The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δε γινετε κριτικη του ΕΣΥ. αυτη τη στιγμη.
και το οτι ειναι ορθιο το συστημα σημερα δε οφειλετε στη προνοια που ειχε ληφθει απο τη ηγεσια.
απο το προσωπικο κρατιεται.
ασχετα αν μειωθηκαν καποιες χιλιαδες θεσεις πριν τον ιο.
Μα αυτο ακριβως κανεις κι εσυ κ ο ανωτερω. Κρινετε ενα συστημα υγειας ως τσαμπα μαγκες, ας μου επιτραπει η λαικη εκφραση χωρις προσωπικο υπαινιγμο. Το συστημα ειναι ορθιο προφανως γιατι φροντισαν οι ηγεσιες κ τωρα κ παλιοτερα. Κ οταν αναφερεις νουμερα αοριστα, χιλιαδες, να εισαι σε θεση να το στηριξεις. Περιμενουμε το λινκ λοιπον ου δειχνει τη μειωση του προσωπικου του ΕΣΥ κατα χιλιαδες.
Δεν χρειαζεται λαικισμος τετοια ωρα αλλα αναγνωριση του συστηματος. Ναι λοιπον, ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.
[/QUOTE]
Το συστημα ειναι ορθιο γιατι οι περισσοτεροι απο εμας πληρωνουμε μεγαλες ασφαλιστικες εισφορες χωρις να εχουμε ανταποδοτικοτητα. Δεν ξερεις τι σου γινεται. Για τους γιατρους δεν θα μιλησω. Συμφωνω μονο για τις χαμηλες αμοιβες και πως υπαρχουν μερικοι καλοι και αρκετοι που ειναι ανθρωποι. Μονο αυτο. Τα αλλα τα γραφει πολυ ωραια ο Καμυ στην "Πανούκλα" του. Εσυ βγαινε και χειροκροτα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
εξοδα out of the pocket του χρηστη που ειναι το απολυτο 0.
Πρέπει να δεις τα επίσημα στοιχεία την τελευταία 10ετία από την ΕΛ.ΣΤΑΤ. Το 25%-30% των δαπανών υγείας προέρχεται από το χρήστη. Σύστημα υγείας δεν είναι μόνο η νοσοκομειακή περίθαλψη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το συστημα ειναι ορθιο γιατι οι περισσοτεροι απο εμας πληρωνουμε μεγαλες ασφαλιστικες εισφορες χωρις να εχουμε ανταποδοτικοτητα. Δεν ξερεις τι σου γινεται.
Ευτυχως που ξερεις εσυ κ θα με μαθεις. Οταν πας μια βολτα σε ογκολογικες του ΕΣΥ, μονο βολτα ευχομαι παντα, μετα μιλα για ανταποδοτικοτητα.
Καλα γελασα με τις γνωσεις σου ας μεινουμε εντος τοπικ τωρα χωρις αστηρικτες κατηγοριες κ μπουρδολογιες. Υπαρχει η τιβι γι αυτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρέπει να δεις τα επίσημα στοιχεία την τελευταία 10ετία από την ΕΛ.ΣΤΑΤ. Το 25%-30% των δαπανών υγείας προέρχεται από το χρήστη. Σύστημα υγείας δεν είναι μόνο η νοσοκομειακή περίθαλψη.
Μη μπερδευεσαι, για το ΕΣΥ μιλησα, οχι για ιδιωτικα κ σιλικονη στηθους. Που στο ΕΣΥ ο χρηστης συνεισφερει 0€.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.163
Το συστημα ειναι ορθιο γιατι οι περισσοτεροι απο εμας πληρωνουμε μεγαλες ασφαλιστικες εισφορες χωρις να εχουμε ανταποδοτικοτητα. Δεν ξερεις τι σου γινεται.
Γιατι δεν εχουμε ανταποδοτικοτητα; Γινονται βαρυτατα χειρουργεια δωρεαν και θεραπειες που σε παιδια ΑΜΕΑ η ειδικων δυσκολιων χρειαζονται πολλες εκατονταδες ευρω τον μηνα με ελαχιστη συμμετοχη εδω. Ενδεικτικα ενα παιδι με σοβαρη μαθησιακη δυσκολια καλυπτεται με θεραπειες 4000 ευρω τον χρονο πολλες φορες ως τα 12 η και 18, για πολλα χρονια επιλεγοντας οποιον θεραπευτη θελει. Και σοβαρη μαθησιακη εχει το 3% των μαθητων επιβεβαιωμενα Σε αλλες ευρωπαικες χωρες γινονται υποπολλαπλασιες δωρεαν.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
@Samion δειξε μου που κατεκρινα το ΕΣΥ.
τη ηγεσια ναι.
Προσωπικα μια φορα που το χρειαστηκα εφυγα με τις καλυτερες εντυπωσεις.
Αφου ειναι υπερμαχοι της ιδιωτικης υγειας γιατι δε με αφηνουν να κανω ενα συμβολαιο με μια ασφαλιστικη και να δινω οσα δινω και τωρα στον εοπυ εχοντας πολαπλασιες καλυψεις. και συνταξη.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
Ρε αδερφε αν πεθαινε το 80% των οσων ειναι πανω απο 75 που το λες ελαφρα τη καρδια, σημαινει μειωση του προσδοκιμου ζωης δεν ξερω και γω ποσο. 3-4 5 χρονια? Ειναι τρομεροτερο πισωγυρισμα ακομα και απο υφεση 20-30%. Δεν θελω να πιστευω οτι ειναι τοσο φονικος ο ιος. Αλλα αν υποθετικα ειναι τοσο απορω που υποστηριζεις την μη ληψη μετρων και δεν βαριεσαι. Για να μην βαλουμε και ολες τις αλλες περιπτωσεις ευπαθων ομαδων που ανεφερε η παεφστρα που ειναι κατω των 75.
το προσδοκιμο ζωης οταν μειωνετε γιατι ειναι πισωγυρισμα;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευτυχως που ξερεις εσυ κ θα με μαθεις. Οταν πας μια βολτα σε ογκολογικες του ΕΣΥ, μονο βολτα ευχομαι παντα, μετα μιλα για ανταποδοτικοτητα.
Καλα γελασα με τις γνωσεις σου ας μεινουμε εντος τοπικ τωρα χωρις αστηρικτες κατηγοριες κ μπουρδολογιες. Υπαρχει η τιβι γι αυτα.
Εχω παει, γι αυτο μιλαω. Δεν θα εγραφα ποτε κατι που δεν ξερω. Εχω ζησει απιστευτα πραγματα στο ΕΣΥ και εχουν περασει απιστευτη ταλαιπωρια οι ασθενεις που συνοδευα. Ευχομαι και σε σενα να μην χρειαστει να τα ζησεις για να καταλαβεις γιατι μιλαω. Σκεψου την απεχθεια που μου εχουν δημιουργησει που καθε φορα που περναω εξω απο ελληνικο νοσοκομειο σφιγγεται η καρδια μου, σαν να περναω απο χωρο βασανιστηριων. Οσο και αν ακουγεται υπερβολικο συμβαινει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.163
@Samion δειξε μου που κατεκρινα το ΕΣΥ.


Αφου ειναι υπερμαχοι της ιδιωτικης υγειας γιατι δε με αφηνουν να κανω ενα συμβολαιο με μια ασφαλιστικη και να δινω οσα δινω και τωρα στον εοπυ εχοντας πολαπλασιες καλυψεις. και συνταξη.
Το εγραψα και πιο πανω και επιτρεψε μου γιατι τα βλεπω συνεχεια: κανενας γονιος δεν εχει υπογραψει συμβολαιο με τον θεο οτι θα γεννησει απολυτα υγιες παιδι. Εχουν εκτιναχθει τα περιστατικα αυτισμου ως δυσλεξιες, διασπαση προσοχης κλπ. Ολα αυτα απαιτουν πανακριβες θεραπειες απο 200 οι απλες περιπτωσεις μεχρι 600 ευρω τον μηνα οι σοβαρες για τις οικογενειες, δηλαδη 2000-6000 τον χρονο μινιμουμ για ολη τη σχολικη ηλικια. Βαλε τωρα μια 10ετια θεραπειων μεχρι 20ετια.
Εχεις τσεκαρει τι καλυπτει απο αυτα η ιδιωτικη ασφαλιση; Γιατι δεν εχω δει κανεναν να απευθυνεται στην ιδιωτικη αλλα ολοι δεχονται με ανακουφιση τις παροχες του ΕΣΥ, που εχουν γραφειοκρατια, αλλα σε μια δεκαετια μπορει να επιχορηγηθει η θεραπεια ενος παιδιου μεχρι με 40.000-50.000 ευρω για θεραπειες που εχει αναγκη.
Επιλεον εδω και 3 χρονια για καθε παιδι με σοβαρο θεμα διατιθεται στο σχολειο,δωρεαν νοσοκομα που το φροντιζει, με πληρη μισθο και ασφαλιση. Θα την στειλει η ιδιωτικη ασφαλιση υγειας κι αυτην;
Φιλικα σου το λεω και ευχομαι να μη συμβει σε κανεναν, αλλα ειναι μια πραγματικοτητα στην καθημερινοτητα. Αλλα δεν κοιτας λιγο τι παρεχουν? Γιατι δεν εχω δει καποιον να βασιζεται εκει.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατι δεν εχουμε ανταποδοτικοτητα; Γινονται βαρυτατα χειρουργεια δωρεαν και θεραπειες που σε παιδια ΑΜΕΑ η ειδικων δυσκολιων χρειαζονται πολλες εκατονταδες ευρω τον μηνα με ελαχιστη συμμετοχη εδω. Ενδεικτικα ενα παιδι με σοβαρη μαθησιακη δυσκολια καλυπτεται με θεραπειες 4000 ευρω τον χρονο πολλες φορες ως τα 12 η και 18, για πολλα χρονια επιλεγοντας οποιον θεραπευτη θελει. Και σοβαρη μαθησιακη εχει το 3% των μαθητων επιβεβαιωμενα Σε αλλες ευρωπαικες χωρες γινονται υποπολλαπλασιες δωρεαν.
Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα. Δεν αμφισβητω τις δωρεαν παροχες. Λεω για ταλαιπωρια, αδιαφορια, ανικανοτητα, ελλειψεις, καθυστερησεις και αλλα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Samion μεγάλο παραμύθι φίλε αυτό για το σύστημα, οι Έλληνες το πληρώνουν χρυσάφι, συγγενής μου υψηλόμισθος πλήρωνε κρατήσεις για το ΙΚΑ κάπου 600 ευρώ το μήνα.
Έφυγε στην Αμερική και με 700 δολλάρια ιδιωτική ασφάλιση το μήνα, μπορούσε να κάνει top πρόγραμμα ασφάλισης (π.χ. αεροδιακομιδή) με όλα τα έξοδα πληρωμένα.

Στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική η δημόσια ασφάλιση αλλά τουλάχιστον το 50% των γνωστών μου +κάνουν και ιδιωτική.



Έχεις τους γύφτους (τυχαίο - επίκαιρο παράδειγμα) δεν έχουν ακουμπήσει 1 ευρώ στο ΕΣΥ και πάνε από τους πρώτους και κάνουν και σαματά για να εξυπηρετηθούν.

Παρόλα αυτά το προσωπικό του ΕΣΥ κάνει τα αδύνατα δυνατά και μπράβο του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το εγραψα και πιο πανω και επιτρεψε μου γιατι τα βλεπω συνεχεια: κανενας γονιος δεν εχει υπογραψει συμβολαιο με τον θεο οτι θα γεννησει απολυτα υγιες παιδι. Εχουν εκτιναχθει τα περιστατικα αυτισμου ως δυσλεξιες, διασπαση προσοχης κλπ. Ολα αυτα απαιτουν πανακριβες θεραπειες απο 200 οι απλες περιπτωσεις μεχρι 600 ευρω τον μηνα οι σοβαρες για τις οικογενειες, δηλαδη 2000-6000 τον χρονο μινιμουμ για ολη τη σχολικη ηλικια. Βαλε τωρα μια 10ετια θεραπειων μεχρι 20ετια.
Εχεις τσεκαρει τι καλυπτει απο αυτα η ιδιωτικη ασφαλιση; Γιατι δεν εχω δει κανεναν να απευθυνεται στην ιδιωτικη αλλα ολοι δεχονται με ανακουφιση τις παροχες του ΕΣΥ, που εχουν γραφειοκρατια, αλλα σε μια δεκαετια μπορει να επιχορηγηθει η θεραπεια ενος παιδιου το ανωτερο μεχρι με 40.000-50.000 ευρω για θεραπειες που εχει αναγκη.
Επιλεον εδω και 3 χρονια για καθε παιδι με σοβαρο θεμα διατιθεται δωρεαν νοσοκομα που το φροντιζει, με πληρη μισθο και ασφαλιση. Θα την στειλει η ιδιωτικη ασφαλιση υγειας κι αυτην;
Φιλικα σου το λεω και ευχομαι να μη συμβει σε κανεναν, αλλα ειναι μια πραγματικοτητα στην καθημερινοτητα. Αλλα δεν κοιτας λιγο τι παρεχουν? Γιατι δεν εχω δει καποιον να βασιζεται εκει.
Εχω δυο γνωστους στην Ελλαδα οπου τα παιδια τους χρειαζεται να κανουν συνεδριες λογοθεραπείας. Αυτες του ενος παιδιου καλυπτονται απο το ταμειο του μπαμπα του που ειναι δημοσιογραφος. Στο αλλο καλυπτονται απο ιδιωτικη ασφαλεια γιατι το ΙΚΑ δεν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.149
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom