The official γατο-τοπικ

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
αχου το μωρέ..τι ομορφούλι που ειναι...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Η Μαρτίνα. Ακουσα τα νιαουρίσματα της και την βρήκα εγκλωβισμένη μέσα στην μηχανή του αυτοκινήτου μου !!! Απελευθέρωση,ονοματοδοσία και εμβολιασμός.Ευτυχώς βρήκε γρήγορα σπίτι γιατί ήταν αδύνατο να μείνει μαζί μας

Μαρτίνα.jpg
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Λατρευω τα ζωα,τα αδεσποτα κυριως,ολα βασικα τ αγαπαω,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου,ηθελα να φυγω απ την πολη και να εχω ενα σπιτακι με πολλα ζωακια,μονο γατουλες καταφερα να εχω,ισως γιατι μεγαλωνοντας καταλαβα πως τα αλλα ζωακια πρεπει να τα βασανισεις λιγο για να καταφερεις να πιεις γαλα,να φας αυγα κλπ...δεν το παιζω βιγκαν καμια σχεση,ειμαι παμφαγο ον απλα μοιραζομαι την τροφη μου με οτι πειναει γυρω μου.....Αγαπω τις γατες ομως,ειναι οικογενεια μου,ετσι το νιωθω...οταν ηρθα στο νησι να μεινω απ τον πειραια,εφερα μια κιθαρα,εναν πινακα ζωγραφικης,και τη γατα μου,πλεον δεν φτανει μια γατουλα,οχι γιατι ειμαι συλλεκτρια αδεσποτων αλλα γιατι σε νησακια,χωριουδακια,και λοιπα γλυκαναλατα,τους χειμωνες τα ξεχνανε ολοι....τα φθινοπωρα τα πετανε σε καδους,δεμενα,και τα καλοκαιρια ταχα τ αγαπουν...για φωτογραφιες με χαρουμενους ηλιοκαμενους τουριστες....και δηθεν καρτποσταλ...ειμαστε λιγοι οσοι τα αγαπαμε,ειδικα τις γατες στα νησια,αλλα τ αγαπαμε πολυ,με ολη την αγαπη που μπορουμε.
Δεν θελω να σας ξενερωσω,αλλα εχω δει τοσα πολλα απο γατες στη ζωη μου.Φολες,βασανηστηρια,ειδικα αυτες τις μερες με τον ιο....μεχρι χλωρινη τους πετουσαν...και οξυ...ανεργη απο αποψη...θα θελα να δουλευω να ζωγραφιζω,αλλα δεν τυχαινει παντα,οι γατες ειναι τα ζωα που με κανουν χαρουμενη,ειχα και σκυλακια,αλλα και εξοδο μεγαλυτερο απ την γατα και θελει και μεγαλο σπιτι,το σπιτακι μας ειναι 70 τετρ.αλλα η αυλη ειναι τεραστια,εχω κανει και τα παιδια μου μια μικρη συμμορια,τα αγαπαμε πολυ.
θα πω ομως ομορφες ιστοριουλες για τα πλασματακια μου,εχω 7 μες στο σπιτι και στην αυλη 6 σιγουρες που μενουν δηλαδη στην αποθηκουλα,με κουτες κουβερτακια,και ξηρα τροφη με ανοιχτη ομως την πορτουλα...τα ονοματα που εχουν ειναι παραξενα ομως,ετσι για να τα ξεχωριζουν γυρω γυρω και να μην τα πειραζουν....ναι ειμαι η τρελη του χωριου...γατου με λενε ολοι,ολα τα εχω στειρωμενα ομως,εμβολιασμενα(5 ευρω εμβολιο τρικατ απο φιλες φιλοζωες που μενουν αθηνα) και στειρωση απο ολλανδεζες που ερχονται καθε χρονο στο νησι.η λερος εχει 2 κτηνιατρους που ερχονται και βοηθανε παρα πολυ,αλλα κι εγω οπου χρειαστει εθελοντικα τρεχω,ατροπινη στο ψυγειο,κι οτι αλλο μπορω....αρχηγινα και αγαπημενο μου πλασματακι η τουιτη....ψυχη μου,πανω μου ειναι παντα ακομα και τωρα που σας γραφω...ειναι 10 ετων αλλα δεν της φαινεται...δεν εχει παει ποτε στον γιατρο εκτος απ τα βασικα...

ειναι απ αυτες που πεθαινουν αθορυβα..κανεις δεν τις ακουει,κανεις δεν ασχοληθηκε μαζι τους ποτε...ετσι απλα σβηνουν σαν τα πουλακια..........χωρις μια ευκαιρια......
δεν την ειδα,τοσες γατες που να την δω;αθορυβη..εφευγε αθορυβα....την ειδε ο γιος μου.....μαμα κοιτα.....
κι αυτη με κοιταξε....δεν νιαουρισε,εμεινε εκει.....δεν φοβηθηκε.......δεν εφυγε,δεν εφαγε,δεν ειχε τιποτα να χασει,δεν ειχε τιποτα.
την πηρα....την επλυνα,την ταισα,την αγαπησα,την κρατησα........δεν γινονταν αλλιως δεν ειχε τιποτα,εγινα το κατι δικο της....λατρεψε κι αυτη το ταβανι,τα βραδυα που βρεχει ακομα κοιτα ψηλα με τρομο και οταν βλεπει το ταβανι ηρεμει,τεντωνεται,ονειρο ηταν λεει και ξανακοιμαται......ποσο να της εχει λειψει ο υπνος;

οσα χρονια την εχω κοιμαται,εδω δεν κινδυνευει,δε φοβαται,δεν θελει να χασει τον υπνο της....τωρα εχει κατι,εχει εμενα τα παιδια,το ταβανι.......ποσο αγαπα το σπιτι της;μονο εκεινη ξερει.......
το βραδυ κοιμαται στην αγκαλια μου,αγαπημενη μου,μωρακι κουλουριασμενο,μυρωδια μωρου,φατσα πουλιου,η τουιτυ......θα γερασει μαζι μου..το ξερω..........δεν φοβαται,δεν εχει να χασει κατι.....λατρεψε κι αυτη το ταβανι.

τουιτυ.jpg
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αν σας αρεσε η ιστοριουλα με την τουιτη και δεν σας κουρασα επιτρεψτε μου να πω και για τον Ντάφυ...(εχει γενεθλια σημερα εκλεισε τα 5 του χρονια μαζι μας).

Δουλευα τοτε σε μια γιαγια φιλογατη.....τοσο πολυ φιλογατη που ξεπερναγε τα ορια,μα υπαρχουν ορια στην αγαπη και την ομορφια;
αν δεν μπορεις να τα χαρεις ναι υπαρχουν.
ζουσε σε απανθρωπες συνθηκες εκεινη η γιαγια,αλλα τις γατες της,τις ειχε σε καλη θεση στο τραπεζι,τις αφηνε να γεννανε μεσα σε συρταρια,μουχλα παντου και δυσωδια.....σ ενα τετοιο συρταρακι γεννηθηκε ο νταφυ......την γιορτη της μητερας.....
μαυρος,και μικρος.....ο πιο ασκημος απ τα αλλα 3 αδελφια του....μισο γατι....
αγριο και τρελο απο μωρο........ειχε μανα ταρταρουγα και μαυρο πατερα.........
τ αδελφια του πεθαναν απ τη σαπιλα που ειχε το σπιτι,τα εφαγαν οι κατσαριδες......αυτος επεζησε.....τον πηρα απ την γιαγια εκεινη..τον εβαλα στην τσαντα μου,ανεβηκα στο μηχανακι,τον εβαλα στο σπιτι μας και το κανε δικο του....εγινε ο ιδιοκτητης να πουμε του σπιτιου...φωναζε μια σταλια στα αλλα γατια που εμεναν μαζι μας...εκανε και χουυυυ......μια
χουφτα πλασματακι.....εγινε τοσο ομορφος......σαν αλογο εμοιαζε,το τριχωμα του ολοισιο,αλλα ουρα αλογου,φουντωτη......
χορευε οταν χορευαμε,επαιζε οταν παιζαμε,εκλαιγε οταν κλαιγαμε........σ αγαπαω νταφυ,βρωμιαρη απ τη γεννα σου......σ αγαπαω αθωο μου!

νταφακος μωρο.jpg


Ειναι ο γατος του Γιάννη μου,τρελος οπως κι ο γιος μου δλδ...τοτε πρωτη μερα στο σπιτι μας και τωρα προχτες το πρωι ξυπναμε τον γιαννη για το γυμνασιο...

χαχαχα μιλαει κι ολας χαχαχα...

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom