The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Εσείς που ξέρετε τα πολλά και ο νους σας κατεβάζει...βοηθήστε με παρακαλώ με μια γνώμη.
Φίλος θέλει να πουλήσει εξοπλισμό (κάμερα, αντάπτορες κλπ) και το έβαλε στη χρυσή ευκαιρία xe.gr - Χρυση Ευκαιρια - Ακινητα, Μεταχειρισμενα αυτοκινητα, Αγγελιες εργασιας προς ένα Χ ποσό. Σκάσαν μύτη σε μια μέρα τουλάχιστον 5 ενδιαφερόμενοι, απο ΗΠΑ, Νιγηρία, κλπ. οι οποίοι θέλαν ΑΜΕΣΑ να την αγοράσουν...Ήδη μου φαίνεται περίεργο.
Με έβαλε να επικοινωνήσω με έναν από αυτούς, ο οποίος θέλει αποστολή στη Νιγηρία, είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρώ παραπάνω από την αρχική τιμή (!) και να πληρώσει ΤΩΡΑ, χωρίς διασφάλιση ότι εμείς είμαστε αξιόπιστοι πωλητές...
Προφανώς κάτι βρωμάει, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι; Ο τύπος θέλει αύριο να καταθέσει τα λεφτά, να μου στείλει το extrait και μετά να τα στείλω με κούριερ (και δικά του έξοδα). Δλδ ψάχνω την απάτη και δε μου είναι προφανής, help out
Να είναι από αυτούς που πιστεύουν πως στην Ελλάδα απάτες, κομπίνες, και τέτοια πράγματα ... είναι άγνωστα ... "παίζει"; :rolleyes:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εσείς που ξέρετε τα πολλά και ο νους σας κατεβάζει...βοηθήστε με παρακαλώ με μια γνώμη.
Φίλος θέλει να πουλήσει εξοπλισμό (κάμερα, αντάπτορες κλπ) και το έβαλε στη χρυσή ευκαιρία xe.gr - Χρυση Ευκαιρια - Ακινητα, Μεταχειρισμενα αυτοκινητα, Αγγελιες εργασιας προς ένα Χ ποσό. Σκάσαν μύτη σε μια μέρα τουλάχιστον 5 ενδιαφερόμενοι, απο ΗΠΑ, Νιγηρία, κλπ. οι οποίοι θέλαν ΑΜΕΣΑ να την αγοράσουν...Ήδη μου φαίνεται περίεργο.
Με έβαλε να επικοινωνήσω με έναν από αυτούς, ο οποίος θέλει αποστολή στη Νιγηρία, είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρώ παραπάνω από την αρχική τιμή (!) και να πληρώσει ΤΩΡΑ, χωρίς διασφάλιση ότι εμείς είμαστε αξιόπιστοι πωλητές...
Προφανώς κάτι βρωμάει, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι; Ο τύπος θέλει αύριο να καταθέσει τα λεφτά, να μου στείλει το extrait και μετά να τα στείλω με κούριερ (και δικά του έξοδα). Δλδ ψάχνω την απάτη και δε μου είναι προφανής, help out
Μάθετε να αναγνωρίζετε την απάτη: UPS

κατι μου θυμισε ιδια περιπτωση
http://www.pianoworld.com/scams.html

διαβασε και εδω μηπως βοηθησει
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
πολύ γέλιο :) :) :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μάθετε να αναγνωρίζετε την απάτη: UPS

κατι μου θυμισε ιδια περιπτωση
Internet Piano Buyer Scams - Caution

διαβασε και εδω μηπως βοηθησει
Πφφ τι μπέρδεμα. Καλά δε θα προχωρήσουμε με την πώληση εφόσον υπάρχει πιθανότητα ακόμα και να κατατεθεί το ποσό να προκύψει πρόβλημα μετά από κάποιο καιρό. Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι με αποστολή extrait από την τράπεζα (και τσεκ στη δική σου ότι έγινε η κατάθεση), είσαι διασφαλισμένος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εσείς που ξέρετε τα πολλά και ο νους σας κατεβάζει...βοηθήστε με παρακαλώ με μια γνώμη.
Φίλος θέλει να πουλήσει εξοπλισμό (κάμερα, αντάπτορες κλπ) και το έβαλε στη χρυσή ευκαιρία xe.gr - Χρυση Ευκαιρια - Ακινητα, Μεταχειρισμενα αυτοκινητα, Αγγελιες εργασιας προς ένα Χ ποσό. Σκάσαν μύτη σε μια μέρα τουλάχιστον 5 ενδιαφερόμενοι, απο ΗΠΑ, Νιγηρία, κλπ. οι οποίοι θέλαν ΑΜΕΣΑ να την αγοράσουν...Ήδη μου φαίνεται περίεργο.
Με έβαλε να επικοινωνήσω με έναν από αυτούς, ο οποίος θέλει αποστολή στη Νιγηρία, είναι διατεθειμένος να δώσει 500 ευρώ παραπάνω από την αρχική τιμή (!) και να πληρώσει ΤΩΡΑ, χωρίς διασφάλιση ότι εμείς είμαστε αξιόπιστοι πωλητές...
Προφανώς κάτι βρωμάει, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι; Ο τύπος θέλει αύριο να καταθέσει τα λεφτά, να μου στείλει το extrait και μετά να τα στείλω με κούριερ (και δικά του έξοδα). Δλδ ψάχνω την απάτη και δε μου είναι προφανής, help out
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ σε πρώτη ματιά είναι ότι θέλει να πάρει το λογαριασμό τραπέζης σου ή κάποιο άλλο δεδομένο, για να το χρησιμοποιήσει σε κάποια περίεργη ενέργεια. Διασφαλίσου από κάτι τέτοια....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Tool - Aenima


Ποσο υπεροχοι μπορει να ειναι οι tool...
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάτι ξέρει αυτός που το 'γραψε....
Anonymous: Να τι ψάχνει η σύζυγος του Μιχαλολιάκου στο διαδίκτυο [βίντεο] - Anonymous na ti psachnei i syzygos tou michaloliakou sto diadiktyo vinteo

(Σύμφωνα με τους anonymous, υποτίθεται δημοσίευσαν το search history της γυναίκας του Μιχαλολιάκου και βουλευτή της ΧΑ, το οποίο περιλαμβάνει:
Google search:
προβλεψεισ ζωδιων 2009 λεφακης
κρίση στον γάμο
λιπωμα στο αυτι
μυκητεσ στη γλωσσα
πωσ να καλεσω πνευματα
βοτανο για αιμοροιδες
πρηξιμο στους ορχεις
μασαζ αισθησιακο βιντεο
εξω οι μεταναστες
αισθησιακες ταινιες free
φαρμακα στυτικης δυσλειτουργιας
πωσ να παρκαρω
μαγεία στο μεσαίωνα
)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Προφανώς κάτι βρωμάει, αλλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι; Ο τύπος θέλει αύριο να καταθέσει τα λεφτά, να μου στείλει το extrait και μετά να τα στείλω με κούριερ (και δικά του έξοδα). Δλδ ψάχνω την απάτη και δε μου είναι προφανής, help out
Θέλει τον αριθμό λογαριασμού σου στην Τράπεζα για να ... τον αδειάσει.

Με Νιγηρία τζιζ οι όποιες συναλλαγές και για άλλους λόγους.

Σόρρυ, δεν ποστάρω λεπτομέρειες γιατί νυστάζω. Πάντως, προσέχετε πολύ όταν στέλνετε αρ. λογ/σμού Τραπέζης σε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε και σε "περίεργες" χώρες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κάτι ξέρει αυτός που το 'γραψε....
Anonymous: Να τι ψάχνει η σύζυγος του Μιχαλολιάκου στο διαδίκτυο [βίντεο] - Anonymous na ti psachnei i syzygos tou michaloliakou sto diadiktyo vinteo

(Σύμφωνα με τους anonymous, υποτίθεται δημοσίευσαν το search history της γυναίκας του Μιχαλολιάκου και βουλευτή της ΧΑ, το οποίο περιλαμβάνει:
Google search:
προβλεψεισ ζωδιων 2009 λεφακης
κρίση στον γάμο
λιπωμα στο αυτι
μυκητεσ στη γλωσσα
πωσ να καλεσω πνευματα
βοτανο για αιμοροιδες
πρηξιμο στους ορχεις
μασαζ αισθησιακο βιντεο
εξω οι μεταναστες
αισθησιακες ταινιες free
φαρμακα στυτικης δυσλειτουργιας
πωσ να παρκαρω
μαγεία στο μεσαίωνα
)
ΧΑΧΑΧΑΧΑ από το στόμα μου το πήρες! Μου το στείλαν το πρωί και έκτοτε γελάω μόνη μου...Δες τραύματα αυτή η οικογένεια, όλες οι πληγές του Φαραώ τη βρήκαν..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ σε πρώτη ματιά είναι ότι θέλει να πάρει το λογαριασμό τραπέζης σου ή κάποιο άλλο δεδομένο, για να το χρησιμοποιήσει σε κάποια περίεργη ενέργεια. Διασφαλίσου από κάτι τέτοια....
Θέλει τον αριθμό λογαριασμού σου στην Τράπεζα για να ... τον αδειάσει.

Με Νιγηρία τζιζ οι όποιες συναλλαγές και για άλλους λόγους.

Σόρρυ, δεν ποστάρω λεπτομέρειες γιατί νυστάζω. Πάντως, προσέχετε πολύ όταν στέλνετε αρ. λογ/σμού Τραπέζης σε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε και σε "περίεργες" χώρες.
Ευχαριστώ και εσάς και τους προηγούμενους για τις απαντήσεις.
Και το δικό μου το μυαλό σ'αυτό πήγε, δλδ σε hackarisma ΚΑΠΩΣ του λογαριασμού, αλλά είχα σκεφτεί να δώσω μηδενικό...
Ναι άστο δεν ασχολούμαι καν να το ψάξω παραπέρα, τα nigeria scams είναι πολλών ειδών πλέον!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κάτι ξέρει αυτός που το 'γραψε....
Anonymous: Να τι ψάχνει η σύζυγος του Μιχαλολιάκου στο διαδίκτυο [βίντεο] - Anonymous na ti psachnei i syzygos tou michaloliakou sto diadiktyo vinteo

(Σύμφωνα με τους anonymous, υποτίθεται δημοσίευσαν το search history της γυναίκας του Μιχαλολιάκου και βουλευτή της ΧΑ, το οποίο περιλαμβάνει:
Google search:
προβλεψεισ ζωδιων 2009 λεφακης
κρίση στον γάμο
λιπωμα στο αυτι
μυκητεσ στη γλωσσα
πωσ να καλεσω πνευματα
βοτανο για αιμοροιδες
πρηξιμο στους ορχεις
μασαζ αισθησιακο βιντεο
εξω οι μεταναστες
αισθησιακες ταινιες free
φαρμακα στυτικης δυσλειτουργιας
πωσ να παρκαρω
μαγεία στο μεσαίωνα
)
:haha: :haha: σε καλό μας βραδιάτικα.
Ημουν σίγουροι οτι ολοι οι ακροδεξιοί κουβαλάνε άπειρα κόμπλεξ :haha::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πως θα σου αδειασει το λογαριασμο απο ξενη χωρα και μαλιστα χωρις να εχεις υπογραψει;
Οι λογαριασμοι χιλιαδων επιχειρησεων ειναι ολοφανεροι στο ιντερνετ. Απο τη βαλιτσα θα περιμενε να κλεψει τα χρηματα;

Πιο πιθανο βρισκω αφου του στειλεις το εμπορευμα να ισχυριστει στην τραπεζα πως εκανε καταθεση σε λαθος λογαριασμο και να τα διεκδικησει πισω. Πραγμα το οποιο μπορει να κανει απο τη στιγμη, που δεν νομιζω να κανετε συμβολαιο αγορας. Αν παιξει συμβολαιο στη μεση δεν νομιζω να συνεχισει να ενδιαφερεται.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.849
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom