The official γατο-τοπικ

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
αγαπητοί μου φίλοι νοιώθω την ανάγκη να μοιραστώ σημερα την θλίψη μου μαζί σας για την απώλεια του ενός από τους τρείς πολυαγαπημένους μου γάτους...
Ο Τόνυ μου ...που έζησε (θέλω να πιστεύω ευτυχισμένα) 4 περίπου χρόνια κοντά μου ..και στην οικογένεια μου)χτυπήθηκε από αυτοκίνητο....
Τον ψάχναμε 3 μέρες περίπου και τελικά μας είπαν και τον βρήκαμε ..και μάθαμε ότι τον είδε μιά κυρία καταγής στον δρόμο (ένα δρομάκι που το διασχίζουν και περνάν από το σπίτι μας σε μιά πρασιά απέναντι...)
Ο πιό ζωηρός και ο πιό καλοσυνάτος όμως και συμπονετικός από τους τρείς και ο πιό ταλαιπωρημένος ταυτόχρονα
πριν καναδυό χρόνια είχε επιζήσει από κακοποίηση,σχεδόν μισοπεθαμένο τον πήγα σε κτηνιατρική κλινική όπου μετά από 1 μήνα κατάφερε και επέζησε...
πέρσι από μεγάλο άλμα τουσπασε το διάφραγμα και πάλι ως εκ θαύματος!εξακολουθούσε και επεβίωνε και είχε προσαρμοσθεί σ αυτήν την κατάσταση!
το καλοκαίρι μετά από 14 μέρες που είχε εξαφανισθεί και τον είχαμε σχεδόν ..ξεγράψει επανεμφανίσθηκε την 15 μέρα και πανηγυρίζαμε
και τώρα...άφησε την τελευταία του πνοή στο δρόμο ....

Πάντα ήξερα και ξέρω ότι τα ζωάκια που είναι ..μέσα έξω υπόκεινται σ αυτούς τους κινδύνους και ο χρόνος ζωής τους είναι πιό...περιορισμένος λόγω αυτών των κινδύνων
αμάξια,μεταδοτικές ασθένειες από άλλα ζωάκια..κλπ
αλλά άλλο να το έχεις απλά σαν σκέψη και άλλο να το ζείς....

ελπίζω μόνο να μην υπέφερε
καλέ μου φίλεΤόνυ μου καλό ταξίδι


Το όνομα το είχα δώσει εγώ...
αρχικά είχαμε δύο γάτες και αυτός ο μικρούλης παρουσιάστηκε μωράκι στην πόρτα μας από το πουθενά,
και ειχε αποφασίσει η διπλανή μας γειτόνισσα να τον υιοθετήσει
έλα όμως που όσο μεγάλωνε ¨"κόλλησε"στον Σπίθα μου (ενός έτους ο Σπίθας)και δεν ξεκόλαγε
ήταν συνέχεια μαζί του-μαζί μας,
ένα αχώριστο δίδυμο και μιά εξάρτηση από μέρους του Τονυ κυρίως....αγάπη ουσιαστική
οπότε τον στειρώσαμε κι αυτόν και τον είχαμε κι αυτόν υπό την προστασία μας΄...
και λέω θα τον βγάλω Τόνυ(από το γειτόνει...γειτόνει τονυ και γελούσαμε..)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom