The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Εσυ εισαι κρυφοκαθεστωτικη γι' αυτο τα λες αυτα. Εμεις οι αντισυστημικοι, θα μιλαμε δυνατα ακομα και τωρα χωρις μουσικη για να καταστει κι αυτο το μετρο ακυρο. Ο ακτιβισμος ειναι σταση ζωης! :)
Αχ, επρεπε να ειμαστε Σοβιετια να παιζει παντου υποχρεωτικα Σοστακοβιτς. Ε και να βλεπα αν θα ηταν ικανοποιημενοι οσοι διαμαρτυρονται για την καταπιεση του δικαιωματος στη μουσικη των ποταδικων. Γιατι εμεις που δεν θελουμε καγκουροσκυλαδικα προτιμουμε τον Σοστακοβιτς στο σπιτι μας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιλούσα με χωριό στη Φωκίδα πριν από λίγο, το 80% των κατοίκων είναι άνω των 65, έχουν εμβολιαστεί μόνο 13 άτομα, όταν ρώτησα γιατί μου είπε η νοσοκόμα (!!!) "γιατί δεν παίζουμε το παιχνίδι τους", δε ρώτησα ποιοι...
Αυτό δεν είναι τίποτα. Πολύ δικό μου άτομο που δουλεύει σε υγειονομική δομή με ευαίσθητα θέματα, κυρίως νυν/πρώην χρήστες κτλ, είχε περί το 70% απορρίψεις του εμβολίου γιατί «ποιος ξέρει τι θα έχει μέσα» και «θα μας κάνουν πειραματόζωα, δε τους εμπιστεύομαι». Επαναλαμβάνω, πρων & νυν χρήστες... Τι να πω εγώ παραπάνω;

Το πρόβλημα μας είναι η μουσική ή η ηλιθιότητα των μέτρων;
Το πρόβλημα μας είναι η τακτική του «για μένα, χωρίς εμένα».
Δε γίνεται να αποφασίζεις για την εστίαση, χωρίς να έχεις τα επιδημιολογικά δεδομένα εκείνων των ημερών και να την ανοίγεις απλά και μόνο γιατί μένεις από ρευστό.
Δε γίνεται να συζητάς για την εστίαση χωρίς τους ανθρώπους που αποτελούν την εστίαση. Για πολλούς από αυτούς το άνοιγμα με τέτοιο βεβιασμένο τρόπο ισοδυναμεί με κλέισιμο. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι καλύτερα να έπαιρνε παράταση, ανοίγοντας μια και καλή.
Ο παραλογισμός είναι μεγάλος, ακραία παραδείγματα υπάρχουν πολλά, θα σταθώ όμως μόνο στην εστίαση μιας κι εκεί είναι η κουβέντα των ημερών. Υπάρχουν κι άλλοι κλάδοι που υποφέρουν όμως, για παράδειγμα τα γυμναστήρια.

Για το θέμα που ανέφερες πάντως περί μουσικής, τα δεδομένα λένε πως είναι σωστό. Το ζήτημα μας είναι αν καθίσταται εφικτό.
Όπως επίσης η άλλη γελοιότητα με τους καθήμενους όλους και τις αποστάσεις, όταν ήδη έξω από τα μπαρ που πωλούν ποτά εδώ κι ένα μήνα που έφτιαξε ο καιρός γίνεται το αδιαχώρητο. Όλοι όρθιοι στο πεζοδρόμιο, ποτάκι στο χέρι, κατεβασμένη μάσκα και κουβέντα. Πιστεύει κανείς ότι δε θα γίνεται αυτό όντας ανοικτή η εστίαση;

Καμιά φορά αναρωτιέμαι, τί διάλο αυτοί που βγάζουν τα μέτρα τέτοιου τύπου τόσο ξενέρωτοι και εκτός πραγματικότητας είναι, δεν έχουν πάει ποτέ τους σε μπαρ;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.795
Καμιά φορά αναρωτιέμαι, τί διάλο αυτοί που βγάζουν τα μέτρα τέτοιου τύπου τόσο ξενέρωτοι και εκτός πραγματικότητας είναι, δεν έχουν πάει ποτέ τους σε μπαρ;
Αυτοί είναι οι ειδικοί. Που αντιγράφουν τους άλλους ειδικούς. Ναι αυτούς τους ειδικούς που με τα μέτρα τους μετράνε χιλιάδες νεκρούς. Να μην χάσουμε κι εμείς να τους φτάσουμε. Μην τυχόν και πούνε ότι εμείς δεν έχουμε ειδικούς που αντιγράφουν ειδικούς.
Αυτά.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.015
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αυτό δεν είναι τίποτα. Πολύ δικό μου άτομο που δουλεύει σε υγειονομική δομή με ευαίσθητα θέματα, κυρίως νυν/πρώην χρήστες κτλ, είχε περί το 70% απορρίψεις του εμβολίου γιατί «ποιος ξέρει τι θα έχει μέσα» και «θα μας κάνουν πειραματόζωα, δε τους εμπιστεύομαι». Επαναλαμβάνω, πρων & νυν χρήστες... Τι να πω εγώ παραπάνω;


Το πρόβλημα μας είναι η τακτική του «για μένα, χωρίς εμένα».
Δε γίνεται να αποφασίζεις για την εστίαση, χωρίς να έχεις τα επιδημιολογικά δεδομένα εκείνων των ημερών και να την ανοίγεις απλά και μόνο γιατί μένεις από ρευστό.
Δε γίνεται να συζητάς για την εστίαση χωρίς τους ανθρώπους που αποτελούν την εστίαση. Για πολλούς από αυτούς το άνοιγμα με τέτοιο βεβιασμένο τρόπο ισοδυναμεί με κλέισιμο. Οι ίδιοι υποστηρίζουν ότι καλύτερα να έπαιρνε παράταση, ανοίγοντας μια και καλή.
Ο παραλογισμός είναι μεγάλος, ακραία παραδείγματα υπάρχουν πολλά, θα σταθώ όμως μόνο στην εστίαση μιας κι εκεί είναι η κουβέντα των ημερών. Υπάρχουν κι άλλοι κλάδοι που υποφέρουν όμως, για παράδειγμα τα γυμναστήρια.

Για το θέμα που ανέφερες πάντως περί μουσικής, τα δεδομένα λένε πως είναι σωστό. Το ζήτημα μας είναι αν καθίσταται εφικτό.
Όπως επίσης η άλλη γελοιότητα με τους καθήμενους όλους και τις αποστάσεις, όταν ήδη έξω από τα μπαρ που πωλούν ποτά εδώ κι ένα μήνα που έφτιαξε ο καιρός γίνεται το αδιαχώρητο. Όλοι όρθιοι στο πεζοδρόμιο, ποτάκι στο χέρι, κατεβασμένη μάσκα και κουβέντα. Πιστεύει κανείς ότι δε θα γίνεται αυτό όντας ανοικτή η εστίαση;

Καμιά φορά αναρωτιέμαι, τί διάλο αυτοί που βγάζουν τα μέτρα τέτοιου τύπου τόσο ξενέρωτοι και εκτός πραγματικότητας είναι, δεν έχουν πάει ποτέ τους σε μπαρ;
Λογικο ειναι να τ' ανοιγουν επειδη τους τελειωσε το ρευστο. Σε καμμια χωρα το ρευστο δεν ειναι αμετρητο. Οταν μιλησε η κυβερνηση με τον συλλογο τους και τους ρωτησε αν θελουν ν' ανοιξουν αλλα μονο εξω εκεινοι ειπαν οχι, χαζοι ηταν να χασουν την επιστρεπτεα, καλα εκαναν και εγω το ιδιο θα εκανα. Το προβλημα ειναι οτι για αλλη μια φορα η κυβερνηση λογαριασε το πολιτικο κοστος κανοντας το χατιρι σε εναν επαγγελματικο κλαδο αντι για το κοινο καλο. Επρεπε να τους υποχρεωσει ν' ανοιξουν ή εστω να επιτρεψει σε οσους το θελουν. Δεν εχω προβλημα ουτε με τους επιχειρηματιες ουτε με τους εργαζομενους στον χωρο της εστιασης, απο τους πιο αγαπητους μου κλαδους ειναι, με την κυβερνηση τα εχω. Περα απο το οικονομικο που ειναι προφανες ποιο θα ηταν λιγοτερο επιζημιο και επιδημιολογικα να το παρεις πιο ευκολο ειναι να ανοιξεις τα μαγαζια (μονο τους εξωτερικους χωρους προφανως) και να ελεγχεις την τηρηση των μετρων σε αυτα μεταθετοντας τους στην ουσια την ευθυνη επιτηρησης του πελατη αν κρατα τα μετρα σε αυτους παρα να ελεγχεις καθε πολιτη σε καθε πλατεια αν κρατα την σωστη αποσταση. Χτες μιλουσα με φιλο μου στην Γερμανια, για να παει σε κομμωτηριο επρεπε πριν να κανει σελφ τεστ. Εδω ή θα τα εχουμε κλειστα ή μπατε σκυλοι αλεστε! Ουτε ενα στοχευμενο μετρο, ολα οριζοντια. Προφανως και δεν ειναι αυθυνη μονο της τωρινης κυβερνησης, τα περισσοτερα ειναι διαχρονικα προβληματα του πολιτικου μας συστηματος και της δημοσιας διοικησης (λιγοτερο). Εχει αποδειχτει πως οταν υπαρχει πολιτικη βουληση (σπανιως), μια χαρα λειτουργει η δημοσια διοικηση, βλεπε καπνισμα σε κλειστους χωρους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.088
Σε αλλα νεα, μετα την Κυπρο και η Τουρκια ετοιμη για φουλ λοκ νταουν μετα το success story. "Δεν θα εχουν υπευθυνους επιχειρηματιες της εστιασης να ελεγχουν τους πελατες οπως εδω" σκεφτεται ο Θεμης Αδαμαντιδης, που συνεληφθη να τραγουδαει σε κλειστο μπουζουξιδικο εν μεσω λοκ νταουν.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
ο Θεμης Αδαμαντιδης, που συνεληφθη να τραγουδαει σε κλειστο μπουζουξιδικο εν μεσω λοκ νταουν.
Αυτός ή θα τραγουδαει ή θα παιζει ζαρια σε κλειστό μέρος.. ρε μ@λ@@@ κάτσε σπιτι σου επιτελους..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.015
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σε αλλα νεα, μετα την Κυπρο και η Τουρκια ετοιμη για φουλ λοκ νταουν μετα το success story. "Δεν θα εχουν υπευθυνους επιχειρηματιες της εστιασης να ελεγχουν τους πελατες οπως εδω" σκεφτεται ο Θεμης Αδαμαντιδης, που συνεληφθη να τραγουδαει σε κλειστο μπουζουξιδικο εν μεσω λοκ νταουν.
Τα μαγαζιά τα ελέγχεις πιο εύκολα για αυτό τον πιάσανε τόσες φορές, τις πλατείες πιο δύσκολα, το ίδιο λέμε!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.795
Χτες μιλουσα με φιλο μου στην Γερμανια, για να παει σε κομμωτηριο επρεπε πριν να κανει σελφ τεστ.
Άσε μην μιλάς για Γερμανία ειδικά που άνοιξε τα κομμωτήρια την επομένη ημέρα που είπαν στην Μέρκελ πως καταφέρνει τόσο καιρό με κλειστά τα κομμωτήρια να έχει τόσο καλοχτενισμένα μαλλιά.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom