The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι μπαίνουν καραντίνα ως άμεσες επαφές με το κρούσμα. Ως εκ τούτου μια μικρή επιχείρηση αναγκαστικά υπολειτουργεί ή κλείνει. Χώρια την ταλαιπωρία που θα υποστούν όλοι εξαιτίας του.
καραντίνα γιατί να μπουν?στις δημοτικές δομές υγείας που σας ανέφεραν απλά καλουνται να κάνουν το τεστ μοριακό και ανάλογα με το αποτέλεσμα δουλεύουν η απομακρύνονται(αποτέλεσμα το αργότερο σε δύο μέρες,αν κλείσει θα κλείσει επομένως για δύο μέρες αρχικά)
δεν είμαι σίγουρη αν μπορουν και με rapid
καραντίνα και απομάκρυνση μόνο αν είναι θετικοί

και ναι συμφωνώ μαζί σου για την ταλαιπωρίά και την υπολειτουργία κλπ
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καραντίνα γιατί να μπουν?στις δημοτικές δομές υγείας που σας ανέφεραν απλά καλουνται να κάνουν το τεστ μοριακό και ανάλογα με το αποτέλεσμα δουλεύουν η απομακρύνονται(αποτέλεσμα το αργότερο σε δύο μέρες,αν κλείσει θα κλείσει επομένως για δύο μέρες αρχικά)
δεν είμαι σίγουρη αν μπορουν και με rapid
καραντίνα και απομάκρυνση μόνο αν είναι θετικοί

και ναι συμφωνώ μαζί σου για την ταλαιπωρίά και την υπολειτουργία κλπ
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στις δημοτικές δομές υγείας, αλλά σε άλλες δουλειές συμπεριλαμβανομένης και της δικιάς μου μπορεί να φας 14ήμερη καραντίνα ως στενή επαφή επιβεβαιωμένου κρούσματος από εκεί που δεν το περιμένεις.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
τι να σου πω υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα και παράμετροι και ερωτηματικά απόλυτα εύλογα σε σχέση με τον κορωνοιό
που όμως δεν έχουν απαντήσεις...
δεν ξέρω τι μαγαζί έχεις και τι ακριβώς εννοείς,ούτε βέβαια χρειάζεται να το πείς δημόσια,

σε περίπτωση νόσησης απευθύνεσαι στον ΕΟΔΥ για οδηγίες...

πχ σε δημοτική δομή υγείας αν προκύψει κρουσμα γίνεται
απολύμανση του χώρου και μετά από κάποιες οντας μιά διαφορετική θέση ( ενώ έχω εμβολιασθεί)ως απάντηση σου...
Περισσότερο ήθελα να τονίσω ότι τα δικαιώματα των ανθρώπων που δε
τι να σου πω υπάρχουν πάρα πολλά ζητήματα και παράμετροι και ερωτηματικά απόλυτα εύλογα σε σχέση με τον κορωνοιό
που όμως δεν έχουν απαντήσεις...
Αυτό που έγραψα είναι περισσότερο για να τονίσω ότι ο ανεμβολιαστος εκτός από το δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει με την υγεία του έχει και υποχρεώσεις απέναντι στο σύνολο της κοινωνίας... και αυτό αφορά και την εργασία του.
Δεν πρόκειται να του ζητήσω να με αποζημιώσει βέβαια αλλά αν αρρωστήσει θα φέρει μόνο προβλήματα.
Άρα δεν είναι για πάρτη του μόνο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτό που έγραψα είναι περισσότερο για να τονίσω ότι ο ανεμβολιαστος εκτός από το δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει με την υγεία του έχει και υποχρεώσεις απέναντι στο σύνολο της κοινωνίας... και αυτό αφορά και την εργασία του.
Δεν πρόκειται να του ζητήσω να με αποζημιώσει βέβαια αλλά αν αρρωστήσει θα φέρει μόνο προβλήματα.
Άρα δεν είναι για πάρτη του μόνο.
εδώ είναι το λεπτό σημείο όπου είναι η διαφορά των απόψεων μας
χωρίς να σημαίνει ότι δεν σε καταλαβαίνω

έχει δικαίωμα από τη στιγμή πόυ το δικαίμωμα του είναι νομιμο,
τηρεί τα μέτρα που του επιβάλλει ο νόμος μάσκα υποχρεωτικά, αποστάσεις η δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο του επιβάλλεται ανάλογα με το που εργάζεται

αλλά ταυτόχρονα ασκεί και το δικαίωμα που του δίνει μέχρι στιγμής το κράτος να μην εμβολιασθεί αν δεν θέλει για τους χ,ψ λόγους

κι αυτός μπορεί να αναρωτηθεί με την σειρά του αν πχ είναι γύρω στα 25 αντε να κάνω το εμβόλιο(ενω δεν διατρέχω κίνδυνο από την νοσο αυτή καθ εαυτή)για να μην βάλω σε μπελάδες το αφεντικό μου και τους υπόλοιπους,και αν λεμε αν πάθω κανένα επεισόδιο όπως ακούω(περικαρδίτιδα ,θρόμβωση κλπ)τι γίνεται??και βρεθώ σε κανένα νοσοκομείο?κλπ κλπ ποιός θα με αποζημιώσει αν στραβώσει κάτι και τραβήξει η ιστορία?

Δεν βρίσκουμε άκρη γι αυτό σας λεω μόνο αν γίνει υποχρεωτικό
θα λήξει οριστικά το θέμα
ας γίνει λοιπόν,αν μπορεί να γίνει, να τελειώνουμε
 
Last edited by a moderator:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.030
αλλά ταυτόχρονα ασκεί και το δικαίωμα που του δίνει μέχρι στιγμής το κράτος να μην εμβολιασθεί αν δεν θέλει για τους χ,ψ λόγους

κι αυτός μπορεί να αναρωτηθεί με την σειρά του αν πχ είναι γύρω στα 25 αντε να κάνω το εμβόλιο(ενω δεν διατρέχω κίνδυνο από την νοσο αυτή καθ εαυτή)για να μην βάλω σε μπελάδες το αφεντικό μου και τους υπόλοιπους,και αν λεμε αν πάθω κανένα επεισόδιο όπως ακούω(περικαρδίτιδα ,θρόμβωση κλπ)τι γίνεται??και βρεθώ σε κανένα νοσοκομείο?κλπ κλπ ποιός θα με αποζημιώσει αν στραβώσει κάτι και τραβήξει η ιστορία?
Και ο εργοδότης ασκεί το δικαίωμα να τον χειριστεί όπως νομίζει, οπως θα έκανε σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση, όπως πχ αν αρνιόταν να κάνει ακτινογραφία θωρακος που απαιτείται για πρόσληψη (δε θα τον προσλαμβανε), ή δεν τηρούσε βασικους κανόνες υγιεινής (θα τον απέλυε, μετά από συστάσεις).

Σχετικά με το δεύτερο που λες, το πρόβλημα είναι ότι στο μυαλό των περισσότερων (και στο δικό σου έτσι που το γράφεις) το ρίσκο από το εμβόλιο φαντάζει απείρως μεγαλύτερο από ότι είναι στην πραγματικότητα. Η δε φράση "δε διατρεχω κίνδυνο από τη νόσο" επειδή είμαι 25 με βγάζει από τα ρούχα μου. Πάλι μικρός είναι ο κίνδυνος, αλλά συγκριτικά με του εμβολίου πολλαπλασιος.

Υπάρχει βέβαια η σκέψη καβατζα "αν αρρωστήσω". Δλδ θεωρούμε ότι με το εμβόλιο βάζουμε τον εαυτό μας ενεργά σε ένα κίνδυνο, ενώ με τον ιό μπορεί και να μη διασταυρωθουμε. Κι αυτό όμως τώρα πια δεν ισχύει. Όποιος δεν εμβολιάζεται θα κολλήσει σίγουρα στους επόμενους μήνες - χρόνια.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και ο εργοδότης ασκεί το δικαίωμα να τον χειριστεί όπως νομίζει, οπως θα έκανε σε οποιαδήποτε αλλη περίπτωση, όπως πχ αν αρνιόταν να κάνει ακτινογραφία θωρακος που απαιτείται πρόσληψη (δε θα τον προσλαμβανε), ή δεν τηρούσε βασικους κανόνες υγιεινής (θα τον απέλυε, μετά από συστάσεις).

Σχετικά με το δεύτερο που λες, το πρόβλημα είναι ότι στο μυαλό των περισσότερων (και στο δικό σου έτσι που το γράφεις) το ρίσκο από το εμβόλιο φαντάζει απείρως μεγαλύτερο από ότι είναι στην πραγματικότητα. Η δε φράση "δε διατρεχω κίνδυνο από τη νόσο" επειδή είμαι 25 με βγάζει από τα ρούχα μου. Πάλι μικρός είναι ο κίνδυνος, αλλά συγκριτικά με του εμβολίου πολλαπλασιος.

Υπάρχει βέβαια η σκέψη καβατζα "αν αρρωστήσω". Δλδ θεωρούμε ότι με το εμβόλιο βάζουμε τον εαυτό μας ενεργά σε ένα κίνδυνο, ενώ με τον ιό μπορεί και να μη διασταυρωθουμε. Κι αυτό όμως τώρα πια δεν ισχύει. Όποιος δεν εμβολιάζεται θα κολλήσει σίγουρα στους επόμενους μήνες - χρόνια.
παρερμηνεύεις μάλλον αυτά που λέω...
μίλησα για χρήση νομιμων δικαιωμάτων από μέρους του εργαζομένου,
και υποχρεώσεις απέναντι στο νομο,
να φοράει μάσκα να κάνει τα τεστ του κλπ

σαφώς και δεν μπορεί να προσληφθεί από μιά υπηρεσια ή μιά επιχείρηση όταν το προαπαιτούμενο είναι η ακτινογραφία,.
το εμβόλιο το συγκεκριμένο είναι??όχι

πάμε παρακάτω ..το τί εχω στο μυαλό μου άσε να το ξέρω καλύτερα μόνο εγώ ,ούτε εσύ ούτε κανένας σας δεν το ξέρει
η σιγουριά σου ότι θα κολλήσει τον ιό ο 25αρης δεν μου λέει τίποτε,(άραγε είσαι τόσο σίγουρη και για τον νεαρό που θα πρέπει κατά την γνώμη σου να εμβολιασθεί ότι δεν θα πάθει κάτι)
άλλο τόσο να είμαι σίγουρη?? κι εγώ?(στην ιατρική δεν επιτρέπεται να λέμε σίγουρα ..ποτέ...κλπ)
ότι ότι δεν θα μπεί στη ΜΕΘ δεν θα πεθάνει από τον κορωνοιό,
φέρε τα στατιστικά σου όσοι φέρνετε τα στατιστικά να δούμε πόσοι μέχρι στιγμής 25ρηδες και 30ρηδες έχουν νοσήσει βαρειά η έχουν καταλήξει από κορωνοιό

ποιός είναι ο μέσος όρος ηλικίας όσων έχουν πεθάνει μέχρι στιγμής
οσων είναι ήταν σε ΜΕΘ και μάλιστα πόσοι απ αυτούς είχαν και υποκείμενα νοσήματα??
τα μέχρι τούδε δεδομένα και οι πιθανότητες τι λένε και ας αφήσουμε τα σίγουρα
αν κρινω από τα κορωνοπάρτυ που γίνονταν ΚΑΙ μεσα στην καραντίνα και συνεχίζουν θάπρεπε οι ΜΕΘ να γεμίζουν από νεαρούς...

οι πιό πολλές πιθανότητες ειδικα΄για κάτω των 30 είναι να το περάσουν ασυμπτωματικά η ήπια,
οπότε ναι κατά την γνώμη μου ο 25ρης δεν έχει λόγο να το κάνει για προσωπικό του όφελος με εξαναγκασμό πίεση ψυχολογική(άλλο αν θέλει από μόνος του ελεύθερα)
εν αντιθέσει με τον πχ 70αρη που και πάλι δεν μπορείς να του το επιβάλλεις αλλά έχει βάσιμους λόγους να το κάνει για το καλό του

τέλος πάντων,
παραθέτω όχι σαν απάντηση μόνο σε σένα αλλά γενικά για όποιον ενδιαφέρεται,
μολις τώρα το διάβασα και ομολογουμένως βρήκα πάρα μα πάρα πολύ ουσιαστικές και χρήσίμες πληροφορίες...τις συστάσεις από την επιτροπή βιοηθικής...πολύ προσεκτικά θίγουν και αναλύουν το θέμα της υποχρεωτικότητας ειδικά για τους επαγγελματίες υγείας όπου δίνουν έμφαση και στο δεοντολογικό και ηθικό κομμάτι
και φυσικά αναφέρονται στα θέματα και στους λόγους στους οποίους προσκρούει η υποχρεωτικότητα στον γενικό πληθυσμό

https://www.kathimerini.gr/wp-conte...tion_certain_professional_groups_FINAL_GR.pdf
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όποιος δεν εμβολιάζεται θα κολλήσει σίγουρα στους επόμενους μήνες - χρόνια.
Πώς ακριβώς θα κολλήσουν σίγουρα όλοι οι άνθρωποι τον ιό αφού το τείχος ανοσίας θα συμβεί πριν το 100% πχ στο 75%; Σε εκείνο το σημείο θα υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο που δε θα έχουν κολλήσει και δε θα μπορούν να κολλήσουν όχι γιατί θα είναι ανεμβολίαστοι ή γιατί δε θα πλένουν τα χέρια τους, αλλά λόγω της αδυναμίας του ιού να βρει νέους φορείς λόγω του τείχους ανοσίας.
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πάντως όσο υπάρχει το δικαίωμα του μη εμβολιασμού θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει και το έννομο δικαίωμα της μη χρήσης του ανεμβολίαστου. Δηλαδή για να το εξηγήσω, θα μπορώ εγώ όταν κάνω εισαγωγή κάποιο δικό μου άνθρωπο στο νοσοκομείο να καταθέτω εγγράφως ότι αρνούμαι οποιαδήποτε ιατρική πράξη από ανεμβολίαστο προσωπικό και το Νοσοκομείο λογικά θα είναι υποχρεωμένο να το τηρεί γιατί διαφορετικά θα κινδυνεύει από μηνύσεις. Νομίζω θα βρει νομικές άκρες και κάποιοι θα ξεκουνηθούν λίγο, γιατί δεν είναι δυνατόν να μπεις σε ένα λεωφορείο π.χ με μεθυσμένο οδηγό ακόμη και αν εκείνος διατείνεται ότι έχει πιει σκέτο καφέ για να του φύγει η μέθη.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Γνωστος φαρμακοβιομηχανος-ινσταγκραμερ-πρωην προεδρος ομαδας μπασκετ-επιδοξος ραλιστας Αττικης οδου-υπερασπιστης των καπνιστων δηλωσε σημερα πως θα γ@μησει οποιον βριζει τους αντιεμβολιαστες 😅
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως όσο υπάρχει το δικαίωμα του μη εμβολιασμού θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει και το έννομο δικαίωμα της μη χρήσης του ανεμβολίαστου. Δηλαδή για να το εξηγήσω, θα μπορώ εγώ όταν κάνω εισαγωγή κάποιο δικό μου άνθρωπο στο νοσοκομείο να καταθέτω εγγράφως ότι αρνούμαι οποιαδήποτε ιατρική πράξη από ανεμβολίαστο προσωπικό και το Νοσοκομείο λογικά θα είναι υποχρεωμένο να το τηρεί γιατί διαφορετικά θα κινδυνεύει από μηνύσεις. Νομίζω θα βρει νομικές άκρες και κάποιοι θα ξεκουνηθούν λίγο, γιατί δεν είναι δυνατόν να μπεις σε ένα λεωφορείο π.χ με μεθυσμένο οδηγό ακόμη και αν εκείνος διατείνεται ότι έχει πιει σκέτο καφέ για να του φύγει η μέθη.
μα οι απασχολούμενοι στους χώρους υγείας(αν διαβάσεις και το άρθρο που παρεθεσα πιό πάνω)είναι οι πρώτοι για τους οποίους γίνεται συζήτηση για το θέμα της υποχρεωτικότητας με ορθά επιχειρήματα και με αναφορά (πολύ σωστά!)και στον κώδικα ηθικής και δεοντολογίας ...
αλλά ακομα και εκεί προκύπτουν ,μπορεί να προκύψουν θέματα
στην γειτονική Ιταλία όπου έχει γίνει υποχρεωτικό για τους γιατρούς ήδη 300 νομίζω έκαναν προσφυγή...και αναμένεται η απόφαση σε 4 μέρες
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.030
παρερμηνεύεις μάλλον αυτά που λέω...
μίλησα για χρήση νομιμων δικαιωμάτων από μέρους του εργαζομένου,
και υποχρεώσεις απέναντι στο νομο,
να φοράει μάσκα να κάνει τα τεστ του κλπ

σαφώς και δεν μπορεί να προσληφθεί από μιά υπηρεσια ή μιά επιχείρηση όταν το προαπαιτούμενο είναι η ακτινογραφία,.
το εμβόλιο το συγκεκριμένο είναι??όχι

πάμε παρακάτω ..το τί εχω στο μυαλό μου άσε να το ξέρω καλύτερα μόνο εγώ ,ούτε εσύ ούτε κανένας σας δεν το ξέρει
η σιγουριά σου ότι θα κολλήσει τον ιό ο 25αρης δεν μου λέει τίποτε,(άραγε είσαι τόσο σίγουρη και για τον νεαρό που θα πρέπει κατά την γνώμη σου να εμβολιασθεί ότι δεν θα πάθει κάτι)
άλλο τόσο να είμαι σίγουρη?? κι εγώ?(στην ιατρική δεν επιτρέπεται να λέμε σίγουρα ..ποτέ...κλπ)
ότι ότι δεν θα μπεί στη ΜΕΘ δεν θα πεθάνει από τον κορωνοιό,
φέρε τα στατιστικά σου όσοι φέρνετε τα στατιστικά να δούμε πόσοι μέχρι στιγμής 25ρηδες και 30ρηδες έχουν νοσήσει βαρειά η έχουν καταλήξει από κορωνοιό
τα μέχρι τούδε δεδομένα και οι πιθανότητες τι λένε και άσε τα σίγουρα

οι πιό πολλές πιθανότητες ειδικα΄για κάτω των 30 είναι να το περάσουν ασυμπτωματικά η ήπια,
οπότε ναι κατά την γνώμη μου ο 25ρης δεν έχει λόγο να το κάνει για προσωπικό του όφελος
εν αντιθέσει με τον πχ 70αρη

τέλος πάντων,
παραθέτω όχι σαν απάντηση σε σένα αλλά γενικά για όποιον ενδιαφέρεται,
μολις τώρα το διάβασα και ομολογουμένως βρήκα πάρα μα πάρα πολύ ουσιαστικές και χρήσίμες πληροφορίες...τις συστάσεις από την επιτροπή βιοηθικής...πολύ προσεκτικά θίγουν και αναλύουν το θέμα της υποχρεωτικότητας ειδικά για τους επαγγελματίες υγείας όπου δίνουν έμφαση περισσότερο στο δεοντολογικό και ηθικό κομμάτι
και φυσικά αναφέρονται στα θέματα και στους λόγους στους οποίους προσκρούει η υποχρεωτικότητα στον γενικό πληθυσμό

https://www.kathimerini.gr/wp-conte...tion_certain_professional_groups_FINAL_GR.pdf
Με το να ξαναλες τα ιδια δεν απαντας.

Δεν παρερμηνευω τιποτα, θυμιζω οτι και ο εργοδότης έχει δικαιωματα. Όπως μπορεί να διωξει έναν που εξυπηρετει πελάτες πχ ενώ είναι απλυτος και βρωμαει (και μας φαινεται αυτονοητο και επιβεβλημένο να τον διώξει κι ας μη το λεει επαρκώς ο νομος) έτσι θα μπορεί να απομακρύνει έναν που συνειδητά δεν εμβολιάζεται. Τα νομικιστικα θα ξεκαθαρίσουν σύντομα, εδω θα είμαστε. Για καποιους κλαδους σε άλλα μερη του κοσμου έχουν ξεκαθαρισει ηδη.

Covid-19: Italy makes vaccination mandatory for healthcare workers

Δε μιλάω για το γενικό πληθυσμό, μου είναι αδιάφορο, αν θέλει/μπορεί ο άλλος να μην εμβολιαστεί αλλά να μην αποτελεί κ κινδυνο για τη δημόσια υγεια με την ευχη μου.

Στην Ελλάδα έχουν πεθάνει 92 άτομα κάτω των 39 απο covid απο τα 193.000 κρούσματα σε αυτες τις ηλικίες (0,047%). Ταυτόχρονα έχουν πεθάνει 3 αν δεν κάνω λάθος σε 5.000.000 εμβολιασμούς, όλων των ηλικιών (0,00006%). Το πρώτο νούμερο απο το δεύτερο είναι περίπου 800 φορές μεγαλύτερο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Οποια χώρα κ να πάρεις αντιστοιχα είναι τα νουμερα.

Πώς ακριβώς θα κολλήσουν σίγουρα όλοι οι άνθρωποι τον ιό αφού το τείχος ανοσίας θα συμβεί πριν το 100% πχ στο 75%; Σε εκείνο το σημείο θα υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο που δε θα έχουν κολλήσει και δε θα μπορούν να κολλήσουν όχι γιατί θα είναι ανεμβολίαστοι ή γιατί δε θα πλένουν τα χέρια τους, αλλά λόγω της αδυναμίας του ιού να βρει νέους φορείς λόγω του τείχους ανοσίας.
Δεν το λέω εγώ, το λέει ο C. Drosten και πολλοί άλλοι και το βλέπουμε ήδη να γίνεται σε χώρες με πολυ ψηλό ποσοστό εμβολιασμένων:
1625948484470.png


Παρακάτω λέει ότι επειδή καμία κοινωνία δεν είναι κλειστή ο ιός δε θα εξαφανιστεί (eradication) αλλά θα κυκλοφορεί και θα μολύνει τους ανεμβολίαστους, μέχρι να μολυνθεί ή εμβολιαστεί το 100%, και ούτε τότε θα σταματήσει, απλά όλοι θα έχουν ένα βαθμό ανοσίας και θα νοσούν λιγότερο βαριά. Το ίδιο που γίνεται με τη γρίπη, όλοι την έχουμε περάσει και την περνάμε ξανά και ξανά.

Όλη η συνεντευξη (ειναι στα γερμανικά) εδω

Herr Drosten, woher kam dieses Virus?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Με το να ξαναλες τα ιδια δεν απαντας.

Δεν παρερμηνευω τιποτα, θυμιζω οτι και ο εργοδότης έχει δικαιωματα. Όπως μπορεί να διωξει έναν που εξυπηρετει πελάτες πχ ενώ είναι απλυτος και βρωμαει (και μας φαινεται αυτονοητο και επιβεβλημένο να τον διώξει κι ας μη το λεει επαρκώς ο νομος) έτσι θα μπορεί να απομακρύνει έναν που συνειδητά δεν εμβολιάζεται. Τα νομικιστικα θα ξεκαθαρίσουν σύντομα, εδω θα είμαστε. Για καποιους κλαδους σε άλλα μερη του κοσμου έχουν ξεκαθαρισει ηδη.

Covid-19: Italy makes vaccination mandatory for healthcare workers

Δε μιλάω για το γενικό πληθυσμό, μου είναι αδιάφορο, αν θέλει/μπορεί ο άλλος να μην εμβολιαστεί αλλά να μην αποτελεί κ κινδυνο για τη δημόσια υγεια με την ευχη μου.

Στην Ελλάδα έχουν πεθάνει 92 άτομα κάτω των 39 απο covid απο τα 193.000 κρούσματα σε αυτες τις ηλικίες (0,047%). Ταυτόχρονα έχουν πεθάνει 3 αν δεν κάνω λάθος σε 5.000.000 εμβολιασμούς, όλων των ηλικιών (0,00006%). Το πρώτο νούμερο απο το δεύτερο είναι περίπου 800 φορές μεγαλύτερο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Οποια χώρα κ να πάρεις αντιστοιχα είναι τα νουμερα.


Δεν το λέω εγώ, το λέει ο C. Drosten και πολλοί άλλοι και το βλέπουμε ήδη να γίνεται σε χώρες με πολυ ψηλό ποσοστό εμβολιασμένων:
View attachment 359494

Παρακάτω λέει ότι επειδή καμία κοινωνία δεν είναι κλειστή ο ιός δε θα εξαφανιστεί (eradication) αλλά θα κυκλοφορεί και θα μολύνει τους ανεμβολίαστους, μέχρι να μολυνθεί ή εμβολιαστεί το 100%, και ούτε τότε θα σταματήσει, απλά όλοι θα έχουν ένα βαθμό ανοσίας και θα νοσούν λιγότερο βαριά. Το ίδιο που γίνεται με τη γρίπη, όλοι την έχουμε περάσει και την περνάμε ξανά και ξανά.

Όλη η συνεντευξη (ειναι στα γερμανικά) εδω

Herr Drosten, woher kam dieses Virus?

για τους γιατρούς στην Ιταλία σε πρόλαβα
γιατί το άρθρο πόυ παρέθεσα που αφορά συστάσεις από την δική μας επιτροπή βιοηθικής το περιλαμβάνει και ήδη απάντησα γι αυτό στον borealis

Οσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα θέματα της υποχρεωτικότητας κλπ κάλλιστα με αναζητήσεις μπορείτε να βρείτε άφθονες πληροφορίες
ήδη το άρθρο που παρεθεσα είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρον(και μάλιστα χειρίζονται και αναλύουν το θέμα πολύ προσεκτικά και με λεπτότητα σε αντίθεση με την ένταση που βλέπω εδω μέσα...
και δεν τους τοχα...ήμουν καχύποπτη όταν πρωτοσυστάθηκε)
εκτός αυτού τουλάχιστον εγώ έχω ενημερωθεί πάρα πολύ και από άρθρα και απόψεις και αντικρουόμενες συνταγματολόγων και νομικών που ασχολουνται με το ιατρικό δίκαιο και από άλλες πηγές
όποιος θελει ψάχνει βρίσκει διαβάζει

όλα τ αλλα νάχαμε να λέγαμε
έχεις την άποψη σου έχω την δική μου
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom