Τουρκία Türkçe bilmiyorum! Πίνοντας τσάι με τους κούρδους στην Ανατολία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βρε, τι κομμάτι, μέχρι να σχολιάσω το ένα που είχα αφήσει, τέλειωσες την ιστορία... :rolleyes:
:D
Είπα να ανατρέψω τη κακή φήμη ότι αφήνω όλες τις ιστορίες στα αζήτητα των "υπό εξέλιξη"
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Πολύ ωραία ιστορία. Να φανταστείς ότι παράτησα καμιά ώρα τη δουλειά στο γραφείο για να τη διαβάσω. Μου θύμισε την περσινή μου περιήγηση στην Καππαδοκία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Μπραβπ γουρουνακι!!! Πολυ ωραια ιστορια και σουπερ φωτος!! (Τελειωσε και με τις λοιπες εκκρεμοτητες παρακαλω ;) )
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
4 ημτελείς... αμαρτίες
θα ζητήσω συγγραφική άδεια από τη δουλειά
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πολύ ωραία ιστορία. Να φανταστείς ότι παράτησα καμιά ώρα τη δουλειά στο γραφείο για να τη διαβάσω. Μου θύμισε την περσινή μου περιήγηση στην Καππαδοκία.
Πα πα έχουμε και εργασιακές αποστασίες λόγω ταξιδιωτικών ιστοριών; μου αρέσει! Πιο ενδιαφέρουσα είναι η Καππαδοκία αν και την φέρνω στο μυαλό μου σε νεφελώδη κατάσταση
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Πα πα έχουμε και εργασιακές αποστασίες λόγω ταξιδιωτικών ιστοριών; μου αρέσει! Πιο ενδιαφέρουσα είναι η Καππαδοκία αν και την φέρνω στο μυαλό μου σε νεφελώδη κατάσταση

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες για την Ανατολία και με τις πολύ όμορφες φωτογραφίες σου (ειδικά τα μωσαϊκά με εντυπωσίασαν) μου τράβηξες το ενδιαφέρον.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
E τώρα τι να πω.Αυτή είναι ταχύτητα!
Πολλά μπράβο για την απολαυστική περιγραφή και τις υπέροχες φωτογραφίες αλλά κυρίως για τις πληροφορίες για ένα σχετικά άγνωστο κομμάτι της Τουρκίας.Επιτέλους κάτι διαφορετικό βρε αδερφέ.
Όσο για τον Μεχμέτ τον έκανες φίρμα αλλά νομίζω του αξίζει! :D
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Υπέροχη η ιστορία σου! Και το 2009 που πήγα στο Γκαζιαντέπ το κάστρο ήταν κλειστό λόγω έργων (!!!). Αυτό που θυμάμαι είναι τα μοναδικά μωσαϊκά (τότε ήταν στο παλιό μουσείο) και το μοναδικό άγαλμα του Άρη που κρατά δόρυ (σύμβολο πολέμου) και στο άλλο χέρι ένα λουλούδι (σύμβλο γονιμότητας). Ακόμα ένα καταπληκτικό χαμάμ που με πήγαν ντόπιοι συνάδελφοι. Σε ευχαριστώ για την ιστορία και για το ξεθάψιμο των αναμνήσεων ενός μοναδικού ταξιδιού (υπάρχει σχετική ιστορία). Καλή συνέχεια!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Υπέροχη η ιστορία σου! Και το 2009 που πήγα στο Γκαζιαντέπ το κάστρο ήταν κλειστό λόγω έργων (!!!). Αυτό που θυμάμαι είναι τα μοναδικά μωσαϊκά (τότε ήταν στο παλιό μουσείο) και το μοναδικό άγαλμα του Άρη που κρατά δόρυ (σύμβολο πολέμου) και στο άλλο χέρι ένα λουλούδι (σύμβλο γονιμότητας). Ακόμα ένα καταπληκτικό χαμάμ που με πήγαν ντόπιοι συνάδελφοι. Σε ευχαριστώ για την ιστορία και για το ξεθάψιμο των αναμνήσεων ενός μοναδικού ταξιδιού (υπάρχει σχετική ιστορία). Καλή συνέχεια!!
Αναγνώρισα το μωσαϊκό της γυφτοπούλας στην ιστορία σου. Το νέο Μουσείο είναι πολύ καλό. Το είδα το άγαλμα του Άρη, αλλά το ενδιαφέρον μου είχε εστιαστεί στα μωσαϊκά που για'υτά μπήκα στο κόπο να πάω Αντέπ.
Σε χαμάμ δεν πήγα δυστυχώς. Βρήκα ένα στην Urfa, ήταν κλειστό εκείνη την ώρα αλλά μετά χαθηκα και δεν το ξαναβρήκα. Όχι ότι το πάλεψα και ιδιαίτερα. Στο Diyarbakir που είχα άπλετο χρόνο αναλώθηκα στα τσάγια. Δεν ρώτησα κιόλας, αλλά δεν έπεσε και κάτι στην αντίληψή μου. Το είδα το άγαλμα του Άρη, αλλά το ενδιαφέρον μου είχε εστιαστεί στα μωσαϊκά που για'υτά μπήκα στο κόπο ναάω Αντέπ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες για την Ανατολία και με τις πολύ όμορφες φωτογραφίες σου (ειδικά τα μωσαϊκά με εντυπωσίασαν) μου τράβηξες το ενδιαφέρον.
Ένα ταξίδι στην βαθειά Ανατολία ξεκινώντας από Kars μέχρι Gaziantep είναι πολύ ενδιαφέρον. Αφήνω για το μέλλον το υπόλοιπο μαζί με εύξεινο πόντο

Για όσους διάβασαν την ιστορία και τους φάνηκε ενδιαφέρουσα η περιοχή ας μπουν στο κόπο να διαβάσουν και την ιστορία του dimosf εδώ
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγώ βέβαια δεν πήγα πέρα από το Γκαζιαντέπ και την Αντιόχεια (που έχει την "τιμητική" της λόγω των γεγονότων αυτές τις μέρες). Πολύ θα ήθελα την Ούρφα και ακόμα παραπέρα και φυσικά να ανέβαινα στο Νέμρουτ. Ας ελπίζουμε κάποτε να γίνει κι αυτό!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο για την ιστορια και το φωτογραφικο υλικο hydro.
Απο τιμες τι λεει αυτο το κομματι της Τουρκιας?
Λογικα πρεπει να ειναι πολυ φθηνοτερα απο Κωσταντινουπολη.Ε???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom