Τουρκία Türkçe bilmiyorum! Πίνοντας τσάι με τους κούρδους στην Ανατολία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εννοώ ότι το Ερμπιλ έχει γίνει κατά τους Κούρδους το Νέο Ντουμπάι με ότι αυτό σημαίνει
Πάντως δεν συμφέρει από Κων'πολη να πας αεροπορικώς. Πιό φθηνά είναι να πετάξεις σε κοντική πόλη της Τουρκίας και μετά να πάρεις ΚΤΕΛ. Θυμάμαι ότι στο σταθμό του Diyarbakir υπήρχαν λεωφορεία για Κουρδιστάν. Άσε που σε κόβω να το κάνεις οδικώς από Κων/πολη
Απορία: σου έταξαν περίεργες τελετουργίες στα χωριά των σατανιστών;Πάντως από φύση η περιοχή μηδέν αν κρίνω αυτά που είδα στην γείτονα Τουρκία
Σε αντίθεση με τον Καύκασο. Svaneti, Tusheti στη Γεωργία για ψάξε. Δεν είναι μειονοτικά χωριά της Κίνας βέβαια, αλλά έχει την ομορφιά του
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μα για ΚΤΕΛ απο Ν. Τουρκία εννοείται κοιτάω. Ωστε νεο Ντουμπάι εε? Κακό αυτό. Οι πτήσεις για Ερμπιλ ειναι πανάκριβες για τον απλό λόγο ότι οι περιοχές που διανυεις οδικώς είναι επικίνδυνες, αρα αφου αεροπορικώς ειναι μονόδρομος προσαρμόζουν τις τιμές.
Καυκασο εχω κοιτάξει, αλλά δεν με ικανοποιόύν τα ΚΤΕΛ. Αν δεν έχει και την κότα μέσα ή αν δεν χαλάει κάθε 5 χλμ βρε Παναγιώτη δεν είναι του γούστου μου.
Για τους Γεζίντι ρίξε μια ματιά εδώ http://www.terrapapers.com/?p=37635
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν σου κάνουν οι μαρσρούτκες στον Καύκασο και σου κάνουν τα ΚΤΕΛ στην ΝΑ Τουρκία; Μένω speechless. Αν λες για τους Γεζίντι το ξέρω ότι υπάρχουν χωριά αλλά ότι επιδίδονταν σε σατανιστικές τελετές το αγνοούσα. Δηλαδή σφάζουν κοκκόρια και πλένονται με το άιμα τους στην πανσέληνο;
Μην ακούς δε υπερβολές. Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας. Ίσως στη περιοχή του Hakkari στην άκρη της Τουρκίας, αλλά ουδεμία σχέση γεωγραφικά με την είσοδό σου στο Ιρακινό Κουρδιστάν. Μέχρι το Midyat 150 χλμ από τα τουρκοϊρακινά σύνορα που έφτασα πρόβλημα ουδέν
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υπέροχη ιστορία , μπραβο Παναγιώτη !

Δεν μπορω να δω τις φωτογραφίες ,mods please κανετε κάτι !
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Υπέροχη ιστορία , μπραβο Παναγιώτη !
Δεν μπορω να δω τις φωτογραφίες ,mods please κανετε κάτι !
@ΚΙΚΙ μου αυτές υπήρξαν θύμα μετά την αναβάθμιση της πλατφόρμας. Πρέπει να τις ανεβάσω μια προς μία εν νέου (αρκετή δουλειά)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Χαρη στο διαγωνισμο ανακαλυψα την πολυ ομορφη ιστορια σου και την απόλαυσα .

Λυπαμαι για τις φωτογραφιες πραγματικά θέλω πολυ να τις δω . Πρωτον γιατι βγάζεις υπεροχες και δευτερον δεν εχω δει πολλες απο εκείνα τα μέρη .
Κρίμα .....
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Εξαιρετική περιγραφή, και πάλι θα ακολουθήσω τα βήματά σου για κάποια μέρη, όπως έκανα και στην Αιθιοπία... Αν και ετοιμάζομαι για ανάβαση στο Nemrut Dagi μέσα στα χιόνια...
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Κι επειδή είμαι φαν των διαδρομών με λεωφορείο, βρήκα το site των τουρκικών ΚΤΕΛ https://onlinebilet.com/ όπου μπορεί κανείς να βρει τα δρομολόγια μεταξύ των πόλεων με όλες τις εταιρίες, να επιλέξει τη θέση του και να αγοράσει το εισιτήριό του με την κάρτα του. Για να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις!
Μήπως το έχετε δει στην Ελλάδα αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom