The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αν ο λογος ηταν οικονομικος, θα ανοιγαν σε τουριστες να ερθουν λεφτουδακια. Προφανως και ειναι υγειονομικος. Εδω για οικονομικους λογους τους παρακαλαμε να ερθουν εξαλλου, τα ειπε η κυρια Β. τις προαλλες.
Άρα συμφωνείς λοιπόν μαζί μου ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα της κυρίας Β., τα μέτρα στην Ελλάδα δεν έχουν υγειονομικά κριτήρια, κάτι είναι και αυτό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και μένα με ξεπερνάει που προτείνεις ο νόμος να γράφει "επιτρέπεται η μουσική πλην ντάμπα ντούμπα " απλά δεν το γράφω κάθε τρία μηνύματα, στο Όσλο είναι κλειστή η εστίαση εδώ και 5 μήνες κι επίσης την άνοιξαν στις κόκκινες πόλεις χωρίς μουσική και χωρίς αλκοόλ για τους γνωστούς λόγους. Γενικώς αλληλοξεπερνιόμαστε, υγιές είναι αυτό.



Μιλούσα με χωριό στη Φωκίδα πριν από λίγο, το 80% των κατοίκων είναι άνω των 65, έχουν εμβολιαστεί μόνο 13 άτομα, όταν ρώτησα γιατί μου είπε η νοσοκόμα (!!!) "γιατί δεν παίζουμε το παιχνίδι τους", δε ρώτησα ποιοι είναι οι "τους" αλλά με δεδομένο ότι μιλάμε για χωριό που και στα 2 καφενεία υπήρχαν αφίσες τους κόμματος του Αρτέμη Σώρα, προτίμησα να αποφύγω την ερώτηση και να το γυρίσω στον οβελία. Γνωστός των γονιών μου στην Αθήνα ήθελε να εμβολιαστεί, δεν τον πάνε τα παιδιά του "για το τσιπάκι" και τελικά του έκλεισε ραντεβού η μάνα μου κρυφά που θα τον πάει με το αμάξι χωρίς να το μάθουν τα παιδιά του. Έχω ακούσει και περιπτώσεις παιδιών πάντως που παρακαλάνε τους μπαρμπάδες να πάνε για εμβολιασμό κι αυτοί παραμένουν ακλόνητοι, βράχοι αντίστασης . Εντάξει, με το ζόρι δε γίνεται τίποτε, δε γίνεται να κυνηγάς και τους ανθρώπους με τη σύριγγα.
Απολαυστικη εμπειρια. Γεμιζουν ανετα βιβλιο. Μηπως να το σκεφθεις?
Ακουω κι εγω στο χωριο τα παντα. Ευτυχως οι ηλικιωμενοι ειναι σοφοτεροι κ εφθασαν το 90%.. εχουμε κ το "βαμβακα", ετσι τον λεμε τωρα. Αυτον που μας ανοιξε τα ματια τι κανουν με το βαμβακι στο δερμα μας. Εισαγουν τον καρκινο κ σε 6 μηνες βγαινει το μελανωμα. Προσεξτε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
Δεν καταδικαζω ολα τα μετρα ουτε τα επικροτω. Τα sms ειναι παραλογισμος. Αλλα η μουσικη κανει νοημα. Και γενικα ολα τα μετρα ειναι δυσαρεστα, με αστοχιες, αλλα η ΜΕΘ ειναι παντα χειροτερη. Διαμαρτυρονται οσοι νιωθουν ατρωτοι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επρεπε να κανουν κ εδω open day, οπως Ιταλια. Μπατε σκυλοι αλεστε. Ολοι για εμβολιο χωρις ραντεβου τα ΣΚ. Γινεται ο χαμος, μεγαλη επιτυχια, αυριο πανε για μισο εκατ. εμβολιασμους/ημερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είπα να επιτρέπεται η μουσική πλην ντάμπα ντούμπα, είπα ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα είδη μουσικής, διάβασε τι γράφω..

Δε μπορεί οοοολα να ακυρώνονται επειδή υπάρχει η περίπτωση της δυνατής μουσικής, πως θα γίνει δηλαδή; Μου μιλάς για το Όσλο, στο 5 μήνες σκοτάδι για το τι κάνουν στα εστιατόρια και στα μαγαζιά. Για την Μαδρίτη έχεις να μας πεις κάτι, για την Ρωσία εκεί που πήγες και τα ξέρεις καλύτερα, για την Σερβία, για την Σλοβενία;
Για τη Ρωσία ξέρω να σου πω, αλλά δε θα σου αρέσουν αυτά που θα ακούσεις, στους δρόμους πεθαίνουν, δεν υπάρχει κρεβάτι ούτε για δείγμα κι εργαζόμενος σε μεγάλο εργαστήριο της Μόσχας μου είπε ότι μόνο στο δικό του έχουν περισσότερα θετικά τεστ από όσα ανακοινώνει η κυβέρνηση για όλη τη Μόσχα μαζί :haha: , η βραζιλιάνικη o_O κυβέρνηση απέρριψε το Σπούτνικ χθες για λόγους ασφαλείας, κουβανικό εμβόλιο ακόμη δεν υφίσταται, η παραγωγή Σπούτνικ έχει μείνει τόσο πίσω που ξαναβγήκε (τρίτη φορά) ο Πούτιν κι είπε ότι δεν κάνουν εξαγωγές, τα excess deaths (430.000 αντί για 109.000 θανάτους που λέει το Κρεμλίνο σε πείσμα της στατιστικής υπηρεσίας) δείχνουν μια πολύ άσχημη ιστορία αποτυχίας.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν άλλες μουσικές, είπα ότι δε γίνεται να θεσμοθετήσεις νόμο για το τι είδους μουσική θα παίζεται είναι δύσκολο και θα είναι παράθυρο για μαϊμουδιές, ή θα παίζεται μουσική ή δε θα παίζεται. Γνωρίζοντας πώς λειτουργούν καφετέριες και μπαρ με ντεσιμπέλ και πώς ουρλιάζεις μέσα κι έξω για να συνομιλήσεις (χωρίς μάσκα όπως είναι λογικό αφού πίνεις το ποτό σου), έχει λογική να μην υπάρχει μουσική, τουλάχιστον για ένα διάστημα μέχρι να πέσει το rt που φαίνεται ότι είναι σε καθοδική πορεία, παρανοϊκά παράλογο δε μου φαίνεται, ισχύει και σε πολλές χώρες (όπως η Νορβηγία που έχει 16 ώρες daylight παρεμπιπτόντως), όπου και οι εκεί ειδικοί επίσης δεν το βρήκαν τόσο παρανοϊκά παράλογο όσο εσύ, ενδεχομένως να μην έχουν τις κατάλληλες γνώσεις βέβαια ή τα εξαιρετικά αποτελέσματα της ρώσικης πρακτικής.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ;;;

Το πρόβλημα μας είναι η μουσική ή η ηλιθιότητα των μέτρων;;; Γιατί αυτό που συμβαίνει στην Αγγλία είναι φυσιολογικό;; Ο λόγος που δεν τους αφήνουν να πάνε διακοπές εκτός Αγγλίας είναι καθαρά οικονομικός, τους λένε μην πάτε Ελλάδα, πηγαίντε Κορνουάλη, άρα τι; Και ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει κλίμα διαμαρτυρίας στην Αγγλία, από το μυαλό σου τα κατεβάζεις;

Reuters από την προηγούμενη βδομάδα:

Anti-lockdown protesters defy restrictions in central London march

THOUSANDS of anti-lockdown protesters TAKE OVER central London (VIDEOS)
Και στην Ελλάδα πάντως έχουμε διαδηλωτές, δεν έχουμε κάτι να ζηλεψουμε από τους κουτόφραγκους.
Screenshot_20210429-141513_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210429-141509_WhatsApp.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
Σημερα εκανα μια απλουστατη εξεταση σε ιδιωτικη κλινικη και μου εκαναν ραπιντ για να μπω για 5 λεπτα. Δυσαρεστο, η μπατονετα επιασε ματι. Τραγικο οχι ομως. Ε ετσι ειναι, η πανδημια τα αλλαξε ολα και δεν θα επανελθουν συντομα εκει που ηταν. Απορω μετα απο 14 μηνες γιατι αυτο δεν γινεται αντιληπτο, ειλικρινα οποιος δεν το αποδεχεται βασανιζεται παρα πολυ. Αυτο ειναι τραγικο, οτι δεν γινεται διαβαθμιση μεταξυ του δυσαρεστου και του τραγικου.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Απλό είναι, αν υπάρχει δυνατή μουσική φωνάζεις και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς.
Υπάρχουν πολλά απλά, εξίσου απλό είναι και να απαγορευτεί το αλκοόλ γιατί μειώνει την επιφυλακή σου και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς, απλό είναι να απαγορευτούν τα σκαμπό γιατί όσοι κάθονται σε αυτά μεταδίδουν τα σταγονίδιά τους πιο μακρυά, απλό είναι να ορίσουν μέγιστο χρόνο παραμονής γιατί ισοδύναμα μειώνεται η έκθεση. Όλα απλά είναι.
Και εξακολουθεί να χρειάζεται και άδεια με sms για μετακίνηση, με την πόλη σε πλήρη σχεδόν λειτουργία, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις έναν απλό λόγο να το δικαιολογήσεις και αυτό.
Αναρωτιέμαι αν η επικείμενη -κατ' εμέ- άρση του μέτρου μόλις πατήσει οργανωμένα ο πρώτος τουρίστας θα έχει κι αυτή απλή εξήγηση (ακόμη και αν έχουν αυξηθεί τα κρούσματα στο ενδιάμεσο).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Μα πως ξερουν τι ωρα ακριβώς έγινε η ανάσταση ;; 12μμ ώρα Ελλάδος ή Ισραηλ;; αφου βρηκαν τον ταφο ανοιχτό και δεν πήραν πρεφα τι ωρα αναστηθηκε.. αρα είναι συμβολικό οπότε τι 12 τι 9.. θα φάμε και μια φορά τη μαγειρίτσα πριν τις 12 και θα βάλουμε νταμπα ντουμπα στην υγειιάα μας ρε παιδια..

αντε καλό Πάσχα και ναναι το τελευταίο με τετοιες συνθηκες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.079
Υπάρχουν πολλά απλά, εξίσου απλό είναι και να απαγορευτεί το αλκοόλ γιατί μειώνει την επιφυλακή σου και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς, απλό είναι να απαγορευτούν τα σκαμπό γιατί όσοι κάθονται σε αυτά μεταδίδουν τα σταγονίδιά τους πιο μακρυά, απλό είναι να ορίσουν μέγιστο χρόνο παραμονής γιατί ισοδύναμα μειώνεται η έκθεση. Όλα απλά είναι.
Και εξακολουθεί να χρειάζεται και άδεια με sms για μετακίνηση, με την πόλη σε πλήρη σχεδόν λειτουργία, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις έναν απλό λόγο να το δικαιολογήσεις και αυτό.
Αναρωτιέμαι αν η επικείμενη -κατ' εμέ- άρση του μέτρου μόλις πατήσει οργανωμένα ο πρώτος τουρίστας θα έχει κι αυτή απλή εξήγηση (ακόμη και αν έχουν αυξηθεί τα κρούσματα στο ενδιάμεσο).
Ποτε δεν περιμενα οτι η lounge μουσικη για ασανσερ που παιζει στα περισσοτερα μαγαζια θα προκαλουσε τοσα παθη. Εγω ειμαι εγνωμων που θα τρωμε χωρις ηχορρυπανση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ποτε δεν περιμενα οτι η lounge μουσικη για ασανσερ που παιζει στα περισσοτερα μαγαζια θα προκαλουσε τοσα παθη. Εγω ειμαι εγνωμων που θα τρωμε χωρις ηχορρυπανση.
Εσυ εισαι κρυφοκαθεστωτικη γι' αυτο τα λες αυτα. Εμεις οι αντισυστημικοι, θα μιλαμε δυνατα ακομα και τωρα χωρις μουσικη για να καταστει κι αυτο το μετρο ακυρο. Ο ακτιβισμος ειναι σταση ζωης! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουν πολλά απλά, εξίσου απλό είναι και να απαγορευτεί το αλκοόλ γιατί μειώνει την επιφυλακή σου και πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες διασποράς, απλό είναι να απαγορευτούν τα σκαμπό γιατί όσοι κάθονται σε αυτά μεταδίδουν τα σταγονίδιά τους πιο μακρυά, απλό είναι να ορίσουν μέγιστο χρόνο παραμονής γιατί ισοδύναμα μειώνεται η έκθεση. Όλα απλά είναι.
Σωστά, όλα απλά είναι, επιλογή γίνεται στο πιο εφαρμόσιμο/κατάλληλο.

Και εξακολουθεί να χρειάζεται και άδεια με sms για μετακίνηση, με την πόλη σε πλήρη σχεδόν λειτουργία, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις έναν απλό λόγο να το δικαιολογήσεις και αυτό.
Έχει εξηγηθεί πολλάκις από την επιτροπή και αυτό, όπως ότι μειώνει τις άσκοπες μετακινήσεις, βοηθάει στην στατιστική αποτύπωση σε συνδυασμό με τα λύματα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κόφτης κλπ κλπ.
Αναρωτιέμαι αν η επικείμενη -κατ' εμέ- άρση του μέτρου μόλις πατήσει οργανωμένα ο πρώτος τουρίστας θα έχει κι αυτή απλή εξήγηση (ακόμη και αν έχουν αυξηθεί τα κρούσματα στο ενδιάμεσο).
Ε καλά, προφανώς και έχει, απλή λογική είναι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom