ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Παιδιά επίσης όταν υπάρχει ανταπόκριση ξαναπερνάς έλεγχο ασφαλείας ή χρειάζεται να ξαμακάνεις check in ? Δλδ οι θέσεις σου πως σου βγαίνουν ; Βλέπω ότι κάποιες εταιρείς έχουν χρόνους αναμονής της 3-4 ώρες και άλλες που έχουν την 1 έως 1.5 ώρα και υποθέτω είναι λίγο οριακά. Ρωτάω γιατί τα εισητήρια θα ταα κλείσω εγώ και με έχει πιάσει ένα ψιλοάγχος και για τους 3 που θα είμαστε.
Ποιά αεροπορική είναι και για που;Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Αν είναι ενιαίο κάνεις μια φορά check-in και για τις δύο πτήσεις.Και συνήθως δεν ξαναπερνάς έλεγχο ασφαλείας.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Ποιά αεροπορική είναι και για που;Το εισιτήριο είναι ενιαίο;Αν είναι ενιαίο κάνεις μια φορά check-in και για τις δύο πτήσεις.Και συνήθως δεν ξαναπερνάς έλεγχο ασφαλείας.
Το αν το εισιτήριο είναι ενιαίο από που τπ βλέπω? Οι εταιρείες που έχω δει είναι Lufthansa, Swiss και Austrian συγκεκριμένα μέσω του Site της Lufthansa ή και του pamediakopes. Έχει σημασία από που θα πραγματοποιηθεί η κράτηση?
Επίσης ποιο χρονικό περιθώριο θεωρείται νορμαλ? Αυτό της μιας ώρας (μέσω του site της Lufthansa) θεωρείται επαρκή?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Συγνώμη παιδιά που επανέρχομαι αλλά επειδή κοιτάω να κλείσω τα εισιτήρια και με αγχώνει λίγο αυτό... Έχω μια πτήση που κοιτάω από Θεσσαλονίκη για Ζυρίχη και μετά Ζυρίχη - Νέα Υόρκη αλλά το site της εταιρείας λέει ότι η ενδιάμεση στάση είναι μόλις 1 ώρα και 5 λεπτά. Επαρκή ο χρόνος πως το βλέπετε? Ξαναπερναω έλεγχο? (υποθέτω μιας και το εισιτήριο είναι με τη ίδια εταιρεία εγώ δεν ασχολούμαι με τις αποσκευές απλώς πάω στο επόμενο αεροπλάνο) .
Πραγματικά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Συγνώμη παιδιά που επανέρχομαι αλλά επειδή κοιτάω να κλείσω τα εισιτήρια και με αγχώνει λίγο αυτό... Έχω μια πτήση που κοιτάω από Θεσσαλονίκη για Ζυρίχη και μετά Ζυρίχη - Νέα Υόρκη αλλά το site της εταιρείας λέει ότι η ενδιάμεση στάση είναι μόλις 1 ώρα και 5 λεπτά. Επαρκή ο χρόνος πως το βλέπετε? Ξαναπερναω έλεγχο? (υποθέτω μιας και το εισιτήριο είναι με τη ίδια εταιρεία εγώ δεν ασχολούμαι με τις αποσκευές απλώς πάω στο επόμενο αεροπλάνο) .
Πραγματικά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Φαντάζομαι το εισητήριο είναι ενιαίο σε μία κράτηση. Για να το πουλάει η εταιρία, θεωρεί ότι προλαβαίνεις, αν γίνει καμιά στραβή θα φροντίσει να σε βάλει σε επόμενη πτήση... Η βαλίτσα θα πάει στον τελικό προορισμό.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Συγνώμη παιδιά που επανέρχομαι αλλά επειδή κοιτάω να κλείσω τα εισιτήρια και με αγχώνει λίγο αυτό... Έχω μια πτήση που κοιτάω από Θεσσαλονίκη για Ζυρίχη και μετά Ζυρίχη - Νέα Υόρκη αλλά το site της εταιρείας λέει ότι η ενδιάμεση στάση είναι μόλις 1 ώρα και 5 λεπτά. Επαρκή ο χρόνος πως το βλέπετε? Ξαναπερναω έλεγχο? (υποθέτω μιας και το εισιτήριο είναι με τη ίδια εταιρεία εγώ δεν ασχολούμαι με τις αποσκευές απλώς πάω στο επόμενο αεροπλάνο) .
Πραγματικά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Έλεγχο ξαναπερνάς σίγουρα.Δεν το γλυτώνει κανείς αυτό.Και σίγουρα προλαβαίνεις.Μου έχει τύχει κι εμένα στο Ελ.Βενιζέλος 1 ώρα ανταπόκριση αλλα επειδή γνωρίζω πολύ καλά το αεροδρόμιο όλα έγιναν πολύ γρήγορα και είχα χρόνο και για καφέ!!!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις... Έχω σκάσει δεν ξέρω τι να κάνω... Βλέπω πτήσεις από Θεσσαλονίκη που με βολεύουν στα 540 με αποσκευές για μετά από 9-10 μήνες που ψάχνω... Βέβαια βλέπω μέσα σε τρεις μήνες από τώρα με την Turkish με αποσκευές στα 470... Την Turkish την προτιμώ βέβαια αλλά Μάιο - Ιούνιο οι τιμές της παίζουν πάνω από 600. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Να περιμένω? Θα καλυτερεψουν οι τιμές? Ή είναι ότι καλύτερο μπορώ να ελπίζω και να κλείσω στα 540?
Πρώτη φορά θα κλείσω υπερατλαντικο και μάλιστα για παραπάνω από ένα άτομο μαι μου είναι λίγο ζόρικο να πάρω απόφαση...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις... Έχω σκάσει δεν ξέρω τι να κάνω... Βλέπω πτήσεις από Θεσσαλονίκη που με βολεύουν στα 540 με αποσκευές για μετά από 9-10 μήνες που ψάχνω... Βέβαια βλέπω μέσα σε τρεις μήνες από τώρα με την Turkish με αποσκευές στα 470... Την Turkish την προτιμώ βέβαια αλλά Μάιο - Ιούνιο οι τιμές της παίζουν πάνω από 600. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Να περιμένω? Θα καλυτερεψουν οι τιμές? Ή είναι ότι καλύτερο μπορώ να ελπίζω και να κλείσω στα 540?
Πρώτη φορά θα κλείσω υπερατλαντικο και μάλιστα για παραπάνω από ένα άτομο μαι μου είναι λίγο ζόρικο να πάρω απόφαση...
Η γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο ακόμα.Έχω τσεκάρει οτι οι καλύτερες τιμές βγαίνουν 9-8 μήνες πρίν.Αλλα δεν αποκλείεται να πέσουν κ 5-6 μήνες πρίν.Γενικά αυτό είναι ενα θέμα που το έχουμε όλοι.Ποτέ δεν ξέρουμε με σιγουριά πότε να πετύχουμε την καλύτερη τιμή.Κλείνουμε όποτε νιώθουμε οτι είναι καλά και βέβαια να είμαστε σίγουροι για τις ημερομηνίες που ταξιδεύουμε.Απο κεί και πέρα εσύ αποφασίζεις.Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης ούτε άγχους.Κοίτα πάλι τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη και κλείστα όποτε νιώθεις εσύ καλά.Για αεροπορική μια χαρά η Tourkish.Και η American Airlines με την British πολύ καλές σε σχέση με τις τιμές τους.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις... Έχω σκάσει δεν ξέρω τι να κάνω... Βλέπω πτήσεις από Θεσσαλονίκη που με βολεύουν στα 540 με αποσκευές για μετά από 9-10 μήνες που ψάχνω... Βέβαια βλέπω μέσα σε τρεις μήνες από τώρα με την Turkish με αποσκευές στα 470... Την Turkish την προτιμώ βέβαια αλλά Μάιο - Ιούνιο οι τιμές της παίζουν πάνω από 600. Δεν ξέρω τι να κάνω.... Να περιμένω? Θα καλυτερεψουν οι τιμές? Ή είναι ότι καλύτερο μπορώ να ελπίζω και να κλείσω στα 540?
Πρώτη φορά θα κλείσω υπερατλαντικο και μάλιστα για παραπάνω από ένα άτομο μαι μου είναι λίγο ζόρικο να πάρω απόφαση...
Συμφωνώ κι εγώ με την MarSim. 550 ευρώ σχεδόν για ένα χρόνο μετά, με ενδιάμεσο σταθμό και με ευελιξία (υποθέτω) στις ημερομηνίες μου φαίνονται πολλά για Νέα Υόρκη. Κοίταζε εδώ και στο Fly4Free, εγώ θα περίμενα 100+ ευρώ κάτω...
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά επιστρέφω και πάλι.... Ελπίζω να μην σας κούρασα . :) Λοιπόν πριν από την Νέα Υόρκη θα προηγηθεί μια σύντομη διημερη εκδρομή στην Ουάσιγκτον . :) Οπότε οι επιλογές που βρήκα είναι και αεροπορικώς από Αθήνα για Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη για Αθήνα . Με αποσκευές κόστος στα 640 περίπου Τιμή που με βρίσκει ικανοποιημενο. Μια ερώτηση... Οι εταιρείες είναι η Airfrance με επιστροφή απευθείας με Delta ή Swiss και στο πήγαινε και στο έλα . Τι θα επιλέγατε βάση εταιρειών?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδιά επιστρέφω και πάλι.... Ελπίζω να μην σας κούρασα . :) Λοιπόν πριν από την Νέα Υόρκη θα προηγηθεί μια σύντομη διημερη εκδρομή στην Ουάσιγκτον . :) Οπότε οι επιλογές που βρήκα είναι και αεροπορικώς από Αθήνα για Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη για Αθήνα . Με αποσκευές κόστος στα 640 περίπου Τιμή που με βρίσκει ικανοποιημενο. Μια ερώτηση... Οι εταιρείες είναι η Airfrance με επιστροφή απευθείας με Delta ή Swiss και στο πήγαινε και στο έλα . Τι θα επιλέγατε βάση εταιρειών?
Swiss για τα μίλια, είναι στην ίδια συμμαχία με την aegean.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Swiss για τα μίλια, είναι στην ίδια συμμαχία με την aegean.
Ναι αυτό με τα μίλια το παρατήρησα αλλά δεν είναι καθοριστικος παράγοντας. Περισσότερο με ενδιαφέρει ποιότητα, ασφάλεια, αξιοπιστία κτλ. Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι στην πρώτη επιλογή είναι και η KLM (μέσω αυτής γίνεται η κράτηση) η οποία από ότι είδα έχει στο δρομολόγιο τα 787-10 τα οποία πρέπει να είναι καινούργια από ότι κατάλαβα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Παιδιά επιστρέφω και πάλι.... Ελπίζω να μην σας κούρασα . :) Λοιπόν πριν από την Νέα Υόρκη θα προηγηθεί μια σύντομη διημερη εκδρομή στην Ουάσιγκτον . :) Οπότε οι επιλογές που βρήκα είναι και αεροπορικώς από Αθήνα για Ουάσιγκτον και επιστροφή από Νέα Υόρκη για Αθήνα . Με αποσκευές κόστος στα 640 περίπου Τιμή που με βρίσκει ικανοποιημενο. Μια ερώτηση... Οι εταιρείες είναι η Airfrance με επιστροφή απευθείας με Delta ή Swiss και στο πήγαινε και στο έλα . Τι θα επιλέγατε βάση εταιρειών?
Με swiss έχω πετάξει μόνο Ευρώπη αλλά συγγενείς μας που την επελεξαν για ΝΥ θυμάμαι ότι γκρινιαζαν για άβολες θέσεις. Έλεγξε στο seatguru με τι τύπο αεροπλάνου πεταει, και τον χώρο που έχουν οι θέσεις στα πόδια. Εγώ θα επέλεγα delta γιατί είναι η αγαπημένη μου από όσες έχω πάει ΝΥ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom