ΗΠΑ Tax Free New York

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ταξίδι-Όνειρο
Safariii
Πχ στο woodburry και στο macys έχει σαν κέντρο υποδοχής κι εκεί δείχνεις το διαβατήριο και σου δίνουν κάποιες έξτρα εκπτώσεις(άσχετο με το tax). πέρα από αυτό στα ταμεία δείχνεις το διαβατήριο την στιγμή της αγοράς και δεν σου χρεώνουν το tax. Στην έτσι έκανα τουλάχιστον κι έτσι θα κάνω και πάλι σε λίγες ημέρες..
Μα θέλω να κάνω πολύ shopping σε διάφορα πράγματα, όχι απαραίτητα ρούχα, και πιστεύω ότι σίγουρα γλιτώνεις στο σύνολο από τις αγορές σου πολλά χρήματα!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Την υγεία σου να χει να αγοράσεις όλη την Αμερική, έτσι πουναι το δολάριο με το ευρώ πολυ τρελή διαφορά δεν εχει! Δεν μιλάω για ρούχα ή καλλυντικά, αλλά για ηλεκτρονικά. Υστερα εγγύηση δεν έχεις, εκτός από κάτι τρύπες που πουλούν για αλλοδαπούς που είναι υπερτιμημενες.

Yστερα μου φαίνεται και λίγο "κουζουλαδα" η λεξη tax free, oταν είναι υπερτιμημένα και σου κόψει 5-10% είναι εκπτωση; και η Κατίνα τση γειτονισας θα πάει στο Woodbury outlet,ε να μη είναι και λίγο παραπάνω! Tax free υπάρχει κατω των$110 σε ρουχα αλ,ο λέει το state.gov site δεν υπάρχει!

Τα κάτωθι το εξηγούν!

Do tourists pay sales tax in NYC?
No State Sales Tax! I was curious how buying stuff in New York compared to shopping in other states, and was astounded at the spread. For example, if you'd like a quieter environment to shop, you might try Oregon, Alaska, Delaware, Montana or New Hampshire.Apr 2, 2018
Forbes › 2018/04/02
Visiting New York? Then Don't Pay The City's Sales Tax - Forbes
More results

How do tourists get tax refund in USA?
The United States Government does not refund sales tax to foreign visitors. Sales tax charged in the United States is paid to individual states, not the Federal government - the same way that Value Added Tax (VAT) is paid in many countries.Jan 12, 2022
CBP Customer Service › Article-373

How to obtain a refund of sales tax paid while visiting the United States

Do tourists pay sales tax in USA?


Therefore, if a non-resident visitor to the United States purchases any taxable items and takes possession of the goods at the retailer's location, sales tax is due and there is generally no refund of the sales tax paid simply because the goods will be removed from the United States.
1679591578892.png

Sales and Use Tax Training | Sales Tax Institute › f...
I am visiting from another country. Can I get a refund of sales taxes ...
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μα θέλω να κάνω πολύ shopping σε διάφορα πράγματα, όχι απαραίτητα ρούχα, και πιστεύω ότι σίγουρα γλιτώνεις στο σύνολο από τις αγορές σου πολλά χρήματα!!
Κοίτα για ρούχα παπούτσια κι αξεσουάρ σίγουρα οι τιμες είναι πραγματικά εξαιρετικές κι αξίζει να αγοράσεις πολλά πράγματα στα outlet. Τώρα δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο μυαλό σου, σε ηλεκτρονικά ήδη ίσως βρεις κάποιες καλύτερες τιμές αλλά πρέπει να πετάξεις συσκευασίες γιατι αν σου γίνει έλεγχος στο αεροδρόμιο θα πληρώσεις τελωνείο νομίζω... Όπως και στα ρούχα, ετικέτες κι όλα πετιούνται..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom