Tι γίνεται με το κάπνισμα, στο εσωτερικό!

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Το αλκοόλ δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να το απαγορεύσουν, δεν τους βολεύει. Μας προτιμούν εθισμένους από αλκοόλ και ναρκωτικά αλλά δεν είναι sic να καπνίζεις στις πλατείες.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Teacher: Can you tell me the names of 3 kings tht have brought happiness and peace into people's lives?
Student: Of course! Smo-king, Drin-king and Fuc-king!

χαχαχα! με έκανες και γέλασα, πολύ καλό!

Προσωπικά, δεν έχω δεί να εφαρμόζεται πουθενά αυτό το μέτρο μέχρι στιγμής. Στα μαγαζιά που πηγαίνω, συνεχίζει ο κόσμος να καπνίζει κανονικά όπως και πριν. Απλά σε κάποια δεν υπάρχουν πλέον τασάκια πάνω στα τραπέζια. Ο κόσμος έχει ήδη μειώσει τις εξόδους του λόγω περιορισμένης τσέπης οπότε αν οι ιδιοκτήτες των μπαρ, καφέ κ.λ.π. απαγορεύσουν και το κάπνισα τότε δεν θα πατάει ψυχή ειδικά τους χειμερινούς μήνες. Απλά οι κύριοι που θα κάνουν τους ελέγχους με τα μπλοκάκια τους, θα παίρνουν παχουλά λαδώματα και θα κάνουν τα στραβά μάτια όπως γίνεται και σε τόσες αλλες περιπτώσεις...in the Greek governement we trust :D
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
φυσικα και δεν προκειται να απαγορευτει ,για πλακα το ειπα

δεν ειναι θεμα sic ..(νομιζω)
τελος παντων ,ξεφυγαμε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εν αντιθέσει με τις απόψεις που διάβασα και την πεποίθηση αρκετών(ευσεβείς πόθοι των καπνιστών) ότι ΔΕΝ θα εφαρμοσθεί το μέτρο κατά του καπνίσματος να σας πώ ότι τις τελευταίες μέρες που έπεσε και απότομα η θερμοκρασία και άρχισαν κάτι βροχούλες(μιλάω για την πόλη μου τη Θεσνίκη)και άρχισε ο κόσμος να μαζεύεται και μέσα ΕΠΙΤΕΛΟΥς είδα σε ΑΡΚΕΤΑ καφέ και καφέ με ζωντανή μουσική όχι μόνο να τηρείται το μέτρο,είδα με τα μάτια μου χθές βράδυ ΚΑΙ την δημοτική αστυνομία σε κεντρικό καφέ της πόλης που έκανε έφοδο για να δεί αν τηρείται το μέτρο,είδα ΚΑΙ ταμπελίτσες στα τραπεζάκια με το σήμα απαγορεύεται το κάπνισμα (φυσικά υπήρχαν τραπεζάκια με κόσμο έξω που δεν πτοούνταν ούτε από τη βροχή ούτε από τίποτε και απολάμβαναν το τσιγαράκι τους,γιατί όχι δηλαδή),
επιτέλους να μπορούμε και εμείς οι ταπεινοί μη καπνιστές να απολαμβάνουμε την έξοδο μας χωρίς παρατράγουδα....
Αν και εγώ λοιπόν αναρωτιόμουν κι έλεγα αχ θα εφαρμοσθεί άραγε ή π...ιές,ω ναι χαίρομαι γιατί πλέον διαπιστώνω την αλλαγή..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν γενικευτεί η εφαρμογή που εσύ είδες σε μερικά μαγαζιά τότε σίγουρα,σε συνδιασμό με την προσπάθεια που κάνει η κυβέρνηση και το ΔΝΤ να μην ξοδεύουμε τα λεφτά μας άσκοπα σε διασκεδάσεις-βενζίνες-φαγητό-ρούχα κλπ κλπ,θα απολαμβάνεις και τα μαγαζία χωρίς κόσμο.

Τι πιο ωραίο,να πηγαίνεις σε μαγαζί και να κάθεσαι εσύ και δυό παρέες ακόμα.Μπορείς να απλωθείς κιόλας.Να μιλήσεις και πιο δυνατά βρε αδερφέ.Εξάλλου ποίος θα σε ακούσει;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και χωρίς να υπονοώ απολύτως τίποτα ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον αντικαπνιστικό νόμο στο Γ' Ράιχ.

Κρατώντας εν μέρει αποστάσεις από τα προσωπικά σχόλια του/της blogger,τουλάχιστον ιστορικά,εγώ το βρήκα πολύ ενημερωτικό.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το αλκοόλ δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να το απαγορεύσουν, δεν τους βολεύει. Μας προτιμούν εθισμένους από αλκοόλ και ναρκωτικά αλλά δεν είναι sic να καπνίζεις στις πλατείες.
Άρα θεωρείς sic - αυτοί που τους βολεύει και σας προτιμούν εθισμένους από αλκοόλ και ναρκωτικά - να σας βλέπουν να τρικλίζετε μαστουρωμένοι, ή να ξερνοβολάτε πιωμένοι.

Romanticwoman συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και στην Αθήνα, παντού ισχύει το μέτρο και δεν είδα κανέναν να καπνίζει εντός.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Εν αντιθέσει με τις απόψεις που διάβασα και την πεποίθηση αρκετών(ευσεβείς πόθοι των καπνιστών) ότι ΔΕΝ θα εφαρμοσθεί το μέτρο κατά του καπνίσματος να σας πώ ότι τις τελευταίες μέρες που έπεσε και απότομα η θερμοκρασία και άρχισαν κάτι βροχούλες(μιλάω για την πόλη μου τη Θεσνίκη)και άρχισε ο κόσμος να μαζεύεται και μέσα ΕΠΙΤΕΛΟΥς είδα σε ΑΡΚΕΤΑ καφέ και καφέ με ζωντανή μουσική όχι μόνο να τηρείται το μέτρο,είδα με τα μάτια μου χθές βράδυ ΚΑΙ την δημοτική αστυνομία σε κεντρικό καφέ της πόλης που έκανε έφοδο για να δεί αν τηρείται το μέτρο,είδα ΚΑΙ ταμπελίτσες στα τραπεζάκια με το σήμα απαγορεύεται το κάπνισμα (φυσικά υπήρχαν τραπεζάκια με κόσμο έξω που δεν πτοούνταν ούτε από τη βροχή ούτε από τίποτε και απολάμβαναν το τσιγαράκι τους,γιατί όχι δηλαδή),
επιτέλους να μπορούμε και εμείς οι ταπεινοί μη καπνιστές να απολαμβάνουμε την έξοδο μας χωρίς παρατράγουδα....
Αν και εγώ λοιπόν αναρωτιόμουν κι έλεγα αχ θα εφαρμοσθεί άραγε ή π...ιές,ω ναι χαίρομαι γιατί πλέον διαπιστώνω την αλλαγή..

Εγώ το Σάββατο πήγα σε καφετέρια η οποία είχε κλείσει με τζάμι σχεδόν όλον τον εξωτερικό της χώρο... Παρόλο που ο χώρος ήταν ουσιαστικά κλειστός, μάλλον στα χαρτιά θεωρείται ανοιχτός... οπότε εκεί μέσα αιωρείτο ένα απίστευτο ντουμάνι...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και χωρίς να υπονοώ απολύτως τίποτα ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον αντικαπνιστικό νόμο στο Γ' Ράιχ.

Κρατώντας εν μέρει αποστάσεις από τα προσωπικά σχόλια του/της blogger,τουλάχιστον ιστορικά,εγώ το βρήκα πολύ ενημερωτικό.
Το άρθρο είναι όντως πολύ ενδιαφέρον και δείχνει και μια άλλη πλευρά του Ράιχ που δεν γνωρίζαμε.

Για τα προσωπικά σχόλια της blogger πάντως εγώ κρατάω πλήρεις αποστάσεις γιατί δεν μου φαίνεται και πολύ στα καλά της. Είδες παραδίπλα τι γράφει? Για ψεκασμούς και ενεργειακή γέφυρα που στην ουσία απλά αδειάζει το μυαλό της και αφήνει τα πλέγματα της Γης και του ουρανού κλπ κλπ και ότι σε συνεργασία με φίλους ακτιβιστές στο θέμα των ψεκασμών προσπαθούν να συντονιστούν στην τηλεπαθητική επικοινωνία με τις ΗΠΑ.
Σαν πολύ Χαρδαβέλα δεν βλέπει?????
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το υπόλοιπο blog παρά μόνο με το κείμενο το οποίο παραθέτει και σοβαρές πηγές. ΤΕΛΕΙΑ
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πιο αυστηρός ο αντικαπνιστικός νόμος
Το ενδεχόμενο επιβολής προστίμων από 1.500 - 3.000 ευρώ, ή ακόμη και αφαίρεσης του διπλώματος, μελετούν στελέχη του Υπουργείου Υγείας, για τους οδηγούς που στο εξής θα «συλλαμβάνονται» να καπνίζουν στο αυτοκίνητό τους, όταν σε αυτό επιβαίνουν παιδιά ηλικίας κάτω των 12 ετών. Οι σκέψεις αυτές αναμένεται να πάρουν μορφή και να κατατεθούν την Τετάρτη στην Βουλή, ως τροπολογία, προκειμένου να συμπληρωθεί ο αντικαπνιστικός νόμος και με άλλες, πιο αυστηρές, διατάξεις.

Η εφαρμογή του νόμου, άλλωστε, αποτελεί εκπεφρασμένη πρόθεση του υπουργού, Αν. Λοβέρδου. Είναι ενδεικτικό ότι πέραν των διενεργούμενων ελέγχων και τα προστίμων που επιβάλλονται από την 1η του τρέχοντος μηνός, με παρέμβαση του υπουργού Υγείας, ειδικοί σύμβουλοι έκαναν επισκέψεις όλο το Σαββατοκύριακο σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Σε ό,τι αφορά τα νοσοκομεία οι άτυποι ελεγκτές ανέφεραν ότι το μέτρο εφαρμόζεται σε μεγάλο βαθμό. Υπήρξαν, ωστόσο, απογοητευτικές αναφορές για περιπτώσεις μπαρ σε ιδιαίτερα πολυσύχναστες περιοχές, όπως το Γκάζι, όπου σε ποσοστό 70% υπήρχαν σταχτοδοχεία και οι θαμώνες κάπνιζαν.

Σε σχετική ερώτηση του ΑΠΕ-ΜΠΕ ο γενικός γραμματέας του Υπουργείου Υγείας, Αντ. Δημόπουλος, ήταν σαφής: «Δεν κάνουμε πλάκα, την Παρασκευή θα μπορούσαμε να είχαμε κόψει 1.000 πρόστιμα».

Υπογράμμισε ότι το μέτρο εφαρμόζεται σταδιακά για λόγους τακτικής, προκειμένου να μη δημιουργηθεί κλίμα αγανακτήσης. Διαβεβαίωσε, δε, ότι τις επόμενες εβδομάδες οι ελεγκτικοί μηχανισμοί θα είναι ακόμη πιο σκληροί, καθώς σε καθημερινή βάση φθάνουν στο Υπουργείο Υγείας αρνητικές αναφορές από τους πέντε μεγάλους δήμους της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, του Πειραιά, της Πάτρας και του Ηρακλείου.

Οι επόπτες Υγείας σε όλη την Ελλάδα αναφέρουν τις δυσκολίες, αλλά διαβιβάζουν, επίσης, τη θέση του Υπουργείου, η οποία αυτή τη φορά είναι ξεκαθάρη: Ο νόμος θα εφαρμοστεί με όποιο κόστος. Χαρακτηριστικό της αποφασιστικότητας του Υπουργείου σε σχέση με την εφαρμογή του νόμου είναι ότι γίνονται συζητησεις με τη Δημοτική Αστυνομία, η οποία θα εποπτεύει τους δρόμους γύρω από τα σχολεία, ώστε να εντοπίζει οδηγούς, που καπνίζουν μέσα στο αυτοκίνητο, καθώς μεταφέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο.
ΑΠΕ-ΜΠΕ
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Και δεν μας λένε..
οταν ο συνεπιβάτης ειναι σκύλος κάτω των 12 πάλι πληρώνω ??:D
φανή απο αύριο σε βάζω σε μπαγαζιέρα!!:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom