Τουρκία Türkçe bilmiyorum! Πίνοντας τσάι με τους κούρδους στην Ανατολία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπραβο για την ιστορια και το φωτογραφικο υλικο hydro.
Απο τιμες τι λεει αυτο το κομματι της Τουρκιας?
Λογικα πρεπει να ειναι πολυ φθηνοτερα απο Κωσταντινουπολη.Ε???
Είναι φθηνότερα όπως μου είπαν. Στο φαγητό άντε 10-12 ευρώ και πολλά λεω άμα θες να φας πιο καλά και του σκασμού, αλλά έτυχε να πληρώσω και 3 ευρώ για 3 λαχματζουν στο χέρι. Τα ΚΤΕΛ είναι φθηνά, οι αστικές το ίδιο, τα ταξί μάλλον όχι τόσο, η βενζίνη πανάκριβη. Τώρα ξενοδοχεία εξαρτάται που θες να μείνεις. Στην Αγκυρα ήταν σε προσφορά με 30 ευρώ το μονόκλινο χωρίς πρωινό και ήταν 4 αστέρων. Στα υπόλοιπα έκλεισα όσο μπορούσα φθηνότερα από 15-28 ευρώ το μονόκλινο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
edit: Α ok, ξαναδιάβασα την ιστορία και είδα ότι πήγες πρώτα Diyarbakir και έφυγες από Gaziantep.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν πήγα πρώτα Gaziantep, αλλά Diyarbakir. Όντως η πτηση με Anadolujet (θυγατρική της THY) ήταν πάμφθηνη για 1.30 ώρα πτήσης. Μεταξύ των πόλεων κινήθηκα με ΚΤΕΛ (επίσης φθηνά). Η Pegasus (Athens-Ankara / Gaziantep-Athens) ήρθε στα 180 ευρώ περίπου
Γενικά για εσωτερική μετακίνηση ενδείκνυνται οι πτήσεις. Προσοχή μην κάνετε αναζήτηση από ελληνικά sites για αεροπορικά εισιτηρια, εμένα μου έδιναν άλλες τιμές πανάκριβες. Εγώ τα έκλεισα από το site της Αnadolujet (ή αντίστοιχα Pegasus, Onurair, Atlasjet). Επίσης κάντε καλό σχεδιασμό γιατί οι αλλαγές θα κοστίσουν περισσότερο κι από την αρχική τιμή του εισιτηρίου.
όταν πετάτε από Κων/πολη προς άλλες πόλεις οι τιμές από Sabiha Gökçen είναι φθηνότερες εκείνων από Atatürk

Εγώ βέβαια δεν πήγα πέρα από το Γκαζιαντέπ και την Αντιόχεια (που έχει την "τιμητική" της λόγω των γεγονότων αυτές τις μέρες). Πολύ θα ήθελα την Ούρφα και ακόμα παραπέρα και φυσικά να ανέβαινα στο Νέμρουτ. Ας ελπίζουμε κάποτε να γίνει κι αυτό!
Mε τις τιμές της Pegasus άνετα πετάς μέσω Πόλης προς αρκετούς προορισμούς στην Τουρκία. Επίσης πετάς μόνο προς Sabiha Gökçen και μετά επιλέγεις την ANADOLUJET που έχει μερικά πάμφθηνα εισιτήρια, έχει περισσότερα δρομολόγια προς περισσότερες πόλεις και σου προσφέρει και κάτι τις στο αεροπλάνο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως δεν είχα ιδέα ότι η περιοχή έχει τόσα αρχαία, ναούς, μουσεία και μάλιστα, όπως είδαμε στο τέλος, τόσο καλά διατηρημένα και προστατευμένα. Τώρα να την πώ την σκέψη μου... ότι δεν είμαι βέβαιος αν στην Ελλάδα θα τα προσέχαμε τόσο...!

4 ημτελείς... αμαρτίες
θα ζητήσω συγγραφική άδεια από τη δουλειά
Γι'αυτό εγώ δεν ξεκινάω κάν... :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως δεν είχα ιδέα ότι η περιοχή έχει τόσα αρχαία, ναούς, μουσεία και μάλιστα, όπως είδαμε στο τέλος, τόσο καλά διατηρημένα και προστατευμένα. Τώρα να την πώ την σκέψη μου... ότι δεν είμαι βέβαιος αν στην Ελλάδα θα τα προσέχαμε τόσο...! Γι'αυτό εγώ δεν ξεκινάω κάν... :p
Δυστυχώς θα έλεγα ότι τα μωσαϊκά είναι η εξαίρεση, είδα πολλούς χώρους αφημένους στην τύχη τους, κυρίως όσο πιο βαθειά στην Ανατολία τόσο χειρότερα. Φαίνεται όμως ότι η νοοτροπία αλλάζει σταδιακά ειδικά τώρα που η κατάσταση με τους κούρδους έχει "εξομαλυνθεί". Πολλά μνημεία αναστηλώνονται (πολύ εργοτάξιο). Πάντως λείπει η διαφήμιση, ειδικά για μέρη όπως το Gobekli Tepe
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πολλές ευχαριστίες και πολλά μπράβο στο Ροδαλό μας Γουρουνάκι γι' αυτήν την εξαιρετική ιστορία!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
ΚΛΟΠΗ!!!! Που πήγαν οι φωτογραφίες? Παρακαλώ να επιστραφούν τα κλοπιμαία
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΚΛΟΠΗ!!!! Που πήγαν οι φωτογραφίες? Παρακαλώ να επιστραφούν τα κλοπιμαία
Aναζητούνται στο διαδίκτυο :haha::haha::haha: Συν τω χρόνω θα αποκατασταθεί το πρόβλημα.
Μπας και αποφάσισες να πας ΝΑ Τουρκία; Πολύ πολιτισμένο τον κόβω σαν προορισμό. Άσε που τα ΚΤΕΛ είναι υπερπαραγωγές. Πρόσεξε θα στείλω πράκτορες της ΜΙΤ να σε φωτογραφήσουν σαν θα είσαι στο λεωφορείο με τα ακουστικά στ'αυτιά, χαλαρή, να παρακολουθείς τούρκικο σήριαλ και να πίνεις λεμονάδα που θα σου έχουν σερβίρει. Και θα σε ξεφωνήσω δημοσίως. Ξέρεις άλλωστε ότι είμαι ένα άθλιο χοντρόπετσο τετράποδο. :D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οχι καλέ! Δεν πάω εγώ σε τόσο πολιτισμένα μέρη. Για τον (αγαπημένο) Μεχμέτ έψαχνα κατά πρωτον να δω την θεική του μορφή που κολάζει και την Οσία Φανουρία και κατά δευτερον να μου δώσει πληροφορίες για τα όμορα κράτη. Αν μη τι άλλο είναι αξιόπιστος και βαθύς γνώστης της περιοχής. Επειδή το συγκεκριμένο κελεπούρι ΕΣΥ το ανακάλυψες, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μεταλαμπαδεύσει τις γνώσεις του και σε άλλους ταξιδιώτες ... (Αχχχ... αγαπημένε μου Μεχμετ I love You)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όχι μη! Δεν θέλω να δημιουργήσω οικογενειακά δράματα! Θα απλώσει το δίχτυ της γοητείας του πάνω σου, βλέπω να κάμπτονται οι άμυνές σου και ν'απαρνείσαι τα πάντα, να ντύνεσαι με φερετζε και καμπαρντίνα και να ξινίζεις τα μούτρα σου και μόνο στη μυρωδιά της μπύρας.
Ποιά όμορα κράτη εννοείς; Η Συρία έχει πόλεμο άσ'το. Το Κουρδιστάν από ενδελεχές ψάξιμο δεν νομίζω να έχει και το τρομερό ενδιαφέρον, άσε που έχει πέσει χρήμα. Μόνο για τα βουνά του Καυκάσου σε κόβω κι αν αποζητάς περιπέτεια πήγαινε και μια Αμπχαζία. Κι αν φλερτάρεις ραντεβού με τον Ύψιστο βγάλε και μια βίζα και πέρασε από την βόρεια πλευρά του Καυκάσου. Ωραιότατες παραδοσιακές κοινωνίες: Τσετσενία, Ινγκουσέτια, Νταγκεστάν. Δεν ξέρω μόνο αν θα αποδώσει ο έρανος στο φόρουμ για τα λύτρα των απαγωγέων γιατί το ελληνικό κράτος αμφιβάλω αν τα διαθέτει
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το Β. Ιρακ εχω βάλει στο μάτι (θελω να πάω στο χωριό των σατανιστών και στο αντιστοιχο ιρακινό Τουολ Σλενγκ) αλλά και για Αμπχαζία δεν λεω όχι.
Με προβλημάτισες όμως για το αν θα αποδώσει ο ερανος για τα λύτρα....
απο το κράτος βεβαια δεν εχω απαιτήσεις: αν δεν ηταν εκλογες τότε στον πόλεμο με την Γεωργία η Τσουδερού ακόμα θα έκανε πλάνα και οι μισθοφοροι των Αμπχάζιων και λιποτάκτες Γεωργιανοί θα συνεχιζαν να ξεδοντιάζουν Ελληνες....
Τι εννοεις για Κουρδισταν εχει πεσει χρήμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom