The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βέβαια σε καμία άλλη αστυνομία δεν θα συναντήσεις το "φοβάμαι να πάω στα Εξάρχεια" ενώ π.χ. έχω κλήση για κλοπή. Αυτές είναι μόνο Αθηναϊκές πρωτιές.
Το παραπάνω είναι το καλύτερο και πιο πολυπαιγμένο ανέκδοτο που κυκλοφορεί το τελευταίο διάστημα.

Φυσικά κανένας από αυτούς που το λένε δεν αναφέρει τι είχε γίνει και δεν υπήρχαν ναρκωτικά στην περιοχή και πως ξαφνικά επέστρεψαν και ποιοι ήταν αυτοί που τα κατάφεραν και τα δύο γιατί θα χαλάσει το αφήγημα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πέρα από τις έρευνες, ξέρεις κάποια γειτονιά της Αθήνας που να πέφτουν κάθε μέρα πυροβολισμοί; Εγώ καμία. Η καποια που να αρνούνται ολες οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών να ερθουν να βαλουν ιντερνετ επειδη της σκοτωσαν τον οδηγο του βαν για να το κλεψουν;

Τέλος πάντων, δεν αφορά το war, αλλά η σύγκριση είναι ατυχής.

Σε άλλα νέα, πάλι μπροστά το Λονδίνο με ψήφους που δεν αιτιολογηθηκαν...

Η κουβέντα ξεκίνησε επειδή παρουσίασες το Λιντς σαν εμπόλεμη ζώνη! Πυροβολισμοί πέφτουν παντού και στην Αθήνα, στο Ζεφύρι να δεις! Δεν έχω πάει Λιντς αλλά έχω γνωστούς που είτε το έχουν επισκεφτεί είτε μένουν εκεί κανένας δεν μου το έχει παρουσιάσει έτσι! Ούτε σε εμπόλεμη ζώνη δεν πέφτουν πυροβολισμοί σε καθημερινή βάση, όπως είπες! Βέβαια όλα είναι θέμα οπτικής, κάποιοι θεωρούν την Ομόνοια, την Βικτώρια και τα Εξάρχεια γκέτο! Τέλος πάντων δεν έχει σημασία όταν το επισκεφτώ αν αλλάξω γνώμη θα έρθω να ζητήσω συγγνώμη! :) Και επειδή μίλησες για γκέτο της Αγγλίας και ότι είναι χειρότερα από της Γαλλίας εγώ της Μασσαλίας ξέρω ως χειρότερα και με επιβεβαιώνει και η έρευνα! Βέβαια οι έρευνες όπως ξαναείπα είναι αμφιλεγόμενες!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στα Εξαρχεια? Οχι, στο Κολωνακι φοβουνται.
Περιστατικο της προηγουμενης εβδομαδας. Περιφερειακος Λυκαβητου. Φρουρα του petit Koulis ολη μερα κατω απο το σπιτι του. Συνηθως 2 αυτοκινητα και καμποσοι αστυνομικοι καθημερινα. Περιφερονται σχετικα επιδεικτικα στον δρομο καθημερινα. Ελα που εναν απο αυτους τον πιανει νευρικη κριση στο τηλεφωνο και ακουγεται παντου το παραπονο του αφου φωναζει σχεδον πως περνανε οι κατοικοι Κολωνακιωτες και τον αποκαλουν μ@λ@κ@. Μαλιστα ελεγε οτι περνανε ταξιτζηδες και οδηγοι φορτηγων και του το φωναζουν απο τα παραθυρα. Αληθεια η ψεμματα δεν ξερω, παντως δεν τον ξαναειδαμε στο Κολωνακι που αντιστεκεται.
Τα ίδια και στα Εξάρχεια, η κομμώτρια και φίλη μου, επαγγελματίας και κάτοικος της περιοχής μας έλεγε σήμερα ότι οι πελάτες της παραπονιούνται για τους αστυνομικούς που έχουν "σπάσει το άβατο" και επιβάλουν την τάξη και την ασφάλεια. Ότι φωνάζουν κάτω από τις πολυκατοικίες αργά το βράδυ, ότι σφυρίζουν στις κοπέλες που περνάνε και ότι βρομίζουν τον τόπο πετώντας τα σκουπίδια τους κάτω. Αλήθεια; Ποιος ξέρει;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Τα ίδια και στα Εξάρχεια, η κομμώτρια και φίλη μου, επαγγελματίας και κάτοικος της περιοχής μας έλεγε σήμερα ότι οι πελάτες της παραπονιούνται για τους αστυνομικούς που έχουν "σπάσει το άβατο" και επιβάλουν την τάξη και την ασφάλεια. Ότι φωνάζουν κάτω από τις πολυκατοικίες αργά το βράδυ, ότι σφυρίζουν στις κοπέλες που περνάνε και ότι βρομίζουν τον τόπο πετώντας τα σκουπίδια τους κάτω. Αλήθεια; Ποιος ξέρει;
Ρεπορταζζζζ απο την περιοχη: Ειναι παραταγμενοι στην Καλλιδρομιου, δηλαδη στις παρυφες των Εξαρχειων. 200 μετρα πιο κατω στην πλατεια η πρεζα διακινειται ανενοχλητη. Αυτοι ακουμπουν τους φραπεδες στις ασπιδες ολη μερα. Αν ενοχλουν τον κοσμο δεν ξερω, αλλα ειναι ουσιαστικα ντεκορ. Οι κατοικοι θα ηθελαν να μην γινεται το εμποριο ναρκωτικων κατω απο το σπιτι τους, φανταζομαι, κι οχι να βλεπουν καθε μερα βαριεστημενους αστυνομικους που πινουν τον φραπε τους και παιζουν με τα κινητα τους. Δηλαδη να αποδοθει η γειτονια στους κατοικους, ουτε στους πρεζεμπορες ουτε στους αστυνομικους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η κουβέντα ξεκίνησε επειδή παρουσίασες το Λιντς σαν εμπόλεμη ζώνη! Πυροβολισμοί πέφτουν παντού και στην Αθήνα, στο Ζεφύρι να δεις!
Πόσοι πυροβολισμοί και ποσοι νεκροι; απαγωγές γίνονται και στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι γίνονται όσες και στο Μεξικό.

Λοιπόν σε όλη την Ελλάδα των 11εκ έγιναν 78 ανθρωποκτονίες το 2017. Στο δυτικό Yorkshire έγιναν 37, με πληθυσμό 2,3 εκ. Κοινώς ο δείκτης δολοφονιών είναι υπερδιπλάσιος. Στο δε South Yorkshire ειχαμε 114 δολοφονίες με 1,3 εκ κάτοικους, κοινως ο δεικτης ειναι 13 φορές μεγαλύτερος από την Ελλάδα.


Δεν έχω πάει Λιντς αλλά έχω γνωστούς που είτε το έχουν επισκεφτεί είτε μένουν εκεί κανένας δεν μου το έχει παρουσιάσει έτσι
!
Ε δώσε μου το μέιλ σου να σου δώσω το μέιλ καμία 200ρια συμφοιτητών μου από το αλουμνι να σου πουν αν συμφωνούν με τους φίλους σου που πέρασαν από το Λιντς.

Ούτε σε εμπόλεμη ζώνη δεν πέφτουν πυροβολισμοί σε καθημερινή βάση, όπως είπες! Βέβαια όλα είναι θέμα οπτικής
,
Η στατιστική δεν είναι θέμα οπτικής, μην τρελαθούμε. Αν μια χώρα έχει διπλάσια ανεργία η υπερδιπλάσια ανάπτυξη από μια άλλη η τριπλάσιο πληθωρισμό , δε θα πουμε οτι ειναι θεμα οπτικής... Δεν είναι θεμα οπτικής να έχεις 13πλασιες δολοφονίες.

Και επειδή μίλησες για γκέτο της Αγγλίας και ότι είναι χειρότερα από της Γαλλίας
Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο, πού το βρήκες; Είπα ότι επειδή γνώρισες κάποιους στο Φαληρακι και υπέθεσε ότι αυτοί είναι τα λαικοτερα στρώματα, αυτό δε σημαίνει πως έτσι είναι. Σύγκριση με την εγκληματικότητα της Γαλλίας δεν έκανα , δεν έχω ζήσει εκεί για να έχω μέτρο σύγκρισης.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Πόσοι πυροβολισμοί και ποσοι νεκροι; απαγωγές γίνονται και στην Ελλάδα δε σημαίνει ότι γίνονται όσες και στο Μεξικό.

Λοιπόν σε όλη την Ελλάδα των 11εκ έγιναν 78 ανθρωποκτονίες το 2017. Στο δυτικό Yorkshire έγιναν 37, με πληθυσμό 2,3 εκ. Κοινώς ο δείκτης δολοφονιών είναι υπερδιπλάσιος. Στο δε South Yorkshire ειχαμε 114 δολοφονίες με 1,3 εκ κάτοικους, κοινως ο δεικτης ειναι 13 φορές μεγαλύτερος από την Ελλάδα.


!
Ε δώσε μου το μέιλ σου να σου δώσω το μέιλ καμία 200ρια συμφοιτητών μου από το αλουμνι να σου πουν αν συμφωνούν με τους φίλους σου που πέρασαν από το Λιντς.

,
Η στατιστική δεν είναι θέμα οπτικής, μην τρελαθούμε. Αν μια χώρα έχει διπλάσια ανεργία η υπερδιπλάσια ανάπτυξη από μια άλλη η τριπλάσιο πληθωρισμό , δε θα πουμε οτι ειναι θεμα οπτικής... Δεν είναι θεμα οπτικής να έχεις 13πλασιες δολοφονίες.


Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο, πού το βρήκες; Είπα ότι επειδή γνώρισες κάποιους στο Φαληρακι και υπέθεσε ότι αυτοί είναι τα λαικοτερα στρώματα, αυτό δε σημαίνει πως έτσι είναι. Σύγκριση με την εγκληματικότητα της Γαλλίας δεν έκανα , δεν έχω ζήσει εκεί για να έχω μέτρο σύγκρισης.


http://www.reporter.com.cy/police/a...o-oro-tis-e-e-kai-stin-proti-pentada-i-kypros Συμφωνα με το λινκ η Κυπρος εχει 1.6 θανατους απο επιθεσεις ανα 100.000 κατοικους δηλαδη βγαινει 36,8 στα 2.300.000 κατοικους που εχει το δυτικο Yorkshire οπως λες, αρα και η Κυπρος ειναι επικινδυνη για τη ζωη σου! Αλλα ακομα και οι 114 δολοφονιες ανα 1.300.000 κατοικους που λες οτι γινονται στο νοτιο Yorkshire δεν δικαιολογουν τους καθημερινους πυροβολισμους και την επικινδυνοτητα που λες!



EDIT: Και η στατιστικη μπορει να χειραγωγηθει, αν στη γειτονια μου που αριθμει 2.000 ατομα του χρονου γινουν δυο φονοι, πραγμα διολου απιθανο να συμβει ακομα και σε μια ησυχη γειτονια, στατιστικα γινεται ενας φονοw ανα χιλιους κατοικους, 100 ανα 100.000, 1000 ανα 1 εκ. κατοικους. Δικαιουμαι να πω οτι μεγαλωσα σε μια απο τις πιο επικινδυνες γειτονιες του κοσμου;
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
http://www.reporter.com.cy/police/a...o-oro-tis-e-e-kai-stin-proti-pentada-i-kypros Συμφωνα με το λινκ η Κυπρος εχει 1.6 θανατους απο επιθεσεις ανα 100.000 κατοικους δηλαδη βγαινει 36,8 στα 2.300.000 κατοικους που εχει το δυτικο Yorkshire οπως λες, αρα και η Κυπρος ειναι επικινδυνη για τη ζωη σου! Αλλα ακομα και οι 114 δολοφονιες ανα 1.300.000 κατοικους που λες οτι γινονται στο νοτιο Yorkshire δεν δικαιολογουν τους καθημερινους πυροβολισμους και την επικινδυνοτητα που λες!



EDIT: Και η στατιστικη μπορει να χειραγωγηθει, αν στη γειτονια μου που αριθμει 2.000 ατομα του χρονου γινουν δυο φονοι, πραγμα διολου απιθανο να συμβει ακομα και σε μια ησυχη γειτονια, στατιστικα γινεται ενας φονοw ανα χιλιους κατοικους, 100 ανα 100.000, 1000 ανα 1 εκ. κατοικους. Δικαιουμαι να πω οτι μεγαλωσα σε μια απο τις πιο επικινδυνες γειτονιες του κοσμου;
Το θέμα δεν είναι μόνο ποσοτικό, είναι και ποιοτικό, δηλαδή το τι φόνοι γίνονται. Πχ η Κούβα εχε πενταπλασιες δολοφονίες ανα κατοικο απο ρην Ισπανία, το οποίο ακουγεται απιστευτο, αλλα ειναι αληθές. Η υποσημείωση ομως ειναι οτι το 85% των φονων ειναι εγκληματα παθους (τη σκοτωσε γιατι τη βρηκε με το χασάπη) και κυριως φονοι στις φυλακές. Κανένα άπο τα δύο δεν είναι ιδιαίτερα απειλητικά για το μη φυλακοβιο, τον τουριστα, τον απλο γείτονα, το φοιτητή. Ο μεσος Κουβανός δε νιωθει οτι παιζει να δολοφονηθεί, εκτός κι αν ειναι ο τσιλιμπουρδας χασάπης.

Στο Λιντς ο αριθμός φόνων για hate crimes ή για ληστείες είναι τραγικός και είναι εγκλήματα που αφορούν τους πάντες.

Στην Κύπρο δε γνωρίζω τι φόνους έχουν, αλλά υποθέτω λόγω του οργανωμένου εγκλήματος πως είναι ξεκαθαρίσματα λογαριασμών μεταξύ μαφιόζων και ότι μάλλον δε μαχαιρωνουν φοιτητές για να τους πάρουν τα λάπτοπ ούτε πυροβολούν οδηγούς βαν για να τους πάρουν τα λάστιχα. Φαντάζομαι ότι τα κυπριακά πανεπιστήμια δε βάζουν safety bus, τα δημοτικά σχολεία δεν έχουν ανιχνευτές μετάλλων και οι εταιρείες ίντερνετ πάνε σε όλες τις γειτονιές. Όχι;

Στο ατυχές παράδειγμα που έδωσες ναι, αν σε βάθος χρόνου γίνονται "δύο τυχαίοι φονοι" σε τόσους λίγους κατοίκους, η γειτονιά έχει μεγάλο θέμα. Αν γίνει μια χρονιά ή σε ένα περιστατικό ληστείας σκοτωθούν 4 άτομα είναι στατιστική ανωμαλία, όχι χρόνιο πρόβλημα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στην Πάτρα όχι μόνο δεν απαγορεύονται τα τόρρεντ αλλά έχουμε ειδικές οπτικές ίνες αποκλειστικά για το διαμοιρασμό τους.

 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Κατατέθηκε ο νέος Ποινικός Κώδικας.
Με ποινή φυλάκισης έως τρία έτη τιμωρείται όποιος πραγματοποιεί ταξίδια «με σκοπό να τελέσει ή να συμβάλει στην τέλεση τρομοκρατικού εγκλήματος, να συμμετάσχει στις δραστηριότητες τρομοκρατικής ομάδας, με επίγνωση του γεγονότος ότι η εν λόγω συμμετοχή θα συμβάλλει στις εγκληματικές δραστηριότητες αυτές της ομάδας ή με σκοπό να προσφέρει ή να παρακολουθήσει εκπαίδευση για τέλεση τρομοκρατικών πράξεων».

Είναι προφανές ότι πίσω από τον αόριστο όρο «με σκοπό την τέλεση τρομοκρατικού εγκλήματος» οποιαδήποτε μετακίνηση έξω από τον τόπο κατοικίας ενός πολίτη μη αρεστού στην Κυβέρνηση τιμωρείται με τριετή φυλάκιση.

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/195947/h-aktinografia-toy-neoy-poinikoy-kodika
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι προφανές ότι πίσω από τον αόριστο όρο «με σκοπό την τέλεση τρομοκρατικού εγκλήματος» οποιαδήποτε μετακίνηση έξω από τον τόπο κατοικίας ενός πολίτη μη αρεστού στην Κυβέρνηση τιμωρείται με τριετή φυλάκιση.
Ακριβώς η ίδια διάταξη ισχύει στην Ισπανία, από τότε που διαπίστωσαν ότι δεν είχαν νομικό πλαίσιο για να τιμωρήσουν όσους πήγαιναν σε στρατόπεδα της ISIS, λάμβαναν εκπαίδευση και μετά μετατρέπονταν σε "θύλακες εν υπνώσει ", περιμένοντας εντολές για να δράσουν, είναι οδηγία της Κομισιόν η συμπερίληψη της συγκεκριμένης διάταξης. Το "προφανές " και το "αόριστο " όπως και το ότι όποιος δεν είναι "αρεστός στην κυβέρνηση " θα διώκεται επειδή πήγε ταξίδι τα ρκλαμβανω ως κλασική υστερολαγνεια.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom