Tι γίνεται με το κάπνισμα, στο εσωτερικό!

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οταν οι κυβερνωντες τα τα τελευταια 60 χρονια δεν εχουν να επιδειξουν τιποτα αλλο παρα αποτυχιες, μπορει να πανηγυριζουν για την διακοπη του καπνισματος σε κλειστους χωρους σε μια χωρα που λογω κλιματος ουδεις παραμενει σε αυτους.
Θα χαιρομουν παρα πολυ αν εδειχναν τον ιδιο ζηλο για το ντουμανι που μπαινει στα πνευμονια μου απο τα αυτοκινητα (κατα κυριο λογο κρατικα αλλα και πολλα φορτηγα) καθε φορα που κυκλοφορω στην αθηνα εχοντας ανοικτα τα παραθυρα του αυτοκινητου μου.
Την ιδια χαρα θα ενιωθα αν εκοβαν τον κωλο καθε μαλακα που κυκλοφορει με κομενη ή παραποιημενη εξατμιση σκορπωντας θορυβο και βρωμα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ηρέμησε Σω ..
ειναι πολλα τα βλαβερα γύρω μας ..
παντως δεν πρόκειται να τους κάνω την χάρη να πληρώσω φράγκο σαν πρόστιμο.
ξέρω να σέβομαι τους δίπλα μου που δεν καπνίζουν..δεν χρειάζομαι μέτρα για αυτό..
χαίρομαι επίσης που δεν θάχω δίπλα μου σκληροπυρηνικούς ξενέρωτους αντικαπνιστές..
δεν βαριέσαι ολοι απο κάτι θα πεθάνομε..ας ειμαστε καλα να καπνίζομε!!:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ...

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ;;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και δεν μας λένε..
οταν ο συνεπιβάτης ειναι σκύλος κάτω των 12 πάλι πληρώνω ??:D
φανή απο αύριο σε βάζω σε μπαγαζιέρα!!:rolleyes:
Μου φαινεται και το παιδι μεσα στη μπαγκαζιερα θα το βαζουμε:haha::haha:΅Ελεος ομως!!
Αντε και πες οτι το κομματι με το παιδι το δεχομαι.Δεν δεχομαι ομως σε καμια περιπτωση να μου επιβαλλει ο αλλος τι θα κανω σε δικο μου περιουσιακο στοιχειο μεσα.
Και θα καπνισω οταν ειμαι χωρις παιδι και φωτια θα βαλω να το καψω.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Τί αηδία είναι πάλι αυτό με το πρόστιμο όταν καπνίζει κάποιος σε αυτοκίνητο που υπάρχουν παιδιά... λες και το παιδί θα πάθει τη βλάβη στο αυτοκίνητο που θα είναι μισή ώρα, και όχι στο σπίτι όπου θα είναι όλη μέρα και προφανώς ο ίδιος γονιός θα καπνίζει αρειμανίως. Αν είναι παράνομο να αναπνέει τον καπνό σου το παιδί, τότε γιατί να μην μπουκάρουνε και στα σπίτια και να συλλαμβάνουν καπνιστές γονείς; Αφού μπουκάρουν σε σπίτια παιδεραστών (που είναι απείρως λιγότεροι), γιατί όχι και σε σπίτια καπνιστών; Και ας το πάμε παραπέρα: Γιατί να μην επιβάλλουν πρόστιμα και στους γονείς που δίνουν ανθυγιεινές τροφές στα παιδιά τους; Να περνάει δημοτική αστυνομία από τα Goodys και να κλαίει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα (κυριολεκτικώς).

Νόμοι ηλιθίων υπουργών και βουλευτών.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ας γραψουν πρωτα κανεναν ανεγκεφαλο που βαζει το καμαρι του στο μπροστινο καθισμα. Αυτο λεγεται εγκλημα εκ προμελετης και οχι μετακινηση.
Βεβαια η ειδηση εχει πολυ γελιο. Παραβαση θα ειναι λεει αν το παιδι ειναι κατω απο 12 ετων. Ο καθε χαρμανης οδηγος θα πρεπει να κολλησει στη μουρη του παιδιου ληξιαρχικη πραξη γεννησης? Και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να αποδειξει οτι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης ειναι του δικου του παιδιου και οχι νοικιασμενη? Μηπως θα πρεπει να υπαρχει στο αυτοκινητο φωτογραφια απο το μαιευτηριο σε ψηφιακη μορφη ωστε να αποδεικνυεται η ηλικια?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ας γραψουν πρωτα κανεναν ανεγκεφαλο που βαζει το καμαρι του στο μπροστινο καθισμα. Αυτο λεγεται εγκλημα εκ προμελετης και οχι μετακινηση.
Βεβαια η ειδηση εχει πολυ γελιο. Παραβαση θα ειναι λεει αν το παιδι ειναι κατω απο 12 ετων. Ο καθε χαρμανης οδηγος θα πρεπει να κολλησει στη μουρη του παιδιου ληξιαρχικη πραξη γεννησης? Και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να αποδειξει οτι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης ειναι του δικου του παιδιου και οχι νοικιασμενη? Μηπως θα πρεπει να υπαρχει στο αυτοκινητο φωτογραφια απο το μαιευτηριο σε ψηφιακη μορφη ωστε να αποδεικνυεται η ηλικια?

:haha::haha::haha::haha::haha::haha:απαραίτητα και εξέταση DNA...μη κάνουμε μισές δουλειές..
φυσικά τα παιδιά πάνω από 12 χρ. μπορούμε να τα "καπνίζουμε" και με τον νόμο..έχουν ανοσία πια!!!
το θέατρο του παραλόγου σ' όλο του το μεγαλείο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι δε μπορώ να διανοηθώ πως είναι δυνατό κάποιος να καπνίζει σε ένα τόσο μικρό χώρο όσο ένα αυτοκίνητο, ενώ εκεί μέσα βρίσκεται ένα μικρό παιδί. Με τη δική του υγεία έχει κάθε δικαίωμα ο καθένας να παίζει, και να αποφασίζει μόνος του αν θα εκθέσει τον εαυτό του στον κίνδυνο του καπνού ή όχι, αλλά με την υγεία του παιδιού δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα.
Νομίζω είναι το άκρον άωτο της γαϊδουριάς. Όχι πρόστιμο, αφαίρεση γονικής μέριμνας πρέπει να προβλέπεται.

Είμαι ένας πρώην καπνιστής, που κατά τα άλλα θεωρώ σημαντικό το δικαίωμα του καθενός στην επιλογή (του να καπνίζει ή όχι), και είμαι ενάντια στην πειθαρχική επιβολή των μέτρων....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ας γραψουν πρωτα κανεναν ανεγκεφαλο που βαζει το καμαρι του στο μπροστινο καθισμα. Αυτο λεγεται εγκλημα εκ προμελετης και οχι μετακινηση.
Βεβαια η ειδηση εχει πολυ γελιο. Παραβαση θα ειναι λεει αν το παιδι ειναι κατω απο 12 ετων. Ο καθε χαρμανης οδηγος θα πρεπει να κολλησει στη μουρη του παιδιου ληξιαρχικη πραξη γεννησης? Και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να αποδειξει οτι η ληξιαρχικη πραξη γεννησης ειναι του δικου του παιδιου και οχι νοικιασμενη? Μηπως θα πρεπει να υπαρχει στο αυτοκινητο φωτογραφια απο το μαιευτηριο σε ψηφιακη μορφη ωστε να αποδεικνυεται η ηλικια?
Χα χα χα ..ξερεις θα το κανουμε οπως μου εκανε παλια η μανα μου στα ΚΤΕΛ και στα λεωφορεια.Εδειχνα εγω για 10-12 ετων και ελεγε στον εισπρακτορα :"μα δεν το βλεπετε το παιδι ουτε 8 ετων δεν ειναι "για να πληρωνουμε μειωμενο.
Ενω αν ειναι το παιδι ανω των 12 ,δεν το πειραζει να ειναι παθητικος καπνιστης ..μονο τα κατω απο 12 τα πειραζει.
Ασε με μωρε....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Συμφωνώ με την kleopatra.
Aκόμα και γω που είμαι αντικαπνιστής, σ'αυτό είμαι με το μέρος των καπνιστών.
Μεγάλωσα σε σπίτι φανατικών καπνιστών και εισέπνευσα ουκ ολίγο καπνό. Δεν έπαθα και τίποτα στην τελική.
Οι κατά καιρούς διαφωνίες μου δεν είναι τόσο για την υγεία - που επιβαρύνεται από χιλιάδες άλλα καθημερινά πράγματα - αλλά για την μυρωδιά και το τσούξιμο στα μάτια.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Συμφωνώ με την kleopatra.
Aκόμα και γω που είμαι αντικαπνιστής, σ'αυτό είμαι με το μέρος των καπνιστών.
Μεγάλωσα σε σπίτι φανατικών καπνιστών και εισέπνευσα ουκ ολίγο καπνό. Δεν έπαθα και τίποτα στην τελική.
Οι κατά καιρούς διαφωνίες μου δεν είναι τόσο για την υγεία - που επιβαρύνεται από χιλιάδες άλλα καθημερινά πράγματα - αλλά για την μυρωδιά και το τσούξιμο στα μάτια.
:D:D:D :hug: το βλέπω ότι θα σε χαλάσουν οι κακές παρέες :haha: να το προσέξεις...;):D

ΥΓ.Και μην αποφεύγεις να γράψεις για την Ιαπωνία, που μου το έχεις αναρτήσει καμαρωτά...:D, περιμένουμε...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Νομίζω είναι το άκρον άωτο της γαϊδουριάς. Όχι πρόστιμο, αφαίρεση γονικής μέριμνας πρέπει να προβλέπεται.
Γιατί το άλλο το παράλογο τι σου λέει??
πάει ο γονιός το παιδάκι του στο σχολείο με το μηχανάκι..
ο πατέρας ή η μάννα φοράνε ένα υποτυπώδες κράνος ξεκούμπωτο,το παιδάκι μπροστά όρθιο χωρίς κανένα κράνος φυσικά και τα μαλάκια του να ανεμίζουν στον αερα...
Ελα μωρέ δεν πειράζει εδώ πιο κάτω το πάω..τι να πάθει...
ρε τράβα του ένα πρόστιμο χολυγουντιανό για να καταλάβει...
Ασε ρε Κώστα..ο τίτλος του γονέα έχει παραγνωριστεί..
Αν τα βάλομε κάτω πρέπει να αφαιρεθεί η γονική μέριμνα τουλάχιστον στους μισούς!!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom