Γενικά Star Alliance

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ξέρουμε αν η Jet Blue σκοπεύει να μπει σύντομα στη Star Alliance;

Ευχαριστώ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο μεταξύ, η TACA (η καλύτερη εταιρεία της αμερικάνικης ηπείρου για μένα) και η Avianca ακόμη δεν μπήκαν. Νιος ήμουν και γέρασα περιμένοντας και την COPA. Ρώτησα, μας είπαν Απρίλιο, μετά Μάιο, τώρα "ίσως Ιούνιο αλλά μάλλον Ιούλιο", δηλαδή να βάλω χειμωνιάτικα...

Ερώτηση: Τις πτήσεις (πολλές...καμιά 15αριά) που έκανα πρόσφατα με όλες τις ανωτέρω, να τις βάλω στην κάρτα της καθεμιάς ή να περιμένω να μπουν στη συμμαχία και να τα ζητήσω αναδρομικά με την κάρτα μου της συμμαχίας; Φαντάζομαι πως το αναδρομικό εξάμηνο δικαίωμα αίτησης μιλίων δεν ισχύει για πτήσεις που έγιναν πριν οι ετιαρείες ενταχθούν στη συμμαχία. Ή όχι;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ένα πιθανό δείγμα του τι θα ακολουθήσει είναι η συνεργασία της JetBlue με την ΤΚ, που είναι ήδη από τα ισχυρότερα μέλη της Star Alliance.
Μέσω της νέας αυτής συνεργασίας, οι επιβάτες θα έχουν τη δυνατότητα να μετακινηθούν σε οποιαδήποτε πόλη των ΗΠΑ επιθυμούν, μέσα από τις πτήσεις της Turkish Airlines και της JetBlue, με αφετηρία τη Ν.Υ και τη Ουάσιγκτον, όπου η ΤΚ εκτελεί ήδη τακτικές πτήσεις.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ένα πιθανό δείγμα του τι θα ακολουθήσει είναι η συνεργασία της JetBlue με την ΤΚ, που είναι ήδη από τα ισχυρότερα μέλη της Star Alliance.
Μέσω της νέας αυτής συνεργασίας, οι επιβάτες θα έχουν τη δυνατότητα να μετακινηθούν σε οποιαδήποτε πόλη των ΗΠΑ επιθυμούν, μέσα από τις πτήσεις της Turkish Airlines και της JetBlue, με αφετηρία τη Ν.Υ και τη Ουάσιγκτον, όπου η ΤΚ εκτελεί ήδη τακτικές πτήσεις.
Πολυ ωραια νεα! Αναμενουμε λοιπον!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ένα πιθανό δείγμα του τι θα ακολουθήσει είναι η συνεργασία της JetBlue με την ΤΚ, που είναι ήδη από τα ισχυρότερα μέλη της Star Alliance.
Μέσω της νέας αυτής συνεργασίας, οι επιβάτες θα έχουν τη δυνατότητα να μετακινηθούν σε οποιαδήποτε πόλη των ΗΠΑ επιθυμούν, μέσα από τις πτήσεις της Turkish Airlines και της JetBlue, με αφετηρία τη Ν.Υ και τη Ουάσιγκτον, όπου η ΤΚ εκτελεί ήδη τακτικές πτήσεις.
Για το ότι θα υπάρχουν εκτενείς συνεργασίες με τις μη Αμερικανικές εταιρίες της συμμαχίας δεν υπάρχει αμφιβολία - η συμμετοχή της Lufthansa με 17% στο μετοχικό της κεφάλαιο το διασφαλίζει.
Δεν φαίνεται όμως να είναι διατεθειμένοι να μπουν στη συμμαχία ως πλήρες μέλος - όχι προς το παρόν τουλάχιστον. Ποιος ξέρει, ίσως να αντιδρά η United.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φαντάζομαι πως το αναδρομικό εξάμηνο δικαίωμα αίτησης μιλίων δεν ισχύει για πτήσεις που έγιναν πριν οι ετιαρείες ενταχθούν στη συμμαχία. Ή όχι;
Εξαρτάται από το συγκεκριμένο πρόγραμμα της εταιρίας που εσύ έχεις, αλλά στη γενική περίπτωση τα μίλια δίνονται με τους κανόνες που ίσχυαν κατά την ημέρα της πτήσης. Μου είχε τύχει με κάτι πτήσεις που είχα με τη Aegean λίγο πριν την ένταξη, για τις οποίες είχα και σχετική επικοινωνία με το πρόγραμμά μου. (αλλά έχω και την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα: πέταξα κάτι μίλια με την TAM από πριν την ένταξη τα οποία όμως περάστηκαν μετά από αυτή και μου έδωσαν και μίλια αναβάθμισης ενώ δεν περίμενα...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom