EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

eleni_vang

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

vagelis39

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
καλημερα παιδια. μου ζητανε για πτηση λονδινο παρισι καποια στοιχεια μου παραπανω. μολις τα βαζω και βαζω ταυτοτητα μου ζητανε ημερομηνια ληξης ταυτοτητας. οι ταυτοτητες δεν εχουν και δεν το παρακαμπτει. τι να κανω?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλημερα παιδια. μου ζητανε για πτηση λονδινο παρισι καποια στοιχεια μου παραπανω. μολις τα βαζω και βαζω ταυτοτητα μου ζητανε ημερομηνια ληξης ταυτοτητας. οι ταυτοτητες δεν εχουν και δεν το παρακαμπτει. τι να κανω?

οι ταυτότητες έχουν ημερομηνία λήξης 15 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής τους.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
καλημερα παιδια. μου ζητανε για πτηση λονδινο παρισι καποια στοιχεια μου παραπανω. μολις τα βαζω και βαζω ταυτοτητα μου ζητανε ημερομηνια ληξης ταυτοτητας. οι ταυτοτητες δεν εχουν και δεν το παρακαμπτει. τι να κανω?
Έχει απαντηθεί άπειρες φορές.
Δες κι εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/easyjet-Ταυτότητα-ή-διαβατήριο.43895/page-7
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
να είσαι καλά........ καρντάση.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
Καλησπέρα θα ταξιδέψω με την easyjet αλλα δεν μπορω να ξεκαθαρίσω το θέμα σχετικά με τις αποσκευές. Μπορώ να έχω μια μικρή βαλίτσα μαζι μου και μια ακόμα προσωπική τσαντα; Γνωρίζει κάποιος;Επίσης το μέγεθος ποιο πρεπει να ειναι;Σας ευχαριστώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Καλησπέρα θα ταξιδέψω με την easyjet αλλα δεν μπορω να ξεκαθαρίσω το θέμα σχετικά με τις αποσκευές. Μπορώ να έχω μια μικρή βαλίτσα μαζι μου και μια ακόμα προσωπική τσαντα; Γνωρίζει κάποιος;Επίσης το μέγεθος ποιο πρεπει να ειναι;Σας ευχαριστώ.
Όχι, μόνο μία, διαστάσεων 56x45x25, χωρίς όριο βάρους.

Στους όρους και προυποθέσεις το αναφέρει ξεκάθαρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
https://www.easyjet.com/el/terms-and-conditions#baggage

19.3.1 Εάν δεν είστε κάτοχος της κάρτας easyJet Plus ή δεν έχετε αγοράσει ναύλο Flexi ή μπροστινή θέση ή θέση με επιπλέον χώρο για τα πόδια (όπου μπορείτε να έχετε μαζί σας μια πρόσθετη μικρή αποσκευή όχι μεγαλύτερη από 45x36x20 εκ. πέρα από την αποσκευή που περιγράφεται παρακάτω), μπορείτε να έχετε μαζί σας μία χειραποσκευή που πρέπει να είναι σύμφωνη με τους ακόλουθους κανόνες:

οι μέγιστες διαστάσεις της Χειραποσκευής δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν τα 56x45x25 εκ. (μαζί με τα ροδάκια, τις τσέπες και τα χερούλια). Ωστόσο, εξαιτίας των περιορισμών του διαθέσιμου χώρου στην καμπίνα του αεροσκάφους σε αρκετές πτήσεις με πολλούς επιβάτες, διατηρούμε το δικαίωμα να τοποθετούμε οποιαδήποτε χειραποσκευή στο χώρο των αποσκευών. Οι διαστάσεις αυτές περιλαμβάνουν χερούλια, τσέπες και ροδάκια, (ΒλέπεΣυχνές ερωτήσεις για Χειραποσκευή).

• όλες οι Χειραποσκευές θα πρέπει να εφαρμόζουν άνετα στις διαστάσεις μεγέθους των μετρητών διαστάσεων μεγέθους Αποσκευών που υπάρχουν στο γραφείο Παράδοσης Αποσκευών και στις πύλες αναχώρησης.

δεν ισχύουν περιορισμοί όσον αφορά το βάρος ενός τεμαχίου χειραποσκευής με λογικές διαστάσεις. Για παράδειγμα, ο επιβάτης θα πρέπει να είναι σε θέση να τοποθετήσει και να πάρει τη χειραποσκευή με ασφάλεια από τα ντουλάπια πάνω από τα καθίσματα, χωρίς βοήθεια. Ορισμένες φορές ενδέχεται να χρειαστεί να επιβληθεί όριο βάρους για λειτουργικούς λόγους. Στην περίπτωση αυτή, η χειραποσκευή σας θα τοποθετηθεί στο χώρο αποσκευών του αεροσκάφους χωρίς επιπλέον χρέωση, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται όλοι οι ισχύοντες περιορισμοί για τις χειραποσκευές, όπως αυτοί καταγράφονται στους Όρους και Προϋποθέσεις μας.

οποιαδήποτε χειραποσκευή, χαρτοφύλακας ή/και θήκη φορητού υπολογιστή θα πρέπει να μεταφέρεται εντός του ενός επιτρεπόμενου τεμαχίου Χειραποσκευής, εκτός εάν είστε κάτοχος της κάρτας easyJet Plus ή έχετε αγοράσει ναύλο Flexi ή μπροστινή θέση ή θέση με επιπλέον χώρο για τα πόδια.

• πανωφόρια, εσάρπες, ομπρέλες ή βοηθητικά μπαστούνια και τσάντα με προϊόντα που έχουν αγοραστεί αφότου περάσετε από το σημείο ελέγχου ασφαλείας στο αεροδρόμιο αναχώρησης, μπορούν επίσης να μεταφερθούν επιπλέον του ενός επιτρεπόμενου τεμαχίου Χειραποσκευής
Αν δεν έχεις αγοράσει flexi ή plus μπορείς μόνο μία. Αν ας πούμε έχεις μαζί σου την κλασσική γυναικεία τσάντα, κανονικά πρέπει να τη βάλεις μέσα στη χειραποσκευη (και ύστερα τη βγάζεις). Λέω κανονικά γιατί πολλές φορές δεν λένε τίποτα αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και αν θες την άποψη μου να αφήσεις κάποιο χώρο για καλό και για κακό.
 

olympiaalag

Member
Μηνύματα
34
Likes
4
https://www.easyjet.com/el/terms-and-conditions#baggage



Αν δεν έχεις αγοράσει flexi ή plus μπορείς μόνο μία. Αν ας πούμε έχεις μαζί σου την κλασσική γυναικεία τσάντα, κανονικά πρέπει να τη βάλεις μέσα στη χειραποσκευη (και ύστερα τη βγάζεις). Λέω κανονικά γιατί πολλές φορές δεν λένε τίποτα αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και αν θες την άποψη μου να αφήσεις κάποιο χώρο για καλό και για κακό.
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα μπορούσα τωρα να αλλάξω το εισιτήριο ώστε να προσθέσω μια αποσκευη επιπλεον;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα μπορούσα τωρα να αλλάξω το εισιτήριο ώστε να προσθέσω μια αποσκευη επιπλεον;
Μπορείς να μπεις στην κράτησή σου και να προσθέσεις μία βαλίτσα 15 κιλών αν δεν σου φτάνει αυτή η μία χειραποσκευη ή να αγοράσεις κάποια θέση Extra Legroom ή Upfront με την οποία θα έχεις προτεραιότητα επιβίβασης και μία δεύτερη μικρή χειραποσκευη διαστάσεων 45x36x20 εκ.

Βλέπεις τι σου ταιριάζει περισσότερο και επιλέγεις και με βάση το κόστος των επιλογών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom