The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Baba θα επιμείνω λίγο...ε δεν μπορεί τα ταξίδια να μας εξευρωπαΐσουν τόσο ...



Αν και έχουμε ακόμα για το Πάσχα ας θυμηθούμε μια συνέντευξη του ...αρνιού τούτου:

Γεια σου αρνάκι, αγοράκι είσαι ή κοριτσάκι; Το ξέρεις ότι φαίνεσαι πολύ νόστιμο;

Γεια σου αγοράκι. Κοριτσάκι είμαι και το ξέρω πως είμαι νοστιμούλα. Η μαμά από μικρή μου έλεγε να προσέχω τους κακούς ανθρώπους, γιατί με κοιτάνε και τους τρέχουν τα σάλια… Βλέπουν τον ποδόγυρό μου και φαντάζονται μπουτάκια στο φούρνο με πατάτες, οι σαλτιμπάγκοι!

Πού είναι η μαμά σου;

Αχ, την μαμά μου την χάσαμε τη μαύρη Τσικνοπέμπτη. Ο μπαμπάς μου είπε πως πήγε στον ουρανό, αλλά ο αδελφός μου που είναι μεγάλο ζώο είπε πως έγινε παϊδάκια.

Έχει κι άλλο καμάρι η μαμά σου;

Έχει και αυτό το ζώο τον αδελφό μου, δεν είναι πρόβατο αυτός, όρθιο τετράποδο είναι ο κερατάς. Θα το φάνε το κεφάλι του με τις βλακείες που κάνει.

Μήπως ξέρεις γιατί όλα τα αρνάκια που βόσκουν στην εξοχή και στο χλωρό χορτάρι είναι άσπρα;

Για να κάνουμε καλή αντανάκλαση στον ήλιο και να φωτάει το προφίλ του τσοπάνη. Επίσης οι τσοπάνηδες είναι ρατσιστές. Δεν θέλουν τα μαύρα αδέλφια μας, γιατί λέει έχουν μεγαλύτερη ζήτηση οι άσπρες φλοκάτες… Εγώ όμως έχω δει μαύρη φλοκάτη στον κατάλογο του IΚΕΑ.

Το ξέρεις ότι σε λίγο τελειώνει το λάδι στο καντήλι σου; Θα σε σφάξουν και μετά θα σε σουβλίσουν. Και θα σε φάνε ψητό. Α, θα σε φτιάξουν και γαρδούμπες και μαγειρίτσες.

Εμείς εδώ στο μαντρί δεν έχουμε δει ποτέ γαρδούμπα, ούτε μαγειρίτσα. Αυτά τα λένε κάτι αριστερά πρόβατα συνωμοσιολόγοι. Υπάρχουν πολλές φαρμακόγλωσσες. Μάλιστα μου έχουν μιλήσει και για μια σουσουράδα την Στέρλινγκ που λέει κάτι τέτοια στην Σιωπή των Αμνών, για πρόβατα που κλαίνε και κάτι τέτοιες αηδίες.

Τον έχεις ακουστά τον Αθανάσιο Διάκο;

Ποιόν, αυτόν που έκανε poll dancing ανάσκελα; Ναι, τον έχω δει κιόλας. Του έχουν κάνει άγαλμα κάτι παλιοπραμάτες σε γειτονική κτηνοτροφική μονάδα και τον γυαλίζουν με το μαλλί τους κάθε χρόνο την 25η Μαρτίου…

Ο Γιάγκος από απέναντι ρωτάει κάθε πότε πηγαίνεις για κούρεμα; Και ποια είναι η αγαπημένη σου κουπ;

Κάνω περμανάντ και τα βάφω σαντρέ, σχεδόν λευκό, σαν της Μέριλιν Μονρό. Όμως την άνοιξη με τις μπόρες φεύγει το φάρμακο και χαλάει η μπούκλα. Για αυτό μας ξυρίζουν μόλις καλοκαιριάσει και μας κάνουν σαν κουρεμένα γίδια.

Γιατί βόσκεις μόνο χορτάρι; Τι χορτάρι είναι; Έχει σχέση με το χόρτο που βοσκάνε οι φίλοι μου;

Κοίτα, εγώ και οι φίλοι μου γίναμε όλοι βετζετέριαν από όταν πήγαμε σε μια διάλεξη των Atenistas. Πριν ήμασταν κανίβαλοι. Τώρα, για αυτά τα «άλλα» χόρτα που μου λες, είχα βρει κάτι προβατίνες από την Καλαμάτα που ήταν πολύ χαλαρές, ωραία τυπάκια, αυτές μου έδειξαν κάτι περίεργα πεντάφυλλα χορτάρια μες τις καλαμιές και τα βάτα. Αλλά μας κυνηγάνε οι μπάτσοι και οι χωρικοί όταν βόσκουμε εκεί. Πάμε μόνο τα βράδια, ξέρεις για φάση!

Ποια είναι η πρώτη σου ανάμνηση;

Τα ροδαλά μαστάρια της μαμάς μου!

Και η πιο ευτυχισμένη στιγμή σου μέχρι τώρα;

Όταν κατάλαβα ότι ο τσοπάνης θέλει μόνο εμένα!

Συνέχεια εδώ
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.298
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Εγώ ως ξενιτεμένη θα περιοριστώ στο να προτείνω τη συνταγή για πίτα που δοκίμασα φέτος και απέσπασε θετικές κριτικές από multinational κοινό, που συμπεριλάμβανε δυο απαιτητικά γκουρμέ βρέφη :). Όταν το κανονίσετε, κόψτε κι ένα κομμάτι και για μας τον απόδημο!
Αυτή φτιάχνω και εγώ τα τελευταία χρόνια!!Μας αρέσει πολύ-πολύ!!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom