αποσκευη κατευθειαν στη Θεσσαλονικη. Μπορεις να επικοινωνησεις και με τη Sky εκ των προτερων αν υπαρχει δυνατοτητα να το κανουν οι ιδιοι τηλεφωνικα ωστε να μην εχεις αμφιβολιες. Το εχω κανει με Aegean, φανταζομαι θα ειναι εφικτο με ολες τις αεροπορικες.

Επισης, αν εχεις 2 διαφορετικες κρατησεις με Sky προς/απο το ελ βενιζελος εντος ενος 24ωρου μπορεις να ζητησεις επιστροφη του σπατοσημου, περιπου 12 ευρω αν θυμαμαι καλα, απο τη Sky express. Κανονικα η διαδικασια γινεται στο γραφειο της Sky στο Βενιζελος αν εχεις κανα 15λεπτο αλλα πρεπει να ανεβεις στο Check-in (που κανονικα δεν περνας αν εισαι transit).
 

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καλησπέρα, πρώτα πολλά ευχαριστώ σε όσους με συμβούλεψαν.
Τελικά τα κατάφερα,δεν χάσαμε την πτήση. Αλλά, με το που φτάσαμε με καθυστέρηση τελικά από Ηράκλειο Αθήνα, αποβιβαστηκαμε με φυσούνα και κανείς δεν ξέρει γιατί, μας βάλανε αντί να πάμε κατευθείαν στην πύλη αναχώρησης για Παρίσι, να ξανά περάσουμε από έλεγχο. Ίσως λόγω της κατάστασης να έχουν αυξήσει τα μέτρα ασφαλείας.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν οριακά τα πράγματα. Μπήκαμε σχεδόν τελευταίο στο λεωφορείο για το αεροπλάνο. Ε;ν ήταν περίοδο διακοπών και είχε μεγάλες ουρές στον έλεγχο, ίσως να μην προλαβαίναμε.
Όσο για τις βαλίτσες,επειδή και εγώ είχα δύο διαφορετικές κρατήσεις, μου είχαν πει,εάν είχα βαλίτσα θα τους ζητούσαν στο check in,να συνδεθούν οι δύο κρατήσεις και η βαλίτσα θα έφευγε transit.
Όσο για έλεγχο του βάρους της βαλίτσας 8κιλα, κανείς δεν ασχολήθηκε.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Καλησπέρα, πρώτα πολλά ευχαριστώ σε όσους με συμβούλεψαν.
Τελικά τα κατάφερα,δεν χάσαμε την πτήση. Αλλά, με το που φτάσαμε με καθυστέρηση τελικά από Ηράκλειο Αθήνα, αποβιβαστηκαμε με φυσούνα και κανείς δεν ξέρει γιατί, μας βάλανε αντί να πάμε κατευθείαν στην πύλη αναχώρησης για Παρίσι, να ξανά περάσουμε από έλεγχο. Ίσως λόγω της κατάστασης να έχουν αυξήσει τα μέτρα ασφαλείας.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν οριακά τα πράγματα. Μπήκαμε σχεδόν τελευταίο στο λεωφορείο για το αεροπλάνο. Ε;ν ήταν περίοδο διακοπών και είχε μεγάλες ουρές στον έλεγχο, ίσως να μην προλαβαίναμε.
Όσο για τις βαλίτσες,επειδή και εγώ είχα δύο διαφορετικές κρατήσεις, μου είχαν πει,εάν είχα βαλίτσα θα τους ζητούσαν στο check in,να συνδεθούν οι δύο κρατήσεις και η βαλίτσα θα έφευγε transit.
Όσο για έλεγχο του βάρους της βαλίτσας 8κιλα, κανείς δεν ασχολήθηκε.
Ολα καλα λοιπον. Το πιθανοτερο ειναι πως ξαναπερασατε απο ελεγχο εξαιτιας λαθους. Ελεγχο ξαναπερνας παλι μονο εαν ερχεσαι ή φευγεις απο/προς εκτος σενγκεν. Επισης αν ειχαν συνδεσει τις κρατησεις περιμενουν κανα 10λεπτο αργοπορημενους επιβατες (αν εχει ηδη φτασει η πτηση τους) ενω στο χειροτερο σεναριο απλα θα σας εστελναν με την επομενη. Εχω ταξιδεψει αρκετες φορες με μετεπιβιβαση Αθηνα και για εκτος Σενγκεν με 55 λεπτα χρονο τρανσιτ και μεχρι σημερα δεν εχω χασει πτηση.
Να περασετε ομορφα στο Παρισι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το πιθανοτερο ειναι πως ξαναπερασατε απο ελεγχο εξαιτιας λαθους. Ελεγχο ξαναπερνας παλι μονο εαν ερχεσαι ή φευγεις απο/προς εκτος σενγκεν.
Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται νομίζω που αποβιβάζει η κάθε εταιρεία.
Πέρυσι ξαναπέρασα έλεγχο σε πτήση της Aegean Μαδρίτη-Αθήνα-Θεσσαλονίκη!
Δε πιάσαμε φυσούνα και μάλλον έτσι εξηγείται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom