Βουλγαρία SOFIA Airport

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Στο Ibis του αεροδρομίου εκτός από το parkvia υπάρχει άλλος τρόπος κράτησης?
Δε μ'αφήνει να πληρώσω με κάρτα (ενώ πατάω πληρωμή με visa ή mastercard) και με "πετάει" σε μια σελίδα με επιλογή πληρωμής με έμβασμα, paysera κλπ.
Μη στεναχωριέσαι έχει πολλά εκεί γύρω πάρκινγκ και όλα είναι οικονομικά και δεν χρειάζονται κράτηση και σε πάνε όλα στο αεροδρομιο. Επίσης κάνε μια προσπάθεια να πας κατευθείαν χωρίς κράτηση. Πιθανώς θα σε εξηπηρετησουν. Εγώ τους είχα πάρει τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν έχουν θέσεις και όταν πήγα κατευθείαν ενώ είχα κλείσει και 1 βράδυ διαμονή το άφησα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν θυμάμαι καλά 6 ευρώ η ημέρα ήταν.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Στο Ibis του αεροδρομίου εκτός από το parkvia υπάρχει άλλος τρόπος κράτησης?
Δε μ'αφήνει να πληρώσω με κάρτα (ενώ πατάω πληρωμή με visa ή mastercard) και με "πετάει" σε μια σελίδα με επιλογή πληρωμής με έμβασμα, paysera κλπ.
Γιατι δεν στελνεις ενα μειλ στο ξενοδοχειο αν γινεται να πληρωσεις εκει?
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το parking του ibis,παλιότερα γινόταν κράτηση και πληρωνες εκεί τώρα φαίνεται το άλλαξαν..κλείσε στο park&fly είναι λίγα μέτρα πιο κάτω με ίδιες τιμές
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Φτάνουμε στην Σόφια 23:30 το βράδυ και θα πάρουμε το λεωφορείο στις 10:00 το πρωί για Θεσσαλονίκη.
Έχει κανείς κάποια πρόταση στο πού μπορούμε να περάσουμε το βράδυ μας; (όχι σε ξενοδοχείο)
Να μείνουμε στο αεροδρόμιο μέχρι το πρωί;
Και επειδή προσγειωνόμαστε στο terminal 1 και από αυτά που διάβασα είναι χάλια, θα μπορούσαμε να πάμε να ξεβραδιάσουμε στο terminal 2 κάπως; Έχει να κάτσεις κάπου πριν τα checkin;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Φτάνουμε στην Σόφια 23:30 το βράδυ και θα πάρουμε το λεωφορείο στις 10:00 το πρωί για Θεσσαλονίκη.
Έχει κανείς κάποια πρόταση στο πού μπορούμε να περάσουμε το βράδυ μας; (όχι σε ξενοδοχείο)
Να μείνουμε στο αεροδρόμιο μέχρι το πρωί;
Και επειδή προσγειωνόμαστε στο terminal 1 και από αυτά που διάβασα είναι χάλια, θα μπορούσαμε να πάμε να ξεβραδιάσουμε στο terminal 2 κάπως; Έχει να κάτσεις κάπου πριν τα checkin;
Επιστροφή από Dubai?
Το ξενοδοχείο γιατί το αποκλείεις? Μπορείς να βρεις οικονομικά ξενοδοχεία κεντρικά ή κοντά στο σταθμό λεωφορείων. Να είχες για παράδειγμα νέα πτήση στις 6 το πρωί από Σόφια να το καταλάβω...
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Επιστροφή από Dubai?
Το ξενοδοχείο γιατί το αποκλείεις? Μπορείς να βρεις οικονομικά ξενοδοχεία κεντρικά ή κοντά στο σταθμό λεωφορείων. Να είχες για παράδειγμα νέα πτήση στις 6 το πρωί από Σόφια να το καταλάβω...

Ναι από Ντουμπάι!

Δεν ξέρω για το ξενοδοχείο, γιατί όπως είπα φτάνουμε αργά στη Σόφια και μέχρι να φτάσουμε στο κέντρο (και αν έχει μεταφορικά μέσα εκείνη την ώρα), να κάνουμε τσεκ ιν σε ένα ξενοδοχείο απλά για ένα βράδυ και να πληρώσουμε ένα 40αρι μου πέφτουν πολλά, μετά από το ξεπαραδιασμα που θα πέσει στο Ντουμπάι! :p
Οπότε μάλλον το να μείνουμε στο αεροδρόμιο μέχρι να ξημερώσει είναι καλύτερη λύση κατ εμε και να πάμε στο κέντρο το πρωί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Βασικά είναι από τα χειρότερα αεροδρόμια για διανυκτέρευση. Εννοείται ότι στο terminal 1 δε μένεις με την καμία (πρέπει να είσαι πολύ απελπισμένη), αλλά και στο 2 σχεδόν όλα τα μαγαζιά θα είναι κλειστά το βράδυ και είναι πολλές ώρες.
Στο Dubai θα δώσεις τόσα λεφτά, δώσε λίγα ακόμα (και κάτω από 40) και μείνε σε ένα οικονομικό κατάλυμα αξιοπρεπώς.
To μετρό νομίζω λειτουργεί μέχρι τα μεσάνυχτα (από Terminal 2), για τα ωράρια των λεωφορείων δεν ξέρω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχει και στο αεροδρόμιο ξενοδοχεία (με δωρεάν μεταφορά από/προς τα terminals).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στο Ibis που είναι πολύ κοντά στο αεροδρόμιο βρίσκεις δωμάτια και με 40 ευρώ (και δωρεάν μεταφορά από το terminal, όπως αναφέρει και ο @taver)
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Αφου φευγεις για θεσ/νικη με το λεωφορειο,θα χρειαστει ετσι κι αλλιως να μπεις μεσα στην πολη...Το καλυτερο ειμαι οπως προτειναν κ οι υπολοιποι να πας σε ενα ξενοδοχειο.Το αεροδρόμιο της Σοφιας ειναι απλα τραγικο.
 

Everevel

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τέλ Αβίβ - Ιερουσαλήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Τελικά φτάσαμε γύρω στις 11 το βράδυ στο αεροδρόμιο της Σόφιας, παραλάβαμε αρκετά γρήγορα την παραδοτέα αποσκευή μας (μιας και εκείνη την ώρα δεν είχε άλλες αφίξεις στο terminal 1) και βγαίνοντας από το κτήριο, πήραμε το λεωφορείο νο84 (εισιτήριο μιας διαδρομής: 1.60 leva) το οποίο μας άφησε σε έναν σταθμό του μετρό, από όπου πήραμε το τελευταίο συρμό (εισιτήριο μιας διαδρομής: 1.60 leva) για central railway (και bus) station, όπου κλείσαμε δωμάτιο σε ένα με ενοικιαζόμενα εκεί κοντά, ώστε να πάρουμε το λεωφορείο για Θεσσαλονίκη το πρωί.

Ps1: τα δίκτυα κινητής στην Βουλγαρία δουλεύουν όπως και όταν είσαι Ελλάδα, κάτι που μας έσωσε, λόγω χαρτών.
Ps2: Καλό θα είναι να έχετε μερικά leva μαζί σας εκεί, γιατί δεν παίρνουν ευρώ
Ps3: Δεν μιλάνε και πολύ καλά αγγλικά, τουλάχιστον όσοι οδηγοί λεωφορείων πετύχαμε εμείς
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Θυμάται ή ξέρει κανείς τι ώρα αναχωρεί ο τελευταίος συρμός του μετρό από το αεροδρόμιο για το κέντρο της Σόφιας;
Προγραμματισμένη άφιξη είναι στις 23.10.
Αν όμως υπάρξει καθυστέρηση μια ώρα τι κάνω;
Υπαρχει άλλη λύση πλην του ταξί;
Η διαμονή σε κοντινό ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom