ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

Kola22

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Πρώτη φορά πήγαμε στο newark και παρόλο που είναι μικρότερο και θεωρητικά έχει λιγότερο κόσμο, ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά γιατι ο έλεγχος ήταν υπερβολικά αργός.. Δεν είχε μηχανήματα για αυτόματο έλεγχο και επίσης δεν είχε ξεχωριστή σειρά για τους "πρώτη φορά με esta" και αυτούς που έχουν ξαναπάει, όπως είχε το jfk.. Οπότε μεγαλη ουρά που προχωρούσε με ρυθμους χελώνας.. Επίσης έδιναν ένα καρτελακι στην πτήση να το συμπληρώσεις (για το τελωνείο) και όποιος έμπαινε στη σειρά στον έλεγχο και δε το είχε ετοιμάσει απο το αεροπλανο τον έβγαζαν από την ουρά να το συμπληρώσει και έχανε την σειρά του.. Στο jfk μόνο τη πρώτη φορά που πήγαμε το 2013 μας είχαν δώσει τέτοιο καρτελακι.. φάγαμε πάνω από 2 ώρες από τη προσγείωση μέχρι να βγούμε από το αεροδρόμιο.. Στο jfk συνήθως κάναμε γύρω στην ώρα.. Στο jfk εχει περπάτημα επειδη είναι μεγάλο, και τεράστιες ουρές αλλά καλύτερη οργάνωση και προχωράει γρήγορα.. Ακόμα και σε ώρες αιχμής που φτάνουν πολλές πτήσεις ταυτόχρονα..
Τώρα για τα εισιτήρια δεν λέω να περιμένεις απαραίτητα μέχρι 3 μηνες πριν.. Αν βρεις κάτι πολύ καλό π.χ. 6 μήνες πριν δεν έχει νόημα να περιμένεις.. Αν φτάσεις στο τρίμηνο και δεν έχεις βρει κάποια φοβερή προσφορά για τις μέρες που θες καλύτερα να μη ρισκάρεις να περιμένεις παραπάνω..
Καλησπέρα, τέλος Οκτώβρη, θα επισκεφτούμε πρωτη φορα την Νέα Υόρκη και εμείς. Έχουμε κλείσει με Emirates, που πάει απευθείας στο Newark. Ειδα εχεις ταξιδεψει με Emirates, ειναι ανετο το ταξιδι, οι Θέσεις? Γενικως, οσων αφορα το αεροπλάνο και την πτήση, υπαρχει κατι που πρεπει να ξερουμε, θεωρεις? Είδα που εγραφες, ότι συμπληρώνουμε κάποια χαρτια για το τελωνείο?
Επισεις,Θα μείνουμε Queens, γνωρίζει κανείς από προσωπικη εμπειρια αν θα είναι δύσκολη η πρόσβαση εκεί?
 
Last edited by a moderator:

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι. Αν έχω κλείσει με kayak ταξίδι για Νέα Υόρκη με ενδιάμεσες στάσεις και με διαφορετικές εταιρίες(προφανώς με code sharing), μετά θα μπορώ να επεξεργάζομαι τις πτήσεις μου μέσα από τις εταιρίες για να προσθέσω αποσκευές; Το ρωτάω για δύο λόγους, αφενός είναι πολύ πιο φθηνό αυτό που βρίσκω (της τάξεως των 120 ευρώ το άτομο) και αφετέρου δεν χρειαζόμαστε 3 μεγάλες αποσκευές για 3 άτομα που θα πάμε εφόσον θα έχουμε και 3 χειραποσκευες. Είδα τις αεροπορικές μια μια τις πτήσεις και για μια αποσκευή ( εάν σε καμία πτήση δεν είναι δωρεάν) βγαίνει συνολικά 130ευρώ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Ανάλογα την εταιρία, συνήθως δε γίνεται μέσω διαδικτύου, αλλά τηλεφωνικά...
Αφού κλείσεις εισιτήριο θα δεις ποια εταιρία είναι ο εκδότης και θα απευθυνθείς σε αυτήν.
Συνήθως για υπερατλαντικά ταξίδια περιλαμβάνονται αποσκευές πάντως
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Ευχαριστώ. Κάτι τέτοιο θα κάνω.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Ανάλογα την εταιρία, συνήθως δε γίνεται μέσω διαδικτύου, αλλά τηλεφωνικά...
Αφού κλείσεις εισιτήριο θα δεις ποια εταιρία είναι ο εκδότης και θα απευθυνθείς σε αυτήν.
Συνήθως για υπερατλαντικά ταξίδια περιλαμβάνονται αποσκευές πάντως
Εγώ πάντως που πρόσφατα έψαχνα και έκλεισα εισιτήρια για Αμερική οι μόνες εταιρίες που στην τιμή του εισιτήριου είχαν αποσκευη-ες (παραδωτεες μεγάλες) ήταν η Emirates, Turkish και Air Serbia. Στις υπόλοιπες πλήρωνες.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Εμείς που πήγαμε Θεσσαλονίκη-Νέα Υόρκη με Aegean & Delta και εισιτήρια από Alitalia με τιμή στα 128 ευρώ με επιστροφή συμπεριλαμβανομένων παραδοτέων αποσκευών είμαστε οι τυχεροί της υπόθεσης...
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Εμένα μου έβγαζε και νε τη lufthansa και με άλλες αλλά με έβαλε σε πειρασμό η τιμή χωρίς τις παραδοτεες αποσκευές. Ήδη επικοινώνησα με τις επιμέρους αεροπορικές εταιρείες και μου έδωσαν μια ιδέα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Εμείς που πήγαμε Θεσσαλονίκη-Νέα Υόρκη με Aegean & Delta και εισιτήρια από Alitalia με τιμή στα 128 ευρώ με επιστροφή συμπεριλαμβανομένων παραδοτέων αποσκευών είμαστε οι τυχεροί της υπόθεσης...

Όχι τυχεροί απλώς.... Αλλά πιστεύω το ξέρεις αυτό :) :p
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σε προηγούμενο post είχα δεσμευτεί να αναφέρω την εμπειρία μου με την Turkish. Καθώς στις 2 πτήσεις του πήγαινε οι εντυπώσεις που αποκόμισα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετες, θέλησα να περιμένω και την επιστροφή από τις ΗΠΑ για να έχω μια πιο αντιπροσωπευτική εικόνα.

Στο πρώτο σκέλος, Αθήνα - Κωνσταντινούπολη, συνάντησα τους πιο βαριεστημένους αεροσυνοδούς, μετά από αυτούς της Ryanair στο Μπέργκαμο - Αθήνα. Όλοι μας έχουμε πάει κάποια μέρα στη δουλειά ενώ θα προτιμούσαμε να καθόμασταν σπίτι, αλλά σε εκείνη την πτήση η βαρεμάρα τους ξεχείλιζε.

Επίσης, στο (αχανές) νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, μας έλεγξαν 4 (!) φορές την ESTA. Το παράλογο ήταν πριν την πύλη που οι 2 υπάλληλοι βρίσκονταν στην ίδια αίθουσα και μάλιστα είχαν οπτική επαφή ο ένας με τον άλλο. Με τη Swiss στη Ζυρίχη μας την είχαν ελέγξει 2 φορές, μια κατά τη μετάβαση από το ένα terminal στο άλλο και μια ακόμα στην πύλη πριν την επιβίβαση.

Ευτυχώς οι αρνητικές εντυπώσεις έμειναν εκεί...

Οι αεροσυνοδοί και στο Κωνσταντινούπολη - Ουάσινγκτον και στο Ουάσινγκτον - Κωνσταντινούπολη ήταν από τους ευγενικότερους και εξυπηρετικότερους που έχω συναντήσει. Κυρίως ο αεροσυνοδός που ήταν στο τμήμα μας στην επιστροφή.

Τα 787 στα υπερατλαντικά σκέλη του ταξιδιού ήταν λες και μόλις είχαν βγει από το εργοστάσιο της Boeing. Πεντακάθαρα μέσα, τα τζάμια λες και μόλις τα είχαν καθαρίσει με άζαξ, οι οθόνες αφής του συστήματος ψυχαγωγίας λειτουργούσαν χωρίς να κινδυνεύεις να στραμπουλήξεις δάχτυλο για να τις χρησιμοποιήσεις. Και μιας και ανέφερα τα παράθυρα: στο αεροπλάνο αυτό τα παράθυρα είναι τουλάχιστον 5 δάχτυλα μεγαλύτερα σε πλάτος και ύψος από τα αντίστοιχα του 777 που πετάξαμε πάνω από το Αιγαίο. Επίσης, δεν έχουν το κλασικό κάλυμμα που το κατεβάζεις για να έχεις σκιά, αλλά με τη χρήση διακόπτη μπορείς να τα κάνεις περισσότερο ή λιγότερο φιμέ. Γενικά, το αεροπλάνο αυτό το λάτρεψα. Μόνο τα καθίσματα ήταν λίγο στενά αλλά είχες χώρο από τον μπροστινό σου.

Επίσης, επιτρέπει 2 βαλίτσες για να δώσεις στο γκισέ. Έτσι είσαι πολύ πιο άνετος μέσα, δε γεμίζεις τα ντουλαπάκια και μπορείς να κάνεις άνετα βόλτα στο αεροδρόμιο της ανταπόκρισης (Κωνσταντινούπολη).
Όσον αφορά το φαγητό, όπως έχει ήδη ειπωθεί, μας έφεραν φαγητό αν θυμάμαι καλά όταν πετούσαμε πάνω από την Πολωνία και κάπου πάνω από το Χάλιφαξ αν θυμάμαι καλά. Στο ενδιάμεσο μπορούσες να ζητήσεις σάντουιτς και αναψυκτικό. Και το φαγητό τους μου άρεσε.

Τέλος, ιδιαίτερη καλή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι λίγο πριν την προσγείωση σου εμφανιζόταν ένα ερωτηματολόγιο που μπορούσες να συμπληρώσεις για το πόσο ευχαριστημένος έμεινες κατά την πτήση. Μπορούσες να αξιολογήσεις το φαγητό, τους αεροσυνοδούς, τις ταινίες του συστήματος ψυχαγωγίας κλπ. Κάτι τέτοιο δεν το είχα ξαναδεί από καμία αεροπορική που έχω πετάξει.

Με λίγα λόγια, αν θα ξαναπέταγα μαζί τους; Γενικά έμεινα ευχαριστημένος, οπότε ναι.
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Norwegian
Μια αναζήτηση για Ν. Υόρκη μου έβγαλε τον πιο φθηνό ναύλο με την συγκεκριμένη με 270(!)€ πήγαινε έλα. Να το τολμήσω λέτε;
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μια αναζήτηση για Ν. Υόρκη μου έβγαλε τον πιο φθηνό ναύλο με την συγκεκριμένη με 270(!)€ πήγαινε έλα. Να το τολμήσω λέτε;
Χωρίς βαλίτσα υποθέτω. Αν την προσθέσεις δίνει 409. Με την Emirates με 430 θα έχεις και 2 βαλίτσες
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χωρίς βαλίτσα υποθέτω. Αν την προσθέσεις δίνει 409. Με την Emirates με 430 θα έχεις και 2 βαλίτσες
Μια βαλίτσα δίνει πλέον και η emirates και μια χειραποσκευη (χωρίς έξτρα γυναικεία/αντρικη τσάντα, πρέπει να χωράνε στη χειραποσκευη). Αλλά με την emirates έχεις και γεύματα ενώ στη Norwegian τα πληρώνεις.
Μια αναζήτηση για Ν. Υόρκη μου έβγαλε τον πιο φθηνό ναύλο με την συγκεκριμένη με 270(!)€ πήγαινε έλα. Να το τολμήσω λέτε;
Δες μήπως σε συμφέρει να πας μόνο με χειραποσκευη και να βάλεις βαλίτσα μόνο στη πτήση της επιστροφής αν θες να ψωνίσεις..
Διάβαζα πρόσφατα πως η norwegian πήγαινε για κατάρρευση, δε ξέρω τι έγινε με το θέμα της τελικά αλλά ίσως το φοβόμουν για μακρινό ταξίδι μήνες μετά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom