Σουηδία Swedish autumn

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια

Σε αντίθεση με την Ιταλία για τη Σουηδία δεν ήξερα σχεδόν τίποτα. Άντε λίγο τους ABBA. Άντε και λίγο για τη φήμη του πρότυπου κοινωνικού κράτους (το οποίο δεν ξέρω σε ποιο βαθμό υφίσταται ακόμα ή ανήκει στο ένδοξο παρελθόν, κάγκελο Souidia_me_Pasok) . Άντε και λίγο κάποιους διάσημους Σουηδούς Μπέργκμαν, Ιμπραιμοβιτς, τα κινητά 'Eρικσον, την Παπαρίζου, τα ΙΚΕΑ. Αυτά.

Η ανάγκη να βρεθούμε σε ένα μέρος εντός Ευρώπης αλλά και πολύ διαφορετικό από τον ευρωπαϊκό νότο, σε συνδυασμό με τα 80 ευρώ του εισιτηρίου της Ryanair από Θεσσαλονίκη (καθόλου άσχημο για 3,5 ώρες πτήσης) ήταν αρκετά καλά κίνητρα. Ο στόχος κλειδώθηκε, η visa debit απασφάλισε και το confirmation mail εστάλη. Hej Sverige!

Ένα από τα πράγματα που μου έκαναν εντύπωση ψάχνοντας για κατάλυμα ήταν ότι δεν πρέπει να ψάχνω για κατάλυμα διότι όλα είναι πανάκριβα. Εκτός από αυτό μερικά ξενοδοχεία είχαν επιλογή, δωμάτιο με παράθυρο και δωμάτιο χωρίς παράθυρο. Πιθανολογώ ότι αυτή η επιλογή πρέπει να υπάρχει για τις μεγάλες μέρες του σουηδικού καλοκαιριού που ο ήλιος είναι ντάλα μέχρι τις 10-11 το βράδυ προκειμένου να κοιμάσαι χωρίς να σε ενοχλεί το φως.
Η μόνη αξιοπρεπής επιλογή που μπόρεσα να βρω για το στριμωγμένο μπάτζετ ήταν το Anedin hostel ένα πλωτό hostel με φινιστρίνι (ε ναι ρε φίλε, παράθυρο) και ιδιωτικό μπάνιο στο πιο κεντρικό σημείο της Στοκχόλμης, το Gamla Stan. 2996 sek για 4 διανυκτερεύσεις η δίκλινη καμπίνα. Καλό deal.

Το μόνο θέμα που με προβλημάτισε πριν το ταξίδι ήταν η αλλαγή νομίσματος. Το να κάνω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο αεροδρομίου το απέρριψα λόγω της μεγάλης προμήθειας. Τελικά καταλήξαμε στην Τράπεζα της Ελλάδας. Ραντεβού στα λαδάδικα στο αρχαιοπρεπές κτίριο της τράπεζας στην Τσιμισκή με την Μ. για σουηδικές κορώνες. Αφού κλειδώσεις τα πράγματα σου όλα, εκτός από τα λεφτά, σε ένα ερμάριο στον «πρόναο», περνάς τον έλεγχο και μπαίνεις σε ένα καταπληκτικό χώρο που μοιάζει με πολυτελές ξενοδοχείο αλλά με ξύλινα γκισέ και δερμάτινους καναπέδες. Από αυτούς που θέλεις να (ξανα)σηκώνεσαι για να (ξανα)κάθεσαι και να βουλιάζεις. Εκ των υστέρων και βλέποντας ότι όλοι στη Σουηδία πληρώνανε με κάρτες κρίνω αυτή την κίνηση λάθος. Μπορείς να γλιτώσεις και την προμήθεια της Τράπεζας της Ελλάδος απλά πληρώνοντας τα πάντα με την κάρτα σου. Παρόλα αυτά ως Έλληνες νιώσαμε μεγαλύτερη ασφάλεια τότε με το να έχεις μετρητά πάνω σου, plus και ότι το πλαστικό χρήμα δεν είχε μπει ακόμα τόσο έντονα στη ζωή μας.

Πρώτη μέρα.

Άφιξη στο περιφερειακό αεροδρόμιο της Στοκχόλμης, Skavsta, στην πόλη Nyköping περίπου 100 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της πρωτεύουσας. Με το που φτάνεις στον ιμάντα για τις αποσκευές υπάρχει αυτόματο μηχάνημα πώλησης εισιτηρίων της εταιρείας Flygbussarna Airport Coaches για Στοκχόλμη. Μπορείς να βγάλεις και μετ’ επιστροφής με ανοιχτή την ώρα, εμείς αυτό κάναμε γιατί θα φεύγαμε πολύ πρωί και δεν ξέραμε ακόμα ποιο λεωφορείο από τα πρωινά θα βόλευε καλύτερα.
Το λεωφορείο μέσα χλίδα σε σύγκριση με τα δικά μας ΚΤΕΛ. Οθόνη που να σου δείχνει που βρίσκεσαι, πόσο απέχεις από τον προορισμό, ποιος ο χρόνος άφιξης. Στην πλάτη κάθε καθίσματος σακούλα για τον εμετούλη και δωρεάν ίντερνετ , όχι πάντα συνεχές είναι η αλήθεια αλλά όπως και να έχει κάγκελο sok, κάγκελο politismos.

DSC_0015.JPG


Μπροστά μας δύο Ισπανοί που μιλάνε ακαταπαύστως και επαναλαμβάνουν συνέχεια θερβέθα και θερβέθα και φρι γουίφι. Είναι φανερό ότι ήρθαν στη Σουηδία για μπύρες και ιντερνετ. Αυτά είναι τα πλούσια ενδιαφέροντά τους.
Το τοπίο εξαιρετικό, η πρώτη επαφή με τη σκανδιναβική φύση, τα δάση, τις λίμνες και τα χαρακτηριστικά ξύλινα κόκκινα, κοκκινοκαφέ σουηδικά σπίτια σε κερδίζουν αμέσως. Το γαλάζιο του ουρανού και το πράσινο σε κατακλύζουν σε hd ανάλυση. Ξαναπιστεύεις στον έρωτα με την πρώτη ματιά. Φυσιολάτρες γαρ.

1.jpg

2.jpg


Όσο πλησιάζεις προς την Στοκχόλμη το τοπίο γίνεται πιο αστικό, μποτιλιαριζόμαστε κιόλας, και ο χρόνος του πολιτισμένου λεωφορείου πέφτει και αυτός έξω. Βγαίνοντας από ένα τούνελ πέφτουμε και σε μια διαδήλωση. Για μια ποδοσφαιρική ομάδα λέει μια κοπέλα που διαβάζει στο κινητό της τι γίνεται και αργούμε τόσο. Εντάξει το ζήσαμε κι αυτό! Διαδήλωση για ποδόσφαιρο νόμιζα κάνουν μόνο κάτι Έλληνες κάφροι οπαδοί , όχι οι πολιτισμένοι Σουηδοί!

Όταν επιτέλους φτάνουμε στο Stockholm Cityterminalen, στο χάρτη η απόσταση φαίνεται σχετικά κοντινή για το hostel παύλα πλοίο παύλα θα μας βρουν βυθισμένους στη λίμνη Μαλάρεν. Αλλά δεν το ρισκάρουμε με βαλίτσες ανά χείρας να κάνουμε πειράματα με τα πόδια. Keep calm and look for metro tickets. Από το συνάλλαγμα έχω μόνο κορώνες σε 500άρικα και δεν μας τα χαλάνε εύκολα. Οι Σουηδοί όλοι περνάνε με κάρτες αέρα, πού πας ρε Καραμήτρο με τα χαρτονομίσματα; Δεν θα φτάσουμε ποτέ στη καμπίνα μας, η οποία έχουμε και την απορία αν γέρνει! Τελικά βρέθηκε ένας χριστιανός, υποθέτω - δεν ξέρω τι θρησκεία είχε, να μας τα χαλάσει και με τα πολλά βγαίνουμε στην επιφάνεια.
Στην Ελλάδα όταν φύγαμε είχε 25 βαθμούς κελσίου, εδώ 7. Τζετ λαγκ θερμοκρασίας. Μπράβο καλώς ήρθατε. Αστερίσκος, 26 Σεπτεμβρίου είπαμε.

3.jpg


Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή. Η Στοκχόλμη είναι χτισμενη πάνω σε 14 νησιά και στα σουηδικά το όνομά της σημαίνει η πόλη ανάμεσα στις γέφυρες. Η Στοκχόλμη είναι μία πόλη που επαναπροσδιορίζει τη σχέση σου με τη φύση. Όπου κι αν κοιτάξεις πνίγεσαι στο νερό και στο πράσινο. 1/3 κτίριο, 1/3 νερό, 1/3 πράσινο η συνταγή της επιτυχίας. Σκέφτεσαι τις δικές μας άθλιες πόλεις, με την αισχρή οικιστική ανάπτυξη, με την παντελή απουσία πρόβλεψης για πράσινο. Δεν υπάρχει σύγκριση καν. Οι άνθρωποι παίζουν τσάμπιονς λιγκ και εμείς βήτα τοπικό. Και παντού χρώμα. Μπορεί να είναι μια γλάστρα, ένας τοίχος, μια σκεπή, ένα κούφωμα, ένα μπαλκόνι, είναι μια πόλη που σφύζει από πινελιές χρώματος. Ίσως ένας τρόπος να ξορκίσουν το γκρίζο του ουρανού τους.

4.jpg


Μια και ήδη έχει βραδιάσει αφού τακτοποιούμαστε κάνουμε μια σύντομη βόλτα στο κοντινό ιστορικό κέντρο Gamla Stan (η παλιά πόλη). Πρόκειται για μία από τις πιο καλά διατηρημένες παλιές μεσαιωνικές πόλεις της Ευρώπης. Λιθόστρωτοι δρόμοι, ατμοσφαιρική αρχιτεκτονική, το βράδυ τα στενά φωτίζονται από τους στύλους τύπου φαναράκια που δημιουργούν μια ατμόσφαιρα εποχής. Αυτό που κλέβει την παράσταση είναι το Stortorget , η κεντρική πλατεία του Gamla Stan με τα χαρακτηριστικά χρώματα των κτιριών στις προσόψεις και τις στέγες τους που μοιάζουν με τουβλάκια lego. Ο χαμηλός φωτισμός που βγαίνει από τα παράθυρα μυσταγωγικός. Έχει και παγκάκια, πράγμα όχι αυτονόητο για όλες τις πλατείες της Ευρώπης που λόγω της ώρας ήταν σχεδόν άδεια. Πρέπει να είναι μαγικά εδώ τα Χριστούγεννα.

5.jpg

 

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Δεύτερη μέρα

6.jpg


Η βάρκα που έχουμε για σπίτι τελικά δεν γέρνει. Η κουκέτα που έχουμε για κρεβάτι επίσης δεν σπάει. Και το πρωινό, που δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή, ψιλολέει. Τυλίγουμε με τρόπο εφόδια σε χαρτοπετσέτες για το δρόμο διότι το να φας έξω στις τουριστικές περιοχές που κινούμαστε είναι σχεδόν απαγορευτικό αν δεν έχεις την Τζάιντ. Δούλεψε πολύ τάπερ στη Στοκχόλμη. Κάγκελο πείνα.

Οι Σουηδοί χρησιμοποιούν τα ποδήλατα για να πάνε στις δουλειές τους. Γραβάτα και ποδηλατικό κράνος. Μαμάδες με παιδιά που τα κουβαλούν σε μάρσιπους. Έτσι όλοι και όλα φυσιολογικά και ακομπλεξάριστα.

7.jpg


Στο δρόμο για το νησί Djurgården (μη με ρωτήσετε πως προφέρεται, δεν έχω ιδέα) έχουν χτίσει ένα ας το πω μνημείο, που λένε ότι έχουν ως στόχο η Στοκχόλμη να γίνει πιο πράσινη και πιο φιλική στο περιβάλλον (πόσο ακόμα;;;;) ) και δεσμεύεται να μειώσει τις εκπομπές ρυπογόνων ουσιών στην ατμόσφαιρα κατά 50% (αν θυμάμαι καλά το ποσοστό).. Η Σουηδία είναι μια χώρα που έχει πάρει πολύ σοβαρά το θέμα κλιματική αλλαγή, πράσινη ανάπτυξη, εναλλακτικές μορφές ενέργειας, απόλυτος σεβασμός σε κάθε μορφή ζωής είτε αυτό είναι ένα δέντρο είτε αυτό είναι ζώο. Κι αυτό είναι κάτι που βλέπεις, που αισθάνεσαι και που νιώθεις σε κάθε βήμα αυτής της εκπληκτικής πόλης. Πιστεύω πως ο πλανήτης μας θα ήταν ένα πολύ καλύτερο μέρος να ζει κανείς αν ήμασταν όλοι λίγο περισσότερο Σουηδοί.

Το νησί Djurgården είναι ένα από τα αγαπημένα νησιά της πρωτεύουσας για ντόπιους και τουρίστες και ανήκει στη βασιλική οικογένεια της Σουηδίας. Έχει πολλά μουσεία, μεταξύ άλλων μουσείο Skansen και Vasa (θα μιλήσω για αυτά), μουσείο Πίπης Φακιδομύτης , μουσείο Άμπα, Σκανδιναβικό μουσείο, πολύ πράσινο (τι πρωτότυπο), κήπους με βιοδυναμική καλλιέργεια, παρατηρητήριο πουλιών, και πολύ δάσος για να κυνηγάει ο βασιλιάς.

8.jpg


Εμείς επιλέξαμε εκείνη τη μέρα να επισκεφτούμε το Skansen, το οποίο είναι ένα υπαίθριο μουσείο. Ιδρύθηκε το 1891 και αποτελείται από αγροικίες που παρουσιάζουν τον τρόπο ζωής των Σουηδών από τότε που κατοικήθηκε η χώρα μέχρι τον 18-19 αιώνα. Νομίζω είναι το πρώτο του είδους στην Σκανδιναβία. Στα σπίτια των πιο τελευταίων αιώνων υπάρχουν υπάλληλοι-ηθοποιοί, οι οποίοι δείχνουν τον τρόπο ζωής της εποχής και απαντούν σε ερωτήσεις αν θέλεις. Εντύπωση μου έκανε μια ηθοποιός που βρισκόταν σε ένα σπίτι που αναπαριστούσε τη ζωή σε ένα σουηδικό σπίτι του ’40. Είπε ότι το ‘40 η Σουηδία ήταν το φτωχότερο κράτος του κόσμου. Από τα 5 εκατομμύρια των τότε Σουηδών τα 2 έφυγαν μετανάστες. Κάγκελο mas_klevoun_tis_douleies. Και μέσα σε 50 χρόνια κατάφερε να γίνει από τα πλουσιότερα κράτη στον κόσμο.

9.jpg


Υπάρχει επίσης ένας τεράστιος ζωολογικός κήπος, στον οποίο συναντάς παπάκια, χηνάκια, αλογάκια, αρκουδίτσες, αγριογατίτσες, κριαράκια, παγωνάκια, καστοράκια, αλεπουδίτσες. Η δική μας σταρ ήταν αναμφισβήτητα μια φώκια. Τρελό ποζέρι.

10.jpg


Αλλά το πιο αγαπημένο κομμάτι του πάρκου λέγεται squirrel park όπου είδαμε ελεύθερα σκιουράκια! Για του λόγου το αληθές ο πιστός μας ακόλουθος!

11.jpg


Βόλτα στο υπόλοιπό νησί Djurgården στο οποίο συναντάς Σουηδούς να τρέχουν, παρκάκια ειδικά για σκύλους και υπέροχα χρώματα. Πήγαμε τέλη Σεπτεμβρίου και η φύση είχε αρχίσει μεν να χρωματίζεται αλλά πιστεύω τον Οκτώβριο που θα έχει προχωρήσει το φθινόπωρο περισσότερο θα πρέπει να υπάρχει έκρηξη χρωμάτων. Αδέσποτο φυσικά δεν βλέπεις ούτε για δείγμα και η Μ. που είναι της ορνιθολογικής σχολής παρατήρησε έξω από το Skansen ότι οι Σουηδοί είχαν φτιάξει και φωλιές για τις κάργιες. Στην Ελλάδα βάζουμε cd στα μπαλκόνια επειδή μας ενοχλούν τα περιστέρια και οι Σουηδοί κάνουν το αυτονόητο. Τους φτιάχνουν φωλιές για να μην πηγαίνουν στα μπαλκόνια. Καταλαβαίνετε τη διαφορά νοοτροπίας και του έμπρακτου σεβασμού στη φύση.
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Α πολύ ωραία! Αγαπάω Σουηδία και Σκανδιναβία. Μου θυμίζεις το δικό μου ταξίδι και τη δική μου ιστορία που έγραψα τον φθινόπωρο του 2015. Λατρεμένο ταξίδι.

Περιμένω να δω τα αγαπημένα μου μέρη μέσα από τη ματιά σου!
 

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Τρίτη μέρα

Την Τρίτη μέρα πήραμε ένα boat tour για να δούμε αφενός τη Στοκχόλμη από τη θάλασσα και αφετέρου να δούμε και τα υπόλοιπα νησιά της όσο μπορούμε. Φοράμε τα ακουστικά στα αυτιά, πιάνουμε θέση στο τζάμι για τις φωτογραφίες και επιλέγουμε από τις διαθέσιμες γλώσσες τα αγγλικά. Τα νησιά δυτικά του Gamla Stan είναι περισσότερα σύγχρονα με μοντέρνες κατοικίες. Το tour λέει ότι σε ένα νησί μια ολόκληρη συνοικία χτίστηκε όταν η Στοκχόλμη διεκδικούσε τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004 με τον όρο κάθε πολυκατοικία να έχει διαφορετική πρόσοψη (χρωματικά). Κανένα ίχνος άναρχης δόμησης ή προχειροδουλειάς. Στα νερά της λίμνης Μαλάρεν βλέπεις κύκνους, κωπηλάτες και ιστιοφόρα. Πολλά ιστιοφόρα. Νομίζω πως οι Σουηδοί έχουν πάθος με την ιστιοπλοΐα. Και αυτή η αγάπη τους για το νερό είναι από τα ελάχιστα κοινά στοιχεία που μοιράζονται με τους Έλληνες.

12.jpg


Πολύ ωραία η βόλτα με τη βάρκα. Άξιζε τα λεφτά της. Σε πιάνει και πάλι μια μελαγχολία. Για το πόσα χρόνια έχουμε ακόμα να διανύσουμε για να φτιάξουμε ανθρώπινες πόλεις. Και για το πώς οι Σουηδοί έχουν καταφέρει να μετατρέψουν τη δυσμενή κλιματική τους θέση σε πλεονέκτημα ζωής. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι ο βαρύς σκανδιναβικός χειμώνας αλλά εγώ είδα χαμογελαστά πρόσωπα, ευγένεια και πολύ ομορφιά επίσης. Είχα διαβάσει μια έρευνα ότι οι Σουηδοί και οι Σουηδέζες θεωρούνται οι πιο ελκυστικοί από τους υπόλοιπους ευρωπαίους. Νομίζω το επιβεβαιώνω. Κατ’ αρχήν με τόσο ποδήλατο, ιστιοπλοΐα και τζόκινγκ στο δάσος είναι όλοι και όλες φιτ. Κάγκελο sexy_and_I_know_it.

Μετά το boat tour και αφού ρίξαμε μια φωτογράφηση στο παλάτι, όπου οι ντόπιοι Εύζωνοι μοιάζουν με χίπστερς μακρυμούσηδες με σρατιωτική στολή ξανακάναμε μια περιηγήση στο Gamla Stan για να το δούμε και μέρα.

13.jpg


Πολύς καθαρός αέρας, πολλά ξανθά παιδάκια, πολύς λαός στην κεντρική πλατεία, όπου παρεμπιπτόντως βρίσκεται και το Μουσείο Νόμπελ για όσους ενδιαφέρονται. Τα μαγαζιά γεμάτα με κόσμο, οι περισσότεροι κάθονται έξω και πίνουν το καφέ τους ή τρώνε με την κουβερτούλα που δίνει το κατάστημα. Κάγκελο blanket_included.

14.jpg


Επειδή είμαστε και παιδιά που αγαπάμε τη φωτογραφία είπαμε να ρίξουμε μια επίσκεψη στο μουσείο Fotografiska που εκείνη την περίοδο είχε μια έκθεση του Helmut Newton. Παρένθεση. Στο δρόμο για την Stadsgårdshamnen 22 όπου βρίσκεται το μουσείο πέσαμε σε μια παράξενη διαδήλωση. Βλέπουμε κάτι φρικιά μακιγιαρισμένα με αίμα, να κουβαλάνε νεκροκεφαλές, να έχουν βγαλμένα μάτια, λαιμούς πόδια ό,τι είχε εύκαιρο ο καθένας. Annual zombie walk λέγεται. Και περπατάνε, και ουρλιάζουν και νομίζουν ότι παίζουν στο Walking Dead. Είναι τρελοί αυτοί οι Βίκινγκς.

15.jpg


Στο κυρίως θέμα, όσοι έχετε μια μικρή σχέση με τη φωτογραφία πιθανόν να ξέρετε τον Newton. Quotάρω από την Wikipedia για να δώσω ένα μικρό hint του τι εστί Newton { «Στο λεξιλόγιό μου η λέξη “τέχνη” είναι μια πρόστυχη, βρώμικη λέξη» έχει δηλώσει. Στην τέχνη του ο Νιούτον καταργεί την πραγματικότητα και εξυψώνει τον πόθο, χρησιμοποιεί το στοιχείο της βίας, του σαδομαζοχισμού. Πίσω από κάθε του λήψη υποβόσκει και μία μικρή ιστορία, συνήθως αμφιλεγόμενη, βίαιη, σεξουαλικά φορτισμένη}. Εκτός από γυμνό είχε φωτογραφήσει και τα πορτρέτα πολλών διασημοτήτων. Ενδεικτικά βάζω τη Κατρίν Ντενέβ, και τον Νταλί

16.jpg


17.jpg


Επίσης εξαιρετική η θέα από τον τελευταίο όροφο του μουσείου. Σας είπα για νερό και πράσινο έτσι;

18.jpg


Στο Slussen πάμε σε ένα σούπερ μάρκετ για να ψωνίσουμε τίποτα να φάμε και κυρίως να ξεδιψάσουμε. Το θέμα πόσιμο νερό είναι πάντα μεγάλη πίκρα στο εξωτερικό. Κατ’ αρχήν το απλό το σωστό νερό, το μεταλλικό δεν υπάρχει σε τόση αφθονία. Πίνουν και αρκετά αεριούχο. Απορώ πώς ξεδιψάνε με αυτό το πράγμα που μοιάζει με σόδα. Στο σούπερ μάρκετ λοιπόν, ήρθαμε αντιμέτωποι με μία έξτρα καινοτομία, εμφιαλωμένα νερά με γεύσεις! (ήταν η πρώτη φορά που το έβλεπα στο εξωτερικό, μετά το ξαναείδα και στην Εσθονία. Αγνοώ αν είναι κάποιου είδους Nordic tradition). Και αφού δεν μπορούσαμε να πιούμε Absolut που είναι σουηδική βότκα και η οποία ήταν πιο ακριβή στη Σουηδία από ότι στην Ελλάδα πήγαμε στο μπαρ το ναυάγιο να μεθύσουμε με νερό με ακτινίδιο και με νερό με μιλκ σέικ. Δεν ήταν τόσο κακό όσο ακούγεται αλλά ούτε και καλό.
 
Last edited:

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Τέταρτη μέρα

Το μετρό της Στοκχόλμης θεωρείται ένα από τα πιο όμορφα στον κόσμο. Έχει κοντά στους 100 σταθμούς και η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι διακοσμημένοι με παλιά και νέα έργα τέχνης. Βγάλαμε λοιπόν ένα ημερήσιο εισιτήριο και χωθήκαμε στη σουηδική γη. Οι σταθμοί που μας άρεσαν περισσότερο είναι Kunstragården με το highlight του το ουράνιο τόξο ζωγραφισμένο σε μια τεράστια αψίδα, το T-centralen που αρχαιοφέρνει με κάτι σαν κότινους ζωγραφισμένους στους τοίχους και ο σταθμός Solna με τις πύλες της κολάσεως! Φωτογραφικά έχει ενδιαφέρον δε λέω αλλά ίσως είναι και λίγο υπερτιμημένο.

19.jpg


Παρένθεση για τη σουηδική γλώσσα. Κατ’ αρχήν αυτά που βλέπεις γραμμένα δεν είναι πάντα αυτά που ακούς. Αλλιώς έβλεπες την επόμενη στάση στο μετρό να γράφεται κι αλλιώς να προφέρεται. Παρόλα αυτά είναι μια γλώσσα πολύ μελωδική, καθόλου βαριά για βόρεια και με έντονη μουσικότητα. Μπορεί σε μία λέξη το φωνήεν να σέρνεται και να τονίζεται άλλοτε προς το πάνω κι άλλοτε προς τα κάτω δημιουργώντας μια ενδιαφέρουσα διακύμανση. Δεν ξέρω πως είναι οι γραμματικοί κανόνες αλλά στην προφορά μου φάνηκε πανδύσκολη. Οι μόνες λέξεις που έμαθα ήταν το tack (τακ, ευχαριστώ), το hej ((χ)έι, γεια, το χ διακριτικό) και το Sverige (σβαερι(γι)ε, Σουηδία δηλαδή, το πρώτο ε μου φάνηκε ότι προφέρεται κάτι μεταξύ α και ε αλλά με έμφαση στο ε, τονίζεται προς τα πάνω και σέρνεται περισσότερο από το ι αλλά λίγο λιγότερο από το τελευταίο ε που προφέρεται και αυτό κάτι μεταξύ α και ε αλλά πιο καθαρά προς το ε. Ωραία γλώσσα, μουσικοχορευτική, θα ήθελα να τη μάθω κάποια στιγμή αν μπορούσα και νομίζω μπορώ να την ξεχωρίσω πια άμα την ακούσω (γιατί μέχρι και σουδικό σίριαλ έχω δει, σουηδοδανέζικο για την ακρίβεια, broen/bron).

Στο boat tour που είχαμε κάνει την προηγούμενη μέρα, ο αφηγητής περνώντας το νησί Djurgården είχε εκθειάσει ιδιαίτερα το μουσείο Vassa. Έτσι πήραμε τα ποδαράκια μας και πήγαμε πάλι να υπεροξυγονωθούμε από το καταπράσινο αυτό νησί. Τι είναι το μουσείο Vassa; Είναι ένα καράβι που έχει ναυαγήσει μόλις βγήκε από τη Στοκχόλμη και οι Σουηδοί έχουν ανασύρει αυτό το ναυάγιο και το έχουν κάνει μουσείο. Κι όμως είναι περισσότερο εντυπωσιακό και έξυπνο από ότι ακούγεται. Γιατί ουσιαστικά γύρω από το ναυάγιο σου περνάνε και τη σουηδική ζωή του 17ου αιώνα μεν, και σου λένε ότι είναι το μοναδικό ναυάγιο του 17ου αιώνα που σώζεται σχεδόν ατόφιο δε (το 95% των αρχικών τμημάτων του διατηρείται μέχρι και σήμερα και είναι στολισμένο με εκατοντάδες σκαλιστά γλυπτά, καθιστώντας το πλοίο Bάσα ένα έργο τέχνης). Ουσιαστικά όλο το μουσείο κινείται σε μια περιστροφική κίνηση γύρω από το ναυάγιο και ανάλογα σε πιο επίπεδο βρίσκεσαι βλέπεις και τα ανάλογα εκθέματα του επιπέδου αυτού. Είσαι στο αμπάρι βλέπεις ό,τι αφορά αυτό, ανεβαίνεις στο κατάστρωμα βλέπεις ό,τι εκθέματα κινούνται γύρω από το κατάστρωμα και πάει λέγοντας. Το πιο εντυπωσιακό κομμάτι είναι οι σκελετοί των θυμάτων του ναυαγίου οι οποίοι εκτίθενται σε γυάλινες προθήκες αλλά και η αναβίωση των προσώπων τους από τους Friends of Vassa!

20.jpg


Βγαίνοντας από το μουσείο συναντάμε έναν παππού ο οποίος αρχίζει να μουρμουρίζει κάτι στα σουηδικά. Του απαντάμε στα αγγλικά ότι δεν καταλαβαίνουμε και αρχίζει να εκφράζει τα παράπονά του στα αγγλικά. Κάτι για τα παγκάκια έλεγε, ότι δεν βρίσκει να καθίσει και είναι κατάσταση αυτή , παλιά εδώ το μέρος είχε ένα σωρό παγκάκια και τέτοια. Ηθικό δίδαγμα: ο γέρος κάνει σα τη χήρα στο κρεβάτι, όταν θέλει κάτι το θέλει τώρα και θα γκρινιάξει και την κουβέντα του θα πιάσει ανεξαρτήτως χώρας για να πει το πόνο του άλβα, και βήτα όλοι οι Σουηδοί ξέρουν αγγλικά τέλεια. Και μιλάμε για αγγλικά όχι αστεία. Με άξεντ.


Τελευταίο βράδυ στη Στοκχόλμη πάμε να ξοδέψουμε τις τελευταίες κορώνες μας σε ένα μπαρ στο Östermalm. Φυσικά η μπύρα σερβίρεται ξεροσφύρι. Ούτε συζήτηση για κανένα φυστικάκι αράπικο, έστω πατατάκι! Κατά τις 11 σβήνουν τα φώτα, σταματάει η μουσική και μας διώχνουν διακριτικά. Η σερβιτόρα μας φέρνει τον λογαριασμό και πάνω σε ένα χαρτάκι έχει σημειώσει ένα τραγούδι το οποίο έπαιζε στα ηχεία και αναρωτιόμασταν πως λέγεται. Πολύ ευγενική χειρονομία. Φοράμε τα κασκόλ και βγαίνουμε στο φθινοπωρινό σουηδικό κρύο. Το χαρτάκι γράφει A song for you – (Donny Hathaway).

 
Last edited:

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Α πολύ ωραία! Αγαπάω Σουηδία και Σκανδιναβία. Μου θυμίζεις το δικό μου ταξίδι και τη δική μου ιστορία που έγραψα τον φθινόπωρο του 2015. Λατρεμένο ταξίδι.

Περιμένω να δω τα αγαπημένα μου μέρη μέσα από τη ματιά σου!
ό,τι και να κάνω δε σε φτάνω! τα έδωσες όλα ;P
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Βρισκω πολυ ενδιαφερουσες τις παρατηρησεις σου για την σουηδικη γλωσσα και την προφορα της.:)

Αυτη ειναι για μενα η ομορφια του φορουμ: ο καθενας βλεπει (και ακουει) τα πραγματα με τον δικο του μοναδικο τροπο :D
 

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Βρισκω πολυ ενδιαφερουσες τις παρατηρησεις σου για την σουηδικη γλωσσα και την προφορα της.:)

Αυτη ειναι για μενα η ομορφια του φορουμ: ο καθενας βλεπει (και ακουει) τα πραγματα με τον δικο του μοναδικο τροπο :D
Έτσι τα άκουσα, έτσι τα έγραψα! Χαχα! Γενικά πολύ μου άρεσε ως γλώσσα, μελωδικότατη!Από τις λίγες κεντροβόρειες που αγαπώ!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αναρωτιέμαι αν έχεις ιδιαίτερη σχέση με την μουσική γιατί αυτά τα ακούν συνήθως όσοι έχουν "μουσικό" αυτί. :)
Εγώ π.χ. δεν πρόσεξα τίποτα :haha:
 

vangeliskont

Member
Μηνύματα
22
Likes
156
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια-ελβετια
Αναρωτιέμαι αν έχεις ιδιαίτερη σχέση με την μουσική γιατί αυτά τα ακούν συνήθως όσοι έχουν "μουσικό" αυτί. :)
Εγώ π.χ. δεν πρόσεξα τίποτα :haha:
'Οχι δεν έχω σχέση με τη μουσική εκτός από το να ακούω αρκετή μουσική. Απλά επειδή μου αρέσουν οι γλώσσες εστίασα σε αυτό που μπορούσε να κατανοήσει το αυτί μου :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom