Test DNA

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
View attachment 253128 Σήμερα στις επτά το πρωί έλαβα τα αποτελέσματα που είχα κάνει μέσω του My heritage, τα οποια έκαναν περίπου τρεις εβδομάδες να βγουν. Ομολογώ πως έχω σοκαριστεί. Περίμενα κάτι πολύ πιο ποικιλόμορφο από αυτό. Φαίνεται οι πρόγονοί μου δεν ήσαν καθόλου μπερμπάντηδες και ζευγάρωναν μόνο με το είδος τους...
Καθόλου Καύκασος, καθόλου Ρωσία, καθόλου Ασία. Εμ κουκλίτσα μου, που πας με τη μύτη του Μεγαλέξανδρου, το ξανθό μπουκλακι και το μπλε μάτι;
Ξενέρωσα... :eek::eek:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Θα έχει ενδιαφέρον!!!
Γιώργο είναι αλήθεια ότι είχα σκεφτεί να κάνω το τεστ,από περιέργεια και μόνο γιατί κατά τ'άλλα το τεστ θα χτυπήσει
κόκκινα. :haha::haha:
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια ένας μακρινός συγγενής έψαξε το γεννεολογικό δέντρο και έφτασε μέχρι το 1777.
Εκεί διαπίστωσα ότι στο σόι του πατέρα μου υπήρξαν δυο γάμοι .Ο ένας με Γαλλίδα και ο άλλος με Ιταλίδα.
Άρα θεωρητικά από την μεριά του πατέρα μου εκτός από Ελληνικό dna θα πρέπει να υπάρχει και Γαλλικό και
Ιταλικό.
Από την μεριά της μητέρας μου έχουμε λίγες γνώσεις καταγωγής.Ο παππούς βέρος κρητικός αλλά η γιαγιά
Μικρασιάτισσα χωρίς λεπτομέρειες άλλες.
Από δω και πέρα τα πράγματα μπερδεύουν κι άλλο.Έχοντας αυτό το μείγμα παντρεύτηκα Ελληνογερμανίδα
με στοιχεία παππούδων Γερμανοπολωνικό.
Καταλαβαίνεις ότι το παιδί μου έχει ένα μείγμα όλων αυτών.Θα κάνω το τέστ στο παιδί του γυιού μου που
τα έχει με τσεχοπολωνέζα, :haha::haha: να δω τι σκ@τ@ θα είναι :haha::haha:
Φένια σίγουρα δεν είμαι απόγονος του Μ.Αλέξανδρου. :haha::haha:
Είμαι σίγουρος ότι θα μου πει...
Ας τα διάολα από δω....
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπάρχουν τουλάχιστον δυο αμερικάνικες εταιρείες που προσφέρουν την εξής (πλέον οικονομικά προσιτότατη δυνατότητα): Στέλνεις δείγμα DNA (σάλιο βασικά, σε ειδικά διαμορφωμένο δοχείο) και σου αναλύουν το DNA, κάνοντας μια παρουσίαση, ανάλογα με το τι ζητάς:
α) εξηγώντας την καταγωγή σου, δηλαδή σε τι ποσοστό είσαι Σκανδιναβικής, Γαλλικής, Νοριοευρωπαϊκής, Ινδικής κλπ καταγωγής
β) κάνοντας ένα χάρτη των πιθανότήτων για να ξέρεις -συγκριτικά με τους μέσους όρους- τι πιθανότητες δίνουν τα γονίδιά σου να νοσήσεις από καρκίνο μέχρι restless leg syndrome.

Τα αποτελέσμτα, για όσους δεν έχουν εικόνα της συγκεκριμένης υπηρεσίας, είναι κάπως έτσι:
View attachment 229899
View attachment 229901
View attachment 229902

Όσοι γνωστοί μου το έκαναν (όλοι Αμερικανοί) ειχαν εντυπωσιακά εύστοχα αποτελέσματα, με δεδομένου ότι επρόκειτο καθ' ολοκληρίαν για Αμερικανούς, που πάνω κάτω γνώριζαν ότι έχουν π.χ. Ινδιάνικες, Σκανδιναβικές και Καμποτζιανές ρίζες.

Εγώ και η κοπέλα μου το κάναμε το τεστ και αναμένουμε τα αποτελέσματα εντός του ΜΑρτίου (συνήθως κάνει 6-8 εβδομάδες). Ειδικά η δική της περίπτωση θα είναι πιο ενδιαφέρουσα αφού έχει DNA από τουλάχιστον 3 ηπείρους (Ασία, Αφρική κι Ευρώπη) κι ενδεχομένως και ολίγον από Αμερική. Εγώ πάλι αναμένω να βγω τουρκόσπορος...

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έκανε και τι εμπειρίες είχε.
Πάντως ένας πρώτος ξάδελφός μου που έκανε το τεστ στο 23andme το 2013 πήρε, μεταξύ των άλλων, στα αποτελέσματα ότι το DNA του είναι συμβατό κατά 6% με άλλου πελάτη τους. Το 6% σημαίνει πρώτος ξάδελφος αλλά ο ένας γονιός ή παππούς διαφορετικός.

Και έτσι ανακαλύψαμε 14!!! ξαδέλφια στην Αμερική, παιδιά των 2 υιών του παππού μου που τα γέννησε όταν ήταν μετανάστης στην Αμερική και για λίγα χρόνια τη δεκαετία του 1930!

Ετσι καλύφθηκε το μεγάλο κενό που είχαν εκείνοι σχετικά με τις ρίζες τους και σ'εμάς έμεινε μιά μεγάλη ευχαρίστηση για την αποκάλυψη του μυστικού που ο καημένος ο παππούς κράταγε σε όλη του τη ζωή!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως ένας πρώτος ξάδελφός μου που έκανε το τεστ στο 23andme το 2013 πήρε, μεταξύ των άλλων, στα αποτελέσματα ότι το DNA του είναι συμβατό κατά 6% με άλλου πελάτη τους. Το 6% σημαίνει πρώτος ξάδελφος αλλά ο ένας γονιός ή παππούς διαφορετικός.

Και έτσι ανακαλύψαμε 14!!! ξαδέλφια στην Αμερική, παιδιά των 2 υιών του παππού μου που τα γέννησε όταν ήταν μετανάστης στην Αμερική και για λίγα χρόνια τη δεκαετία του 1930!

Ετσι καλύφθηκε το μεγάλο κενό που είχαν εκείνοι σχετικά με τις ρίζες τους και σ'εμάς έμεινε μιά μεγάλη ευχαρίστηση για την αποκάλυψη του μυστικού που ο καημένος ο παππούς κράταγε σε όλη του τη ζωή!
Απίστευτη, μυθιστορηματική εξέλιξη! Αυτά είναι τα ωραία! :p
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απίστευτη, μυθιστορηματική εξέλιξη! Αυτά είναι τα ωραία! :p
Οντως είναι απίστευτο σενάριο ζωής. Για μένα προσωπικά ήταν εξαιρετική ανακούφιση να νοιώθω την ψυχή του αγαπημένουμου παππού να ξαλαφρώνει
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πριν κάποια χρόνια είχα κάνει το τεστ και είχα βγει 93% Ελληνίδα με το υπόλοιπο Σερβία και Σκωτία. Αποφάσισα να κάνω δώρο το τεστ στην κόρη μου και στον καλό μου.
Σημερα ήρθαν τα αποτελέσματα. Η κόρη είναι πιο Ελληνίδα από μένα. 95% με το υπόλοιπο Δυτική Ασία και Ιταλία. Ο Γιάννης -Αλέξανδρος μας βγήκε ωραίο μιξ και πάνω στις προβλέψεις μου. 70% Έλληνας, 10% Βαλκάνιος (έχει και αρβανιτικο επίθετο) 10% Δυτική Ασία και το υπόλοιπο Βόρεια Αφρική και Νιγηρία ! Αφρικανε Αφρικανε !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom