The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.397
Χθες που πήγα για ψώνια με την αδερφή μου (ιδιώτης γιατρός παθολόγος) δε σταμάτησε το τηλέφωνο από κυρίως νέα παιδιά που βρέθηκαν θετικά για οδηγίες. Αρκετά είχαν πυρετό (πάνω από 38.5) και κακουχία αλλά γενικά ήταν σε καλή κατάσταση. Στα 5-6 τηλέφωνα που δέχτηκε εκείνο το διάστημα ήταν και μια κυρία 70-75 πλήρως εμβολιασμένη που την είχε στείλει η αδερφή μου να κάνει το τεστ καθώς είχε πονοκέφαλο που δεν περνούσε και γενικά ένιωθε αδιαθεσία. Ήταν θετική. Κόλλησε από το εγγονάκι της που έπαιρνε στο σπίτι μετά το σταθμό. Η ίδια εκμυστηρεύτηκε ότι έτρωγε ό,τι άφηνε η μικρή στο πιάτο της. Η εμβολιασμένη παρέα της που συναντώντουσαν για καφέ βγήκαν αρνητικοί στο τεστ και ως εμβολιασμένοι δεν μπήκαν καραντίνα.
Συμπέρασμα: Τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας που είναι ανεμβολίαστα τα προσέχουμε και δεν τρώμε από το πιάτο τους. Η γιαγιά την περνά ελαφρύτερα και από τα 20χρονα που έχουν πυρετό, λόγω του εμβολίου. Δεν λέω ότι δεν μεταδίδει, ίσως τυχαία ίσως επειδή είχε χαμηλό φορτίο δεν νόσησε η εμβολιασμένη παρέα της, ίσως και γιατί τηρούσαν και κάποια μέτρα και δε δοκίμαζε η μία από το πιάτο της άλλης. Όσο το ποσοστό των εμβολιασμένων είναι ακόμα χαμηλό πρέπει όλοι να προσέχουμε εξίσου.
Ακριβως. Υπαρχει ενα 7-10% που ενω εμβολιαστηκε, δεν κανει αντισωματα. Το να εξισωνεται το 7-10% με το 100% ειναι οτι θελει να πιστεψει κανεις πως ειναι το ιδιο. Οσοι το εξισωνουν πρεπει να μην εμβολιαζονται για προφανεις εξελικτικους λογους. Και να μην πληρωνονται επειδη ειναι εξελικτικα σε προγενεστερο σταδιο ως επιβραβευση.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Από τη μια:
Δεν πρέπει να εμβολιαστώ για εξελιχτικούς λόγους.
Από την άλλη:
Πρέπει να εμβολιαστώ για να μη σε ξανακλείσουν.
Τι να κάνω;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.752
Επόμενο Ταξίδι
........
Από τη μια:
Δεν πρέπει να εμβολιαστώ για εξελιχτικούς λόγους.
Από την άλλη:
Πρέπει να εμβολιαστώ για να μη σε ξανακλείσουν.
Τι να κάνω;
Εμβολιάσου για να προστατεύσεις τον εαυτό σου αλλά και τους γύρω σου και να μην βρεθείς εσύ ή οι άνθρωποι που αγαπάς και σε ενδιαφέρουν κλεισμένοι σε κάποια μονάδα εντατικής παλεύοντας με τον χάρο!
 

ludovica

Member
Μηνύματα
217
Likes
1.749
Εμβολιάσου για να προστατεύσεις τον εαυτό σου αλλά και τους γύρω σου και να μην βρεθείς εσύ ή οι άνθρωποι που αγαπάς και σε ενδιαφέρουν κλεισμένοι σε κάποια μονάδα εντατικής παλεύοντας με τον χάρο!
Εγώ πιθανόν και να έχω περάσει κορονοϊό. Αν ήμουν 25 δε θα ρίσκαρα με το εμβόλιο για να προστατευθεί κάποιος μεγάλος. Στα 75 αν δε βαριόμουν μάλλον θα το έκανα, δε θα ρίσκαρα να μην εμβολιαστώ.
Δεν είναι συνετό να είμαστε απόλυτοι σε αυτά τα πράγματα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.115
Likes
41.397
Εγώ πιθανόν και να έχω περάσει κορονοϊό. Αν ήμουν 25 δε θα ρίσκαρα με το εμβόλιο για να προστατευθεί κάποιος μεγάλος. Στα 75 αν δε βαριόμουν μάλλον θα το έκανα, δε θα ρίσκαρα να μην εμβολιαστώ.
Δεν είναι συνετό να είμαστε απόλυτοι σε αυτά τα πράγματα.
Νομιζω οτι αφου καποιες χωρες ηδη ξεκινησαν να τους θεωρουν ανεπιθυμητους, το θεμα εχει ληξει. Το "δεν ειναι σωστο" ειναι θεμιτη κλαψα που θα κανει ο καθε ανεμβολιαστος μαντρωμενος στο σπιτι του αλλα εχει ληξει το θεμα. Αδικα ανακινειται αδιακοπα σε ταξιδιωτικο φορουμ που ταξιδευουμε κανονικα οι εμβολιασμενοι, κουρασε.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.752
Επόμενο Ταξίδι
........
Εγώ πιθανόν και να έχω περάσει κορονοϊό. Αν ήμουν 25 δε θα ρίσκαρα με το εμβόλιο για να προστατευθεί κάποιος μεγάλος. Στα 75 αν δε βαριόμουν μάλλον θα το έκανα, δε θα ρίσκαρα να μην εμβολιαστώ.
Δεν είναι συνετό να είμαστε απόλυτοι σε αυτά τα πράγματα.
Θα σου απαντήσω θεωρώντας πως ο σκοπός της συζήτησης είναι ειλικρινής και όχι απλώς για να γίνεται μανούρα του τύπου εμβολιασμένοι VS ανεμβολίαστοι κατά την λογική των αγαπημένων σου travel wars που ανεβάζεις συχνά.

Η πιθανότητα να έχει περάσει κάποιος κορονοιό δεν τον καθιστά άνοσο εφ'όρου ζωής αλλά του παρέχει ίσως αρκετά αντισώματα ώστε να μείνει προφυλαγμένος για ένα εξάμηνο , άρα θα κλειθεί και πάλι να απαντήσει στο ίδιο ερώτημα.
Όσο για τους 25άρηδες και δεδομένου της έξαρσης που παρουσιάζεται κυρίως στην δική τους ηλικιακή ομάδα με την μετάλλαξη Δ θεωρώ πως το μηδαμινό "ρίσκο" των όποιων παρενεργειών μπορεί να τους παρουσιάσει το εμβόλιο είναι απείρως υποδεέστερο από τα οφέλη που μπορεί έχει στην περίπτωση που αποφασίσει να εμβολιαστεί. Ελαχιστοποίηση νόσησης έστω και με ήπια συμπτώματα και κατ'επέκταση προφύλαξη απο συρροή κρουσμάτων του κοντινού περιβάλλοντος.Ελευθερία κινήσεων, διασκέδασης, διακοπών, προορισμών.
Οι άνω των 75 έχουν εμβολιαστεί σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό και όπως φαίνεται δεν πρωταγωνιστούν στα κρούσματα της νέας μετάλλαξης όπως άλλωστε και δεν είναι αυτοί που διασπείρουν τον ιό με τα ξέφρενα πάρτυ στα νησιά και στα μπιτσόμπαρα ανεβάζοντας το ποσοστό των κρουσμάτων μόλις σε μία εβδομάδα στο πενταπλάσιο.

Συμφωνώ πως δεν είναι συνετό να είμαστε απόλυτοι και αυτό ισχύει για όλους μας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ακριβως. Υπαρχει ενα 7-10% που ενω εμβολιαστηκε, δεν κανει αντισωματα. Το να εξισωνεται το 7-10% με το 100% ειναι οτι θελει να πιστεψει κανεις πως ειναι το ιδιο. Οσοι το εξισωνουν πρεπει να μην εμβολιαζονται για προφανεις εξελικτικους λογους. Και να μην πληρωνονται επειδη ειναι εξελικτικα σε προγενεστερο σταδιο ως επιβραβευση.
Σιγά μη τους δίνουμε και μπανάνες, 2 ευρώ έφτασαν οι τσικίτα..
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκέψεις για τους εφήβους μας μιας και σύντομα θα ανοίξει η πλατφόρμα και γι αυτούς. Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι έχετε παιδιά στην εφηβεία; Η ευρύτερη οικογένεια μου (ακόμη και τριτοξάδερφα που θα συναντήσω Αίγινα) όλοι εμβολιασμένοι. Κανένας αρνητής ή σκεπτικιστής, έχουν εμβολιαστεί και οι άνω των 20. Όμως εγώ για τα παιδιά ακόμα το σκέφτομαι. Σίγουρα δεν θα είμαι η πρώτη που θα τρέξω στην πλατφόρμα όπως έκανα με τον δικό μου εμβολιασμό. Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι έχετε παιδιά;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.351
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκέψεις για τους εφήβους μας μιας και σύντομα θα ανοίξει η πλατφόρμα και γι αυτούς.
Θα εμπιστευόμουν τις επίσημες οδηγίες και ανακοινώσεις.
Κατανοώ βέβαια απολύτως το προβληματισμό σου σχετικά με το θέμα.

Το πρόβλημα δεν είναι στα παιδιά αλλά στους μεγαλύτερους που ακόμα έχουν τις επιφυλάξεις τους.
Βρέθηκα με αρκετό κόσμο το Σαββατοκύριακο που προβληματίζεται/φοβάται/έχει τη λογική «άστο μωρέ για Σεπτέμβριο». Ειδικα το τελευταίο δε μπορώ να το κατανοήσω.
Τι θα αλλάξει δηλαδή το Σεπτέμβριο;
Σε μια φίλη μου που ακύρωσε 2 φορές ήδη και θα παιδεύεται με τα rapid για να πάει νησάκια, της έχει σφηνωθεί η ιδέα του αυτοάνοσου, σε άλλες του αναπαραγωγικού κτλ.
Δεν τους αδικώ, κανέναν δεν αδικώ (περα από τους αρνητές), ακούνε χίλια δυο.
Οι ίδιοι οι καθηγητές όπως πχ ο Κούβελας βγαίνουν και καταδικάζουν το μαζικό εμβολιασμό, τι να πιστέψει κανείς.

Η ενημέρωση είναι ελλιπέστατη, οι «κακές» ειδήσεις προβάλλονται, το τσίρκο με τους ινφουένσερς και τα 150 ευρώ δωράκι που έστησε το ακόμη μεγαλύτερο τσίρκο δε δείχνουν να πείθουν και τα κρούσματα μόνο ανεβαίνουν. Βοήθεια μας για το φθινόπωρο που έρχεται...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκέψεις για τους εφήβους μας μιας και σύντομα θα ανοίξει η πλατφόρμα και γι αυτούς. Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι έχετε παιδιά στην εφηβεία; Η ευρύτερη οικογένεια μου (ακόμη και τριτοξάδερφα που θα συναντήσω Αίγινα) όλοι εμβολιασμένοι. Κανένας αρνητής ή σκεπτικιστής, έχουν εμβολιαστεί και οι άνω των 20. Όμως εγώ για τα παιδιά ακόμα το σκέφτομαι. Σίγουρα δεν θα είμαι η πρώτη που θα τρέξω στην πλατφόρμα όπως έκανα με τον δικό μου εμβολιασμό. Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι έχετε παιδιά;
H κόρη μου που είναι 16 θα πάει (όπως έκανα κι εγώ άλλωστε) αμέσως να εμβολιαστεί. Τώρα που όλοι όσοι αγαπώ είναι εμβολιασμένοι, είναι η μόνη που με κάνει να ανησυχώ γιατί έχει περάσει και δυο φορές πνευμονία. Πάντως το ζητά η ίδια γιατί είναι νοήμον παιδί.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εγώ πιθανόν και να έχω περάσει κορονοϊό. Αν ήμουν 25 δε θα ρίσκαρα με το εμβόλιο για να προστατευθεί κάποιος μεγάλος. Στα 75 αν δε βαριόμουν μάλλον θα το έκανα, δε θα ρίσκαρα να μην εμβολιαστώ.
Δεν είναι συνετό να είμαστε απόλυτοι σε αυτά τα πράγματα.
Δε ξέρω την ηλικία σου, αλλά φαντάζομαι είναι κοντά στη δική μου. Θα σου πω το δικό μου σκεπτικό και ίσως να σε βοηθήσει.

Το να κάνω το εμβόλιο για να προστατευθεί κάποιος μεγάλος μου ακούγεται λίγο περίεργο, αφού θεωρητικά οι μεγάλοι που θα πρέπει να προστατευθούν έχουν ήδη κάνει το εμβόλιο και αφού, ας είμαστε ειλικρινείς, όλοι το κάνουν για να προστατεύσουν πρώτα τον εαυτό τους και μετά τους γύρω τους και όχι το αντίστροφο.

Η τυφλή εμπιστοσύνη στα εμβόλια δε με βρίσκει σύμφωνη, το διάστημα από την εφαρμογή τους είναι σχετικά μικρό για να φανούν παρενέργειες. Επίσης είμαστε γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία και αυτό θεωρώ ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας.

Είμαι από τα άτομα που γελούσαν στην αρχή της πανδημίας, πριν κηρυχτεί πανδημία, θεωρώντας πως είναι μία ακόμη τρομοϋστερία που μας παρουσιάζουν τα ΜΜΕ. Είμαι επίσης αρκετά σκεπτική ως προς τα εμβόλια γενικά, νομίζω το εξήγησα ακριβώς παραπάνω και αρχικά ήμουν και κατά για να είμαι ειλικρινής.

Ωστόσο, θα εμβολιαστώ γιατί:

-Δε ξέρεις ποτέ πώς μπορεί αν σε βρει μια αρρώστια. Εσύ μπορεί να νιώθεις δυνατή και καλά αλλά αυτό δεν έχει να κάνει, μπορεί να έχεις χιλια δυο μικροπράγματα που μπορεί να γίνουν επιβαρυντικοί παράγοντες σε μία ασθένεια, μπορεί να την περάσεις λιιιγο πιο βαριά από το σύνηθες και το σύστημα να είναι κλαταρισμένο, εσύ να έχεις προτεραιότητα λόγω ηλικίας και να μείνει κάποιος εκτός, μπορεί μπορεί χίλια δυο...

-Γιατί όλα τα εμβόλια, τα χάπια, τα προϊόντα που καταναλώνουμε μπορεί να έχουν παρενέργειες στο μακρινό, εφόσον όμως ένα εμβόλιο είναι εγκεκριμένο από την αρμόδια επιτροπή/φορέα, καλό είναι να το εμπιστευόμαστε, γιατί δε μας μένει και κάτι άλλο. Όμως σκέψου από πόσες άλλες αρρώστιες θα κινδυνεύαμε αν δεν υπήρχαν τα εμβόλια. Οι περισσότεροι απο μας μπορεί καν να μη φτάναμε στην ηλικία που είμαστε σήμερα.

-Last but not least, γιατί αν εσύ κι εγώ κι η θειά μου η Μαριγώ δεν εμβολιαστούμε, η κατάσταση θα διαιωνίζεται και δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ απ'αυτό τον εφιάλτη. Και δε ξέρω, προτιμώ ένα εμβόλιο από εφ'όρου ζωής ψυχοφάρμακα.

υγ1. Δεν κατηγορώ κανέναν αντιεμβολιαστή. Οι επίσημοι φορείς εμπνέουν μηδενική εμπιστοσύνη και ο πανικός για τις παρενέργειες στα εμβόλια καλά κρατεί (χωρίς να εννοώ ότι δεν έχουν παρενέργειες ούτε να έχω άποψη, γιατρός δεν είμαι). Τους αρνητές τους κατηγορώ όμως.

υγ2. Τα περί ευθύνης των νέων και τα ξεσαλώματα μου φαίνονται περιτά. Όλοι μου οι φίλοι, γνωστοί, συγγενείς, αδέρφια στην Ελλάδα είναι εμβολιασμένοι. Μόνο κάτι γνωστοί κοντά στα 60, γονείς φίλων που τα παιδιά τους είναι εμβολιασμένα, δεν πάνε γιατί φοβούνται τις παρενέργεις.

υγ3. Δεν θέλω να προσβάλλω ούτε κατα διάνοια καμία ψυχική ασθένεια, κανέναν που παίρνει ψυχοφάρμακα και ούτε τα ψυχοφάρμακα τα ίδια. Αντιθέτως, μεγάλος σεβασμός. Απλά δε θέλω να καταλήξω εκεί. Κι αν καταλήξω, το θεωρώ πιο επιβαρυντικό για την υγεία μου (τα ψυχικά προβλήματα συν τα χάπια) από το εμβόλιο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom