The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν το λέω εγώ, το λέει ο C. Drosten και πολλοί άλλοι και το βλέπουμε ήδη να γίνεται σε χώρες με πολυ ψηλό ποσοστό εμβολιασμένων:
Ίσως γιατί τα εμβόλια για το συγκεκριμένο ιό δε δημιουργούν τείχος ανοσίας, απόδειξη ότι οι εμβολιασμένοι με αυτά συνεχίζουν να κολλάνε και να μεταδίδουν, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει με άλλα κοινά εμβόλια. Η έννοια του τείχους ανοσίας υπάρχει στα βιβλία, δε θα αλλάξουμε τον ορισμό τώρα επειδή δε μας βολεύει η εξέλιξη των πραγμάτων. Επίσης, να κολλήσουν όλοι οι άνθρωποι στη Γη είναι στατιστικά απίθανο για πολλούς λόγους που θα μπορούσαμε να αναλύσουμε σε κάποιο άλλο θέμα.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
για τους γιατρούς στην Ιταλία σε πρόλαβα
γιατί το άρθρο πόυ παρέθεσα που αφορά συστάσεις από την δική μας επιτροπή βιοηθικής το περιλαμβάνει και ήδη απάντησα γι αυτό στον borealis

Οσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα θέματα της υποχρεωτικότητας κλπ κάλλιστα με αναζητήσεις μπορείτε να βρείτε άφθονες πληροφορίες
ήδη το άρθρο που παρεθεσα είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον
εκτός αυτού τουλάχιστον εγώ έχω ενημερωθεί πάρα πολύ και από άρθρα και απόψεις συνταγματολόγων και από άλλες πηγές
όποιος θελει ψάχνει βρίσκει διαβάζει

όλα τ αλλα νάχαμε να λέγαμε
έχεις την άποψη σου έχω την δική μου
Χαχα μου λες μη λες αποψεις βαλε στοιχεια, βάζω στοιχεία λες αποψη σου, οοοκ. Και οποιος θελει ψαχνει και βρισκει αλλα πιστεύει οτι το εμβόλιο ειναι πιο επικινδυνο απο τον ιο για τους νέους αν και τα νούμερα λένε άλλα.

Ίσως γιατί τα εμβόλια για το συγκεκριμένο ιό δε δημιουργούν τείχος ανοσίας, απόδειξη ότι οι εμβολιασμένοι με αυτά συνεχίζουν να κολλάνε και να μεταδίδουν, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει με άλλα κοινά εμβόλια. Η έννοια του τείχους ανοσίας υπάρχει στα βιβλία, δε θα αλλάξουμε τον ορισμό επειδή δε μας βολεύει η εξέλιξη των πραγμάτων. Επίσης, να κολλήσουν όλοι οι άνθρωποι στη Γη είναι στατιστικά απίθανο για πολλούς λόγους που θα μπορούσαμε να αναλύσουμε σε κάποιο άλλο θέμα.
Θα ενημερώσουμε τον Herr Drosten για τις απόψεις σου, θα τις ακούσει σίγουρα με ενδιαφέρον. Σε κανένα χρόνο θα ξέρουμε.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαχα μου λες μη λες αποψεις βαλε στοιχεια, βάζω στοιχεία λες αποψη σου, οοοκ. Και οποιος θελει ψαχνει και βρισκει αλλα πιστεύει οτι το εμβόλιο ειναι πιο επικινδυνο απο τον ιο για τους νέους αν και τα νούμερα λένε άλλα.


Θα ενημερώσουμε τον Herr Drosten για τις απόψεις σου, θα τις ακούσει σίγουρα με ενδιαφέρον. Σε κανένα χρόνο θα ξέρουμε.
σου έχω παραθέσει πεντακόσιες φορές το άρθρομ μπάς και το διαβάσεις και μου λες βάλε στοιχεία
διαβίβασε του τους χαιρετισμούς μου ..αδελφικους
α τωρα έιδα ότι το τελευταίο απευθύνεται στον νορθ,
δενπειράζει δώσε πάλι χαιρετίσματα
 
Last edited:
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαχα μου λες μη λες αποψεις βαλε στοιχεια, βάζω στοιχεία λες αποψη σου, οοοκ. Και οποιος θελει ψαχνει και βρισκει αλλα πιστεύει οτι το εμβόλιο ειναι πιο επικινδυνο απο τον ιο για τους νέους αν και τα νούμερα λένε άλλα.


Θα ενημερώσουμε τον Herr Drosten για τις απόψεις σου, θα τις ακούσει σίγουρα με ενδιαφέρον. Σε κανένα χρόνο θα ξέρουμε.
εισηγήσου κι εσύ στην επιτροπή( η οποία θα εισηγηθεί στους πιό πάνω για το θέμα της υποχρεωτικότητας)
με τα στοιχεία σου μήπως και τους αλλάξεις γνώμη γι αυτά που εκφράζουν τόσο προσεκτικά και με τόση λεπτότητα
κύττα να δείς και ήμουν προκατειλημμένη όταν συσταθηκε
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
εισηγήσου κι εσύ στην επιτροπή( η οποία θα εισηγηθεί στους πιό πάνω για το θέμα της υποχρεωτικότητας)
με τα στοιχεία σου μήπως και τους αλλάξεις γνώμη γι αυτά που εκφράζουν τόσο προσεκτικά και με τόση λεπτότητα
Το έχω διαβάσει το άρθρο, δε με νοιαζει καμία υποχρεωτικότητα, δεν είναι αυτό το θέμα. Δε λέω να επιβάλλει κανείς σε κανέναν τίποτα. Η (ελεύθερη) απόφαση όμως να μην εμβολιάζεται κάποιος δεν μπορεί να είναι χωρίς επιπτώσεις, τιποτα στη ζωή δεν είναι. Δε θες, μην εμβολιάζεσαι. δε θα πεις σε κανέναν όμως πως θα λειτουργήσει το μαγαζί του. Τις νομικές λεπτομέρειες που τόσο έχεις μελετήσει θα τις λύσουν οι νομικοί.

Δεν μπορώ όμως να ακούω ότι έχει δίκιο να μην εμβολιάζεται ο 25ρης γιατι φοβάται το εμβόλιο, τη στιγμή που οι κίνδυνοι απο το εμβόλιο ειναι 800 φορές λιγότεροι απο τη νόσο απο την οποια προφυλάσσει το εμβόλιο. Δε μπορούν να δομηθούν πολιτικές πάνω σε αυτό τον αβάσιμο (με νούμερα) φόβο.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με το να ξαναλες τα ιδια δεν απαντας.

Δεν παρερμηνευω τιποτα, θυμιζω οτι και ο εργοδότης έχει δικαιωματα. Όπως μπορεί να διωξει έναν που εξυπηρετει πελάτες πχ ενώ είναι απλυτος και βρωμαει (και μας φαινεται αυτονοητο και επιβεβλημένο να τον διώξει κι ας μη το λεει επαρκώς ο νομος) έτσι θα μπορεί να απομακρύνει έναν που συνειδητά δεν εμβολιάζεται. Τα νομικιστικα θα ξεκαθαρίσουν σύντομα, εδω θα είμαστε. Για καποιους κλαδους σε άλλα μερη του κοσμου έχουν ξεκαθαρισει ηδη.

Covid-19: Italy makes vaccination mandatory for healthcare workers

Δε μιλάω για το γενικό πληθυσμό, μου είναι αδιάφορο, αν θέλει/μπορεί ο άλλος να μην εμβολιαστεί αλλά να μην αποτελεί κ κινδυνο για τη δημόσια υγεια με την ευχη μου.

Στην Ελλάδα έχουν πεθάνει 92 άτομα κάτω των 39 απο covid απο τα 193.000 κρούσματα σε αυτες τις ηλικίες (0,047%). Ταυτόχρονα έχουν πεθάνει 3 αν δεν κάνω λάθος σε 5.000.000 εμβολιασμούς, όλων των ηλικιών (0,00006%). Το πρώτο νούμερο απο το δεύτερο είναι περίπου 800 φορές μεγαλύτερο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Οποια χώρα κ να πάρεις αντιστοιχα είναι τα νουμερα
ούτε εσύ απαντάς ακριβως σ αυτά που σε ρωτάω

μου λες για 92 θανάτους κατω των 39,ενώ η απορία μου και η τοποθέτηση μου -σου ήταν και είναι για τον 25αρη?και τα περισσότερα μηνυματα μου αφορουσαν κυρίως τους κάτω των 30,
και επίσης δεν μας λες δεν λενε προφανώς τα στατιστικά σου και πόσοι απο αυτούς ΕΙΧΑΝ υποκείμενα νοσήματα,
μην κουράζεσαι δεν θελω να τα γράψεις,μπορω και να τα βρώ και μόνη μου
ο καθένας επισης μπορεί να ψάξει και να μάθει σε τι ποσσστό κινδυνεύει ένας υγιής 25αρης να πεθάνει,πόσοι έχουν πεθάνει ,από κορωνοιό ή μπήκαν σε ΜΕΘ
 
Last edited:
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το έχω διαβάσει το άρθρο, δε με νοιαζει καμία υποχρεωτικότητα, δεν είναι αυτό το θέμα. Δε λέω να επιβάλλει κανείς σε κανέναν τίποτα. Η (ελεύθερη) απόφαση όμως να μην εμβολιάζεται κάποιος δεν μπορεί να είναι χωρίς επιπτώσεις, τιποτα στη ζωή δεν είναι. Δε θες, μην εμβολιάζεσαι. δε θα πεις σε κανέναν όμως πως θα λειτουργήσει το μαγαζί του. Τις νομικές λεπτομέρειες που τόσο έχεις μελετήσει θα τις λύσουν οι νομικοί.
δόξα τω θεώ συμφωνήσαμε και σε κάτι,
άντε για να πάμε και να κοιμηθούμε
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Επειδή είμαι από τους λίγους εδώ που δεν τα ξέρουν όλα, να ρωτήσω, δεν ισχύει ότι οι εμβολιασμενοι και νοσούν και μεταδίδουν τον ιο και απλως τον περνάνε πιο ελαφριά αν τον περάσουν; Αν είναι έτσι δε βλέπω άλλο λόγο εκτός απο εκδικητικότητα στην απόλυση ενός ανεμβολιαστου. Εκμετάλλευση της θέσης ισχύος λέγεται αυτό κι είναι το ίδιο καταπτυστο με το να απολύσεις κάποιον επειδή δεν ψηφίζει αυτό που θες.
Αν οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν σε πολύ μικρότερο βαθμό το συζητάμε αλλά και πάλι άντε να βρεις ποιός κολλησε ποιον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Επειδή είμαι από τους λίγους εδώ που δεν τα ξέρουν όλα, να ρωτήσω, δεν ισχύει ότι οι εμβολιασμενοι και νοσούν και μεταδίδουν τον ιο και απλως τον περνάνε πιο ελαφριά αν τον περάσουν; Αν είναι έτσι δε βλέπω άλλο λόγο εκτός απο εκδικητικότητα στην απόλυση ενός ανεμβολιαστου. Εκμετάλλευση της θέσης ισχύος λέγεται αυτό κι είναι το ίδιο καταπτυστο με το να απολύσεις κάποιον επειδή δεν ψηφίζει αυτό που θες.
Αν οι εμβολιασμενοι μεταδίδουν σε πολύ μικρότερο βαθμό το συζητάμε αλλά και πάλι άντε να βρεις ποιός κολλησε ποιον.
Μεχρι να γινει 300 ευρω η δωροδοκια, θα ακουσουμε οτι οι εμβολιασμενοι οχι μονο κολλανε και μεταδιδουν αλλα πεθαινουν ακριβως οπως οι οι ανεμβολιαστοι απο τον ιο, απλα πεθαινουν πιο ελαφρια.
Που πανε και τα βρισκουν τα επιχειρηματα, οι κεραταδες...
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χθες που πήγα για ψώνια με την αδερφή μου (ιδιώτης γιατρός παθολόγος) δε σταμάτησε το τηλέφωνο από κυρίως νέα παιδιά που βρέθηκαν θετικά για οδηγίες. Αρκετά είχαν πυρετό (πάνω από 38.5) και κακουχία αλλά γενικά ήταν σε καλή κατάσταση. Στα 5-6 τηλέφωνα που δέχτηκε εκείνο το διάστημα ήταν και μια κυρία 70-75 πλήρως εμβολιασμένη που την είχε στείλει η αδερφή μου να κάνει το τεστ καθώς είχε πονοκέφαλο που δεν περνούσε και γενικά ένιωθε αδιαθεσία. Ήταν θετική. Κόλλησε από το εγγονάκι της που έπαιρνε στο σπίτι μετά το σταθμό. Η ίδια εκμυστηρεύτηκε ότι έτρωγε ό,τι άφηνε η μικρή στο πιάτο της. Η εμβολιασμένη παρέα της που συναντώντουσαν για καφέ βγήκαν αρνητικοί στο τεστ και ως εμβολιασμένοι δεν μπήκαν καραντίνα.
Συμπέρασμα: Τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας που είναι ανεμβολίαστα τα προσέχουμε και δεν τρώμε από το πιάτο τους. Η γιαγιά την περνά ελαφρύτερα και από τα 20χρονα που έχουν πυρετό, λόγω του εμβολίου. Δεν λέω ότι δεν μεταδίδει, ίσως τυχαία ίσως επειδή είχε χαμηλό φορτίο δεν νόσησε η εμβολιασμένη παρέα της, ίσως και γιατί τηρούσαν και κάποια μέτρα και δε δοκίμαζε η μία από το πιάτο της άλλης. Όσο το ποσοστό των εμβολιασμένων είναι ακόμα χαμηλό πρέπει όλοι να προσέχουμε εξίσου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom