The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ειχες μια καλη ευκαιρια να βρεις νυφη στο φορουμ, μολις την εκαψες.
Εχω και αλλα βρε. Τι με περασες για κανενα μπατιρη? Τι νομιζεις οτι ο μπαμπακας μου (το μπαμπακας πως σου φανηκε? Να το αλλαξω ή θα τσιμπησουν κι ετσι?) ετσι πεταγε τις τελευταιες του οικονομιες σε μια ιδιωτικη ασφαλιστικη εταιρεια του κωλου? Μην ακουτε την παεφστρα κοριτσια, υπαρχει μπαγιοκο για ολες!:)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
https://www.insider.gr/apopseis/vlo...iko-epipedo-epta-mythoi-epta-pikres-alitheies

Εγώ το "Το 82% ασκεί άτυπη εργασία." το μεταφράζω "Μαύρα χρήματα" , εκτός αν ξέρεις άτυπη εργασία που πληρώνει κρατήσεις υγείας/σύνταξης κτλ.
Ας μην ψαχνουμε εξιλαστηρια θυματα. Δεν φταινε αυτοι ουτε για το χαλι της υγειας, ουτε για αυτο της ανασφαλιστης εργασιας στην Ελλαδα. Αλλα απο την αλλη υπαρχουν κι αυτοι που δεν βλεπουν κανενα χαλι και πως ολα δουλευουν ρολοι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορω να σου αναφερω αντιστοχα 4 βαρια χειρουργεια στην οικογενεια μου ταχυτατα και δωρεαν εντελως. Οταν προσπαθησα να δωσω ενα βιβλιο δωρο στον χειρουργο, πηγε να μου το φερει στο κεφαλι. Ο καθενας τις εμπειριες του εχει.
Μου θυμιζεις ενα θειο μου που ελεγε "Μια χαρα ηταν η χουντα...Και δανειο πηραμε που δεν επιστρεψαμε ποτε και αδεια για να χτισουμε αυθαιρετο ξενοδοχειο πηραμε και τρωγαμε και πειναμε σαν βασιλιαδες"

Ο καθενας με τις εμπειριες του...
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@tripakias δεν είπα ότι φταίνε αυτοί, είπα ότι το ΕΣΥ το χρησιμοποιούν όλοι άσχετα αν δεν έχουν πληρώσει ούτε 1 ευρώ μερικοί. Πράγμα πολύ κακό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
απορώ γιατί έχετε μερικοί την αντίληψη ότι η υγεία πρέπει να έιναι τσάμπα σε όλους. Μακάρι να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν είναι.

Θεωρώ λογικό ο καθένας να έχει το επίπεδο της ασφάλισης το οποίο πληρώνει.
Η υγεία όμως είναι το σημαντικότερο αγαθό δεν μπορεί να κινδυνεύει η ζωή κάποιου και αν δεν έχει λεφτά να τον αφήνουμε να πεθάνει.
Πολλοί πληρώνουν ιδιωτική ασφάλιση γιατί θέλουν να έχουν διάφορες παροχές, μονόκλινο αν χρειαστούν νοσηλεία κλπ. αλλά δεν σημαίνει ούτε πως θα έχουν για πάντα τα λεφτά να πληρώνουν, ούτε πως πρέπει οι υπόλοιποι που δεν έχουν λεφτά για ιδιωτική να αφεθούν στην τύχη τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias δεν είπα ότι φταίνε αυτοί, είπα ότι το ΕΣΥ το χρησιμοποιούν όλοι άσχετα αν δεν έχουν πληρώσει ούτε 1 ευρώ μερικοί. Πράγμα πολύ κακό.
Δηλαδη οποιος δεν εχει θα επρεπε να του στερουνται εστω και αυτες οι αθλιες παροχες;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
ούτε πως πρέπει οι υπόλοιποι που δεν έχουν λεφτά για ιδιωτική να αφεθούν στην τύχη τους.
Άρα κάποιος π.χ. που δουλεύει μαύρα δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ πρέπει να έχει απεριόριστη πρόσβαση στις υπηρεσίες του ΕΣΥ.
Ωραία λογική (προσοχή δεν μιλάω για άτομα π.χ. με νοητική στέρηση, κάποιο σύνδρομο κτλ) μιλάω για αυτόν που δουλεύει χωρίς να πληρώνει εισφορές και απαιτεί.


@tripakias ανάλογα την παροχή. Για πες συγκεκριμένα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Άρα κάποιος π.χ. που δουλεύει μαύρα δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ πρέπει να έχει απεριόριστη πρόσβαση στις υπηρεσίες του ΕΣΥ.
Ωραία λογική (προσοχή δεν μιλάω για άτομα π.χ. με νοητική στέρηση, κάποιο σύνδρομο κτλ) μιλάω για αυτόν που δουλεύει χωρίς να πληρώνει εισφορές και απαιτεί.


@tripakias ανάλογα την παροχή. Για πες συγκεκριμένα.

Μα δεν είναι μόνο αυτοί που δεν πληρώνουν εισφορές γιατί δουλεύουν μαύρα. Μπορεί να είναι κάποιος άνεργος, άπορος κλπ. Είναι διάφορες κατηγορίες.
Επίσης νομίζω πως ίσχυε(δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα) πως αυτός που πληρώνει περισσότερες εισφορές δικαιούται δίκλινο,μονόκλινο( ; )αντί για τρίκλινο κλπ. Πέρα από αυτό όμως. Αρρωσταίνει σοβαρά ένας άνεργος. Δεν πρέπει να γιατρευτεί δωρεάν; Για μένα πρέπει.
Το σύστημα υγείας της Αμερικής για πολλούς θεωρείται απάνθρωπο πάντως.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
626
Likes
2.854
Όλοι οι μετανάστες έρχονται στη Ελλάδα και θέλουν να πάνε βόρεια Ευρώπη.
Γιατί;
Γιατί εκεί έχουν παροχές.
Και έχουν παροχές γιατί γίνονται κρατήσεις.
Και κυρίως γιατί δε μπαίνουν τα χρήματα των ταμείων στη τράπεζα άτοκα ή στο χρηματιστήριο και μετά αγοράζονται κρατικά ομόλογα τα οποία μετά κουρευονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Μου θυμιζεις ενα θειο μου που ελεγε "Μια χαρα ηταν η χουντα...Και δανειο πηραμε που δεν επιστρεψαμε ποτε και αδεια για να χτισουμε αυθαιρετο ξενοδοχειο πηραμε και τρωγαμε και πειναμε σαν βασιλιαδες"

Ο καθενας με τις εμπειριες του...
ΝΔ ειχαμε τοτε, καλε. Ουτε εγω δεν θα τους παραλληλιζα με χουντα, ιου.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.048
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Άρα κάποιος π.χ. που δουλεύει μαύρα δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ πρέπει να έχει απεριόριστη πρόσβαση στις υπηρεσίες του ΕΣΥ.
Ωραία λογική (προσοχή δεν μιλάω για άτομα π.χ. με νοητική στέρηση, κάποιο σύνδρομο κτλ) μιλάω για αυτόν που δουλεύει χωρίς να πληρώνει εισφορές και απαιτεί.


@tripakias ανάλογα την παροχή. Για πες συγκεκριμένα.
Βρε ανθρωπε μπορει να ειναι ανεργος, μπορει να δουλευει μαυρα γιατι δεν εχει αλλη επιλογη. Και τι εννοεις απεριοριστη προσβαση στις υπηρεσιες του ΕΣΥ? Ειδος βασικης αναγκης ειναι, ενταξει δεν λεμε να τρεχει και με το πρωτο συναχι στο νοσοκομειο αλλα τελος παντων, δεν ειναι ειδος πολυτελειας και δεν θα επρεπε να ειναι ειδος πολυτελειας η υγεια αλλα αγαθο προσβασιμο σε ολους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom