Summer vs. Winter

Καλοκαίρι ή Χειμώνας

  • Καλοκαίρι

    Votes: 83 53,5%
  • Χειμώνας

    Votes: 72 46,5%

  • Total voters
    155

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εγω είμαι χειμωνοφιλος. Όχι ότι σιχαινομαι το καλοκαίρι αλλα σαν τον χειμώνα δεν έχει. Βέβαια μιλάω για Βορειοευρωπαικο χειμώνα με -5 τουλάχιστον και χιονακι. Το καλοκαίρι υπάρχει ανυπόφορη ζέστη στην Ελλάδα ιδιαίτερα άμα μένεις στην Αθήνα. Ιδρωνεις, κολλας ολόκληρος. Πολλές φορές σου χαλάει τον ύπνο αυτη η ζέστη. Έχεις ζωυφια. Υπάρχει περισσότερη φασαρία. Υπάρχει νεκρα στην πόλη λόγω διακοπών.

Όσο για τα έξοδα, άμα μένεις Αθήνα με μέση αισθανομενη θερμοκρασία 38 βαθμούς το καλοκαίρι, και καις το κλιματιστικό όλη μέρα, σου βγαίνει ακριβότερα απο την θέρμανση του χειμώνα...

Sent from my iPhone using Travel stories
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.655
Εγω είμαι χειμωνοφιλος. Όχι ότι σιχαινομαι το καλοκαίρι αλλα σαν τον χειμώνα δεν έχει. Βέβαια μιλάω για Βορειοευρωπαικο χειμώνα με -5 τουλάχιστον και χιονακι. Το καλοκαίρι υπάρχει ανυπόφορη ζέστη στην Ελλάδα ιδιαίτερα άμα μένεις στην Αθήνα. Ιδρωνεις, κολλας ολόκληρος. Πολλές φορές σου χαλάει τον ύπνο αυτη η ζέστη. Έχεις ζωυφια. Υπάρχει περισσότερη φασαρία. Υπάρχει νεκρα στην πόλη λόγω διακοπών.

Όσο για τα έξοδα, άμα μένεις Αθήνα με μέση αισθανομενη θερμοκρασία 38 βαθμούς το καλοκαίρι, και καις το κλιματιστικό όλη μέρα, σου βγαίνει ακριβότερα απο την θέρμανση του χειμώνα...

Sent from my iPhone using Travel stories
Η ερώτηση που έρχεται στο νου είναι και πάλι "μα πού ζείτε βρε"? Σε κανά υπόγειο στην Ακαδημίας?

Η αλήθεια είναι ότι το χειμώνα δεν έχει ζωύφια....το πολύ πολύ να πεθάνουν φέτος από το κρύο τίποτε συνταξιούχοι, κι αυτοί ενοχλητικά "ζωύφια" είναι για την ελίτ μας.

Όσο για το σχετικό κόστος πετρελαίου-ηλεκτρικού, μη κάνετε καν τη σύγκριση...με πετρέλαιο στο 1,40 δεν υπάρχει ακριβότερη πηγή θέρμανσης.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Kαλοκαίρι φορεβερ βρε παιδιά!! Υπάρχει καλύτερο από το να βλέπεις την πανσέληνο χύμα ξάπλα στην παραλία??? Άντε χειμωνικοί βιάζεστε να κρυφτείτε στις κουβέρτες σας μου φαίνεται! :bleh:
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ακούς εκεί είναι καλύτερος ο χειμώνας γιατί το καλοκαίρι υπάρχουν θαλάσσια τέρατα!

Σιγά τα τέρατα!! :D

Οι αχινοί δε σε πειράζουν, εκτός αν είσαι απρόσεχτος και τους πατήσεις. Οι σμέρνες καμία όρεξη δεν έχουν να ασχοληθούν μαζί σου. Κινδυνεύεις ίσως, μόνο αν πας να τις πειράξεις ή αν έχεις εκτεθειμένο κοντά σου τον αγαπημένο τους μεζέ, τα χταπόδια. Δε μου μοιάζεις όμως να θες να τις ψάξεις, έτσι κι αλλιώς.
Για τις μέδουσες, εξαρτάται από το είδος. Υπάρχουν και αρκετά είδη που δε σε τσιμπούν.

Στο μόνο που μπορεί πραγματικά να είσαι άτυχος, είναι οι δράκαινες. Ζουν στην άμμο και είναι τόσο τεμπέλικες και αργές στις κινήσεις τους, που κατά λάθος μπορεί και να τις πατήσεις. Η λύση είναι να πηγαίνεις κατευθείαν στα άπατα ή σε παραλίες που δεν έχουν άμμο.

Όσο για τις σφήκες, να μη σαβουρώνεις στην παραλία. Στην παραλία πάμε για μπάνιο και όχι για φαγοπότι. :bleh:
μπα τι μας λες? :haha: λίγο είναι δηλαδή η δράκαινα και ο αχινός? ρε παιδιά έχετε πατήσει δράκαινα? ξέρετε πόσο πονάει? είχα πέσει τέζα στην άμμο από τον πόνο! βοήθεια ρε χειμωνόφιλοι...μας την "πέσαν" η anny και η paefstra!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
:haha: λίγο είναι δηλαδή η δράκαινα και ο αχινός? ρε παιδιά έχετε πατήσει δράκαινα? ξέρετε πόσο πονάει?
1. Τον αχινό μόνο αν πας γυρεύοντας τον πατάς. Έχω πατήσει μερικές φορές λίγο - όταν τους μάζευα για σαλάτα. Αν δεν πανικοβληθείς και ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις το συμβάν... it's no big deal, my friend! :)

2. Ναι, έχω πατήσει και δράκαινα, σε πολυσύχναστη παραλία της Χαλκιδικής, όταν βάζαμε μέσα τη βάρκα για να πάμε για ψάρεμα. Το χειρότερο ήταν ότι ... έχασα το ψάρεμα. Εντάξει, ο πόνος ήταν έντονος στην αρχή αλλά μετά την παροχή πρώτων βοηθειών, μετά από καμμιά ώρα, μόνο μια μικρή ενόχληση υπενθύμιζε το γεγονός.

Συμπερασματικά: όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι φίλε μου. Και για trekking στο βουνό να πας, ένα στραμπούληγμα αστραγάλου - αν δεν προσέχεις, μπορεί να σε καθηλώσει για μια βδομάδα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
από τη δράκαινα 1000 φορές το στραμπούληγμα....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μπα τι μας λες? :haha: λίγο είναι δηλαδή η δράκαινα και ο αχινός? ρε παιδιά έχετε πατήσει δράκαινα? ξέρετε πόσο πονάει? είχα πέσει τέζα στην άμμο από τον πόνο! βοήθεια ρε χειμωνόφιλοι...μας την "πέσαν" η anny και η paefstra!

Έλα, έλα, πολύ μη μου άπτου μας προέκυψες. Σε λίγο θα μας πεις ότι φοβάσαι μην τυλιχτεί και κανένα χταπόδι γύρω σου. :bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε λίγο θα μας πεις ότι φοβάσαι μην τυλιχτεί και κανένα χταπόδι γύρω σου. :bleh:
Υπάρχει άλλος τρόπος για να βγάζει κανείς τα χταπόδια? Εγώ πάντα έτσι τα βγάζω! :roll:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
1. Τον αχινό μόνο αν πας γυρεύοντας τον πατάς. Έχω πατήσει μερικές φορές λίγο - όταν τους μάζευα για σαλάτα. Αν δεν πανικοβληθείς και ξέρεις πώς να αντιμετωπίσεις το συμβάν... it's no big deal, my friend! :)
Αυτό που το πας?? Καταπληκτικός μεζές ειδικά αν είναι απευθείας από την θάλασσα!!!

 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Kαλοκαίρι φορεβερ βρε παιδιά!! Υπάρχει καλύτερο από το να βλέπεις την πανσέληνο χύμα ξάπλα στην παραλία??? Άντε χειμωνικοί βιάζεστε να κρυφτείτε στις κουβέρτες σας μου φαίνεται! :bleh:
Ή από το σπιτάκι στο χωριό να βλέπεις την πανσέληνο να βγαίνει πίσω από το πευκοδάσος και μετά να καθρεφτίζεται στο Λακωνικό κόλπο;;;... μελαγχόλησα και μόνο που το έγραψα...:(
Πρώτη φορά γυρίζω με τέτοια άσχημη ψυχολογία στην Αθήνα...

Πάντως στη Λακωνία τα ψάρια όχι απλά τσιμπούσαν...κομμάτια σου έκοβαν...άσχετο αλλά πραγματικότητα...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom