The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καμιά δικαιολογία για κανέναν εκτός από ιατρικούς λόγους.
Οι ιατροί να χάνουν τη δυνατότητα να έχουν ιδιωτικό ιατρείο, στο δημόσιο "γεια σας", βουλευτές χάνουν την έδρα η οποία παει σε αντικαταστάτη.
Επίσης για εμένα αν θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία θα πρέπει όλοι οι καθηγητές να είναι εμβολιασμενοι. Οποίος δεν είναι χάνει το δικαίωμα είτε του μόνιμου διορισμου είτε ως αναπληρωτής/ωρομισθιος (αλλά να το πουν τώρα πριν ξεκινήσει η χρόνια).

Και οι κινητές μονάδες του εοδυ από γειτονιά σε γειτονιά να εμβολιαζουν όλους τους άνω των 50, για να μην υπάρχει καμία δικαιολογία του στυλ "ήταν μακρυά το εμβολιαστικο κέντρο και δεν έχω κανέναν να με παει" ή "στο χωριό δεν έχουμε τον ιό" ή τις κλασσικές ψεκασμενες δικαιολογίες.
όλα αυτά ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ και ...θα γινουν εφ όσον ο εμβολιασμός καταστεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ.
αντε να δούμε γιατί δεν τον κάνουν???
αν ήταν τόσο απλό ήδη θα το κανανε

τάχω πεί επανειλημμένα τους λόγους....μην επαναλαμβάνομαι
και τα επακόλουθα της υποχρεωτικότητας..τις υποχρεώσεις-ευθύνες αυτού(του κρατου όταν ΘΑ υποχρεώσει..)
απέναντι σ αυτόν που θα υποχρεώσει

γενικά, όχι προς εσένα jimp:
αντί να αναρωτηθείτε γιατί κάτι τόσο ουσιαστικό και πασιφανές για το κοινό καλό
δεν γίνεται υποχρεωτικό τα βάζετε με τον καθένα που δεν εμβολιάζεται

και το πάνε γύρω γύρω και έμμεσα στην υποχρεωτικότητα

όσο είναι προαιρετικός δεν μπορεί κανείς ούτε να απολυθεί ούτε να ...διωχθεί ,ούτε να στερηθεί άδειας επαγγέλματος ούτε τίποτε
το πολύ πολυ να μετακινηθεί για τους έχοντες θέση στο δημοσιο
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
άκουσα τυχαία ,πραγματικά τυχαία έπεσα πάνω του για 5-10 λεπτά που άνοιξα τηλ ένα πρωινό πριν καναδυό μέρες) τον Μαγιορκινη
να απαντά σε ερώτηση δημοσιογράφου που τον ρωτούσε τι απαντά σε νέους 20αρηδες 25 ρηδες που λενε μα εγώ γιατι να κάνω το εμβόλιο είμαι σε ηλικία που στατιστικά δεν κινδυνεύω και να κολλήσω θα το περάσω ασυμπτωματικά η ήπια

και απάντησε ότι ναι μεν οι νέοι δεν κινδυνεύουν να νοσήσουν βαρειά(ΜΕΘ κλπ)
αλλά πολλές φορές ταλαιπωρούνται με κάποια επακόλουθα που μπορεί να τους αφήσει ο ιός όπως απώλεια οσμής,γεύσης,ατονία,κάποια αδυναμία και γιατί να ταλαιπωρούνται ποιός ό λόγος να ταλαιπωρούνται
και επίσης βασικό το να προστατέψουν την γιαγιά και τον παππού στο σπίτι...

μα είμαστε με τα καλά μας???
είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά για να πάει ο 20αρης να εμβολιασθεί
και ρωτάω και απορώ γιατί ΔΕΝ ρωτησε ο δημοσιογράφος
ποια ΓΙΑΓΙΑ και ποιός ΠΑΠΠΟΥς ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑΠΡΕΠΕ να εμβολιασθούν??αυτοι δεν είναι που κινδυνεύουν??μη χειροτερα,αυτοί είναι δεδομένο ότι ήδη είναι εμβολιασμένοι
η θα εμβολιασθεί ο 20αρης επειδή δεν πείθεται ο 70αρης μη χειρότερα
ποιά επακόλουθα τα επακόλοθα περι ανοσμίας κλπ και αδυναμίας ακολουθούν κατά κανόνα την μέτρια προς σοβαρή -σοβαρή και εκεί ακόμα κρατάει γύρω στους 2 μήνες πλην εξαιρέσεων που αφορουν τις αρκετα΄βαρειες περιπτώσεις,αυτό είναι όλο...
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
όσο είναι προαιρετικός δεν μπορεί κανείς ούτε να απολυθεί ούτε να ...διωχθεί ,ούτε να στερηθεί άδειας επαγγέλματος ούτε τίποτε
Επειδή άνοιξες την κουβέντα... έχω έναν υπάλληλο που δεν θέλει να εμβολιαστεί. Βέβαια είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, συμφωνώ μαζί σου.Αν αρρωστήσει όμως δεν πρέπει να κλείσω το μαγαζί μου κάποιες μέρες; Πρέπει άραγε να απαιτήσω από κείνον διαφυγοντα κέρδη;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επειδή άνοιξες την κουβέντα... έχω έναν υπάλληλο που δεν θέλει να εμβολιαστεί. Βέβαια είναι δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει, συμφωνώ μαζί σου.Αν αρρωστήσει όμως δεν πρέπει να κλείσω το μαγαζί μου κάποιες μέρες; Πρέπει άραγε να απαιτήσω από κείνον διαφυγοντα κέρδη;
τι να σου πω υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα και παράμετροι και ερωτηματικά απόλυτα εύλογα σε σχέση με τον κορωνοιό
που όμως δεν έχουν απαντήσεις...
δεν ξέρω τι μαγαζί έχεις και τι ακριβώς εννοείς,ούτε βέβαια χρειάζεται να το πείς δημόσια,

σε περίπτωση νόσησης απευθύνεσαι στον ΕΟΔΥ για οδηγίες...
οι οποίες οδηγίες ενώ στην αρχή του κορωνοιού ήταν πολύ αυστηρές όσον αφορά απολυμάνσεις(αν εννοείς αυτό) κλπ εδω και μήνες βλέπω ότι είναι πιό χαλαρές

πχ σε δημοτική δομή υγείας αν προκύψει κρουσμα γίνεται
απολύμανση του χώρου και μετά από κάποιες ώρες ο χώρος επαναλειτουργεί κανονικότατα, (το κρούσμα -ασθενής εννοείται απομακρύνεται ...καραντίνα -θεραπεία)
αφού πλέον έχει αποδειχθεί ότι ο ιός μεταδίδεται αερογενώς(με τα σταγονίδια)και όχι από επιφάνειες όπως λέγανε αρχικά

τώρα το τι ισχύει η τι πρέπει να ισχύει με χώρο εστίασης,κατάστημα ,ινστιτούτα κλπ δεν το ξέρω,
ούτε ξέρω αν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι ,αυτό μόνο δικηγόρος μπορεί να στο απαντήσει

και όχι δεν άνοιξα εγώ την κουβέντα,απλά απαντώ σε τοποθετήσεις άλλων μελών παίρνοντας μιά διαφορετική θέση ( ενώ έχω εμβολιασθεί)ως προς τους ανεμβολίαστους ...δεν είναι κακό νομίζω να ακουγεται και μιά διαφορετική άποψη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τι να σου πω υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα και παράμετροι και ερωτηματικά απόλυτα εύλογα σε σχέση με τον κορωνοιό
που όμως δεν έχουν απαντήσεις...
δεν ξέρω τι μαγαζί έχεις και τι ακριβώς εννοείς,ούτε βέβαια χρειάζεται να το πείς δημόσια,

σε περίπτωση νόσησης απευθύνεσαι στον ΕΟΔΥ για οδηγίες...
οι οποίες οδηγίες ενώ στην αρχή του κορωνοιού ήταν πολύ αυστηρές όσον αφορά απολυμάνσεις(αν εννοείς αυτό) κλπ εδω και μήνες βλέπω ότι είναι πιό χαλαρές

πχ σε δημοτική δομή υγείας αν προκύψει κρουσμα γίνεται
απολύμανση του χώρου και μετά από κάποιες ώρες ο χώρος επαναλειτουργεί κανονικότατα, (το κρούσμα -ασθενής εννοείται απομακρύνεται ...καραντίνα -θεραπεία)
αφού πλέον έχει αποδειχθεί ότι ο ιός μεταδίδεται αερογενώς(με τα σταγονίδια)και όχι από επιφάνειες όπως λέγανε αρχικά

τώρα το τι ισχύει η τι πρέπει να ισχύει με χώρο εστίασης,κατάστημα ,ινστιτούτα κλπ δεν το ξέρω,
ούτε ξέρω αν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι ,αυτό μόνο δικηγόρος μπορεί να στο απαντήσει

και όχι δεν άνοιξα εγώ την κουβέντα,απλά απαντώ σε τοποθετήσεις άλλων μελών παίρνοντας μιά διαφορετική θέση ( ενώ έχω εμβολιασθεί)ως προς τους ανεμβολίαστους ...δεν είναι κακό νομίζω να ακουγεται και μιά διαφορετική άποψη
Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι μπαίνουν καραντίνα ως άμεσες επαφές με το κρούσμα. Ως εκ τούτου μια μικρή επιχείρηση αναγκαστικά υπολειτουργεί ή κλείνει. Χώρια την ταλαιπωρία που θα υποστούν όλοι εξαιτίας του.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.746
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom