The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προσθήκη: Άνοιξαν ραντεβού σε νοσοκομείο δέκα λεπτά από εδώ που είμαι αύριο και το ηλίθιο λέει ότι δε μπορεί να γίνει αλλαγή 120 ώρες πριν το ραντεβού (5 μέρες), ενώ στο FAQ γράφουν ότι είναι 3 μέρες το περιθώριο... Υπάρχει επιλογή για ακύρωση ραντεβού, αλλά φοβάμαι ότι θα με μπλοκάρει μετά, οπότε το αφήνω ως έχει.
Ε ναι πχια με τις ανακρίβειες! Επειδή συνέβη στον στενό μου κύκλο, μπορείς να ακυρώσεις και να κλείσεις ξανά αμέσως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό που βγαίνει μια λογική εξήγηση σε οτιδήποτε αποφάση παίρνετε, με ξεπερνάει.
Εμενα με ξεπερναει οτι καθετι αποκτα πολιτικη χροια σε επιπεδο γελοιοτητας. Ψηφισε με να σου εχω μουσικη, ψηφισε με γιατι σε εμβολιασα, ψηφισε με γιατι νικησα την πανδημια. Μπουρδες. Ειδικοι το προτειναν. Κ οχι φυσικα ελληνες ειδικοι. Στο uk απο περσυ ειχαν τετοια μετρα, γκουγκλαρει οποιος θελει να γινει ειδικος κ μαθαινει. Οι κουτοφραγκοι κατι ξερουν.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.756
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ε ναι πχια με τις ανακρίβειες! Επειδή συνέβη στον στενό μου κύκλο, μπορείς να ακυρώσεις και να κλείσεις ξανά αμέσως.
Σε δική μου γνωστή, η ακύρωση ραντεβού επέφερε κλείδωμα του λογαριασμού για 18 ημέρες. Θέλει περαιτέρω διερεύνηση το θέμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.115
Ε ναι πχια με τις ανακρίβειες! Επειδή συνέβη στον στενό μου κύκλο, μπορείς να ακυρώσεις και να κλείσεις ξανά αμέσως.
Εγω δεν ακυρωσα τιποτε και πατησα αλλαγη. Μολις κλεισεις το νεο, ακυρωνει το προηγουμενο αυτοματα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό που βγαίνει μια λογική εξήγηση σε οτιδήποτε αποφάση παίρνετε, με ξεπερνάει.

Στην πιο ηλιόλουστη χώρα της Ευρώπης, απαγορεύτηκε το κολύμπι με την πρόφαση να μη "συνωστιζόμαστε" στη παραλία. Κάναμε 6 μήνες να αποφασίσουμε εάν μπορούμε να ανοίξουμε τους εξωτερικούς χώρους σε καφέ και εστιατόρια, κάτι που ίσχυε σε αρκετές χώρες της κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης και ακόμα και τώρα το αποφασίζουν με κλειστή μουσική και το δικαιολογούμε και αυτό!!! Λες και υπάρχει μόνο το νταμπα ντουμπα και δεν υπάρχει άλλη μουσική να βάλουμε και ακόμα και αυτό θεωρείτε περιττή λύση!! Πονάει χέρι-κόψει χέρι εδώ 15 μήνες και συνεχίζουμε και το δικαιολογούμε.
Και μένα με ξεπερνάει που προτείνεις ο νόμος να γράφει "επιτρέπεται η μουσική πλην ντάμπα ντούμπα " απλά δεν το γράφω κάθε τρία μηνύματα, στο Όσλο είναι κλειστή η εστίαση εδώ και 5 μήνες κι επίσης την άνοιξαν στις κόκκινες πόλεις χωρίς μουσική και χωρίς αλκοόλ για τους γνωστούς λόγους. Γενικώς αλληλοξεπερνιόμαστε, υγιές είναι αυτό.

Τέλος εντύπωση μου κάνει η άρνηση πολλών ακόμα και σήμερα, μιας και από το κύκλο για παράδειγμα της δουλειάς που είμαστε 7-8 άτομα στο ηλικιακό γκρουπ 30-39, ήμουν ο μόνος που ολοκλήρωσε τη διαδικασία, μιας και άλλοι θα το σκεφτούν για μεταγενέστερα, άλλοι φοβούνται έχοντας ακούσει τα χίλια μύρια όσα για το «αμαρτωλό» ΑΖ, αλλοι θέλουν να κάνουν παιδιά (άντρες) και φοβούνται μήπως δε μπορούν και όλα αυτά τα ωραία που ακούμε κατά καιρούς...
Μιλούσα με χωριό στη Φωκίδα πριν από λίγο, το 80% των κατοίκων είναι άνω των 65, έχουν εμβολιαστεί μόνο 13 άτομα, όταν ρώτησα γιατί μου είπε η νοσοκόμα (!!!) "γιατί δεν παίζουμε το παιχνίδι τους", δε ρώτησα ποιοι είναι οι "τους" αλλά με δεδομένο ότι μιλάμε για χωριό που και στα 2 καφενεία υπήρχαν αφίσες τους κόμματος του Αρτέμη Σώρα, προτίμησα να αποφύγω την ερώτηση και να το γυρίσω στον οβελία. Γνωστός των γονιών μου στην Αθήνα ήθελε να εμβολιαστεί, δεν τον πάνε τα παιδιά του "για το τσιπάκι" και τελικά του έκλεισε ραντεβού η μάνα μου κρυφά που θα τον πάει με το αμάξι χωρίς να το μάθουν τα παιδιά του. Έχω ακούσει και περιπτώσεις παιδιών πάντως που παρακαλάνε τους μπαρμπάδες να πάνε για εμβολιασμό κι αυτοί παραμένουν ακλόνητοι, βράχοι αντίστασης . Εντάξει, με το ζόρι δε γίνεται τίποτε, δε γίνεται να κυνηγάς και τους ανθρώπους με τη σύριγγα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εμενα με ξεπερναει οτι καθετι αποκτα πολιτικη χροια σε επιπεδο γελοιοτητας. Ψηφισε με να σου εχω μουσικη, ψηφισε με γιατι σε εμβολιασα, ψηφισε με γιατι νικησα την πανδημια. Μπουρδες. Ειδικοι το προτειναν. Κ οχι φυσικα ελληνες ειδικοι. Στο uk απο περσυ ειχαν τετοια μετρα, γκουγκλαρει οποιος θελει να γινει ειδικος κ μαθαινει. Οι κουτοφραγκοι κατι ξερουν.
Ρε συ Στέφανε, οι ίδιοι ειδικοί έλεγαν να μένουμε στα σπίτια μας και οι ίδιοι ειδικοί όταν ήρθαν τα χιόνια έλεγαν "τώρα που θα μείνουμε περισσότερο στα σπίτια μας θα μεταδοθεί περισσότερο ο ιός". Μη ξαναποστάρουμε τα ίδια βίντεο, κάποια πράγματα έχουν καταντήσει περισσότερο γραφικά από τα γραφικά, δεν είναι θέμα πολιτικής χροιάς αυτό.

Και στον Καναδά οι ειδικοί προτείνουν να αναπνέουμε λιγότερο και εκεί οι κουτόφραγκοι κάτι ξέρουν, ας τους ακολουθήσουμε. Ας βάλουμε και τρίτη μάσκα αφού το προτείνουν οι ειδικοί, και τέταρτη και πέμπτη, όσες πιο πολλές, τόσο πιο καλά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω δεν ακυρωσα τιποτε και πατησα αλλαγη. Μολις κλεισεις το νεο, ακυρωνει το προηγουμενο αυτοματα.
Δεν μπορεί να το αλλάξει.
Σε δική μου γνωστή, η ακύρωση ραντεβού επέφερε κλείδωμα του λογαριασμού για 18 ημέρες. Θέλει περαιτέρω διερεύνηση το θέμα.
Στον στενό κύκλο (δηλαδή στο διπλανό πισι) η ακύρωση επέφερε κλείσιμο εκ νέου ραντεβού μέσα σε 1'.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και μένα με ξεπερνάει που προτείνεις ο νόμος να γράφει "επιτρέπεται η μουσική πλην ντάμπα ντούμπα " απλά δεν το γράφω κάθε τρία μηνύματα, στο Όσλο είναι κλειστή η εστίαση εδώ και 5 μήνες κι επίσης την άνοιξαν στις κόκκινες πόλεις χωρίς μουσική και χωρίς αλκοόλ για τους γνωστούς λόγους. Γενικώς αλληλοξεπερνιόμαστε, υγιές είναι αυτό.
Δεν είπα να επιτρέπεται η μουσική πλην ντάμπα ντούμπα, είπα ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα είδη μουσικής, διάβασε τι γράφω..

Δε μπορεί οοοολα να ακυρώνονται επειδή υπάρχει η περίπτωση της δυνατής μουσικής, πως θα γίνει δηλαδή; Μου μιλάς για το Όσλο, στο 5 μήνες σκοτάδι για το τι κάνουν στα εστιατόρια και στα μαγαζιά. Για την Μαδρίτη έχεις να μας πεις κάτι, για την Ρωσία εκεί που πήγες και τα ξέρεις καλύτερα, για την Σερβία, για την Σλοβενία;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.115
Στη Βρετανια δεν τους αφηνουν ακομη να κλεισουν διακοπες και φυσικα εχουν συντριπτικα ποσοστα εμβολιασμου, ιδεωδη διαχειριση και δεν υπαρχει κλιμα διαμαρτυριας. Οκ, το προβλημα μας εδω ειναι η μουσικη τωρα με 10000 νεκρους. Ας ρωτησουμε τι λενε οι 800+ διασωληνωμενοι, αν τους φαινεται ΤΡΑΓΙΚΟ προβλημα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στη Βρετανια δεν τους αφηνουν ακομη να κλεισουν διακοπες και φυσικα εχουν συντριπτικα ποσοστα εμβολιασμου, ιδεωδη διαχειριση και δεν υπαρχει κλιμα διαμαρτυριας. Οκ, το προβλημα μας εδω ειναι η μουσικη τωρα με 10000 νεκρους
ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ;;;

Το πρόβλημα μας είναι η μουσική ή η ηλιθιότητα των μέτρων;;; Γιατί αυτό που συμβαίνει στην Αγγλία είναι φυσιολογικό;; Ο λόγος που δεν τους αφήνουν να πάνε διακοπές εκτός Αγγλίας είναι καθαρά οικονομικός, τους λένε μην πάτε Ελλάδα, πηγαίντε Κορνουάλη, άρα τι; Και ποιος σου είπε ότι δεν υπάρχει κλίμα διαμαρτυρίας στην Αγγλία, από το μυαλό σου τα κατεβάζεις;

Reuters από την προηγούμενη βδομάδα:

Anti-lockdown protesters defy restrictions in central London march

THOUSANDS of anti-lockdown protesters TAKE OVER central London (VIDEOS)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.115
Αν ο λογος ηταν οικονομικος, θα ανοιγαν σε τουριστες να ερθουν λεφτουδακια. Προφανως και ειναι υγειονομικος. Εδω για οικονομικους λογους τους παρακαλαμε να ερθουν εξαλλου, τα ειπε η κυρια Β. τις προαλλες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κάποια πράγματα έχουν καταντήσει περισσότερο γραφικά από τα γραφικά, δεν είναι θέμα πολιτικής χροιάς αυτό.
Συμφωνουμε νομιζω σχεδον σε ολα, απλα τονισα οτι δεν ειναι ελληνικο μετρο, το εφαρμοσαν οι εγγλεζοι περσυ, το ξανακαναν φετος. Δεν ειναι χθεσινο μετρο. Λες να μην ξερουν τι κανουν κ ξερουμε εμεις καλυτερα? Κ πολιτικη χροια το ειπα επειδη καθε μερα μα καθε μερα βλεπω να μιλουν για το εμβολιαστικο προγραμμα πολιτικοι ενω ειναι καθαρα εργο της επιτροπης επιστημονων. Κ τα οποια ευσημα τα αξιζουν μονο επιστημονες. Οι πολιτικοι ειναι για το μετα, την οικονομια κ εκει θα κριθουν. Γνωμη μου παντα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom