The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra αυτό εννοώ ότι η Ελλάδα είναι χρόνια πίσω από το να γίνει πολιτισμένη.

Ο γέρος επιτέθηκε σε αστυνομικό, εκεί για 9/10 κράτη θα σταματούσε να έχει δίκιο ο γέρος.

Επίσης από τεχνικής άποψης ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να ακινητοποιήσεις κάποιον είναι το κεφαλοκλειδωμα.

Το κακό (εδώ έρχεσαι στα λόγια μου) δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία ο δημοτικός αστυνομικός. Άρα θα την πληρώσει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
@paefstra αυτό εννοώ ότι η Ελλάδα είναι χρόνια πίσω από το να γίνει πολιτισμένη.

Ο γέρος επιτέθηκε σε αστυνομικό, εκεί για 9/10 κράτη θα σταματούσε να έχει δίκιο ο γέρος.

Επίσης από τεχνικής άποψης ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να ακινητοποιήσεις κάποιον είναι το κεφαλοκλειδωμα.

Το κακό (εδώ έρχεσαι στα λόγια μου) δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία ο δημοτικός αστυνομικός. Άρα θα την πληρώσει.
Και γω δεν θα σου πω οτι καλα εκανε ο παππουλης αλλα οχι να δωσουμε περισσοτερη δικαιοδοσια και στους δημοτικους αστυνομικους που δεν περνανε καν απο τις εξετασεις που περνανε οι αστυνομικοι οποτε θεωρητικα τουλαχιστον μπορει να ειναι και πιο επικινδυνοι. Μακαρι να αυτο να ηταν η περισσοτερη αστυνομικη βια που εχουμε δει στην χωρα! Δεν χρειαζεται καν να αναφερω περιστατικα που ειναι γνωστα στο πανελληνιο. Μου φαινεται περιεργο που καποιοι σοκαριστηκαν με αυτη την σκηνη, μιας και εχουμε δει πολυ χειροτερα αλλα οχι να τους δωσουμε και δικαιοδοσια για παραπανω. Πιο επικινδυνο ειναι να ζεις σε μια χωρα με αστυνομια που εχει αυξημενες αρμοδιοτητες που μπορουν να οδηγησουν και σε καταχρηση εξουσιας απ' οτι σε μια χωρα με λιγοτερο αποτελεσματικη αστυνομια.
 

Andreas K

Member
Μηνύματα
32
Likes
111
Ουσιαστικά δεν έκαναν εξακρίβωση, είχαν τυπωμένο έναν πίνακα σε χαρτι και έγραψαν τα στοιχεία μας, ώρα κλπ.
Δεν θα σε γραψουν. Το πιο λογικο σεναριο ειναι την συγκεκριμενη μερα ο υπευθυνος βαρδιας να ειχε δωσει οδηγια για εναν minimum αριθμο ελεγχομενων ατομων. Ο συμπληρωμενος πινακας ηταν η αποδειξη της εργασιας τους. Φυσικα, κρατησε το sms για παν ενδεχομενο αλλα μαλλον δεν θα ασχοληθεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Και γω δεν θα σου πω οτι καλα εκανε ο παππουλης αλλα οχι να δωσουμε περισσοτερη δικαιοδοσια και στους δημοτικους αστυνομικους που δεν περνανε καν απο τις εξετασεις που περνανε οι αστυνομικοι οποτε θεωρητικα τουλαχιστον μπορει να ειναι και πιο επικινδυνοι. Μακαρι να αυτο να ηταν η περισσοτερη αστυνομικη βια που εχουμε δει στην χωρα! Δεν χρειαζεται καν να αναφερω περιστατικα που ειναι γνωστα στο πανελληνιο. Μου φαινεται περιεργο που καποιοι σοκαριστηκαν με αυτη την σκηνη, μιας και εχουμε δει πολυ χειροτερα αλλα οχι να τους δωσουμε και δικαιοδοσια για παραπανω. Πιο επικινδυνο ειναι να ζεις σε μια χωρα με αστυνομια που εχει αυξημενες αρμοδιοτητες που μπορουν να οδηγησουν και σε καταχρηση εξουσιας απ' οτι σε μια χωρα με λιγοτερο αποτελεσματικη αστυνομια.
Ειναι μια εικονα που δεν πρεπει να συνηθισουμε. Δεν εχει δικαιωμα καν να μιλα σε πολιτη στον ενικο. Πολλα ζηταω, αλλα γνωριζομαστε κι απο χθες με τους αστυνομικους? Δεν το λεω για πλακα, ανθρωπος που μιλα στον πληθυντικο ειναι πιο πιθανο να κρατησει την αυτοκυριαρχια του. Αυτορρυθμιστικα λειτουργει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
@paefstra αυτό εννοώ ότι η Ελλάδα είναι χρόνια πίσω από το να γίνει πολιτισμένη.

Ο γέρος επιτέθηκε σε αστυνομικό, εκεί για 9/10 κράτη θα σταματούσε να έχει δίκιο ο γέρος.

Επίσης από τεχνικής άποψης ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να ακινητοποιήσεις κάποιον είναι το κεφαλοκλειδωμα.

Το κακό (εδώ έρχεσαι στα λόγια μου) δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία ο δημοτικός αστυνομικός. Άρα θα την πληρώσει.
οχι..ο δημ. αστυνομος δεν εχει δικαιοδοσια να ακινητοποιησει καποιον...υποθετω..δεν εχω διαβασει ποτε την νομοθεσια που τους αφορα....
αλλα οπως κ να το κανουμε...ο κυριος αυτος (εντος εισαγωγικων κυριος) εδειξε παραβατικη συμπεριφορα...δεν συμμορφωθηκε με το οργανο της πολιτειας...
δεν συμμορφωθηκε , κ το πηγε ακομα παραπερα φτανοντας σε σημειο να προχωρησει στην καταστροφη δημοσιας περιουσιας (οσο χαζο κ αν ακουγεται γα ενα μπλοκακι...αραγε αν ηταν ενας της ομαδας Ζ θα το εκανε? θα το εκανε σε εναν κανονικο αστυνομικο???)
εγω αν ημουνα δημ. υπαλληλος θα φωναζα αστυνομια, θα του επαιρνα στοιχεια, μετα καταγγελια κλπ κλπ...να πληρωσει ενα ωραιο προστιμο να δουμε μετα το ξανακανει....
ειναι ακριβως αυτη η συμπεριφορα που με εκνευριζε κ με εκνευριζει σε πολλους ελληνες....αυτο το "ασε ρε φιλε που θα μου πεις τωρα κ τι θα κανω..."
ειναι αυτο ακριβως που μας εφερε σε αυτη την κατασταση που ζησαμε τα τελευταια χρονια...κανενας σεβασμος προς το κρατος. θεσμους...νομους....

ΥΓ...αν αυριο μεθαυριο δειτε καποιον να σπαει το τζαμι του αυτοκινητου σας, να κλεβει απο μεσα κατι, κ να περναει κυριος μπροστα απο δημοτικη αστυνομια....κ η δημοτικη αστυνομια να κοιταει τον κλεφτη να φευγει....θα τρεξετε κ θα πειτε "γιατι δεν κανατε κατι???"
τοτε θα σας απαντησει ο δημ. αστυνομος "δεν ειναι στην δικαιοδοσια μου να τον ακινητοποιησω....πηρα τηλ την αμεση δραση...μην ανησυχειτε"...
τι θα πειτε μετα????? ποσο κραξιμο θα φαει αυτος?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
μπορεί να ειναι λάθος ο χαρακτηρισμος μου και σου ζητω συγνωμη αλλα η συμπεριφορα του δεν ειναι απαραδεκτη? μπορει ο καθε ηλικιωμενος να αρπαζει το μπλοκ στον ελεγχο? δεν δειχνει καποιο ειδους αλητειας αυτη η συμπεριφορα? μονο εγω το βλέπω έτσι? ο αστυνομικος ειναι νταης κι ο ηλικιωμενος ηταν ενταξει?
Παίκτη μου ένας παππούς άρπαξε το μπλοκ από έναν δημοτικό αστυνομικό και συ δικαιολογείς τη σωματική βία. Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι.

Αν ήταν μία φορά λάθος ο παππούς ο επαγγελματίας είναι δέκα γιατί δεν απειλήθηκε η σωματική του υγεία και έπρεπε να σκεφτεί και να δείξει εγκράτεια.

Ο κόσμος είναι μέσα κλεισμένος, κάποιος μπορεί να έχει δυσκολίες οικονομικές, ψυχολογικές. Ο επαγγελματίας πρέπει να είναι εκεί να στηρίξει στη δύσκολη στιγμή, ούτε το όπλο του άρπαξε ούτε του πέταξε καμιά μολότοφ.

Η κριτική πρεπει λοιπόν να είναι προς το πρόσωπο του και όχι με χαρακτηρισμούς οπως έκανες εσύ προς τον αιμοσταγή παππού που απείλησε μεσήλικα δημοτικό αστυνομικό.

Φυσικά θα βγούμε εκτός θέματος αν κάνουμε συζήτηση γι'αυτό τον θεσμό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα κρίνω το πλάνο που βλέπω, δηλαδή ότι ο γέρος σηκώνει το χέρι του και αρπάζει το μπλοκάκι του αστυνομικού.

Με βάση αυτό το πλάνο με μερικά προηγμένα κράτη (Αμερική κτλ) θα τον είχαν ακινητοποιήσει σε δευτερόλεπτα και θα έτρωγε και ξύλο.
Ίσως δεν έπρεπε να κάνει κεφαλοκλείδωμα ο αστυνομικός, αλλά να τον ακινητοποιήσει με άλλο τρόπο (στην Αμερική αν σε 5-10 δευτερόλεπτα δεν είχε αφήσει το μπλοκάκι, παίζει να του έριχναν με taser) , αλλά είπαμε αυτά είναι προηγμένα κράτη , όχι Ελλάδα.

Όσο για εσάς που λέτε για τον αστυνομικό, αν ήσασταν στη θέση του τι θα κάνατε:

1) Θα αφήνατε το γέρο να σκίσει το μπλοκάκι?
2) Θα του λέγατε "δώσε μας το μπλοκάκι και δεν θα σου κόψουμε πρόστιμο"
3) Θα τον ακινητοποιούσατε με βία

Με δεδομένο ότι έχετε κλάσματα του δευτερολέπτου μπροστά σας (καθώς το να σκίσει το μπλοκάκι θα του πάρει 1-2 δευτερόλεπτα)

Απαντήστε, γιατί από την πλευρά του 3ου ανθρώπου όλοι είμαστε άρχοντες στο τι θα κάναμε.
Η πλειοψηφία θα αντιδρούσε με το 3.

Όσο για αυτούς που λένε "ηλικιωμένος είναι δεν καταλαβαίνει" , κακώς το 2020 ζούμε να μάθει να καταλαβαίνει. Όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στους νόμους.

Το μοναδικό λάθος που διακρίνω είναι ότι η δημοτική αστυνομία δεν έχει την εξουσία της κανονικής αστυνομίας. Εφόσον κάνουν ελέγχους πρέπει να έχουν περάσει την ίδια εκπαίδευση , όπλα , χειροπέδες κτλ. Η μόνη που φταίει είναι η πολιτεία για αυτό.

Σε όλα αυτά που λέμε για καραντίνες κτλ , συμφωνώ απόλυτα με τον @North66.

Υ.Γ @Leftris B έτσι το βλέπω και εγώ, δεν είσαι μόνος σου.
Σιγά έναν παππού είχε απέναντι του δεν είχε τον βιν ντιζελ για να τα κάνει αυτά σε δευτερόλεπτα.

Αυτό που γίνεται στην Αμερική δεν δείχνει προηγμένο κράτος, δείχνει ακριβώς το αντίθετο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Παίκτη μου ένας παππούς άρπαξε το μπλοκ από έναν δημοτικό αστυνομικό και συ δικαιολογείς τη σωματική βία. Δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι.

Αν ήταν μία φορά λάθος ο παππούς ο επαγγελματίας είναι δέκα γιατί δεν απειλήθηκε η σωματική του υγεία και έπρεπε να σκεφτεί και να δείξει εγκράτεια.

Ο κόσμος είναι μέσα κλεισμένος, κάποιος μπορεί να έχει δυσκολίες οικονομικές, ψυχολογικές. Ο επαγγελματίας πρέπει να είναι εκεί να στηρίξει στη δύσκολη στιγμή, ούτε το όπλο του άρπαξε ούτε του πέταξε καμιά μολότοφ.

Η κριτική πρεπει λοιπόν να είναι προς το πρόσωπο του και όχι με χαρακτηρισμούς οπως έκανες εσύ προς τον αιμοσταγή παππού που απείλησε μεσήλικα δημοτικό αστυνομικό.

Φυσικά θα βγούμε εκτός θέματος αν κάνουμε συζήτηση γι'αυτό τον θεσμό.
λάθος αντέδρασε ο δημοτικός , είμαι πολύ κατά της βίας, είμαι όμως και πολύ κατά σε απρεπείς συμπεριφορές απέναντι στους συνανθρώπους μας, ο παππούς δεν έχει άλλοθι λόγω ηλικίας πρέπει να είναι ευγενικός όταν τον ελέγχουν η δικαιολογια είμαστε κλεισμενοι και τσιτωμενοι ισχυεί για όλους,
συμφωνούμε ήταν λάθος ο χαρακτηρισμός αλλά ήταν και λάθος η συμπεριφορά του.. έπρεπε να καλέσει έναν κανονικό αστυνομικό και λογικά να τον πανε αυτόφορο ή δε συμφωνουμε σε αυτό?
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Λογικά μέχρι αύριο ο δήμος θα πρέπει να έχει απομακρύνει αυτόν τον τύπο απ' τη θέση του, περισσότερο γιατί έπραξε με τον τρόπο που είδαμε ενώ γνώριζε ότι υπήρχαν κάμερες και τον τράβαγαν, οπότε τζάμπα τον υπερασπίζεσαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
έπρεπε να καλέσει έναν κανονικό αστυνομικό και λογικά να τον πανε αυτόφορο ή δε συμφωνουμε σε αυτό?
Πιθανον να μην ειναι ουτε αυτο στις αρμοδιοτητες του.
Σιγα μην πανε αυτοφωρο εναν ηλικιωμενο για ενα μπλοκακι. Πολλες ταινιες βλεπετε.
Ολοι οι Δημοτικοι Αστυνομικοι τιμωροι-εξολοθρευτες, α πα πα. Σιγα το οργανο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Λογικά μέχρι αύριο ο δήμος θα πρέπει να έχει απομακρύνει αυτόν τον τύπο απ' τη θέση του, περισσότερο γιατί έπραξε με τον τρόπο που είδαμε ενώ γνώριζε ότι υπήρχαν κάμερες και τον τράβαγαν, οπότε τζάμπα τον υπερασπίζεσαι.
Δεν υπερασπίζομαι κανεναν κανεις λάθος , ο καθένας να πάρει αυτό που λέει ο νόμος , και οι δυο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom