The Official OffTopic v7

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πέρα από το διαδικαστικό ωστόσο, που πράγματι εκεί βασίστηκε η απόφαση, στο άρθρο που παραθέτεις γράφει

" the judge argued that the state of alarm imposed by the government last March did not just limit the fundamental rights of free circulation and of assembly between private citizens, but suspended them altogether. "
... και αποδέχεται ότι ακόμα κι ένας τέτοιος μεγάλος περιορισμός δικαιωμάτων είναι συνταγματικός, αν ακολουθηθεί η ενδεδειγμένη διαδικασία (με την ψήφο της βουλής).

Είναι ξεκάθαρο νομίζω ότι η απόφαση δεν αποτελεί πρόκριμα αντισυνταγματικότητας για καμία άλλη περίπτωση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μετά τα αμιγώς υγειονομικά κριτήρια από την επιτροπή, έχουμε πλέον και τα αμιγώς ανθρωπιστικά κριτήρια.. Πόσο ακόμα;;;
Εντάξει, από τη μία έχουμε έναν τυπο που κάνει μικροπολιτική, για να μη πω καθαρή πολιτική και το ξέρουμε, δεν είναι μόνο επιστημονικά τα κριτήρια του/των.
Από την άλλη έχουμε και μια απομονωμένη φράση που θα γίνει «σημαία» αντεμβολιαστών και αρνητών ανά την Ελλάδα. Άλλο που δε θέλουν τα κανάλια και τα κίτρινα sites για κάτι τέτοια.

Επιβάλλεται νομίζω να μάθουμε να ξεχωρίζουμε και να φιλτράρουμε τέτοιες πληροφορίες .
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εντάξει, από τη μία έχουμε έναν τυπο που κάνει μικροπολιτική, για να μη πω καθαρή πολιτική και το ξέρουμε, δεν είναι μόνο επιστημονικά τα κριτήρια του/των.
Από την άλλη έχουμε και μια απομονωμένη φράση που θα γίνει «σημαία» αντεμβολιαστών και αρνητών ανά την Ελλάδα. Άλλο που δε θέλουν τα κανάλια και τα κίτρινα sites για κάτι τέτοια.

Επιβάλλεται να μάθουμε να ξεχωρίζουμε και να φιλτράρουμε τέτοιες πληροφορίες νομίζω.
Τι σόι φίλτρο να βάλεις σε αυτόν τον τύπο που είναι στην επιτροπή που καθορίζει τα μέτρα που εφαρμόζονται στην Ελλάδα;; Απομονωμένη, ξε-απομονωμένη, δείχνει το ποιόν του σαν άνθρωπος. Πώς μπορείς να βάλεις φίλτρο σε αυτά που λέει ο Γεωργιάδης όταν είναι ο υπουργός Ανάπτυξης, άρα ξέρεις ότι αυτά που λέει, έχει και την εξουσία να τα εφαρμόσει και να τα ορίσει ως νόμους και κανόνες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τι σόι φίλτρο να βάλεις σε αυτόν τον τύπο που είναι στην επιτροπή που καθορίζει τα μέτρα που εφαρμόζονται στην Ελλάδα;; Απομονωμένη, ξε-απομονωμένη, δείχνει το ποιόν του σαν άνθρωπος.
Μα αυτό λέμε από την αρχή, οι άνθρωποι κάνουν πολιτική, δε καθορίζουν ακριβώς τα μέτρα. Προφανώς και όλα αυτά από την αρχή της πανδημίας δείχνουν το ποιόν τους. Προφανώς και δε συμπεριφέρονται σαν ειδικοί αρκετές φορές.
Άλλο αυτό όμως, είναι ξεχωριστό και ανεξάρτητο κομάτι, άλλο η πανδημία και ο ιατρικός τρόπος αντιμετώπισης της.
Δυσδιάκριτο, δεν αντιλέγω, ο περισσότερος κόσμος δε μπορεί να το αντιληφθεί ίσως και εκεί βρίσκεται το λάθος. Επαναλαμβανόμενο και συνεχόμενο λάθος ενάμιση χρόνο τώρα.
Πώς μπορείς να βάλεις φίλτρο σε αυτά που λέει ο Γεωργιάδης όταν είναι ο υπουργός Ανάπτυξης, άρα ξέρεις ότι αυτά που λέει, έχει και την εξουσία να τα εφαρμόσει και να τα ορίσει ως νόμους και κανόνες;
Α καλά αυτό είναι απλό έως πάρα πολύ απλό με το συγκεκριμένο τύπο. :haha:
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Μετά τα αμιγώς υγειονομικά κριτήρια από την επιτροπή, έχουμε πλέον και τα αμιγώς ανθρωπιστικά κριτήρια.. Πόσο ακόμα;;;

View attachment 360265
Πάντως δεδομένου ότι η δήλωση είναι περσινή!! (Σύψας: «Οι μετανάστες δεν κινδυνεύουν από τον κορονοϊό γιατί είναι νέοι και παιδιά» (vid) - sportime.gr) ,

του ότι έτσι σαν απομονωμένη φράση αλλάζει τελείως το νόημα (η δημοσιογράφος τον ρωτάει για συγκεκριμένη συρροή μεταναστών στη Λεσβο αν τον ανησυχει, και απαντάει ότι δεν τον ανησυχει ιδιαίτερα γιατι είναι νέοι, όπως θα απαντούσε φέτος αν τον ρώταγαν αν τον ανησυχούν τα κρούσματα στα 17χρονα στην Ιο),

και οτι έχει ξανακυκλοφορήσει αυτές τις μέρες στα "έγκυρα" ειδισεογραφικά σαιτ, που πολλά δεν αναφέρουν καν οτι είναι παλιά (ένα google search θα σας πείσει) για να δημιουργηθούν εντυπώσεις

δεν νομίζω ότι αυτός που κάνει πολιτική είναι ο Συψας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πάντως δεδομένου ότι η δήλωση είναι περσινή!! (Σύψας: «Οι μετανάστες δεν κινδυνεύουν από τον κορονοϊό γιατί είναι νέοι και παιδιά» (vid) - sportime.gr) ,

του ότι έτσι σαν απομονωμένη φράση αλλάζει τελείως το νόημα (η δημοσιογράφος τον ρωτάει για συγκεκριμένη συρροή μεταναστών στη Λεσβο αν τον ανησυχει, και απαντάει ότι δεν τον ανησυχει ιδιαίτερα γιατι είναι νέοι, όπως θα απαντούσε φέτος αν τον ρώταγαν αν τον ανησυχούν τα κρούσματα στα 17χρονα στην Ιο),

και οτι έχει ξανακυκλοφορήσει αυτές τις μέρες στα "έγκυρα" ειδισεογραφικά σαιτ, που πολλά δεν αναφέρουν καν οτι είναι παλιά (ένα google search θα σας πείσει) για να δημιουργηθούν εντυπώσεις

δεν νομίζω ότι αυτός που κάνει πολιτική είναι ο Συψας.
Ναι, όντως ποιος κάνει πολιτική; Και ποιος έχει την μεγαλύτερη δύναμη να κάνει πολιτική με ετεροχρονισμένες δηλώσεις και βίντεο για την δημιουργία εντυπώσεων;

(το πρώτο βίντεο που μου ήρθε στο μυαλό)

 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.975
Πάντως δεδομένου ότι η δήλωση είναι περσινή!

δεν νομίζω ότι αυτός που κάνει πολιτική είναι ο Συψας.
Εδω στο φορουμ το post-truth politics απο περσι εχει σταθερο, επαναλαμβανομενο μοτιβο. Βασικο εργαλειο το cherry picking της πληροφοριας.
Τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου, κουρασε.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Bennett: ‘Vaccines on their own won’t solve the problem’
“Anyone who hoped that vaccines on their own would solve the problem — they won’t,” Bennett said at the meeting...
“We don’t know exactly to what extent the vaccine helps, but it is significantly less” against Delta than previous strains. “We all hope to see a slowdown, but the facts at the moment are that there isn’t a slowdown — not here and not around the world.”
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.223
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom