The official γατο-τοπικ

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτή την βρήκαμε μωρούλι στο δρόμο να κορνάρουν τα αυτοκίνητα και να μην φεύγει με τίποτα. Εκεί ατάραχη στη μέση του δρόμου.Για αυτοκτονία πήγαινε. Κατέβηκα παρά τα κορναρίσματα και τις φωνές των άλλων στα υπόλοιπα αυτοκίνητα, την πήραμε και έγινε θρεφτάρι που τρώει μόνο ακριβή τροφή και φρέσκο ψάρι.

View attachment 92823
Μου έχει τύχει παρόμοιο σκηνικό με γατάκι σε λεωφόρο της Αθήνας. Ημουν φοιτήτρια και μαζί με μια συμφοιτήτρια μου το μαζέψαμε από το πεζοδρόμιο όπου περπατούσε αμέριμνο δίπλα στην κίνηση. Και επειδή είχαμε αρκετές ώρες μάθημα ακόμα, το έβαλα σε μία κούτα, έκανα τρύπες και το πήρα μαζί μου στο μάθημα! Και μη φανταστείς κανένα αμφιθέατρο. Έκανα μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο και είμασταν 40 παιδιά στην τάξη. Είχαμε στατιστική ανάλυση και κάναμε μάθημα στην αίθουσα υπολογιστών. Στα πόδια μου κάτω απ'το γραφείο είχα την κούτα με το γατί το οποίο ήταν ήσυχο το καημένο. Σε κάποια φάση άρχισε να νιαουρίζει και το κατάλαβε η καθηγήτρια και ήρθε να μου κάνει παρατήρηση. Της εξήγησα ότι το βρήκα στον δρόμο και θα το πάρω σπίτι μου. Ανοιξε την κούτα να το δει, το λυπήθηκε και "έκανε τα στραβά μάτια"..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Την μαύρη καλλονή την πήραμε από το stray κοιτώντας φωτογραφίες της σαν κι αυτήν. Τότε λεγόταν Πίσσα (από το εσωτερικό των αυτιών της που ήταν μαύρα σαν πίσσα)
Πάλι καλά που το έτερον ήμισυ είχε παλιά μια ίδια γάτα που την είχε βρει από μωρό και η σιγουριά του για την υιοθεσία της ήταν αδιαπραγμάτευτη.
Γρήγορα καταλάβαμε ότι το φλας δεν την κολακεύει.
Τώρα την λέμε Pupa (και ακούει) και ναι, μας έχει σήκω-σήκω, κάτσε-κάτσε: εγώ είμαι ο sofa της και ο σύντροφος το playstation της :bleh:

IMG_3931_1.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Μου έχει τύχει παρόμοιο σκηνικό με γατάκι σε λεωφόρο της Αθήνας. Ημουν φοιτήτρια και μαζί με μια συμφοιτήτρια μου το μαζέψαμε από το πεζοδρόμιο όπου περπατούσε αμέριμνο δίπλα στην κίνηση. Και επειδή είχαμε αρκετές ώρες μάθημα ακόμα, το έβαλα σε μία κούτα, έκανα τρύπες και το πήρα μαζί μου στο μάθημα! Και μη φανταστείς κανένα αμφιθέατρο. Έκανα μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο και είμασταν 40 παιδιά στην τάξη. Είχαμε στατιστική ανάλυση και κάναμε μάθημα στην αίθουσα υπολογιστών. Στα πόδια μου κάτω απ'το γραφείο είχα την κούτα με το γατί το οποίο ήταν ήσυχο το καημένο. Σε κάποια φάση άρχισε να νιαουρίζει και το κατάλαβε η καθηγήτρια και ήρθε να μου κάνει παρατήρηση. Της εξήγησα ότι το βρήκα στον δρόμο και θα το πάρω σπίτι μου. Ανοιξε την κούτα να το δει, το λυπήθηκε και "έκανε τα στραβά μάτια"..



Μάλλον σαν την δικιά μας δεν είχε αίσθηση του κινδύνου και αυτή.

Γενικά αυτά τα γατάκια που έχουν ανάγκη στο τέλος τα αγαπάς περισσότερο. Τελευταία φροντίζω ένα που γεννήθηκε χωρίς το ένα του μάτι και κάθε μέρα πρωί και βράδυ πριν πάω σπίτι, πρέπει να δίνω μάχη για να μην το χτυπήσουν και του πάρουν το φαγητό τα υπόλοιπα. Όταν το στειρώσαμε το πήρα και στο σπίτι για λίγες μέρες (μου το είπε ο κτηνίατρος για να μην το χτυπούν όσο είναι χειρουργημένο)αλλά δυστυχώς χώρος για μόνιμη παραμονή δεν υπάρχει, εκτός και αν μείνει στο μπαλκόνι. Αν δεν έμενα σε διαμέρισμα θα υιοθετούσα πολλά ζωάκια.:hug:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πάντως η δικιά σας @katkats έχει πολύ βλοσυρό ύφος. Να πηγαίνετε με τα νερά της, ακούς; :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως η δικιά σας @katkats έχει πολύ βλοσυρό ύφος. Να πηγαίνετε με τα νερά της, ακούς; :D
Είπαμε μας έχει καβαλήσει! Δεν είναι πάντα έτσι βλοσυρή (βασικά είναι πολύ καλή και αγαπησιάρα), μάλλον παίρνει πόζα για τη φωτογράφιση :p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είπαμε μας έχει καβαλήσει! Δεν είναι πάντα έτσι βλοσυρή (βασικά είναι πολύ καλή και αγαπησιάρα), μάλλον παίρνει πόζα για την φωτογράφιση :p
Είναι μια κοντέσα
Το ξέρετε υποθέτω το ανέκδοτο για τους σκύλους και τις γάτες. Μου το είχε πρωτοπει η Rosa
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν ήμουν μικρός είχαμε μια γάτα στην πυλωτή που την ταϊζαμε όλοι οι γείτονες. Μια μέρα ήμουν στο μπαλκόνι και είδα ότι τη χτύπησε ένα αμάξι, γέμισε το πεζοδρόμιο αίματα. Κατέβηκα την είδα να σπαρταράει, της είχε σπάσει ο λαιμός και ταλαιπωριόταν το κακομοίρικο. Ανέβηκα πάνω, πήρα το μπαλτά, κατέβηκα και της έκοψα το λαιμό με τη μία να μην ταλαιπωρείται. Από τότε δε θέλω κατοικίδια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Όταν ήμουν μικρός είχαμε μια γάτα στην πυλωτή που την ταϊζαμε όλοι οι γείτονες. Μια μέρα ήμουν στο μπαλκόνι και είδα ότι τη χτύπησε ένα αμάξι, γέμισε το πεζοδρόμιο αίματα. Κατέβηκα την είδα να σπαρταράει, της είχε σπάσει ο λαιμός και ταλαιπωριόταν το κακομοίρικο. Ανέβηκα πάνω, πήρα το μπαλτά, κατέβηκα και της έκοψα το λαιμό με τη μία να μην ταλαιπωρείται. Από τότε δε θέλω κατοικίδια.
Πω πω τραγικό.. :cry:
Είναι μια κοντέσα
Το ξέρετε υποθέτω το ανέκδοτο για τους σκύλους και τις γάτες. Μου το είχε πρωτοπει η Rosa
Πες μας το ανέκδοτο να "ελαφρύνουμε" λίγο!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Όταν ήμουν μικρός είχαμε μια γάτα στην πυλωτή που την ταϊζαμε όλοι οι γείτονες. Μια μέρα ήμουν στο μπαλκόνι και είδα ότι τη χτύπησε ένα αμάξι, γέμισε το πεζοδρόμιο αίματα. Κατέβηκα την είδα να σπαρταράει, της είχε σπάσει ο λαιμός και ταλαιπωριόταν το κακομοίρικο. Ανέβηκα πάνω, πήρα το μπαλτά, κατέβηκα και της έκοψα το λαιμό με τη μία να μην ταλαιπωρείται. Από τότε δε θέλω κατοικίδια.

:bash: :bash: :bash: :bash: Αμάν φίλε Γιώργο έπρεπε να μας το πεις αυτό; Εμείς φταίμε που σε αγαπάμε ούτως ή άλλως.


Αλλά μην ξαναπείς αν γίνεται παρόμοια εμπειρία:harakiri:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom