ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τελικά επέλεξα KLM σε συνδυασμό με επιστροφή DELTA. Δρομολόγιο Αθήνα - Ουάσιγκτον και Νέα Υόρκη - Αθηνα . Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας
Επέλεξες δευτερόλεπτα πριν πατήσω το "Υποβολή Απάντησης" (θα έβαζα Swiss απλά και μόνο γιατί έχω πάει ΗΠΑ μαζί τους και έμεινα ευχαριστημένος - με AF έχω πετάξει μόνο εντός Ευρώπης ενώ με KLM καθόλου). :haha::haha::haha:

Καλά να περάσεις!
 

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Καλησπερα ταξιδιωτες ,θα ηθελα μερικες συμβουλές .Ετοιμαζουμε ταξιδι τον οκτωμβρη για NYC 6 ενηλικες και ενα βρέφος. Απο τις τιμες που εχω δει ,εχω ξεχωρισει την Emirates στα 429 με αποσκευη και την airfrance με KLM στα 250 περίπου με σταση στο παρισι και ανταποκριση στην μια ωρα .Με δεδομενο οτι θα ταξιδεψουμε με ενα μωρο μαζι ποια θεωρείται καλυτερη απο την αποψη του χωρου μεσα στο αεροακαφος και την ανακλιση των καθισμάτων,καθως θα ειναι 11 ωρες επανω μου .Επισης ενα αλλο θεμα που θελω να συζητήσουμε(ρωταω εδω γιατι δεν βρίσκω που να το βαλω)ειναι το Airbnb ,καθως οι τιμες σε ξενοδοχείο μκυ φαινονται απλησιαστες, εζει καποιος να προτείνει καποιο κατάλυμα κατάλληλο για οικογένεια με μωρο που να βολευει σε μετακινησεις κτλ;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπερα ταξιδιωτες ,θα ηθελα μερικες συμβουλές .Ετοιμαζουμε ταξιδι τον οκτωμβρη για NYC 6 ενηλικες και ενα βρέφος. Απο τις τιμες που εχω δει ,εχω ξεχωρισει την Emirates στα 429 με αποσκευη και την airfrance με KLM στα 250 περίπου με σταση στο παρισι και ανταποκριση στην μια ωρα .Με δεδομενο οτι θα ταξιδεψουμε με ενα μωρο μαζι ποια θεωρείται καλυτερη απο την αποψη του χωρου μεσα στο αεροακαφος και την ανακλιση των καθισμάτων,καθως θα ειναι 11 ωρες επανω μου .Επισης ενα αλλο θεμα που θελω να συζητήσουμε(ρωταω εδω γιατι δεν βρίσκω που να το βαλω)ειναι το Airbnb ,καθως οι τιμες σε ξενοδοχείο μκυ φαινονται απλησιαστες, εζει καποιος να προτείνει καποιο κατάλυμα κατάλληλο για οικογένεια με μωρο που να βολευει σε μετακινησεις κτλ;;
Αφού θα έχετε μωρό μαζί καλύτερα με emirates με απευθείας πτήση γιατί η ανταπόκριση ακόμα και με μικρή στάση είναι ταλαιπωρία. Η τιμή της KLM είναι χωρίς βαλιτσα έτσι; Αν την προσθέσετε δε θα έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή. Πετάξαμε με emirates τον Ιούνιο με την 2 και κάτι χρόνων κορη μας (είχε δική της θέση) και ήταν αρκετά ανετες οι θέσεις. Πέρσι πήγαμε με AF codeshare με delta με σύντομη στάση Παρίσι (ήταν ενάμιση χρόνων και καθόταν στην αγκαλιά μου) και ήταν πολύ ταλαιπωρία. Κυρίως όταν έπρεπε να ξυπνήσει για τη δεύτερη πτήση, να πάρουμε πούλμαν από το αεροδρόμιο (δεν είχε φυσούνα), να ξαναπερασουμε έλεγχο.. Η επιστροφή που ήταν απευθείας πτήση με delta 9+ ώρες στην αγκαλιά μου και ήταν μια χαρά..
Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι στην Αμερική δεν δίνουν ζώνη για να δέσεις το μωρό πάνω σου όπως κάνουν στην Ευρώπη. Δεν επιτρέπεται να το δέσεις μαζί σου με τη δικιά σου και απλά το κρατάς.. Εγώ ένιωσα ανασφάλεια με αυτό.. Αν εχει δική του θέση μπορεί να κάτσει σε κάθισμα αυτοκινήτου αν είναι συμβατό. Αν το μωρο είναι κάτω από 80 πόντους αν θυμάμαι καλά, μπορείς να ζητήσεις bassinet για να κοιμηθεί λίγο και να μην είναι όλη την ώρα πάνω σου. Εμάς στην delta μας είχαν προσφέρει αλλά δε το πήραμε γιατί έκλαιγε πολύ και δε θα καθόταν. Και ήταν αρκετά ψηλή και δε θα χώραγε ξαπλωτη. Αλλά αν έχεις βρέφος μπορεί να χωράει και να κάτσει..
Edit: για την ανάκληση που ρώτησες, η emirates έχει μεγαλη ανάκληση χωρίς να σε ενοχλεί ιδιαίτερα αν τη χρησιμοποιήσει ο μπροστινός σου γιατί όταν ξαπλώνει η θέση κάπως μαζεύει προς τα μέσα το κάτω μέρος και δε βρίσκουν τα πόδια σου. Βέβαια η πολλή ανάκληση είναι καλή αν την κανεις εσυ με το μωρό αγκαλιά, αλλά αν κάνει μονο ο μπροστινός σου θα σου έρθει η οθόνη κοντά στο πρόσωπο. Κάνεις βέβαια και συ και το εξισορροπεις..
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.124
Likes
20.354
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ένα Boeing 777-300ER της KLM, το εσωτερικό στην οικονομική θέση είναι έτσι
DSC_0027.JPG


Φάγαμε ένα κύριο γεύμα...
DSC_0032.JPG

...αργότερα φάγαμε ένα δευτερεύον γεύμα (είχε ένα σαντουιτς και ένα γλυκάκι πάλι, αλλά δεν το έβγαλα φώτο) με ποτό ή αναψυκτικό πάλι, και μας ρώτησαν άλλες δύο φορές αν θέλουμε να πιούμε κάτι (εγώ ήπια καφέ και μπύρα με συνοδεία αποξηραμένης μπανάνας...μπλιάχ για τη μπανάνα, γιατί όλα τ' άλλα ήταν πεντανόστιμα ή εγώ πεινούσα πολύ!)
Όλα τα παραπάνω ήταν για 13 ώρες πτήση.
Είχα ένα άνετο ταξίδι καθώς στην επιστροφή κοιμόμουν 11 ώρες και τις υπόλοιπες 2 έβλεπα ταινία. Ο συνταξιδιώτης μου με 1,82 ύψος δεν παραπονέθηκε για τίποτα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Καλησπερα ταξιδιωτες ,θα ηθελα μερικες συμβουλές .Ετοιμαζουμε ταξιδι τον οκτωμβρη για NYC 6 ενηλικες και ενα βρέφος. Απο τις τιμες που εχω δει ,εχω ξεχωρισει την Emirates στα 429 με αποσκευη και την airfrance με KLM στα 250 περίπου με σταση στο παρισι και ανταποκριση στην μια ωρα .Με δεδομενο οτι θα ταξιδεψουμε με ενα μωρο μαζι ποια θεωρείται καλυτερη απο την αποψη του χωρου μεσα στο αεροακαφος και την ανακλιση των καθισμάτων,καθως θα ειναι 11 ωρες επανω μου .Επισης ενα αλλο θεμα που θελω να συζητήσουμε(ρωταω εδω γιατι δεν βρίσκω που να το βαλω)ειναι το Airbnb ,καθως οι τιμες σε ξενοδοχείο μκυ φαινονται απλησιαστες, εζει καποιος να προτείνει καποιο κατάλυμα κατάλληλο για οικογένεια με μωρο που να βολευει σε μετακινησεις κτλ;;
Έχοντας κάνει το ταξίδι για/απο Φιλαδέλφεια, Σικαγο ή Ντιτροιτ και απο Αθηνα αλλα και μεσω Ευρωπης, συνολικά πάνω απο 10 φορές, έχοντας ενα 10 μηνων βρέφος την τελευταια φορά, εχω να σου συστήσω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ πτηση χωρίς στάση. Ούτε συζητηση ποια είναι η εταιρία, τι αεροσκάφος ειναι κτλ, συγκριτικά με το πόση ταλαιπωρία επιφέρει μια στάση. Ακόμη και αν είναι για λίγο, ακομη και αν ειναι σε ανετο αεροδρόμιο. Μονη περιπτωση που μια στάση θα ηταν προτιμητεα, θα ήταν αν έχεις business class στο μεγαλο σκελος, αλλα τοτε η συζητηση αλλαζει με το δεδομενο οτι το κοστος ειναι πολυ διαφορετικο, και στην ουσια εχεις κρεββατι οχι καθισμα... Γενικα το ταξιδι με ενα μωρακι ειναι παντα δυσκολο καθοτι δεν μπορει να προσαρμοστει ευκολα στην αλλαγη της ωρας. Επισης το πηγαινε παντα ειναι δυσκολοτερο αφου το ταξιδι ειναι συνολικα σε ωρες ημερας με φως και παροτι τα παραθυρα κλεινουν, το μωρο "αντιλαμβανεται" μερα και δεν αποδεχεται τη τεχνητη νυχτα. Η επιστροφη συνηθως απογευμα η βραδυ ειναι ευκολοτερη καθοτι θα κοιμηθει. Αναλογα με το τυπο του αφους ( πχ το 787 της Αμερικαν Αιρλαινς ειχε, το Α330 οχι, αν και εξαρταται απο το set up της καθε εταιριας), ισως μπορειτε στη μικρη καμπινα/ χώρο αναμονης αναμεσα στις αιθουσες της economy να κανετε το μωρο καμια βολτα για να κοιμηθει κτλ. Εκει ειναι και σημειο συναντησης γονεων :) . Καλο ταξιδι και υπομονη πανω απ ολα.
 
Last edited:

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Οοο σας ευχαριστώ παρα πολυ!!το μωρο μου θα ειναο τοτε 14 μηνων η Emirates εχει πτηση 17:30 -21:30 (αθηνα -νεα υορκη )και στο γύρνα παλι βραδυνή οποτε σε αυτο το θεμα πιστευω να ειμαστε τυχεροι και να κοιμηθει κάπως ευκολα .Μπηκα στο seatguru και ειδα καποιες θεσεις με εχτρα χωρο στην οικονομικη γνωρίζεται πως μπορω να επιλεξω καθισμα.Τι καλο ειναι βεβαια οτι θα ταξιδευουμε 6 άτομα οποτε οι άμεσοι "γειτονοι " μας θα ειναι της οικογενειας αλλα οσο να ειναι δεν θελω να ενοχλησω πολυ
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
62
Likes
257
έκανα πρόσφατα το ταξίδι Αθήνα-ΝΥ με μωρό και με emirates. Μονόδρομος θα έλεγα, λιγότερη ταλαιπωρία από ταξίδι με ενδιάμεση στάση. Επίσης στην Emirates όταν έχεις μωρό σε βάζουν στις θέσεις με το μεγαλύτερο κενό μπροστά, ενώ σου δίνουν και ένα μικρό παρκοκρέβατο και διάφορα παιχνίδια για το παιδί.
 

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Α μια χαρα .....να σε ρωτησω απο φαγητό τι επιτρέπεται να εχω μαζι για το παιδι;
 

wings24

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Το διάβασα απλα επειδη το παιδι μου θα ειναι 14 μηνων και ναι μεν τρωει φαγητο αλλα.δεν ειναι 2 ετων οπως αναφερουν μπερδεύτηκα .γενικα επιτρέπεται να παρω φαγητο απο το σπιτι;
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
62
Likes
257
σίγουρα επιτρέπεται, ό,τι και σε άλλη αεροπορική. Ό,τι γράφει το αεροδρόμιο ότι περνάει κανονικά από τον έλεγχο, λέει ξεκάθαρα για παιδικές τροφές πχ. Μην ανησυχείς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.701
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom